Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2023., 18:50   #1
Prijava poreza za umirovljenika - primici (pokloni) iz inozemstva

Namjeravam majci na njen HR račun s mog FR računa uplatiti određenu sumu eura svaki mjesec kao dopunu kućnog budžeta.

Bitno mi je da ide preko računa jer mi se to onda u FR, gdje sam porezni rezident, gleda kao porezna olakšica.

Nadalje mi je bitno da majka prijavi taj primitak u svojoj poreznoj prijavi i onda meni dostavi to porezno rješenje.

Njena mirovina joj je jedini izvor prihoda i debeeelo je ispod iznosa osobnog odbitka tako da nit je u obvezi prijave poreza niti bi platila išta da jest.

Ono što mene brine (možda bezrazložno, al zato ste vi tu, jelte) je hoće li ovi na poreznoj uopće zaprimiti njenu prijavu, a potom izdati porezno rješenje budući da njena mirovina + moja uplata sveudilj neće prijeći iznos osobnog odbitka?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2023., 14:28   #2
Nadalje, čitam da umirovljenici imaju 50% popusta na porez na dohodak od nesamostalnog rada. Bi li ove moje uplate potpadale pod "nesamostalni rad"?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2023., 16:27   #3
Dzaba krecis. Te tvoje uplate ne bi upale pod nesamostalni rad jer se to odnosi na primitke od mirovine, a nasa porezna ti nece izdat potvrdu da je ti uzdrzavas na temelju uplata na racun.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2023., 17:07   #4
zašto ne bi napravio ugovor o darovanju novca majci?
prema Zakonu o lokalnim porezima porez na nasljedstva i darove plaća se na gotov novac, novčane tražbine.....obveza nastupa u trenutku primanja dara..
e sad, porez na nasljedstvo i darove ne plaćaju se preci koji čine uspravnu liniju....
prema članku 45. stavak 5. Zakona o lokalnim porezima, porez na nasljedstva i darove plaća se u roku od 15 dana od dostave RJEŠENJA o utvrđivanju toga poreza.

dakle, ja bi probao napraviti ugovor o darivanju s majkom, uplatio joj lovu i onda obavijestio poreznu upravu da majci izda rješenje s obvezom poreza na darivanje od 0 eur (jer smo u srodstvu)...
rekao si da bi i s tim primitkom mama bila oslobođena plaćanja eventualnog poreza na dohodak, pa joj porezna ne bi mogla obračunati porez na dohodak...
a to rješenje o plaćanju poreza na darovanje bio bi dokaz pred francuskim poreznim tijelom da si mami doznačio lovu..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2023., 20:23   #5
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
zašto ne bi napravio ugovor o darovanju novca majci?
prema Zakonu o lokalnim porezima porez na nasljedstva i darove plaća se na gotov novac, novčane tražbine.....obveza nastupa u trenutku primanja dara..
e sad, porez na nasljedstvo i darove ne plaćaju se preci koji čine uspravnu liniju....
prema članku 45. stavak 5. Zakona o lokalnim porezima, porez na nasljedstva i darove plaća se u roku od 15 dana od dostave RJEŠENJA o utvrđivanju toga poreza.

dakle, ja bi probao napraviti ugovor o darivanju s majkom, uplatio joj lovu i onda obavijestio poreznu upravu da majci izda rješenje s obvezom poreza na darivanje od 0 eur (jer smo u srodstvu)...
rekao si da bi i s tim primitkom mama bila oslobođena plaćanja eventualnog poreza na dohodak, pa joj porezna ne bi mogla obračunati porez na dohodak...
a to rješenje o plaćanju poreza na darovanje bio bi dokaz pred francuskim poreznim tijelom da si mami doznačio lovu..
Svaka ti dala!!

Imam par pitanja doduše:

1. Može li se u ugovor uglaviti da isplate idu jednom mjesečno? Francuzi za tu poreznu olakšicu podrazumijevaju mjesečne uplate, a ne jednom godišnje.

2. Ako preci ne plaćaju porez na dar u gotovu novcu, znači li to da bih ja njoj mogao (teoretski) darovati milijun eura godišnje ili ipak postoji neki prag?

3. Koliko bi me koštala izrada takvog ugovora? Pretpostavljam da to mora ići preko odvjetnika/bilježnika...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2023., 20:49   #6
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Namjeravam majci na njen HR račun s mog FR računa uplatiti određenu sumu eura svaki mjesec kao dopunu kućnog budžeta.



Bitno mi je da ide preko računa jer mi se to onda u FR, gdje sam porezni rezident, gleda kao porezna olakšica.



Nadalje mi je bitno da majka prijavi taj primitak u svojoj poreznoj prijavi i onda meni dostavi to porezno rješenje.



Njena mirovina joj je jedini izvor prihoda i debeeelo je ispod iznosa osobnog odbitka tako da nit je u obvezi prijave poreza niti bi platila išta da jest.



Ono što mene brine (možda bezrazložno, al zato ste vi tu, jelte) je hoće li ovi na poreznoj uopće zaprimiti njenu prijavu, a potom izdati porezno rješenje budući da njena mirovina + moja uplata sveudilj neće prijeći iznos osobnog odbitka?
Vidis, mene u Njemackoj za isti slucaj (financijsko uzdrzavanje roditelja) nisu trazili da roditelji prijave taj primitak Poreznoj, vec samo potvrdu od Porezne o njihovim godisnjim primicima, mirovinskog o njihovim mirovinama i nekog opcinskog ureda o vlasnistvu nekretnina.

Kolicinu uplata je njemacka porezna citala s mojeg bankovnog izvatka, gdje su jasno bili naznaceni dani uplata na racun roditelja...
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2023., 20:52   #7
P.S. Nek majka provjeri s Poreznom oko "Pomoc u kucanstvu" ili "Uzdrzavanje osobe", to zapravo jest ono sto ces i formalno ciniti, i mislim da na to nema isto poreza
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.