Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2009., 10:54   #1
Maltretiranje i prijetnje ubojstvom

Naslov na jednom internet portalu.
Samo ću postati neke od citata - "Ubojica, poznat po nadimku XY stari je znanac policije. I samo nekoliko dana prije policija ga je privodila upravo po pozivu ubijene YX. Još dok su ga odvodila trojica policajaca, doviknuo joj je kako će je zaklati.
Nakon toga XY je zbog narušavanja javnog reda i mira kažnjen kaznom od 300 kuna."

Da ne spominjem da je bio privođen nekoliko puta.

Ovo navodim samo kao jedan od primjera, i pitam se, ako npr. mene ili nekog drugog pojedinca u našoj državi, konstantno netko maltretira, i prijeti ubojstvom, kome se obratiti a da se čovjek bar malo osjeti sigurno?

Ako nasilnika i prijavimo, dobije 300 kuna kazne, i ode doma još bjesniji radi prijave, i naravno što se događa - nasilnik ode ubijati. Dakle, što ovim napadnutim jadnicima ostaje?! Da čekaju smrt ili da bježe na kraj svijeta kako bi spasili živu glavu.
*Ami* is offline  
Old 29.08.2009., 11:34   #2
e

Znam da ce me pola foruma popljuvati ali sami smo krivi jel smo se borili za demokraciju evo vam demokracija.
Svatko ima pravo,znaci pedofili,silovatelji pa i ovaj ubojica ima pravo kao i svaki gradjanin ove proklete drzave.

Umjesto goli otok i da trune.

Kao i onaj sto je silovao djevojcicu od 6 godina oni njemu oci zastite da nebih vidjeli cijelo lice i ime ne objave pa isuse kad tad ce ga pustit bar nek javnost zna tko je i gdje zivi da ga izbjegavamo u sirokom luku.

Iako sam ja za to da se uvede smrtna kazna za natezi zlocin pedofilija,silovanja i visestruke ubojice takvi ljudi nemogu funkcionirati u normalnom drustvu nikako.
Ali demokracija tako da od ovog nista
ex_1 is offline  
Old 29.08.2009., 11:35   #3
Quote:
*Ami* kaže: Pogledaj post
Naslov na jednom internet portalu.
Samo ću postati neke od citata - "Ubojica, poznat po nadimku XY stari je znanac policije. I samo nekoliko dana prije policija ga je privodila upravo po pozivu ubijene YX. Još dok su ga odvodila trojica policajaca, doviknuo joj je kako će je zaklati.
Nakon toga XY je zbog narušavanja javnog reda i mira kažnjen kaznom od 300 kuna."

Da ne spominjem da je bio privođen nekoliko puta.

Ovo navodim samo kao jedan od primjera, i pitam se, ako npr. mene ili nekog drugog pojedinca u našoj državi, konstantno netko maltretira, i prijeti ubojstvom, kome se obratiti a da se čovjek bar malo osjeti sigurno?

Ako nasilnika i prijavimo, dobije 300 kuna kazne, i ode doma još bjesniji radi prijave, i naravno što se događa - nasilnik ode ubijati. Dakle, što ovim napadnutim jadnicima ostaje?! Da čekaju smrt ili da bježe na kraj svijeta kako bi spasili živu glavu.
Molit boga ili bjez iz tog grada,vjeruj osim ako imas vezu u policiji onda ces biti 100 safe..
ex_1 is offline  
Old 29.08.2009., 11:40   #4
Quote:
ex_1 kaže: Pogledaj post
Molit boga ili bjez iz tog grada,vjeruj osim ako imas vezu u policiji onda ces biti 100 safe..
istina, jedan policajac mi je rekao da ti NTIKO nemože pomoći ako te takav manijak želi ubiti..
Da je bolje prepustiti i stan i posao, pobjeći u drugi grad i krenuti od nule..jedan je život.
Bilo je šokantno to čuti off the record od policajca ali čovjek se nagledao svega i to je njegov savjet- trenutno te ova država ( neznam kako je u drugim državama ali sumnjam da itko može ako se psihopata fokusira baš na tebe) neće i ne može zaštiti od manijaka.
__________________
mene ako se sete na dan bezbednosti sete, ako se ne sete nikom ništa.
Planinarka is offline  
Old 29.08.2009., 13:55   #5
Quote:
Planinarka kaže: Pogledaj post
istina, jedan policajac mi je rekao da ti NTIKO nemože pomoći ako te takav manijak želi ubiti..
Da je bolje prepustiti i stan i posao, pobjeći u drugi grad i krenuti od nule..jedan je život.
Bilo je šokantno to čuti off the record od policajca ali čovjek se nagledao svega i to je njegov savjet- trenutno te ova država ( neznam kako je u drugim državama ali sumnjam da itko može ako se psihopata fokusira baš na tebe) neće i ne može zaštiti od manijaka.
Ovo je prestrašno!
A još gore kad je nasilnik netko iz obitelji, npr. muž napada ženu i djecu.
A ne dolazi u obzir ni nikakva ustanova za nasilne luđake, da se idu liječiti?
Jer u većini slučajeva su to neki kronični alkoholičari ili narkomani.
*Ami* is offline  
Old 29.08.2009., 13:59   #6
Quote:
ex_1 kaže: Pogledaj post

Umjesto goli otok i da trune.

Nekad bi zaista trebali biti malo žešći..Čini mi se da Hrvati imaju preblage kazne, zato se sve to i događa.
Kako Arapima ne pada na pamet da nešto ukradu, odmah na kamenovanje ili ruka cap...
Drastična mjera-ali funkcionira.
*Ami* is offline  
Old 29.08.2009., 17:34   #7
Pravnici:

Zar je stvarno kazna za prijetnje smrću pred svjedocima - 300 kuna?

Zar stvarno osim "narušavanja javnog reda i mira" ne postoji neka druga adekvantna "jača" klasifikacija koja bi se mogla na ovo primjeniti?
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Old 29.08.2009., 18:33   #8
Obratiti se Državnom odvjetništvu, radi se o kaznenom djelu prijetnje iz članka 129. Kaznenog zakona:

Prijetnja

Članak 129.

(1) Tko drugome ozbiljno prijeti kakvim zlom da bi ga ustrašio ili uznemirio,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(2) Tko drugome ozbiljno prijeti da će njega ili njemu blisku osobu usmrtiti, teško tjelesno ozlijediti, oteti ili oduzeti slobodu, ili joj nanijeti zlo podmetanjem požara, eksplozijom, ionizirajućim zračenjem ili drugim opasnim sredstvom, ili joj uništiti društveni položaj ili materijalni opstanak,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počinjeno prema službenoj ili odgovornoj osobi u svezi s njenim radom ili položajem, ili prema većem broju osoba, ili ako je prouzročilo veću uznemirenost građana, ili ako je osoba kojoj se prijeti zbog toga dulje vrijeme stavljena u težak položaj, ili ako je počinjeno u sastavu grupe ili zločinačke organizacije,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

(4) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka pokreće se privatnom tužbom, a za kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka pokreće se povodom prijedloga.
Suey is offline  
Old 31.08.2009., 17:02   #9
Meni se više čini da zakon daje prednost novčanoj kazni, pa tek onda zatvor. A i ovo, da se treba povesti privatna tužba..Dok se taj sud riješi, manijak te može ubiti 55 puta.
Kako ide procedura, netko me napadne, ja zovem policiju, oni ga odvedu na par sati, naplate kaznu, puste ga. Da li žrtva može tražiti da ga zadrže par dana duže u pritvoru ili da ga pošalju na neko prisilno psihijatrijsko vještačenje?
*Ami* is offline  
Old 01.09.2009., 13:53   #10
ne moze
jer , jednako tako bi bilo tko mogao i za tebe reci da si ovo , ono i cap - eto tebe par dana u buksi , pa na psihijatrijskom vjestacenju ...
tada bi prica sasvim dugacije zvucala , zar ne??
ZgSash is offline  
Old 01.09.2009., 14:46   #11
Quote:
*Ami* kaže: Pogledaj post
Da li žrtva može tražiti da ga zadrže par dana duže u pritvoru ili da ga pošalju na neko prisilno psihijatrijsko vještačenje?
ne, naravno. zamisli sto bi bilo da svaka zrtva bilo kakavog kaznenog djela moze sama traziti kako da se kazni pocinitelj.
Katrin is offline  
Old 01.09.2009., 14:58   #12
Quote:
Planinarka kaže: Pogledaj post
istina, jedan policajac mi je rekao da ti NTIKO nemože pomoći ako te takav manijak želi ubiti..
Da je bolje prepustiti i stan i posao, pobjeći u drugi grad i krenuti od nule..jedan je život.
Bilo je šokantno to čuti off the record od policajca ali čovjek se nagledao svega i to je njegov savjet- trenutno te ova država ( neznam kako je u drugim državama ali sumnjam da itko može ako se psihopata fokusira baš na tebe) neće i ne može zaštiti od manijaka.
Jedini način, u ovoj državi, jest da i ti budeš kriminalac. Drugim riječim, kupi si revolver na crno (jer legalno ga nećeš dobiti), i kada te kreten dođe ubiti, pucaj. Moj savjet: bez razmišljanja.

Najbolji pak savjet je da luđake pustiš i ne kačiš se s njima. Ja sam se kačio, i uglavnom smo završili na sudu gdje smo tretirani ravnopravno. Tako je to.
Netko te želi pretući. I policija naiđe. Oboje plaćate kaznu ili oboje budete oslobođeni.
Dakako, ja sam iz toga izvukao neke koristi, ali nije tema pa neću o tome.
Singplur is offline  
Received Infraction
Old 01.09.2009., 15:23   #13
e

Ma vidi kod nas zakon kao da su djeca pisala.Ako znate ovaj slucaj sto se zbio s maloljetnicama kao za model sto su isle.Lik silovao i 2-3 zlostavljao i on ce kad ga uhvate dobiti max 5 godina ali i to je previse.

Dok skoro istu stvar napravio lik u americi i boom 59 godina zatvora
http://www.sarajevo-x.com/showtime/s...anak/090901040
Modni dizajner Anand Jon Alexander osuđen je u ponedjeljak na 59 godina zatvora silovanja manekenki koje je namamljivao u Los Angeles obećavajući im karijeru.
ex_1 is offline  
Old 01.09.2009., 15:34   #14
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
ne, naravno. zamisli sto bi bilo da svaka zrtva bilo kakavog kaznenog djela moze sama traziti kako da se kazni pocinitelj.
Najčešće ne traži nitko. Žrtva i napadač se izjednačuju. To pogoduje nasilnicima da fizički vježbaju i treniraju kako će napadati žrtve. Jer kada nekoga fizički napadnu, bit će jednako krivi kao i žrtva koja se brani. Apsolutno jednako. Najčešće policija ni neće reagirati, odnosno, dat će ih obojicu na sud a sud će obojicu osloboditi ili obojicu kazniti za narušavanje javnog reda i mira. Idući puta nasilnik će znati da smije, pa će to činiti stalno. Dakako, na kraju će prekardašiti, ali mnogo žrtava će platiti dok na kraju jednu i ne ubije.
Singplur is offline  
Old 03.09.2009., 13:50   #15
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ne moze
jer , jednako tako bi bilo tko mogao i za tebe reci da si ovo , ono i cap - eto tebe par dana u buksi , pa na psihijatrijskom vjestacenju ...
tada bi prica sasvim dugacije zvucala , zar ne??
Jasno..
Ali npr. po meni bi recimo bilo dobro da se svaki takav nasilnik, nakon prijave bar dva dana podvrgne nekom ispitivanju na alkohol i droge, i ako se utvrdi da je narkić ili alkoholičar, ili da je psihički nestabilna osoba, da ga se pošalje na nekakvo prisilno lječenje. Npr. na Goli otok slagati kamenčiće )
Ne znam da li je netko gledao popodne na "Život uživo" ili kako se već zove emisija, tema je bila upravo ova. Gospođa gost, iz nadležnog ministarstva, spominjala je da se prema zakonima EU, a mi kao to slijedimo, za svaki postupak napadanja i maltretiranja pojedinca u državi odgovara sama država. I da oštećeni ima pravo tužiti državu (ili policiju) jer ga nije branila u takvim situacijama (nadležni organi kao nisu dobro obavljali svoju dužnost kako bi pomogli i zaštitili žrtvu).
Na kraju ipak nisu ništa pametno zaključili.
*Ami* is offline  
Old 03.09.2009., 13:54   #16
Quote:
ex_1 kaže: Pogledaj post
Ma vidi kod nas zakon kao da su djeca pisala.Ako znate ovaj slucaj sto se zbio s maloljetnicama kao za model sto su isle.Lik silovao i 2-3 zlostavljao i on ce kad ga uhvate dobiti max 5 godina ali i to je previse.

Dok skoro istu stvar napravio lik u americi i boom 59 godina zatvora
http://www.sarajevo-x.com/showtime/s...anak/090901040
Modni dizajner Anand Jon Alexander osuđen je u ponedjeljak na 59 godina zatvora silovanja manekenki koje je namamljivao u Los Angeles obećavajući im karijeru.
O tome i ja govorim, preblage su nam kazne, i sve je nekako usporeno tj. reakcije su tek kada se dogodi najveće zlo. Opće mišljenje "a baš me briga šta se drugome događa-meni se ne da miješati".
*Ami* is offline  
Old 08.09.2009., 03:43   #17
Quote:
ex_1 kaže: Pogledaj post
Molit boga ili bjez iz tog grada,vjeruj osim ako imas vezu u policiji onda ces biti 100 safe..
a šta ako ta osoba tamo ima veze? kud onda? ne vidim izlaza iz takve situacije
__________________
Dominik stigao 25.06.09.
micamacazg is offline  
Old 10.09.2009., 08:18   #18
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Obratiti se Državnom odvjetništvu, radi se o kaznenom djelu prijetnje iz članka 129. Kaznenog zakona:

Prijetnja

Članak 129.

(1) Tko drugome ozbiljno prijeti kakvim zlom da bi ga ustrašio ili uznemirio,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(2) Tko drugome ozbiljno prijeti da će njega ili njemu blisku osobu usmrtiti, teško tjelesno ozlijediti, oteti ili oduzeti slobodu, ili joj nanijeti zlo podmetanjem požara, eksplozijom, ionizirajućim zračenjem ili drugim opasnim sredstvom, ili joj uništiti društveni položaj ili materijalni opstanak,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počinjeno prema službenoj ili odgovornoj osobi u svezi s njenim radom ili položajem, ili prema većem broju osoba, ili ako je prouzročilo veću uznemirenost građana, ili ako je osoba kojoj se prijeti zbog toga dulje vrijeme stavljena u težak položaj, ili ako je počinjeno u sastavu grupe ili zločinačke organizacije,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

(4) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka pokreće se privatnom tužbom, a za kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka pokreće se povodom prijedloga.
I onda na to sve dobije uvijet od 2 ili 4 godine....jedino ako ima još kaznenih djela....
Vodenna is offline  
Old 10.09.2009., 15:28   #19
e

Quote:
micamacazg kaže: Pogledaj post
a šta ako ta osoba tamo ima veze? kud onda? ne vidim izlaza iz takve situacije
Nazalost kupis pistolj ili ti ili on.Osim ako zelis malo da vidis kako je zivot u bosni jer ako netko prijeti taj ce te ubiti da si i u dubrovniku ili neznam zato pistolj i to je to pa tko prvi
ex_1 is offline  
Old 10.09.2009., 23:15   #20
Osobno probala. Odeš u policiju i oni se čudom čude što netko tako što još i prijavljuje.Štaviše, pošalju te kući ikažu da ako baš moraš podnijeti prijavu ( jer oni imaju važnijeg posla, sic!) da se vratiš ujutro?!

p.s. Pitao me policajac da li su mi prijetili pištoljem ili nožem...jer ako nisu onda nije ozbiljna prijetnja.Kad sam ga upitala da je moguće nekoga usmrtiti rukama, npr. davljenje, otišao je lagano zamišljen. Genijalac!
suzi-zi is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:02.