Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2009., 00:09   #21
Quote:
SODERTALJE kaže: Pogledaj post
Kad vidim morskog psa, sjetim se ralja i one glazbe..
tako vecina ljudi

filmska industrija se hrani ljudskim strahom i neznanjem

@postar4: najveca je ironija sto njima uopce ne pase ljudsko meso, nego "samo malo gricnu", za probu ili zamijene ljude za tuljane i sl.
(uostalom, ljudi ionako ulaze na njihov teritorij)
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 11:08   #22

Petak, 13. studenoga, u 20:00 sati.

Možete pogledati dokumentarac o morskim psima

Discovery: Pleme morskih pasa

Dave Salmoni i poznati svjetski znanstvenik Ryan Johnson putuju u Novu Gvineju.

Uz otok Nova Irska otkrivaju šaptače morskim psima koji dozivaju i bez mamaca hvataju ove strahopoštovanja vrijedne stanare mora.

Na RTL televiziji
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 11:23   #23
Quote:
Dancer kaže: Pogledaj post
najveca je ironija sto njima uopce ne pase ljudsko meso, nego "samo malo gricnu", za probu ili zamijene ljude za tuljane i sl.
(uostalom, ljudi ionako ulaze na njihov teritorij)

Ljudsko meso nije na njihovu uobičajenom jelovniku, nego mora biti već jako gladan da bi se bacio na takvu lovinu, neuobičajenu za njega. Krv je, naravno važan čimbenik, međutim, ne manje jakim stimulansom može biti i strah. Jedno vrijeme se mislilo da šum od pljuskanja kupača plaši morske pse pa se mornare za vrijeme rata savjetovalo što jače pljuskati i kretati se ako se nađu u vodi ili na splavi okruženi morskim psima. Međutim, poslije se došlo do zaključka da šumni pokreti više privlače morske pse nego što ih plaše. Teško da morski psi napadaju samo iz straha, ali može ih privući životinja dospjela u nevolju. Na otvorenom oceanu na morske pse djeluje možda naprosto glad pa tada nasrću na sve što im se čini jestivim.

Poznati su napadi na čovjeka limunskog i tigarskoga morskog psa, dugonose psine i australskoga morskog psa kitolovca (kojega ne valja miješati s kitopsinom). Limunski morski pas i kitolovac žive uz obalu, u blizini riječnih estuarija, pripadnici drugih vrsta lutaju po otvorenomu moru i samo od vremena do vremena, slijedeći jata riba, prilaze obalama.

Quote:
Međutim, nitko još nije uspio navesti uvjerljive uzroke napada morskih pasa na čovjeka i nije znao odrediti kako od njih spasiti napadnutoga. Budući da su svi savjeti o tomu suviše nesigurni, najbolje je, postoji li takva mogućnost, izići iz mora što brže i što mirnije. Plašiti morske pse vikom, pljuskanjem, udaranjem po gubici, sve što su savjetovali nekad, u jednomu slučaju djeluje, u drugomu ne djeluje. Isto sredstvo može preplašiti morskoga psa a može ga dovesti i u jarost. Ako se morski pas jasno ne sprema napasti, najbolje je tiho se udaljiti od njega, a ako se čovjek nema kamo udaljiti, treba naprosto mirno stajati u vodi pa će tada morski pas možda otplivati mimo.
Ajme, počeo sam na svaki post staviti barem jednu slikicu, nadam se da vam ne smeta
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 11:27   #24
joj rtl
hocu kazem smrdi malo na senzacionalizam

al bit ce pogledano, ak ne zbrisem nekamo van, hvala na info
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 11:43   #25
Quote:
Peter Benchley, autor "Ralja" kaže:
The shark in an updated Jaws could not be the villain; it would have to be written as the victim, for, world-wide, sharks are much more the oppressed than the oppressors.
sjetio se

plus, nesto o mozgu
Quote:
The White Shark's hindbrain also contains the brain center (amygdaloid nucleus) that probably mediates instinctive fight-or-flight responses. Therefore, much as you or I might withdraw our hand or foot before we fully realize we have been punctured by a splinter, a Great White's 'decision' to attack or flee in self-defense apparently occurs at a very basic level, below that of learned responses in the neural hierarchy of the shark brain.
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 17:56   #26
Quote:
Dancer kaže: Pogledaj post
@postar4: najveca je ironija sto njima uopce ne pase ljudsko meso, nego "samo malo gricnu", za probu ili zamijene ljude za tuljane i sl.
(uostalom, ljudi ionako ulaze na njihov teritorij)
Da, slučajno te ubije, ne možeš mu zamjerit
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 19:43   #27
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
Da, slučajno te ubije, ne možeš mu zamjerit
ne, zapravo ih treba sve istrijebit kako bi nam mora bila sigurnija za ronioce i surfere
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 20:51   #28
Quote:
Dancer kaže: Pogledaj post
ne, zapravo ih treba sve istrijebit kako bi nam mora bila sigurnija za ronioce i surfere
Pa kako to možeš govoriti

Od 64 vrste morskih pasa koje promatra Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN), njih 32 posto suočeno je s mogućim nestankom.
Taj je postotak još viši (52 posto) za morske pse otvorenih mora.
Tako fascinantne, divlje, nadasve zanimljive ribe, malte ne su pred pravim istrebljenjem zbog velikog izlova. Ljudi ni ne shvaćaju, da ako tako nastave, u slijedećem desetljeću ih više neće ni biti pa ćemo onda vidjeti kome će praviti juhu od od peraja, svježe-smrznuto-dimljeno meso i ostale proizvode od morskih pasa

Generacije ljudi koji su vidjeli Ralje sve morske pse doživljavaju kroz prizmu velike bijele psine: čudovišnog ljudoždera iz morskih dubina.
Posljedice takve percepcije nisu samo blage psihičke traume ili nove ribarske priče, već i nešto mnogo gore. Zbog tog filma, neki ljudi imaju pogrešno razvijenu sliku o najljepšim bićima mora.
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 21:01   #29
sarkazam
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 21:13   #30
Predviđa se da za 50 godina neće bit' riba u morima, a onih koje budu, bit' će rijetke.

Bok Maršale
 
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 22:36   #31
Quote:
Dancer kaže: Pogledaj post
ne, zapravo ih treba sve istrijebit kako bi nam mora bila sigurnija za ronioce i surfere
Surf's up dude!
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 20:14   #32
Quote:
Dancer kaže: Pogledaj post
sarkazam
Ironija

Btw, da vas podsjetim

Quote:
Mr. Marshall kaže: Pogledaj post
Petak, 13. studenoga, u 20:00 sati. na RTL Televiziji

Možete pogledati dokumentarac o morskim psima

Discovery: Pleme morskih pasa
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 22:23   #33
kako se dokumentarac zove u orginalu?
el magico is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 00:03   #34
evo ovako su prema nekih istraživanjima izgledali prvi morski psi, poznato je da se nisu puno mijenjali kroz povijest btw. slika je awesome zbog ovih zakržljalih krokodila dabrova kljunaša kornjača mixa

http://img144.imageshack.us/i/wallpaperlg21ue0.jpg/
Glupi link se neće direktno prikazat

i ovo čudo je kul --- Basking shark

__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 03:35   #35
Koja zvijer, btw, kakav je to ogroman otvor, usta?
Prvi morski psi pojavili su prije više od 400 milijuna godina tijekom Silura, 200 milijuna godina prije dinosaura.
Pročitao sam i da su prije 25 milijuna godina tijekom Miocena morima plivali najveći morski psi koji su ikad živjeli u moru. Ta najveća vrsta zove se Carharodon megalodon - divovska bijela psina.
Evo iz jednog članka:
Quote:
Rekonstrukcijom njenih čeljusti utvrđeno je kako je mogla biti duga preko 15 metara i teška 25 tona - bio je vjerojatno zastrašujući prizor. Njen, vrlo vjerojatno srodnik u evolucijskom nizu, i danas pliva morima i oceanima - Carharodon carharias - velika bijela psina, najveći danas živući morski predator koji puni naša srca strahom. No velika bijela psina nije nemilosrdni ubojica, već savršeni primjerak fascinantnih prilagodbi životu u moru, toliko savršenih da se tijekom 400 milijuna godina nisu morale mijenjati.
Najveći pronađeni fosilni zubi duži su od 17 centimetara.
Quote:
Najmlađi pronađeni zubi C. megalodona stari su samo 11.000 godina. Njegovo izumiranje nije do kraja razjašnjeno pošto ne postoje razlozi zašto i danas ne bi mogao postojati. Prema sadašnjim saznanjima megalodon je "napustio" mora u kasnom Pleistocenu ili čak u ranom Holocenu. Moglo bi se reći - pred našim modernim pragom.

Čeljust C. megalodona


Zub C. megalodona


Zubi C. megalodona i C. carchariasa za usporedbu.
Zubi su predmet rasprave u znanstvenim krugovima
o pripadnosti i pretcima megalodona.


Svojom agresivnošću i dominacijom u hranidbenom
lancu C. carcharias daje nam naslutiti što je
megaldon nekada predstavljao u moru.

Megalodonovom se veličinom danas može pohvaliti jedino kitopsina Rhincodon typus, najveća živuća riba.


R. typus i ronilac... posve dobročudna i mirna vrsta meta je lovaca i "preopterećenosti" mora.

Kitopsina živi u svim svjetskim oceanima a najčešće obitava u toplijim vodama Atlantskog, Pacifičkog i Indijskog oceana. Vjeruje se da može narasti i preko 14 metara te težiti oko 15 tona. Najduži znanstveno izmjeren primjerak bio je 12,65 metara. Hrani se planktonom, račićima i malom ribom. Ova posve bezopasna vrsta mogla bi se vrlo skoro pojaviti na listi ugroženih.

Zanimljivost
Priča iz 1918. godine govori da su ribari iz Port Stephensa u Nelsonovom zaljevu (sjeverna Kanada) vidjeli agresivnu grdosiju sablasne bijele boje dugačku otprilike 30 metara nedaleko od otoka Broughton. Glava koju su vidjeli, dok je tjerala ribu ispred sebe, pripadala je morskom psu, ali velika poput kabine na ribarskom brodu. Istinit događaj ili ne, siguran je podatak da nekoliko dana nisu izlazili na more.


R. typus i ronilac.

Na svu sreću Megalodoni danas ne postoje barem koliko znamo, ali se pretpostavlja da u dubinama oceana leže misteriji nama nevjerojatni, te da postoji mogućnost da Megalodon tamo živi. Moramo se svakako složiti, da je morski pas, jedan od najvećih predatora od vremena dinosaurusa pa sve do danas.



A da se naziv ove teme ipak promijeni u 'Morski psi - nekada i danas?' xD Upravo zbog ovoga. Što kaže Herp :P

Zadnje uređivanje Ben Marshall : 14.11.2009. at 03:47.
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 16:48   #36
ova zadnja slika je fejk, to je bilo dokazano na jednom dokumentarcu, argument je bio "white shark can't jump"
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 18:55   #37
premda vjerujem da je zadnja slika fejk, white shark can jump

nisam gledala doc
Dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 21:07   #38
Evo još nekih slika

(R)evolucija



Ubijajući ih tj. jedući, morski pas se lagano diže na hranidbenom lancu.



Morski pas se nije zadovoljio tamanjenjem bivših predatora suparnika, već i tu tamo kojeg dinosaurusa koji bi zaplivao u njhov teritorij.
Ben Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 18:43   #39
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
ova zadnja slika je fejk, to je bilo dokazano na jednom dokumentarcu, argument je bio "white shark can't jump"
Quote:
Dancer kaže: Pogledaj post
premda vjerujem da je zadnja slika fejk, white shark can jump

nisam gledala doc
Prema mojim saznanjima, morski psi ne iskaču zato što to vole, kao npr. dupini. Jeste promatrali te "skokove"? Uvijek su u napadu kad se praćaknu nad vodenom površinom - do iskoka dolazi jer se kreće velikom brzinom, pogonjen ogromnom i snažnom repnom perajom. Hidrodinamičnog je oblika tijela, što mu omogućuje kretanje kroz vodu kao nož - izranjanje nad površinu uz onakve brzine je tad neminovno.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 08:21   #40
ono je bila zajebancija, znam da može skočit, btw. vidio sam kako skaču za tuljanom kad on skoči iz vode tak da nije baš uvijek da "slučajno" skoči
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:32.