Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2010., 22:33   #101
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Ma dobro opustite se malo
Zanimljivo je samo kako je PAK-FA hvaljen u nebesa prije nego je i poletio... mislim da je to zbog tajnovitosti (sovjetski duh još živi u njima ) oko tog čuda dok se svaki problem u razvoju JSF objavljuje... u biti objavljuje se sve još od izbora kandidata za JSF.
Uvijek je bilo tako, po svakom se američkom proizvodu pljuvalo kao da je zadnja škovaca dok su ruski bili wunderwaffe, svi. A na kraju pun svijet monkey modela.
Lijepo je znati svaki korak razvoja JSF-a, super je što Lockheed sve to objavljuje... ali baš zato što znamo sve to, baš zato ga ovako gadim.
Na PF-u o PAK-FA više neću pisati, barem do 2015. Obećavam. Osim ako me neki fanboy ne izazove
zeitgeist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 23:16   #102
Ma meni je samo predobro da su uložili 64 milijarde dolara u razvoj Raptora i dobili vrhunski stroj i apsolutnog vladara neba, da bi zatim ulupali 300 milijardi dolara u razvoj F-35 i dobili govno.... Predobro!
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 23:58   #103
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Ma meni je samo predobro da su uložili 64 milijarde dolara u razvoj Raptora i dobili vrhunski stroj i apsolutnog vladara neba, da bi zatim ulupali 300 milijardi dolara u razvoj F-35 i dobili govno.... Predobro!
Čitavu apsurdnost te politike oslikava i činjenica da bi F-22 bio 2 puta jeftiniji od F-35 da je naručen u duplo manjim količinama! Mišljenja sam da se radi o kardinalnoj grešci. Trebalo je nastaviti razvoj FB-22, zadržati proizvodnu liniju otvorenom, čak i razviti eksportnu verziju, ostatak love od ovih 300 milijardi ulupati u reset i modernizaciju postojeće flote, razvoj UCAV-a i pametno promišljanje o nekom boljem JSF-u. No našla se grupa uredskih uhljebljenih i korumpiranih pametnjakovića koji su rekli da SAD ne treba super-stealth bombarder srednjeg dometa (iako bi bili savršeni za američke baze na zapadnoj obali i pacifičkim otocima), da im ne treba još najboljih lovaca i da ga ne daju najbližim saveznicima, bez obzira što ovi već pomalo nervozno traže zamjenu za umorne F-15/16/18 i ekipu, i bez obzira na studije USAF-a koje kažu da je 183 komada premalo. Nazivati F-35 malim Raptorom je, upotrijebit ću riječi Johna Cleesa, BLASPHEMY
U skladu sa svojim nickom ovdje na forumu, čak bih rekao da tu prolaze i neke teorije zavjere...
zeitgeist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 08:07   #104
F-35 se treba razviti u tri verzije i biti pravi "multirole" zrakoplov a to košta pogotovo ako se hoće napraviti i da funkcionira... za razliku od nekih drugih gdje je dovoljno napisati velike brojke.
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 09:22   #105
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
F-35 se treba razviti u tri verzije i biti pravi "multirole" zrakoplov a to košta pogotovo ako se hoće napraviti i da funkcionira... za razliku od nekih drugih gdje je dovoljno napisati velike brojke.
Zasad košta i ne funkcionira... Rezultat nakon 300 milijardi ulupanih dolara je zrakoplov čija "gotova" A verzija ima pokretljivost Phantoma (kome su to zamjerali prije 40 godina), smiješnu brzinu i plafon leta, a da bi stvar bila simpatičnija, ne može nositi rakete kratgod dometa u unutarnjim spremnicima... Eh da, ako netko želi da njegova verija nosi više od 4 AMRAAM-a, onda moraju platiti razvoj rješenja... Kao LM to zna napraviti, ali netko treba platiti razvoj, jer eto 300 milijardi dolara nije dovoljno za sve... Uber! Da ne spominjem da niti B niti C verzija nemaju top... Vidim da netko nije naučio lekcije iz Vietnama...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 09:42   #106
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Da, baš. Probaj radije službene LM stranice.

LM

I onda na linku klikni na "F-35 Lightning II Product Brochure" ... paš vidit lipote.

Da ne govorimo o visini leta koju su btw makli sa stranice.... doduše maka bi je i ja da radin u marketingu LM-a i pokušavan F-35 uvalit okolo.
Kolika mu je visina leta.
I koliko ce kosati jedan F35 (znaci gola nabavna cijena).

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Zasad košta i ne funkcionira... Rezultat nakon 300 milijardi ulupanih dolara je zrakoplov čija "gotova" A verzija ima pokretljivost Phantoma (kome su to zamjerali prije 40 godina), smiješnu brzinu i plafon leta, a da bi stvar bila simpatičnija, ne može nositi rakete kratgod dometa u unutarnjim spremnicima... Eh da, ako netko želi da njegova verija nosi više od 4 AMRAAM-a, onda moraju platiti razvoj rješenja... Kao LM to zna napraviti, ali netko treba platiti razvoj, jer eto 300 milijardi dolara nije dovoljno za sve... Uber! Da ne spominjem da niti B niti C verzija nemaju top... Vidim da netko nije naučio lekcije iz Vietnama...
Cuo sam da je brzina 1.4 maha(ofkors no supercruise), a jos se sjecam hrpe sprda na racun Typhoona 2 i ogromne ulozene cifre, to je super i proslo, prema ovome
Slazem se, trebali su nastaviti sa F22. F35 mi previse smrdi na patku, patka koja moze sve, sto ne znaci da nije patka.
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !

Zadnje uređivanje Alte : 01.03.2010. at 09:49.
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:42   #107
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Kolika mu je visina leta.
I koliko ce kosati jedan F35 (znaci gola nabavna cijena).
Baš se sićam da je LM ranije ima na svojim stranicama za sve tri verzije 15 200 m kao service ceiling upisan ... a to je katastrofa pa su to sad makli.

Šta se cijene tiče neka me ispravi ko ako san krivo razumia trenutna je oko 85Milja po komadu s tin da kad u to uključiš sve šta moraš da bi jedan takav moga letit i pucat (znači minumum potrebni) dobiješ cijenu od 122 milje po komadu - trenutno sa tendencijom rasta.


Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Cuo sam da je brzina 1.4 maha(ofkors no supercruise
Maksimalna brzina je Mach 1.6 al te maksimalne brzine avion u pravilu ne drži dulje od par minuta. Za razliku F-22 / T-50 imaju/imat će samo supercruise od blizu Mach 2.0 ... šta je apsurdno uspoređivat.

Da su uložili 300 milijardi u štancu novih raptora (cijena od 140 + milja po komadu) te razvoj nove inačice i sveobuhvatnu modernizaciju imali bi sa apsolutnu nadmoć na cilin svitom za narednih 100 god ....

Ovako naprave li i činezi neki jeben stroj moglo bi bit svega.
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:10   #108
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Šta se cijene tiče neka me ispravi ko ako san krivo razumia trenutna je oko 85Milja po komadu s tin da kad u to uključiš sve šta moraš da bi jedan takav moga letit i pucat (znači minumum potrebni) dobiješ cijenu od 122 milje po komadu - trenutno sa tendencijom rasta.
85, ouch jos se sjecam prastarih HR. vojnika (one debele, u full coloru) i kada su pisali da projekt JSF ima u cilju stvoriti zamjenu za F16 F18 i sl. zrakoplove sa cijenom po komadu ne vecom od 50 milja

Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Da su uložili 300 milijardi u štancu novih raptora (cijena od 140 + milja po komadu) te razvoj nove inačice i sveobuhvatnu modernizaciju imali bi sa apsolutnu nadmoć na cilin svitom za narednih 100 god ....

Ovako naprave li i činezi neki jeben stroj moglo bi bit svega.
Apsolutno, ovako su pokrenuli projekt "ekonomicnog visenamjenskog borbenog zrakoplova" a dobili skupi "bomb bus for Baghdad".
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:21   #109
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
85, ouch jos se sjecam prastarih HR. vojnika (one debele, u full coloru) i kada su pisali da projekt JSF ima u cilju stvoriti zamjenu za F16 F18 i sl. zrakoplove sa cijenom po komadu ne vecom od 50 milja
Ako se ja dobro sićan tribali su koštat 30-35 milja.
S obzirom da sad Apache prodavaju do 40-50 milja po komadu nevidin na koji to božiji način će se F-35 zadržat u okvirima 122 milje.


Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Apsolutno, ovako su pokrenuli projekt "ekonomicnog visenamjenskog borbenog zrakoplova" a dobili skupi "bomb bus for Baghdad".
skupi i ne baš višenamjenski
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:09   #110
Vi ste sigurno informiraniji nego USAF, US Navy, USMC i ostale zemlje uključene u projekt.
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:15   #111
Australci ?
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 16:30   #112
F-35 pilots get fitted for flight
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 17:17   #113
Zakljucujem da na ovom forumu prevladava enormna ljubav prema SAD koja prerasta u izrazenu zabrinutost da taj nasa ljubljena saveznica ne ostane bez dostojne zamjene za F-16/18.

A da joj posaljemo Rabotega i Simunovica da pomognu?
Ferrando is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 19:09   #114
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Radije ovo.


JSF - Mid Year Check
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 23:30   #115
Američko ratno zrakoplovstvo mi se uvijek sviđalo iz dva razloga. Prvi je najrigoroznija obuka i selekcija pilotskog kadra. Nigdje se toliko važnosti nije poklanajalo čovjeku kao glavnom kotačiću u funkcioniranju oružanog sustava. Često su u povijesti američki piloti letjeli na inferiornijim avionima od protivnika i odnosili pobjedu zahvaljujući vrhunskoj obuci.
Drugi razlog bio je F-15, po meni možda i najbolje pogođena platforma ikada. Svaka brojka vezana uz Eaglea govori o moći tog elegantnog grabežljivca. I danas, skoro 40 godina nakon što je prvi put poletio, Eagle izaziva respekt i kod najboljih. Neka se moji rusofilni counterparti sa foruma ne ljute (ili kako god žele) ali mislim da Eagle bez problema posprema Flankera SU-27/30 u kutijicu
I sada ga u lovačkim skavdronima treba zamijeniti F-35? Tko hrabar bi se danas kladio na F-35 da će slijedećih, ne 40 Eaglovih godina već mizernih 15ak, biti sposoban dominirati nebom? No za razliku od njegovih davnih predaka F-86 i Phantoma, ovome ne mogu pomoći niti najbolji piloti na svijetu. Fizika je u ovom slučaju neumoljiva: plafon leta, brzina, T/W ratio, turn, climb, to će uvijek biti presudne vrijednosti kod lovaca s ljudskom posadom. Uzmimo samo za primjer značaj i utjecaj brzine i visine leta na kinematiku projektila zrak-zrak ili na zauzimanje dominantne pozicije pri WVR engagementu. Mišljenja sam da će sirova agilnost sutra biti gotovo nebitna (i tu se slažem sa onima koji su osmislili F-35) kad imaš onakav HMD, LOAL projektile sa IIR tražilom, EOTS+EODAS i vrhunski radar. No zamjene za brzinu i visinu nema.
U jednome od prijašnjih postova sam jasno rekao da su Ameri morali proizvesti više Raptora, dosta jeftino iz njega razviti FB-22 i pripremiti eksportnu verziju kojom su eventualno mogli naoružati i poneki skvadron nacionalne garde. I potpuno sam uvjeren da se takav scenarij i dogodio, mi danas ne bi gledali PAK-FA kako leti, već bi ruski inženjeri još sjedili za crtaćim stolovima i u zračnim tunelima smišljajući kako da pariraju. Znam, nije još gotov ali će biti. Ovako danas mogu zadovoljno trljati ruke: znaju da se nikada neće dogoditi sraz između F-22 i T-50 no pticu koja će F-35 pospremiti u kutijicu bez sumnje imaju.
zeitgeist is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:36   #116
Quote:
zeitgeist kaže: Pogledaj post
Američko ratno zrakoplovstvo mi se uvijek sviđalo iz dva razloga. Prvi je najrigoroznija obuka i selekcija pilotskog kadra. Nigdje se toliko važnosti nije poklanajalo čovjeku kao glavnom kotačiću u funkcioniranju oružanog sustava. Često su u povijesti američki piloti letjeli na inferiornijim avionima od protivnika i odnosili pobjedu zahvaljujući vrhunskoj obuci.
Drugi razlog bio je F-15, po meni možda i najbolje pogođena platforma ikada. Svaka brojka vezana uz Eaglea govori o moći tog elegantnog grabežljivca. I danas, skoro 40 godina nakon što je prvi put poletio, Eagle izaziva respekt i kod najboljih. Neka se moji rusofilni counterparti sa foruma ne ljute (ili kako god žele) ali mislim da Eagle bez problema posprema Flankera SU-27/30 u kutijicu
I sada ga u lovačkim skavdronima treba zamijeniti F-35? Tko hrabar bi se danas kladio na F-35 da će slijedećih, ne 40 Eaglovih godina već mizernih 15ak, biti sposoban dominirati nebom? No za razliku od njegovih davnih predaka F-86 i Phantoma, ovome ne mogu pomoći niti najbolji piloti na svijetu. Fizika je u ovom slučaju neumoljiva: plafon leta, brzina, T/W ratio, turn, climb, to će uvijek biti presudne vrijednosti kod lovaca s ljudskom posadom. Uzmimo samo za primjer značaj i utjecaj brzine i visine leta na kinematiku projektila zrak-zrak ili na zauzimanje dominantne pozicije pri WVR engagementu. Mišljenja sam da će sirova agilnost sutra biti gotovo nebitna (i tu se slažem sa onima koji su osmislili F-35) kad imaš onakav HMD, LOAL projektile sa IIR tražilom, EOTS+EODAS i vrhunski radar. No zamjene za brzinu i visinu nema.
U jednome od prijašnjih postova sam jasno rekao da su Ameri morali proizvesti više Raptora, dosta jeftino iz njega razviti FB-22 i pripremiti eksportnu verziju kojom su eventualno mogli naoružati i poneki skvadron nacionalne garde. I potpuno sam uvjeren da se takav scenarij i dogodio, mi danas ne bi gledali PAK-FA kako leti, već bi ruski inženjeri još sjedili za crtaćim stolovima i u zračnim tunelima smišljajući kako da pariraju. Znam, nije još gotov ali će biti. Ovako danas mogu zadovoljno trljati ruke: znaju da se nikada neće dogoditi sraz između F-22 i T-50 no pticu koja će F-35 pospremiti u kutijicu bez sumnje imaju.
Mislim da se niti jedan oruzani sustav ne treba promatrat u izolaciji, izvan doktrine i svog mjesta u sirem borbenom redu. Zato se i dolazi do misleading zakljucaka o inferiornim zrakoplovima koji svejedno donose pobjedu. Nose je jer su dio sustava, koji ukljucuje obuku, doktrinu, C3 itd.

No cak i u ovoj si rasclambi zaboravio dvije stvari - jedna je da su Ameri kupili oko 180 Raptora (ako me sjecanje ne vara). Drugo - F-15C bit ce u uporabi barem do 2025. Upravo je kvaliteta platforme F-15C doprinjela da se F-22-ki "sresu krila".

Treci aspekt koji se ne treba smetnuti s uma je i da s 180 Raptora Amerikancima tesko moze bilo tko parirat. Strateski gledano, konvencionalna makljaza takve razine gdje se Raptori ili F-35-ce ruse na sve strane (bilo s Kinezima ili s Rusima) jamacno bi dovela do nuklearne eskalacije. Isto tako, sto se brojeva tice, iskustva s Red Flaga govore da par Raptora ima tolike sposobnosti kao 10 F-15-ca. Cak im je i mission availability visokih 80-ak posto. Ne vidim koja bi zemlja skoro nastancat dovoljan broj platformi da ugroze americku zracnu superiornost na bilo kojem zamisljenom bojistu.

Dakle, F-35 treba gledat kao dijelom americke vojne masine, prilagodjene novim okolnostima ali ipak za djelovanje u uvjetima gdje ce teziste borbe za zracnu superiornost nosit Raptor. Jedini neprijatelj su im budzetska prekoracenja i mismanagement u programu. Nisam uvjeren da je vrlo jednostavno i jeftino iz Raptora razvit FB-22. Uostalom, sposobnost ogranicenog Air-Ground djelovanja Raptor vec ima ali tesko da bi se iz toga stvorila platforma koja bi bila i STOVL i CTOVL. 1Ne treba zaboravit da F-35 zapravo zamijenjuje 3 platforme - F16, F18 i Harrier.

Za sposobnosti americke vojske nije me strah, dovoljno imaju pameti i love da ostanu na vrhu. A presudno je, kao sto si i napisao, kvaliteta obuke i covjek.

Zadnje uređivanje Ferrando : 02.03.2010. at 14:50.
Ferrando is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:52   #117
Quote:
Ferrando kaže: Pogledaj post
Mislim da se niti jedan oruzani sustav ne treba promatrat u izolaciji, izvan doktrine i svog mjesta u sirem borbenom redu. No cak i u ovoj si rasclambi zaboravio dvije stvari - jedna je da su Ameri kupili oko 180 Raptora (ako me sjecanje ne vara). Drugo - F-15C bit ce u uporabi barem do 2025.

Upravo je kvaliteta platforme F-15C doprinjela da se F-22-ki "sresu krila".

Treci aspekt koji se ne treba smetnuti s uma je i da s 180 Raptora Amerikancima tesko moze bilo tko parirat. Strateski gledano, konvencionalna makljaza takve razine gdje se Raptori ili F-35-ce ruse na sve strane (bilo s Kinezima ili s Rusima) jamacno bi dovela do nuklearne eskalacije. Isto tako, sto se brojeva tice, iskustva s Red Flaga govore da par Raptora ima tolike sposobnosti kao 10 F-15-ca. Cak im je i mission availability visokih 80-ak posto. Ne vidim koja bi zemlja skoro nastancat dovoljan broj platformi da ugroze americku zracnu superiornost na bilo kojem zamisljenom bojistu.

Dakle, F-35 treba gledat kao dijelom americke vojne masine, prilagodjene novim okolnostima ali ipak za djelovanje u uvjetima gdje ce teziste borbe za zracnu superiornost nosit Raptor. Jedini neprijatelj su im budzetska prekoracenja i mismanagement u programu.

Za sposobnosti americke vojske nije me strah, dovoljno imaju pameti i love da ostanu na vrhu. A presudno je, kao sto si i napisao, kvaliteta obuke i covjek.
U zadnjem postu sam malo zastranio tj. nisam se referirao na prijašnje postove u kojima sam pokušao odvojiti F-35 kao dio američke ratne mašine i F-35 u rukama ostalih zrakoplovstava. Velika razlika, bez obzira što nominalno i iza njih stoji USA kao saveznik. U Raptora kao trenutnog totalnog dominatora uopće ne sumnjam.
zeitgeist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 02:18   #118
Početak kraja.....
http://militarium.eu/article.aspx?ID=4845
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 02:39   #119
Svašta se tu može dogoditi. Politika ionako uvijek vodi zadnju riječ. Ovdje se radi o mišljenju vrha ratnog zrakoplovstva, koje ne mora biti isto kao i mišljenje ministarstva obrane, odnosno Danske vlade. Budemo vidjeli...
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 20:37   #120
Lockheed Martin F-35B STOVL Jet Demonstrates Hover Capability
fane39 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.