Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2016., 13:08   #1021
Quote:
Havoc123 kaže: Pogledaj post
Jesi ti normalan il samo namjerno trollaš?
Ne smatram se normalnim... normalan na ovom forumu ocito znaci upetati nebuloznu gomilu glupoti bez sposobnosti logicnog razmisljanja...

Jesi ti procitao taj link... halo...!?

F-22 Raptor jets had flown only 204 sorties out of 44,000 launched by the U.S.-lead coalition against ISIS in Syria and Iraq.

Zamisli... golemih 0,46 posto letova je odradjeno Raptorima... ja mislim da cijela operacija ne bi bila moguca bez toga... sve bi se raspalo...

Netko tko ima trunku mozga u glavi bi mozda mogao zakljuciti da su napokon doveli par Raptora da ih provozaju i pohvae se s njima...

Quote:
Havoc123 kaže: Pogledaj post
Ne da podržavaju afe cap već ih Rusi i ne vide na radaru,samo prijavljuju attack aircrafte na radaru. Što veseli naravno.
To full ima smisla... zasto koristiti E3, ta rijec je o specijaliziranom AWACS zrakoplovu... imaju ih samo 30+ komada... zasto koristiti E2... to je isto glupo.... Hej, ajmo za to koristiti Raptora... rijec o zrakoplovu ciji data link uopce nije kompatibilan s drugim letjelicama osim AWACS-a samog... ali hej... idemo nasrati gomilu sranja da Raptoru damo svrhu i funkciju... nazovimo to ''kinetic situational awareness'' d ljudi mogu reci.... WOOOOOW... treba nam kinetik sicuejsnl avernes protiv turbasa koji nemaju ni zrakoplovstvo ni PZA... i za to cemo bas koristiti Raptora.... da... to.... Bravo Havoc123... to su genijalne opaske s tvoje strane...

Quote:
Havoc123 kaže: Pogledaj post
Na The Avionistu su bili čak postovi s twittera gdje se raptoraši hvale kako su uspjeli ući na sferu 180 Suhojima nedetektirani i onda pošli svojim smjerom.
I ne samo to... dodju im na ledjima dva metra od kanopija i okidaju slike polaroidom...

Quote:
Havoc123 kaže: Pogledaj post
OSIM Turske,po par eskadrila je u Poljskoj na granici sa Rusijom,
da naravno... niposto nije rijec o par komada za pokazivanje i demonstraciju podrske... evo bas u poljskoj je par eskadrila.... pa nekoliko u njemackoj... koliko ima eskadrila komada.. 12? recimo... dakle... Koliko je komada u Poljskoj po tebi... 24? 36? isto tako u Njemackoj... pa isto tako u Japanu... jel ostao koji u americi uopce?

Quote:
Havoc123 kaže: Pogledaj post
Drugo upgreade ide,testiranje AIM9X prošle godine i uvođenje u naoružanje.
WoooooW... .ajme... testiraju AIM-9X.... sjednimo u krug i zapjevajmo... raketi koja je u sluzbu ula 2003. godine treba svega 15 godina da se integrira na najbolji avion koji imas... to je bas postignuce za hvaliti se...


Quote:
Havoc123 kaže: Pogledaj post
MIslim nemoj se ljutiti,tvoje poznavanje vojne tehnike je na razini 6. godišnjaka,dokazano na više PDFova. Daj malo,bar guglaj ako nemaš pojma
I kao da sve baljezgarije koje si napisao nisu dosta same za sebe... krece ultimativni izljev mentalnog proljeva di se nadmocno izdizes iznad ostalih, i upucujes ih na guglanje... da vise ne trosis vrijeme bez veze.... bisere pred svinje... zapravo plivas, ma sta plivac... ronis u septici... ali treba izvuci glavu iz vlastitog dupeta da bi to uopce primijetio...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 13:33   #1022
Poanta je:

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
F-22 je white elefant... gotov je... mrtav projekt... 187 nastancanih... i to je to... nece se vise raditi... a i upgradei ce vjerojatno biti minimalni... da su ih nasltancali 600 ii 800 komada... i drzali ih up to ate... sve pet... ali nisu... za njihove potrebe to je vrlo skromna broja... a vidjet cemo da li ce ih u buducnosti korisiti u vojnim operacijama... za sada nisu... nego stoje parkirani na Havajima i inim mjestima gdje nikakve stvarne opasnosti nema...
Quote:
F-22s often deploy to Japan since the USAF has started rotating fighters to Pacific Command bases in March 2004 “to maintain a prudent deterrent against threats to regional security and stability.”
Tri laži imamo koji si probao podvaliti na forumu i nisu uspjele. Dao sam ti listu upgradea. Drugo KORSITE ih o vojnim operacijama. Treće NISU samo na Havajima već na jednom aktivnom ratištu(gdje lete rusi,sirijci,izraelci i pod budnim okom S400,svakodnevne CAP operacije),na TRI granice sa Rusijom(blizu jednog sukoba u Donbassu recimo,Poljska i Aljaska) i na jednoj granici sa Kinom. Tu sad nije bitna brojka nego laž koju si htio podvaliti forumu. Onako kako rusofili čine.

Tu smo mi da ih spriječimo i od foruma napravimo mjesto gdje će ljudi moć saznati činjenice a ne mitomanske laži.

Lijepo je kako si samo quotao dio za Aim9X sidewinder a ne ostatak mojih linkova i quote sa kompletnom modernizacijom koju je avion prošao odkada je uveden u aktivnu službu. 5 upgradea u 10 godina. Dali ti to išta govori? Znaš li brojati do 5 i 10? Klasične floskule i demagogija. I još si krivo napisao,testirana je Block II verzija rakete,zna se jako dobro i zašto se čekalo sa time....samo ti je čitanje engleskog nepoznanica izgleda. Sad pogledaj kad su prva testiranja Aim9X block II započela

Stoga,probaj odquotati cijeli moj prilog,ne se hvatati ko utopljenik za slamku spasa zvanu sidewinder(i to krivi).

I evo još jedne laži

Quote:
F-22 Raptor stealth fighters. On six-month rotations to Al Dhafra airbase in the United Arab Emirtates, the Raptors have flown approximately 300 sorties in OIR, dropping weapons and providing “mission assurance” to other elements of the strike package, according to U.S. Air Force officials. This may be a reference to the F-22’s low-visibility monitoring of Russian air activity over Syria, as well as potential activations of Syria’s own air defense systems.
Gospodin nam quota vijesti od prije godinu dana a ne govori koliko Raptori provode u zraku po sortiju to šta su proveli 150 dana u zraku otkad je akcije nema veze....kao ni to što po Combat sortie-u obavljuju 3 zadaće....Strike sortie,CAP te Air Intel Surveilance.

Zadnje uređivanje Havoc123 : 13.02.2016. at 14:20.
Havoc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 14:18   #1023
Quote:
Havoc123 kaže: Pogledaj post
Poanta je:
Poanta je da nema poante… Izvadi glavu iz guzice… rekoh ti vec… Raptor je ‘’mrtav’’ project… ubili su ga… po svemu superioran zrakoplov je potpuno podredjen kopiletu od lightning II. Ne pricam ja samo o AIM-9X... pa Raptor jos uvijek nema ni NATo kompatibilan daalink... ne moze operirati s ostalim zrakoplovima uopce bez da mu AWACS ne sjedi na ledjima... A ti tu pricas neke bajke o ‘’kinetickom situational awarenesu.. kakav pogani situatial kinetical awareness moze prenijeti F-15 ili F-16 koji ce baciti bombe ako ne moze niti pricati s njima... Radijom preko VHF-a... Smijesno... Da ne spominjem da je rijec prinmarno o presretacu... kojem je tek naknadno u pokusaju spasavanja funkcije ubacena prica o SDB-u... i sad eto.. juhu juhu... necemo koristiti JSTARS za situacijski awarenesss u sitiji... to nije dovoljno kineticki... pratit cemo turbase s Raptorom...

Ameri su pokrenuli more ratova zadnjih 20 godina... u koliko njih je aktivno sudjelovao raptor.. u NULA... nada... zippo... jebote... gurali su B2 skroz iz Amerike da bombaju po srbiji iiraku... ali ne, Raptor je uredno bio parkiran... I tek sada ih lagano turisticki voze... i eto odmah su mega... a vec se lagano spominje njihovo povlacenje iz slube tamo negdje oko 2030... koja uopce nije daleko... a isti ponavljam niti usrani NATO kompatiblni data link nema... Da odrzavat ce ih na zivotu... tu su radi morala... i preskupi su da ih se samo tako baci... ali sve drugo ce dobivati na kapaljku... sto se vidi i iz prilozenog...

Ali ti i dalje palamudi slobodno kako ja ‘’podmecem svoje lazi’’ i kako se ‘’hvatam sitnica’’... sve u svrhu sirenja ruske mitomnije... jer reci da je F-22 u svemu superioran F-35 je naravno ruska mitomanija...

blah odustajem... nije vrijedno...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 14:55   #1024
f22 je projekt hladnog rata. kad je sovjetska prijetnja nestala, nestala je i potreba za takvim projektom u 90ima i 2000ima. Samo što inercija političke podrške vojnoindustrijskog kompleksa nije baš tako laka za ubiti preko noći. Pa je potrajalo 15+ godina da se projekt smanji i naposlijetku stopira. Americi 90ih i 2000ih nije trebalo ni 180 raptora. A ni 2010ih i 2020ih joj te brojke neće biti presudne. Ono što je bitnije da se nađe novac (možda upravo ušteđen neproizvodnjom 400+ raptora, a možda jednako tako upropašten proizvodnjom 2400 f35) da se do 2040. uvede u službu novi avion za zračnu nadmoć. Koji bi očito bio napredniji od raptora i, bitnije, napredniji od j20/pakfa itd. I koji bi služio uz bok raptoru za možda ga u nekom trenutku i zamijenio.

Što se datalinkanja f22 tiče, oni šalju podatke e11 (bizjet) i/ili eq4b (global hawk) koji dalje prosljeđuju podatke drugim platformama. Trenutno je u operativnom testiranju vrlo mali broj Talon Hate podvjesnika na f15c koji također primaju podatke od f22 i dalje ih šalju ostatku mreže. No nekakav širi i mnogobrojniji sustav tek treba doći.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 16:49   #1025
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Poanta je da nema poante… Izvadi glavu iz guzice… rekoh ti vec… Raptor je ‘’mrtav’’ project… ubili su ga… po svemu superioran zrakoplov je potpuno podredjen kopiletu od lightning II. Ne pricam ja samo o AIM-9X... pa Raptor jos uvijek nema ni NATo kompatibilan daalink... ne moze operirati s ostalim zrakoplovima uopce bez da mu AWACS ne sjedi na ledjima... A ti tu pricas neke bajke o ‘’kinetickom situational awarenesu.. kakav pogani situatial kinetical awareness moze prenijeti F-15 ili F-16 koji ce baciti bombe ako ne moze niti pricati s njima... Radijom preko VHF-a... Smijesno... Da ne spominjem da je rijec prinmarno o presretacu... kojem je tek naknadno u pokusaju spasavanja funkcije ubacena prica o SDB-u... i sad eto.. juhu juhu... necemo koristiti JSTARS za situacijski awarenesss u sitiji... to nije dovoljno kineticki... pratit cemo turbase s Raptorom...

Ameri su pokrenuli more ratova zadnjih 20 godina... u koliko njih je aktivno sudjelovao raptor.. u NULA... nada... zippo... jebote... gurali su B2 skroz iz Amerike da bombaju po srbiji iiraku... ali ne, Raptor je uredno bio parkiran... I tek sada ih lagano turisticki voze... i eto odmah su mega... a vec se lagano spominje njihovo povlacenje iz slube tamo negdje oko 2030... koja uopce nije daleko... a isti ponavljam niti usrani NATO kompatiblni data link nema... Da odrzavat ce ih na zivotu... tu su radi morala... i preskupi su da ih se samo tako baci... ali sve drugo ce dobivati na kapaljku... sto se vidi i iz prilozenog...

Ali ti i dalje palamudi slobodno kako ja ‘’podmecem svoje lazi’’ i kako se ‘’hvatam sitnica’’... sve u svrhu sirenja ruske mitomnije... jer reci da je F-22 u svemu superioran F-35 je naravno ruska mitomanija...

blah odustajem... nije vrijedno...
Možeš li IŠTA quotati ili demantirati činjenicama? Spinaš mi temu u maniri najvećih majstora foruma.

Podređen F35? Svakako,mrtav? Nikako.

Zasada su planirane 3(riječima TRI...izgleda da ne znaš brojati ipak do 10) modernizacije u slijedećem desetljeću.

Demantiraj me,SHOW ME SOMETHING. Ja tebi činjenice ti meni demagogiju i floskule...te laži na koje moderacija ne reagira.

Drugo,šta će mu NATO datalink? Nisam znao da je napravljen za sudjelovanje u zajedničkim operacijama NATO savez i da je odobren za bilokakav izvoz NATO čalnicama ovo su stroooohi ljudi moji...stroooooohi.

I normalno da surađuje sa Awacsom(nije uvijet)....možda zato jer je to DOKTRINA RATOVANJA po USAFu.

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ameri su pokrenuli more ratova zadnjih 20 godina...
A Raptor operabilan od? kada se propisno pospeš pepelom bila je samo Libija....

Ljudi,ovo vam je primjer forumskog mitomana,lažova i neznalice. Poanta je NE BITI KAO ON. Primjetitie kako je odspinao sa teme da F22 i nikad nije mrdnuo dalje od Havaja na kinetiku i datalinkove. Aim9X više nije bitan kad se utvrdilo da je ispucavan Block II. IOC status: 2014. godina
Quote:
WoooooW... .ajme... testiraju AIM-9X.... sjednimo u krug i zapjevajmo... raketi koja je u sluzbu ula 2003. godine treba svega 15 godina da se integrira na najbolji avion koji imas... to je bas postignuce za hvaliti se...
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ne pricam ja samo o AIM-9X...
Normalno da ne pričaš...trollaš.

Sad su bitni datalinkovi i kinetika. A kada se suoče sa "hard cold facts" obično kreće odustajanje.

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Da ne spominjem da je rijec prinmarno o presretacu...
Oh you poor bastard

Quote:
Role Stealth air superiority fighter
The aircraft was designed primarily as an air superiority fighter, but has additional capabilities including ground attack, electronic warfare, and signals intelligence roles.[6]
Količina (ne)znanja je ALARMANTNA na ovome forumu....nisam znao da se OVT ugrađuje na interceptore

Najpametnije ti je na ovo ne replicirati i pustiti da se zaboravi. AndrejX isprobana metoda

Zadnje uređivanje Havoc123 : 13.02.2016. at 17:19.
Havoc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 17:21   #1026
Quote:
Havoc123 kaže: Pogledaj post
Najpametnije ti je na ovo ne replicirati
Ovo je jedina pametna stvar koju si napisao... sad mozes natrag u septiku...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 18:06   #1027
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
f22 je projekt hladnog rata. kad je sovjetska prijetnja nestala, nestala je i potreba za takvim projektom u 90ima i 2000ima. Samo što inercija političke podrške vojnoindustrijskog kompleksa nije baš tako laka za ubiti preko noći. Pa je potrajalo 15+ godina da se projekt smanji i naposlijetku stopira. Americi 90ih i 2000ih nije trebalo ni 180 raptora. A ni 2010ih i 2020ih joj te brojke neće biti presudne..
X

Raptor je najviše žrtva prestanka hladnog rata i opće snage USAF-a koji može slomiti sve druge na svijetu i bez njega, a uglavnom se ipak kači sa daleko slabijima ( Irak, Libija i sl. ).

Ja bih to usporedio kao da ti recimo očekuješ da ćeš voziti Formulu 1 i kupiš si bolid, a onda kažu da se ukida Formula 1 i da ima samo rally. I šta ćeš sad od Formule? Bacit je nećeš jer je skupa ko vrag, ali da ćeš je koristiti za rally isto tako nećeš ( iako bi u pokojem mogla poslužiti ), a nećeš je nešto puno ni modernizirati- jer ti realno nije potrebna za rally- imaju druga vozila koja su za to bolja i korisnija...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 13.02.2016. at 18:10. Reason: ..
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 18:34   #1028
Ja vjerujem da su rusi njihovim radarima sposobni vidit Raptora, ali cemu se hvalit kada u slucaju da im to i dokazes, americka ce vojska pocet lupat jos vece novce u projekte koje Rusija mozda nece moci pratiti.
Sto se tice s-400 i neometani letovi amera i ostalih, zasto bi ih rusi gadjali? Ako i oni imaju teroristicke mete za bombardirati, a rusi bi ih rusili, napravili bi isto sto i turci. Vjerujem da ameri guraju to da se u sukobu sto vise njih medjusobno eliminira (divide et impera). Izraelsko bombardiranje vjerujem da je usmjereno ka posiljkama oruzja za Hezbollah.
flanker27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 18:54   #1029
Quote:
flanker27 kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da su rusi njihovim radarima sposobni vidit Raptora, .
Pitanje je samo s kojim radarima?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 19:05   #1030
A bit ce neki...u krajnoj liniji imaju usi i oci pa ako ih stealth ugrozi neka koriste to za navodjenje
flanker27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 19:21   #1031
Quote:
flanker27 kaže: Pogledaj post
A bit ce neki...u krajnoj liniji imaju usi i oci pa ako ih stealth ugrozi neka koriste to za navodjenje
Ne, htio sam reći da je dobro poznato da su "nevidljivi" zrakoplovi u stvari "nevidljivi" samo za određene valne duljine radara. Druga je stvar koliko su ti radari kojima su oni vidljivi praktični kao oružje u sukobu sa podjednakim ili čak i jačim protivnikom.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 20:16   #1032
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ovo je jedina pametna stvar koju si napisao... sad mozes natrag u septiku...
Konstruktivno kao i uvijek od tebe. Sa hrpom cinjenica. Keep it up.
Havoc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 20:23   #1033
Poanta malog broja F22 je u tome da iako najnapredniji lovci,pioniri 5 generacije,nisu iaplativi te nemaju preko desetljeca pravog counterparta. Cemu ih raditi i trositi pare kad postojeca ergela 4+ generacije moze izaci na kraj sa svime sa cime se sretne? Pare su prebacene u primarno multirole avion 5. generacije koji mora zadovoljiti zahtjeve vise bransi vojske. Sto naravno nije lako ali ne i nemoguce.

Da su Rusi bili u mogucnosti razviti lovac koji bi parirao F22 prije 10 godina vidjeli bi zasigurno veci broj Raptora.

Kolega je nesto bauljao sa Nato datalinkom o kojem nema pojma. Raptor je radjen iskljucivo za potrebe usaf-a,bez mogucnosti prodaje partner zemljama...za razliku od F35,koji je prilika zemljama koje nemaju mogucnosti izrade aviona 5.gen da se docepaju jednoga.
Havoc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 20:50   #1034
Imam jedno banalno pitanje.

Zašto je odabrana numerička oznaka "35" za zrakoplov?

Nakon F-22 ima puno neiskorištenih brojki, pa zašto su preskočili naprimjer F-23, F-25 ... itd. ?
Hoyti Von Totiy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 21:03   #1035
To pitanje moramo priupitati glavesine u stozeru.
Havoc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 21:19   #1036
Quote:
Hoyti Von Totiy kaže: Pogledaj post
Imam jedno banalno pitanje.

Zašto je odabrana numerička oznaka "35" za zrakoplov?

Nakon F-22 ima puno neiskorištenih brojki, pa zašto su preskočili naprimjer F-23, F-25 ... itd. ?
Govorim sad napamet i općenito, ali razne firme imaju svoje koncepte i prijedloge, svaki od njih ima neki broj, i naravno samo manji broj njih uđe u operativnu upotrebu, tako da najčešće ta brojka tog projekta postane i brojka tog lovca.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 21:38   #1037
Po običaju, na ovu temu silna bajanja....

Da je F-35 nedovršena priča, je. Hoće li biti ono što je rečeno i očekivano... vidjet ćemo.

Želite znati više? Evo izvještaj o Raptoru upućen Kongresu - punih 48 stranica užitka.

http://www.dote.osd.mil/pub/reports/...2015f35jsf.pdf
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 06:37   #1038
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Ja bih to usporedio kao da ti recimo očekuješ da ćeš voziti Formulu 1 i kupiš si bolid, a onda kažu da se ukida Formula 1 i da ima samo rally. I šta ćeš sad od Formule? Bacit je nećeš jer je skupa ko vrag, ali da ćeš je koristiti za rally isto tako nećeš ( iako bi u pokojem mogla poslužiti ), a nećeš je nešto puno ni modernizirati- jer ti realno nije potrebna za rally- imaju druga vozila koja su za to bolja i korisnija...
Jedini problem je su oni ovdje odlucili stati na 187 Formula 1.... jer im vise ne treba.... i onda odluclili kupiti 2400 ''rally'' automobila (prije Formule 3000) po cijeni po jedinicnoj cijeni istog onog F1 automobila pocetka price... Da su cijenu F-35 zadrzali u nekom normalnom rangu... tipa 60-70 milijona... hajde... neka... ali s obzirom da je ista vec probila cijenu Raptora po komadu... to je poprilicno grotesktno na kraju...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 11:50   #1039
Bok svima,

Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Po običaju, na ovu temu silna bajanja....

Da je F-35 nedovršena priča, je. Hoće li biti ono što je rečeno i očekivano... vidjet ćemo.

Želite znati više? Evo izvještaj o Raptoru upućen Kongresu - punih 48 stranica užitka.

http://www.dote.osd.mil/pub/reports/...2015f35jsf.pdf
Pa zar nije super biti u demokraciji i vidjeti ovakav dokument?

U Rusiji i Kini mogu o tome samo sanjati (PAK-FA problemi - kakvi PAK-FA problemi?)...
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 16:11   #1040
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Jedini problem je su oni ovdje odlucili stati na 187 Formula 1.... jer im vise ne treba.... i onda odluclili kupiti 2400 ''rally'' automobila (prije Formule 3000) po cijeni po jedinicnoj cijeni istog onog F1 automobila pocetka price... Da su cijenu F-35 zadrzali u nekom normalnom rangu... tipa 60-70 milijona... hajde... neka... ali s obzirom da je ista vec probila cijenu Raptora po komadu... to je poprilicno grotesktno na kraju...
Koliko god trenutna cijena f35 jest veća nego je trebala biti i koliko god je prevelika u odnosu na jedan moderni f18e ili f16 (cca 50-100% veća u početku, par desetaka do 50% veća u eksploataciji) ipak je f-22 bio još skuplji.

Početna cijena današnjeg f35a spremnog za predaju USAFu (dakle flyaway plus početna podrška) je 129 milijuna dolara, a raptor je još u novcu iz 2009 bio skuplji od toga. U današnjoj vrijednosti dolara je raptor skuplji od toga nekoliko desetaka milijuna dolara. S time da će f35a još donekle pasti u cijeni dok se cijena f22 bila već ustalila i teško bi, sve da se proizvodio još 10 godina, bila manja nego je bila. (eventualno da se išlo na 1za1 zamjenu f15ca pa da se proizvodilo jedno 40+ aviona godišnje tijekom 20 godina, onda bi možda mogli pričati o još par milja dolara manjoj cijeni.)

Kako bilo, u usporedbi s današnjim f35a, najpovoljniji raptor je bio skuplji jedno još četvrtinu u današnjim dolarima. A u usporedbi s f35a iz npr 2021. to bi zaista realno moglo biti još nešto više, možda 30ak ili 35 posto.

Eksploatacijski troškovi su tu teški za usporedbu jer imamo brojke samo za f-22, te tek jednu projekciju, odnosno želju USAFA, za f35a. Uzmemo li tu želju i uzmemo li vrlo lošu projekciju stvarnog ishoda koju procijenimo da je 50% veća, eksploatacija bi mogla koštati jedno 50% do 100% više za raptora po satu leta.

Drugim riječima, jedan f22 bi tijekom životnog vijeka od cca 10.000 sati leta trebao koštati ugrubo 700tinjak milja današnjih dolara, dok bi jedan f35 po današnjoj cijeni istoga, mogao koštati između 450 i 550 milja današnjih dolara.

U spomenute brojke nisu uključeni piloti i njihova obuka, naoružanje ni cijena infrastrukture koja se ne odnosi samo na pojedini tip aviona (npr izgradnja većeg dijela neke nove baze)

A koliko će tek koštati budući F-X i F/A-XX... to će tek biti zabavno pratiti. )
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:13.