Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 15:23   #621
Pazite da vas dobrovoljno ne obiđe neki "kamatar" koji nudi usluge u ime države.
Tako je jedan meni došao da moram raditi neke dozvole za obrt a dozvole nabavljene u startu, kao ima i neki popust tražio je oko 3000kn. Još debil pokazivao znakove ljutnje jer ne vadim pare na stol. Rekao sam hvala i doviđenja javim se kad provjerim i evo prošlo bar 3 godine nikad više nije došao a nisam se ni javljao.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 09:32   #622
Poštovani molim malu pomoć.
Situacija je ovakva:
U dvorištu imam pomoćnu zgradu do 50m2 koja je uredno legalizirana i dobiveno rješenje.
Tu istu zgradu pretvaram u poslovni objekt manjeg zanatskog sadržaja.
Ishodio sam projekt ( prenamjena pomoćne u manji poslovni objekt), ishodio sve potvrde ( vodovod, hep, mup...) i sad postaje kritično.
Stavio sam stiropor fasadu i sad mi gabariti prelaze 50m2, odnosno, sad je zgrada 52m2.
Grad ne želi izdati uporabnu jer sam prešao 50m2 i moram izvaditi građevinsku dozvolu.
Isto tako, čude se da mi je hep dozvolio da se ne odvajam s drugim priključkom nego se mogu spojit na kućanski. ( hep kaže da do 50m2 ne treba ishodovati drugo brojilo, a i potrošnja struje je vrlo mala).
Šta mi je raditi, da li trebam ishodovati građevinsku dozvolu i koliko bi koštala za poslovni objekat.
Neki kažu da je lakše, brže i jeftinije legalizirati?!
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 10:32   #623
ako si već legalizirao, tada postoji podatak da je 2011 godine bio objekt do 50m2 i ne možeš ponovo legalizirati

odi i raspitaj se da li možeš tražiti obnovu postupka (prije je bila jednostavna do 50m a sada je jednostavna od 52m) ili čak poništenje stare legalizacije i novi zahtjev ....

ili skini fasadu, sredi papire, vrati fasadu prema pravilniku o jednostavnim....
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 15:15   #624
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
I tebi i kolegici:

Uporabna dozvola je dokument kojim se potvrduje da je zgrada napravljena u skladu s projektom te je sigurna za upotrebu.
Ako investitor recimo nije rješio prilaznu cestu, napravio je zgradu van gabarita i ista ne zadovoljava propisima za istu se ne može izdati uporabna dozvola.
Kako je uporabna dozvola (ili završno izvješće nadzornog inženjera) dokument kojim se potvrđuje da je zgrada završena i u skladu sa propisima i građevinskom dozvolom mislim da se ne može izvršiti ni etažiranje i podjela vlasništva.

Na crno vi možete nekome iznajmiti stan. Vi možete stan i prodati ako ga netko želi kupiti. No kao što sam rekao zgrade koje nemaju uporabnu nemaju je jer nisu napravljene po zakonu i dozvolama ili nikad nisu ni završene.

Što se tiče kuća, u glavnom projektu mora biti naglašeno da se objekt gradi etapno, dio po dio kako bi se na dio objekta koji je završen dobila uporabna ili završno izvješće nadzornog inženjera. U suprotnom objekt ne može ući u zemljišne knjige. Stan možete iznajmiti ilegalno. Porezna ne može obračunati porez na imovinu koja nigdje nije zavedena.

Ovo su škakljive stvari a ni ja niam nešto posebno stručan pa se još raspitajte...
Pozdrav svima,

citiram proslogodisnji post jer imam slicno pitanje.
Kako je u glavnom projektu obuhvaceno sve od temelja do tipa podnih obloga zanima me koje faze gradnje obiteljske kuce moraju biti obavljene da bi se izdala uporabna dozvola tj. kada mogu traziti nadzornog da napravi zavrsno izvjesce?
Da li bas svi detalji koji su navedeni u glavnom projektu mora biti obavljeni za izdavanje uporabne dozvole?
Jasno mi je da stolarija, struja, voda, odvodnja, fasada moraju biti napravljeni (po projektu ofc) al sto je sa npr. ugradnjom podnih obloga, pregradnih knauf zidova/spustenog stropa, ugradnja izvora grijanja (toplinske pumpe u mom slucaju) i slicno.
Procitao sam negdje da nadzorni moze u zavrsnom izvjestaju navesti da je bilo odstupanja od glavnog projekta do odredjene mjere?

Naravno da pitanje postavljam zbog financijskih razloga (placanje nadzornog x kuna mjesecno, unajmljivanje stana tokom gradnje ,...)
JustAnotherOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 16:22   #625
Kuca mora biti u takvoj fazi da mozes zivjeti u njoj tj.mora biti useljiva. Moraju biti gotove podne obloge, unutarnja stolarija, sanitarni cvor itd. Tada ti mozes zatraziti izdavanje uporabne.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 14:49   #626
Poštovani, molim pomoć!

Na svom imanju imao sam pomoćnu zgradu do 50m2 koju sam legalizirao plateći 500kn.
Za istu tu zgradu sam napravio arhitektonski i sve ostale projekte koji idu uz njega i pretvorio je u poslovni prostor.

E sad,
1) Projekti su predani gradu u 07. mjesecu da bi u 10. mjesecu dobio odgovor da ne mogu izdati uporabnu jer nedostaju tri stavke.
Ja odradim te tri stavke i predam ih gradu.
2) U 01. mjesecu dobijem odgovor da ne mogu izdati uporabnu jer nema elaborata o zaštiti okoliša
Ja dam da se radi elaborat, ali problem je sad što sama procedura elaborata traje dosta dugo ( sam rad, pregled u ministarstvu...)
3) Paralelno uz dobivanje uporabne, ja sam poriješavao sve ostale dozvole, a među njima je i odobrenje od carine za rad!

Voda mi je došla do grla, jer uskoro kreće naplata zajma!

Da li ja mogu krenuti sa proizvodnjom iako nemam uporabne?
Da li da se javim gradu i kažem da će mi uskoro sjedati rata zajma, a još nisam krenuo sa proizvodnjom?
Da li imaju obzira za takve slučajeve, iako su mi oni jako usporili proces za dobivanje uporabne dozvole?
Kome da se obratim za pomoć?

Hvala unaprijed.
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 18:29   #627
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2018., 07:48   #628
Hm, ne znam gdje da pitam, pa probajmo ovde.
Koliko sam svatila, uporabna dozvola se dobije nakon sta se izgradi zgrada i obavi inspekcija, e sad mene zanima da li ta inspekcija nastupa nakon uredenog interijera i naravno kad opituraju zgradu ili kad cijeli je projekt gotov, ukljucujuci okolis zgrade?
....ja sam kupila stan u zgradi koja se jos uvijek gradi i na upit koja ce biti adresa, rekli su mi da ce znati nakon sta dobiju uporabnu dozvolu.
Ako tko zna, bila bi zahvalna....
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2018., 10:49   #629
Kućni broj se može dobiti prije uporabne dozvole.
Big chill is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2018., 17:39   #630
Poslala im ja mail i napisala mi je agentica da trenutno se vodu radovi pod jednom adresom a da ce znati nakon uporabne dozvole. Mozda oni to odgadaju sve do useljenja , ali glupo jer sve dostave za u stan moram onda dati adresu od susjeda pa ih cekati ispred zgrade ...mala zamjerka jer su lose organizirani
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2018., 17:59   #631
Odjel za komunalne poslove izdaje rješenja o kućnom broju slažem se da je glupo napisati ona kuća iza one
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2018., 20:41   #632
kartastar određuje kućne brojeve u Zagrebu
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2018., 16:15   #633
Da li mogu useliti u stan

Pozdrav,

sagradili smo obiteljsku kucu sa pet stanova.

Gradjevinska i oni prvi dokumenti sve ok, sve imamo.

Vodu struju i ostalo sve imamo.

Od tih pet stanova jedan smo osposobili za zivot. Da li mogu bez uporabne zivjeti u njemu?

Moram iseliti iz podstanarskog....

hvala
Sidewalk_lovin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2019., 13:39   #634
Malo me zavlace za useljenje (novogradnja)jer trebaju obaviti tehnicki nadzor sta znaci da jos nemaju uporabnu dozvolu...navodno su predali zahtjev pocetkom 5mj....da ne idem previse u detalje..da li se smije montirati elementi kuzine, piturat pod prije tog tehnickog nadzora?
Mislim da nije za njih bitno, vise gledaju tehnicku ispravnost, ali da ne pametujem ima li neko tko bi mi mogao dati odgovor?
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2019., 14:59   #635
Ako ti prodavači dopuste, nije to nikakav uvijet.Po meni - možeš
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2019., 15:45   #636
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Ako ti prodavači dopuste, nije to nikakav uvijet.Po meni - možeš
Zahvaljujem na odg....bitno mi je znati da se moze, da im nadzor ne bude izgovor.
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 22:19   #637
Pozdrav,

imam jedno pitanje za ovlaštene voditelje radova.
Prije mjesec dana sam predao dokumentaciju za uporabnu dozvolu u gradu Kaštelima. Danas sam išao kod referenta provjeriti kad će tehnički pregled s obzirom da je zakonski rok mjesec dana. Referent ispred mene izvadi dokumentaciju i kaže mi da mi ne valjaju pisane izjave izvođača. Kaže da na pisanoj izjavi svaka stranica treba biti potpisana. Znači imam 4 pisane izjave od 4 različita voditelja radova i sve su potpisane samo na kraju. Kaže da će mi odbiti zahtjev radi toga. Uglavnom nadzor se smije, ne vjerujem ni da su sva 4 ova inžinjera građevine idioti koji ne znaju napisati dokument. Dali je netko imao iskustva s ovim i kako se postaviti. Ima li smisla ići na sud s njima, neću im dopustiti da me zahebaju niti razvlače.

Čuo sam neke priče da u gradu Kaštelima treba platiti 10.000kn ako želiš dozvolu odmah, inače ti odbijaju zahtjev traže proceduralne greške pa bi molio nekoga tko ima dokaze ili iskustvo s ovimda mi se javi u inbox. Obećavam anonimnost namjeravam ih prijaviti pa mi trebaju nekakvi čvrsti dokazi.
Dioniz7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 23:50   #638
Nadji odvjetnika da im se sluzbeno obrati sa nekim dopisom za pocetak. Interesiraj se u ministarstvu graditeljstva oko procedure.
Inace medija su nekad najbolji nacin ili ako si se bas zakacio da ih hoces sje.....i. Dogovori predaju mita a paralelno sve prijavi policiji pa to odradi da ih sjebes. Samo tu se uvalcis duboko u probleme. Ili se uclani u u neku politicku opciju pa to rijesi preko noci
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2019., 00:15   #639
On meni kaže da 4 inžinjera građevine + nadzori ne znaju napisati dokument. Znači nije jedna osoba u pitanju nego ukupno 6 različitih ovlaštenih inžinjera. Tip mi mrtav hladan kaže da pisana izjava ne valja jer nije svaka stranica potpisana. Samo je potpisana i pečetirana zadnja stranica. Nikakvo mito ne dolazi u obzir, niti 100 kn, tko god ima ikakvo iskustvo s traženjem mita u gradu Kaštelima nek mi se javi. Imam nekakvu vezu u policiji samo trebaju mi dokazi ili svjedoci, ne mogu ništa na rekla kazala.

Ej meni su dosada svaki projekt, elaborat o etažiranju, vraćali.Kao ništa nije napisano kako treba. Čekaju zadnji dan zakonskog roka pa napišu da nije napravljeno kako treba.
Dioniz7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2019., 14:22   #640
Baš sam prije par dana pitao o dokumentaciji izvođača kod arhitekta i nadzornog, rekli su mi potpisane, "ne potpisane na svakoj stranici".

A i nigdje to ne piše, piše potpisane https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...04_43_803.html

Možda ima netko sa foruma tko je nedavno sastavljao dokumentaciju?
Olio FTL is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.