Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2004., 19:04   #21
Quote:
hol kaže:
Zapravo cash, dio love je gotovinski kredit.
Tako nam je odgovaralo, a i nisam sigurna da bi naš "guzda" htio drugačije.
Hi,

tu je mala prednost hipotekarnog kredita, jer banka salje procjenitelja, sudskog vjestaka, koji trazi uz gradjevinsku dozvolu i glavni projekt i elaborat o etaziranju, tako da on ipak provjeri za banku dodatno sve (ne znam u praksi koliko je detaljan, jer ga cekam sutra .

Pozdrav,
I
ibelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 20:19   #22
Uporabna dozvola

U zadnje vrijeme smo dosta po raznim temama spominjali dileme oko uporabne dozvole. Jednostavnim, brzopoteznim pretraživanjem došao sam do linka na Ministarstvo graditeljstva, točnije propis o uporabnoj dozvoli.

http://www.mzopu.hr/default.aspx?id=4661

Molim zainteresirane da pažljivo pročitaju, pa da zajednički probistrimo uvjete za dobivanje uporabne za OBITELJSKU KUĆU. Obratiti pažnju na raznorazne iznimke.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 23:43   #23
Nadležni sud će izgrađenu građevinu upisati u zemljišne knjige i bez uporabne dozvole ako je za tu građevinu izdana građevna, odnosno lokacijska dozvola, i po službenoj dužnosti će u posjedovnici zemljišne knjige zabilježiti da dozvola nije priložena.


Meni je ovaj dio jako zanimljiv. Dakle, možeš upisati kuću u zemljišne knjige i bez uporabne dozvole,a po forumu je bilo govora da će uporabna biti uvjet za upis.
rasklopac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 07:27   #24
Da, to je još uvijek tako, ali se nazire zakon koji bi to mogao izmijeniti.

Meni je najzanimljiviji ovaj dio:

KOJA JE DUŽNOST I OBVEZA INVESTITORA PRI TEHNIČKOM PREGLEDU?

Investitor je dužan, najkasnije na dan tehničkoga pregleda, povjerenstvu za tehnički pregled dati na uvid:

- dokumentaciju,
- situacijski nacrt izgrađene građevine, kao dio geodetskog elaborata koji je ovjerilo nadležno državno tijelo za katastar i geodetske poslove, a izradila osoba registrirana za obavljanje te djelatnosti po posebnom propisu,
- dokaz o postignutoj kakvoći radova, gradiva, građevnih proizvoda i opreme, odnosno dokaz uporabljivosti građevnoga proizvoda,
- izvješća revidenata o obavljenoj kontroli,
- završno izvješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine.

Ako je investitor fizička osoba, koja je sagradila za svoje potrebe građevinu , stručnom djelatniku tijela graditeljstva ne prilaže se rješenje o upisu u sudski registar, akt o imenovanju odgovorne osobe, građevni dnevnik, dokumentaciju o ispitivanju ugrađenih gradiva, građevnih proizvoda i opreme prema programu ispitivanja iz projekta, odnosno dokaze uporabljivosti, ali se prilaže rješenje o imenovanju nadzornog inženjera.

Iznimno, u slučaju gradnje obiteljske kuće razvijene građevinske (bruto) površine do 150 m2, investitor fizička osoba nije dužan priložiti rješenje o imenovanju nadzornog inženjera.



Dakle, ako je investitor fizička osoba koja gradi kuću za sebe, ne mora priložiti sve ove nabrojane dokumente , nego samo rješenje o imenovanju nadzornog inženjera. A ako je kuća do 150m2 bruto, onda niti to. Je li ovo moguće? Sigurno nisam dobro skužio...

Ako jesam, što onda treba priložiti? Ako jesam dobro skužio, postoji mogućnost da se uporabna za obiteljsku kuću dobije i bez nadzornog, bez građevnog dnevnika, itd... samo je važno da je građena po projektu.

Ajmo ljudi, dajte svoja mišljenja. Iako sumnjam da će biti previše postova na ovu temu, a mnogi forumaši su vlasnici kuća. To je još jedan dokaz da skoro pa nitko nema uporabnu
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 08:41   #25
trenutno se uopće ne zamaram s time, u ovoj državi se sve da srediti
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 22:08   #26
ne znam gdje vi gradite, ali u Zagrebu (Bukovačka cesta), u lokacijskoj dozvoli piše slijedeće: "...Kolni i pješački pristup do predmetne parcele je sa asfaltirane Bukovačke ceste, koja svojom širinom ne zadovoljava sigurnost odvijanja motornog i pješačkog prometa, te istu treba proširiti na 12,00 m, tako da je regulacijska linija građevne parcele 6,00 m od osi ceste. Uređenje ulice uvjet je za uporabnu dozvolu predmetnog objekta. "

suma sumarum, zaboravi na uporabnu dok se ne sruši 50% kuća duž ulice i ne proširi cesta na 12,00 m... ili ne napravi nova nacionalizacija zemljišta, pa se sve može...
kruno is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 08:02   #27
Quote:
kruno kaže:
ne znam gdje vi gradite, ali u Zagrebu (Bukovačka cesta), u lokacijskoj dozvoli piše slijedeće: "...Kolni i pješački pristup do predmetne parcele je sa asfaltirane Bukovačke ceste, koja svojom širinom ne zadovoljava sigurnost odvijanja motornog i pješačkog prometa, te istu treba proširiti na 12,00 m, tako da je regulacijska linija građevne parcele 6,00 m od osi ceste. Uređenje ulice uvjet je za uporabnu dozvolu predmetnog objekta. "

suma sumarum, zaboravi na uporabnu dok se ne sruši 50% kuća duž ulice i ne proširi cesta na 12,00 m... ili ne napravi nova nacionalizacija zemljišta, pa se sve može...
Prvi put čujem takvo nešto. To mi nema nikakvog smisla. Prema tome, nakon što ti tijelo državne uprave izda lokacijsku, a zatim i građevinsku dozvolu, i ti sagradiš kuću, za istu ne možeš dobit uporabnu dozvolu, dakle ne možeš je koristiti, dok se ne sredi cesta...
Zašto onda uopće izdaju ikakve dozvole u takvim slučajevima
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 08:59   #28
nisam niti ja vjerovao, al to je prepisano direktno iz lokacijske dozvole... crno na bijelom... nisam znao da li da se smijem ili da se plačem...

najbolja fora, ta je lokacijska izdana prije 10-ak dana...
kruno is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 09:35   #29
Ja nemam uporabnu kao i 90% objekata u Hrvatskoj, kuca mi je upisana u zemljisne knjige i to bez ikakve posebne zabiljezbe. No,kuca je gradena prije 15-tak godina kad je valjda zakon bio drugaciji
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 10:44   #30
Quote:
Vodič za gradnju je pripremljen na osnovi starog Zakona o gradnji (“Narodne novine” br. 52/99, 75/99 ,117/01 i 47/03) i može se koristiti za sve postupke započete do stupnja na snagu novog Zakona o gradnji (“Narodne novine” br. 175/03), a koji stupa na snagu 01. siječnja 2004. godine. Redizajn, prema novom zakonu je u izradi.
2 i pol godine je od stupanja na snagu novog zakona, a ovo još stoji tamo
Ažurni su za popizdit
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 19:12   #31
Stokes, šta misliš o ovome što sam gore rekao? Kako ti se čine te iznimke od potrebne dokumentacije za slučaj kad je investitor fizička osoba koja gradi za sebe, kako kaže u propisu...
naravno, sve je nejasno napisano...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2006., 12:27   #32
Malo ću istražit taj dio.
Naime još nismo ishodilii u uredu uporabnu za obiteljsku kuću pa nemam prakse
A problem je i taj šta puno toga ovisi i o referentu i njegovom osobnom tumačenju

Čim nešto konkretno saznam potrudit ću se napisat to tu
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 01:46   #33
Quote:
plimpi kaže:
Prvi put čujem takvo nešto. To mi nema nikakvog smisla
Prvi put čuješ da nešto u hrvatskoj nema smisla - dobra baza

Koliko znam uporabna dozvola trenutno ne služi ničemu, nemaš nikakvih pogodnosti ni prava ako je imaš ili nemaš. Iznimka je ako želiš obavljati djelatnost u toj zgradi.

Tek bi se 01/2007 trebao donjeti neki zakon u kojem spominju da će se čak retroaktivno tražiti uporabne dozvole - sumnjam da će proči jer nije baš po ustavu... al ako prođe značilo bi da 95% zgrada u hrvatskoj mora nabaviti uporabnu tj. platit izmišljenim nadzorima arhitektima i sl. za pečat. Trenutna je cijena tog pečata (1 minut posla) 700 Eura, da se spustit i na 500 Eura - pa razmislite za što se želite prekvalificirati
35551 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 19:52   #34
Quote:
35551 kaže:
Prvi put čuješ da nešto u hrvatskoj nema smisla - dobra baza
Ne, nije prvi put, ali ne ograničavam to na Hrvatsku. Mogu se pohvalit da sam živio i radio i vani, i vjeruj mi, ni tamo nema uvijek smisla.

Ako si upućen u problematiku ovog threada, napiši što je sve danas u praksi potrebno za uporabnu dozvolu za obiteljsku kuću. Da li je taj pečat koji spominješ dovoljan, ako zanemarimo njegovu cijenu?
Gdje si čuo ovo za novi zakon od 01/2007. Ja sam negdje pročitao da se radi o kraju 2007.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 21:12   #35
Quote:
35551 kaže:
......... al ako prođe značilo bi da 95% zgrada u hrvatskoj mora nabaviti uporabnu tj. platit izmišljenim nadzorima arhitektima i sl. za pečat. Trenutna je cijena tog pečata (1 minut posla) 700 Eura, da se spustit i na 500 Eura - pa razmislite za što se želite prekvalificirati
Ima tu puno više od samog nadzora i pečata
Ni jedan posal se ne napravi za minutu
Ne piši gluparije

Projektant bi trebao po zakonu napravit izvedbeni projekt a to je puno više od minuta posla, a bogme i puno više od 700 eura za masu građevina. ALi to je samo dio posla. Ima masu dokumentacije koju ne rade projektanti nego i izvođači i praktički ju je nemoguće skupit ako se stvarno nije radilo kako treba (po zakonu). Atesti, građ. dnevnici, izjave i papiri svih izvođača

Ima tu masu posla
Potrudi se ne pisat o stvarima o kojima znaš jako malo
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 21:24   #36
Quote:
plimpi kaže:
Ne, nije prvi put, ali ne ograničavam to na Hrvatsku. Mogu se pohvalit da sam živio i radio i vani, i vjeruj mi, ni tamo nema uvijek smisla.

Ako si upućen u problematiku ovog threada, napiši što je sve danas u praksi potrebno za uporabnu dozvolu za obiteljsku kuću. Da li je taj pečat koji spominješ dovoljan, ako zanemarimo njegovu cijenu?
Gdje si čuo ovo za novi zakon od 01/2007. Ja sam negdje pročitao da se radi o kraju 2007.
Ma pusti ga....
Nema posla koji se sastoji od udaranja pečata za 700 eura
Ja bi odavno znao da to tako ide...

Stoji da je arhitektura jako solidan i dobro plaćen posal, ali ipak ne ovako dobar

Ja ću se ovaj tjedan malo potrudit razgovarat s kojim referentom koji izlazi na tehnički i saznat vidit kako to ide po novom zakonu u praksi.
Onaj vodič za gradnju je definitivno pisan po već 2.5 godine nevažećem zakonu
A uporabna će bit obavezna od kraja 2007. i nemam pojma kako misle izvest taj bum odjednom.

Jedan primjer:
Od kraja 2007. će svi privatni iznajmljivači za kategorizaciju trebat uporabnu dozvolu.
Ne moram ni spominjat da su to redom obiteljske kuće rađene u nesuglasju s građ dozvolom kojima je iz godine u godinu dodano nešto novo

Koliko samo ljudi živi od toga u primorju?

I šta će se desit kada odjednom više nemaju kategoriziran objekt, a imaju kuće sa 6,7 apartmana koje se ni teoretski ne mogu legalizirat. To su ustvari po zakonu turističke građevine koje moraju zadovoljit dosta kriterija da uopće dobiju građ. dozvolu.
Još uz sve to mora bit dozvoljena njihova gradnja prostornim planom.

Mislim da naš vrli zakonodavac opet nema blagog pojma kako stoje stvari na terenu
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 02:56   #37
Nisam govorio za slučajeve kad arhitekti nešto rade, već za kuće napravljene prije 20 g. Sam moraš skupit brdo papira uključujući izjave od svih izvođaća radova koji mogu biti i mrtvi do sada, pa se moš slikat - dakle naći nekoga tko će ti potpisati i platiti koliko traži.
A taj primjer za 500 E i minutu posla pregledat papire je iz prakse.

Datum? http://www.slobodnadalmacija.hr/20051130/novosti02.asp

a šta ti treba imaš ovdje: http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zg07.asp
35551 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 07:06   #38
Quote:
35551 kaže:
Nisam govorio za slučajeve kad arhitekti nešto rade, već za kuće napravljene prije 20 g. Sam moraš skupit brdo papira uključujući izjave od svih izvođaća radova koji mogu biti i mrtvi do sada, pa se moš slikat - dakle naći nekoga tko će ti potpisati i platiti koliko traži.
A taj primjer za 500 E i minutu posla pregledat papire je iz prakse.

Datum? http://www.slobodnadalmacija.hr/20051130/novosti02.asp

a šta ti treba imaš ovdje: http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zg07.asp
Ali i tu se opet govori o stanovima u stambenim zgradama. Tu mi je namjera zakonodavca jasna. Inače, poznati su mi slučajevi gdje je zgrada dobila uporabnu dozvolu, ali je investitor naknadno vršio preinake (garaže u stanove...)

Ali ovdje nas zanimaju obiteljske kuće. Nitko čak ni ne zna ama baš ništa o tome, i zamislite kakv bi to bio šok za Hrvate ako zakon stupi na snagu 2007. g. ...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 16:25   #39
Quote:
alfred stokes kaže:
Od kraja 2007. će svi privatni iznajmljivači za kategorizaciju trebat uporabnu dozvolu.
Ne moram ni spominjat da su to redom obiteljske kuće rađene u nesuglasju s građ dozvolom kojima je iz godine u godinu dodano nešto novo
Mislim da ne treba biti jako zabrinut oko toga jer ionako gotovo nikoji kategorizirani objekt ne zadovoljava kategorizaciju koju je dobio.

*** apartmani ?
Moš mislit!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 21:48   #40
Znam kako stvari stoje trenutno , ali nisam ja izmislio prijedlog zakona

Ja ubrzo počinjem gradit jedan objekt (kuća za odmor) i dok sam radio projekt vodio sam računa da zadovoljim sve uvjete za 4 zvjezdice.
Ako se jedan dan bude počeo primjenjivat zakon ja sam na miru
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:19.