Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2017., 10:53   #101
Putovnica je izdana u Zagrebu, a vjera je "grčka" kako vidim:

https://commons.wikimedia.org/wiki/F...esla_01085.JPG
Liudewitus is offline  
Old 18.08.2017., 11:05   #102
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Austrijanac

Zemljo otvori se...
Dobro,ako necete austrijanac,neka bude Srbin kao sto pise na hrvatskoj wikipediji....tj po nacionalnosti Srbin,a drzavljanstvo austrougarsko i americko

https://hr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

"Državljanstvo Austro-Ugarska, SAD"


"Etnicitet Srbin"

Zrakomlatski is offline  
Old 18.08.2017., 11:13   #103
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Carstvo se sastoji od država.
Pogledaj tko je izdao putovnicu, kraljevina HR,SL,Dalm., nikakva Austrija.

Austrija je imala drugačije putovnice i prilično sam siguran da na njima nije pisalo "putovnica".

Ajde pospi se pepelom na brzinu i vrati se s novim nijekanjima činjenica.
Sto kaze Ljudevit,zemljo otvori se,kada ja Srbin moram tebe Hrvata uciti sopstvenoj istoriji.....


"Nakon sklapanja Austro-ugarske nagodbe 1867.g. kojom je u Habsburšku Monarhiju uveden dualistički sistem s dominacijom Nijemaca u Austriji[1] i Mađara u Ugarskoj[2], Hrvatska[3] je stavljena pred gotov čin i prisiljena sklopiti vlastitu nagodbu s Ugarskom 1868. godine. Hrvatskoj su ostavljeni kao autonomni samo oni poslovi za koje je članak[4] 42, donesen na Saboru 1861.g., proglasio da uopće ne mogu biti predmet pregovora. Uređeno je da bana, koji stoji na čelu hrvatske vlade, imenuje kralj na prijedlog i uz supotpis ugarskog ministra-predsjednika. Status Rijeke[5] bio je stalni izvor frustracije u hrvatskoj javnosti i društvu.

U odnosima s Austrijom i inozemstvom individualnost Hrvatske, koja je postojala unutar Ugarske, nije dolazila ni do kakvog izražaja. Dalmacija i Istra su Austro-ugarskom nagodbom 1867.g. pripale austrijskoj polovici Monarhije. Glavno političko pitanje u Dalmaciji[6] i Istri je bila jezična ravnopravnost jer je u njima dominirao talijanski jezik.


Vojna krajina je 1871. godine dobila posebnu civilnu upravu, a ugarski dio Vojne krajine uključen je u Ugarsku 1873. godine. Hrvatski dio Vojne krajine ostao je pod posebnom upravom, i vraćen je 1881.g. pod vlast[7] hrvatskog bana. Nakon što su 1883. godine na financijske urede izvješeni dvojezični mađarsko-hrvatski natpisi, što je bio pokušaj mađarizacije i kršenje Hrvatsko-ugarske nagodbe, u gradovima i na selima izbili su nemiri pa je ugarska vlada predložila suspenziju Ustava i uvođenje komesarijata.[8]


Komesarijat je trajao od 3.9. do 1.12. 1883. kada je za bana postavljen Károly Khuen-Héderváry koji je banovao slijedećih dvadeset godina. Khuen je ukinuo neovisnost sudstva,[9] progonima slomio opoziciju i služio se korupcijom kako bi učvrstio svoju vlast nad činovničkim aparatom, osloncem vlasti i ujedno glasačkim strojem na izborima. Pravo glasa je po novom, Khuenovom izbornom zakonu imalo samo 2% stanovništva,[10] a glasanje je bilo javno.


Prometna politika je usporavala razvoj i integraciju hrvatskih zemalja. Hrvatska je, osim što je potpuno podređena mađarskim planovima o gradnji zvjezdaste mreže željezničkih pruga sa središtem u Budimpešti koje sprečavaju unutarnju integraciju hrvatskog prostora, žrtva i tarifne politike[11] željeznica koje skuplje naplaćuju kraće dionice preko Hrvatske, nego duže dionice, ali koje prolaze kroz Budimpeštu. Tako Slavonija ostaje u izolaciji, odsječena od tržišta, a u Hrvatskoj se sprečava razvoj industrije. Osim toga željeznice izigravajući Nagodbu, uz potporu ugarske vlade, provode mađarizaciju u Hrvatskoj inzistirajući na mađarskom jeziku kao službenom na željeznicama.[12] Dalmacija ostaje prometno izolirana, a izravna željeznička veza s Hrvatskom nije uopće uspostavljena za vrijeme Austro-Ugarske.


Prigodom posjeta Franje Josipa Zagrebu 1895.g. na Khuenov nalog grad se ukrašava mađarskim umjesto hrvatskim zastavama, na kolodvor se donosi zemlja s Rakoškog polja[13] kraj Budimpešte kako bi vladar stupio u Zagrebu na mađarsko tlo što revoltira mladež i dovodi do spaljivanja mađarske zastave. Studenti koji su sudjelovali u tom činu isključeni su sa Sveučilišta i osuđeni na zatvorske kazne."


khm,khm.......pricali smo o nekoj austrougarskoj tamnici naroda?

(?!)
Zrakomlatski is offline  
Old 18.08.2017., 11:29   #104
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Dobro,ako necete austrijanac,neka bude Srbin kao sto pise na hrvatskoj wikipediji....tj po nacionalnosti Srbin,a drzavljanstvo austrougarsko i americko

https://hr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

"Državljanstvo Austro-Ugarska, SAD"

"Etnicitet Srbin"

Zašto bi bilo onako kako piše na nekoj wikipediji?
Liudewitus is offline  
Old 18.08.2017., 11:32   #105
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Zašto bi bilo onako kako piše na nekoj wikipediji?
Pa svakako bolje da bude kako pise na (svakoj) wikipediji nego npr da bude onako kako hoce Ljudevit,Kexx i Wikiceha sa foruma.hr

Zrakomlatski is offline  
Old 18.08.2017., 11:51   #106
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post

khm,khm.......pricali smo o nekoj austrougarskoj tamnici naroda?

(?!)
Radi se o jednom političkom periodu koji je bio nepovoljan za Hrvate, ali gle tko je bio mali pomagač!

Quote:
Nepunih 20 godina Khuenova banovanja često se nazivaju »khuenovština.« Riječ je o načinu vladavine koju obilježavaju politička samovolja i nasilje. Prema nekim povjesničarima, dolaskom Khuena Héderváryja na mjesto bana nastupilo je jedno od najmračnijih razdoblja u hrvatskoj povijesti. Osnovna Khuenova zadaća bila je provođenje politike sukladne zahtjevima cara i kralja Franje Josipa koji nije želio dirati u dualističko uređenu Austro-Ugarsku Monarhiju. Hédérvary je stoga dosljedno Hrvatima onemogućavao postizanje veće samostalnosti. Svoj je utjecaj nad hrvatskom politikom ostvario uz pomoć unitarističke Narodne stranke uz čiju je pomoć stekao većinu u Hrvatskom saboru na izborima 1884. Kao pomagaće u svojim nastojanjima da održi svoju političku premoć, kao saveznike angažirao je Srbe u Hrvatskoj. Svojim savezicima davao je ekonomske i političke povlastice. Godine 1884. dolazi do izglašavanja Srpskih zakona koje se upotpunjavaju 1887. u kojem pravoslavna crkva na području Banovine Hrvatske dobiva pravno na samostalno školstvo.
Nekima tamnica i nije bila baš tamnica. Kojeg li licemjerja...
Liudewitus is offline  
Old 18.08.2017., 11:53   #107
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Pa svakako bolje da bude kako pise na (svakoj) wikipediji nego npr da bude onako kako hoce Ljudevit,Kexx i Wikiceha sa foruma.hr

:r ofl: :r ofl:
Činjenice nisu predmet dogovora. Nismo u Jugoslaviji.
Liudewitus is offline  
Old 18.08.2017., 12:35   #108
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Činjenice nisu predmet dogovora. Nismo u Jugoslaviji.
Pa cinjenice ti stoje na (svakoj) Wikipediji.....

Ja se,za razliku od tebe,ne dogovaram vec samo prenosim cinjenice
Zrakomlatski is offline  
Old 18.08.2017., 13:21   #109
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
On sam tvrdi da je hrvatskog podrijetla ...

Ma zapravo baš me briga, ali volim ih cimati jer svako malo trtljaju o Srbima Gundulićima, a hrvatsko podrijetlo Tesle kriju kao zmija noge.
Ljudevit, malo je jučer bilo kasno pa sam te krivo shvatio, pa se tek sada referiram:
Može li netko (npr. Tesla) u isti mah biti i hrvatskog i srpskog podrijetla?

To pitam jer sam negdje načuo kako lljudska bića počesto imaju više od jednog roditelja.
lijencina1 is offline  
Old 18.08.2017., 13:34   #110
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Ljudevit, malo je jučer bilo kasno pa sam te krivo shvatio, pa se tek sada referiram:
Može li netko (npr. Tesla) u isti mah biti i hrvatskog i srpskog podrijetla?

To pitam jer sam negdje načuo kako lljudska bića počesto imaju više od jednog roditelja.
Ponavljam isječek iz Teslinog dnevnika:

Quote:
Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola.
Ali sad zaista više nemam volje za ovu igru iscrpljivanja besmislenim pitanjima. Ima vas pedeset i svakom treba crtati iz početka. Rekao sam što mislim, uredno argumentirao i ne mislim se više na to vraćati.

(Barem si ti nešto pametniji od ostalih pa očekujem da shvatiš. Od drugih ne očekujem...)
Liudewitus is offline  
Old 18.08.2017., 14:32   #111
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Sto kaze Ljudevit,zemljo otvori se,kada ja Srbin moram tebe Hrvata uciti sopstvenoj istoriji.....


"Nakon sklapanja Austro-ugarske nagodbe 1867.g. kojom je u Habsburšku Monarhiju uveden dualistički sistem s dominacijom Nijemaca u Austriji[1] i Mađara u Ugarskoj[2], Hrvatska[3] je stavljena pred gotov čin i prisiljena sklopiti vlastitu nagodbu s Ugarskom 1868. godine. Hrvatskoj su ostavljeni kao autonomni samo oni poslovi za koje je članak[4] 42, donesen na Saboru 1861.g., proglasio da uopće ne mogu biti predmet pregovora. Uređeno je da bana, koji stoji na čelu hrvatske vlade, imenuje kralj na prijedlog i uz supotpis ugarskog ministra-predsjednika. Status Rijeke[5] bio je stalni izvor frustracije u hrvatskoj javnosti i društvu.

U odnosima s Austrijom i inozemstvom individualnost Hrvatske, koja je postojala unutar Ugarske, nije dolazila ni do kakvog izražaja. Dalmacija i Istra su Austro-ugarskom nagodbom 1867.g. pripale austrijskoj polovici Monarhije. Glavno političko pitanje u Dalmaciji[6] i Istri je bila jezična ravnopravnost jer je u njima dominirao talijanski jezik.


Vojna krajina je 1871. godine dobila posebnu civilnu upravu, a ugarski dio Vojne krajine uključen je u Ugarsku 1873. godine. Hrvatski dio Vojne krajine ostao je pod posebnom upravom, i vraćen je 1881.g. pod vlast[7] hrvatskog bana. Nakon što su 1883. godine na financijske urede izvješeni dvojezični mađarsko-hrvatski natpisi, što je bio pokušaj mađarizacije i kršenje Hrvatsko-ugarske nagodbe, u gradovima i na selima izbili su nemiri pa je ugarska vlada predložila suspenziju Ustava i uvođenje komesarijata.[8]


Komesarijat je trajao od 3.9. do 1.12. 1883. kada je za bana postavljen Károly Khuen-Héderváry koji je banovao slijedećih dvadeset godina. Khuen je ukinuo neovisnost sudstva,[9] progonima slomio opoziciju i služio se korupcijom kako bi učvrstio svoju vlast nad činovničkim aparatom, osloncem vlasti i ujedno glasačkim strojem na izborima. Pravo glasa je po novom, Khuenovom izbornom zakonu imalo samo 2% stanovništva,[10] a glasanje je bilo javno.


Prometna politika je usporavala razvoj i integraciju hrvatskih zemalja. Hrvatska je, osim što je potpuno podređena mađarskim planovima o gradnji zvjezdaste mreže željezničkih pruga sa središtem u Budimpešti koje sprečavaju unutarnju integraciju hrvatskog prostora, žrtva i tarifne politike[11] željeznica koje skuplje naplaćuju kraće dionice preko Hrvatske, nego duže dionice, ali koje prolaze kroz Budimpeštu. Tako Slavonija ostaje u izolaciji, odsječena od tržišta, a u Hrvatskoj se sprečava razvoj industrije. Osim toga željeznice izigravajući Nagodbu, uz potporu ugarske vlade, provode mađarizaciju u Hrvatskoj inzistirajući na mađarskom jeziku kao službenom na željeznicama.[12] Dalmacija ostaje prometno izolirana, a izravna željeznička veza s Hrvatskom nije uopće uspostavljena za vrijeme Austro-Ugarske.


Prigodom posjeta Franje Josipa Zagrebu 1895.g. na Khuenov nalog grad se ukrašava mađarskim umjesto hrvatskim zastavama, na kolodvor se donosi zemlja s Rakoškog polja[13] kraj Budimpešte kako bi vladar stupio u Zagrebu na mađarsko tlo što revoltira mladež i dovodi do spaljivanja mađarske zastave. Studenti koji su sudjelovali u tom činu isključeni su sa Sveučilišta i osuđeni na zatvorske kazne."


khm,khm.......pricali smo o nekoj austrougarskoj tamnici naroda?

(?!)
Kad je Rođen Nikola Tesla, prije ili poslije austrougarske nagodbe?

Dakle, rođen je u kraljevini Hrvatskoj koja je imala kralja Habsburga, a koji je istovremeno bio kralj i drugih zemalja, a sve one zajedno su sačinjavale imperij. Nije Indija postala Engleska, niti je Škotska postala Engleska, iako su sve zajedno bile dio jednog imperija. Tako ni HR nije postala ni Austrija ni Ugarska, uvijek se znalo gdje završava HR, a gdje počinje Austrija ili Ugarska. I to je trajalo od 1102-1918., ukupno 816 godina, i tih par godina nagodbe nije to promijenilo, i dalje se znalo gdje je što i HR je bila zasebna bez obzira što joj je položaj nekad bio lakši, nekad teži.

Kao državljanin kraljevine HR dobio je i nešto što se zove "putovnica", da se rodio u Beču i živio u Beču na putovnici mu ne bi pisalo "putovnica".
Kexx is online now  
Old 19.08.2017., 00:07   #112
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
(P.S. naravno da je bio Srbin ili ako hoćete, srpskog podrijetla. Kao i Štulić i Preradović. Zašto bi ikoga to priječilo da se, barem malo, njima ponosi?)
Ne može Srbin govoriti o etnicitetu, a da pritom ne podvali pokoju laž Što se tiče toga, vidjeti.
__________________
Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
You can neither remember nor forget what you do not understand.
Truth doesn't mind being questioned. A lie doesn't like being challenged.
MoroHr is offline  
Old 19.08.2017., 00:32   #113
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Putovnica je izdana u Zagrebu, a vjera je "grčka" kako vidim:

https://commons.wikimedia.org/wiki/F...esla_01085.JPG
Praviš se da ne vidiš dobro.
bubica74 is offline  
Old 19.08.2017., 00:53   #114
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
Ne može Srbin govoriti o etnicitetu, a da pritom ne podvali pokoju laž Što se tiče toga, vidjeti.
Odličan post!

Quote:
This is corresponding and confirming the points by Branimir's legal spokeperson Zoran Živković above - that "His father was not Serbian (neither anyone in his family)", "he knows and asserts that his father is neither Serb nor Serbian", "controversy has occurred because the Croats first declared him as their, but Mr. Štulić insisted that he is not neither a Serb nor a Croat. When they heard that he is not a Croat, Serbs thought that their time has come, so they immediately declared him and his father as a Serbians", "[his father] pleaded as Yugoslav not Croat or Serb". In conclusion, the "Serbian" theory is false and debunked.
.... tako tipično ... Moram priznati da su i mene navukli na tu foru.

Štulići su iz Nina, a također i Branimir: https://hr.wikipedia.org/wiki/Branimir
Liudewitus is offline  
Old 19.08.2017., 00:59   #115
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Praviš se da ne vidiš dobro.
Ne pravim se, nije čitko napisano, no moglo bi biti "grč. ist." (grčko-istočna).

Zadnje uređivanje Liudewitus : 19.08.2017. at 01:12.
Liudewitus is offline  
Old 19.08.2017., 01:20   #116
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
Ne može Srbin govoriti o etnicitetu, a da pritom ne podvali pokoju laž Što se tiče toga, vidjeti.
Koji Srbin?
Kojem etnicitetu?

Govorim o podrijetlu.
Za koje me zapravo baš briga, uostalom i objasnio sam zašto.

Mene interesira glazba Azre i otkriće izmjenične struje, a ti i dalje mjeri krvna zrnca barometrom.

A da imalo poznaješ materiju o kojoj pišeš umjesto samo nacionalni predznak iste, znao bi i za ovo.
Mislim da Štulić dovoljno jasno govori o svom podrijetlu.
lijencina1 is offline  
Old 19.08.2017., 14:23   #117
Talking

Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Putovnica je izdana u Zagrebu, a vjera je "grčka" kako vidim:

https://commons.wikimedia.org/wiki/F...esla_01085.JPG
Živio sam u zabludi da je Srbin bio sinonim za pravoslavca, ali evo ti si mi sad otvorio oči da je zapravo Grk bio sinonim za pravoslavca.

Ili je možda nekad Srbin a nekad Grk, kako ti kad odgovara?
Godefroy-Borna is offline  
Old 19.08.2017., 14:25   #118
Branimir Štulić je vlaškog podrijetla, u to nema nikakve sumlje.
Godefroy-Borna is offline  
Old 19.08.2017., 14:48   #119
Quote:
Godefroy-Borna kaže: Pogledaj post
Živio sam u zabludi da je Srbin bio sinonim za pravoslavca, ali evo ti si mi sad otvorio oči da je zapravo Grk bio sinonim za pravoslavca.

Ili je možda nekad Srbin a nekad Grk, kako ti kad odgovara?
Oboje su sinonimi za pravoslavca, uključujući termin Vlah. Upotreba pojedinog termina ovisila je o kontekstu, vremenu i najviše o politici.

Dodao bih u vezi tvog pitanja slijedeće: upotreba grčkog etničkog imena za pravoslavca koji s grčkim etnosom nema nikakve veze dokaz je da je takva identifikacija bila moguća i u vezi sa srpskim etničkim imenom. I ne samo da je bila moguća već se široko primjenjivala.

Zadnje uređivanje Liudewitus : 19.08.2017. at 15:29.
Liudewitus is offline  
Old 19.08.2017., 15:25   #120
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Govorim o podrijetlu..., a ti i dalje mjeri krvna zrnca barometrom... A da imalo poznaješ materiju o kojoj pišeš umjesto samo nacionalni predznak iste...
Sada se praviš pametan, kao govorio si o podrijetlu, kao ne mjeriš krvna zrnca, kao ti poznaješ, a ja ne poznajem materiju. Upravo si ti pokazao kako mjeriš krvna zrnca, kako ne poznaješ materiju o podrijetlu Branimira Štulića, u suprotnom ne bi napisao kako su njegovi srpskog porijekla. Neovisno o etimologiji njegovog prezimena (prema knjizi "Štulići i Nin" više bi bilo talijansko-vlaško nego li slavensko), prezime spada pod starinske u zadarskom kraju još od 12.-14. stoljeća, najraniji predak izravne linije od 1500 godine, svi su imali tipična dalmatinska imena, svi su bili rimokatolički Hrvati, neki su bili i rimokatolički svećenici, ali zbog povijesno-političkih ideoloških okolnosti Branimirov otac i Branimir su to što jesu, naravno, srpski lešinari jedva dočekali da mogu poglodati koju hrvatsku kost.
__________________
Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
You can neither remember nor forget what you do not understand.
Truth doesn't mind being questioned. A lie doesn't like being challenged.
MoroHr is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:23.