Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2010., 01:50   #81
Treba pogledati ovaj film, preciznije 9.57 minutu (http://www.jerkozovak.com/index.php?...=67&Itemid=107) u kojem Tuđman govori kako je naredio hrvatskim postrojbama da ne idu duboko u unutrašnjost Bosne, sve do Dervente i Doboja, već da se skoncentriraju na obranu hrvatskih područja.

Nije mi to baš jasno s obzirom da je i u derventskoj općini prije rata živjelo oko 40 posto Hrvata, a pogotovo što je 103. derventska brigada HVO-a, imala oko 300 poginulih do samog pada Dervente (5.7.).
posavljak012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 02:07   #82
za ove sto se i dalje pitaju "gdje su bili Posavci", implicirajuci nekakvo dezerterstvo... brojke su, nazalost, neumoljive... sa druge teme...

Pola poginulih Hrvata u BiH, poginulo je u Posavini.

Dakle pola od 5 i nesto tisuca poginulo je u 7 mjeseci rata u Poavini, u onih nekoliko majusnih opcina.

Dotle, od 1992-1995, na podrucju cijele BiH, u svim sukobima i sa Bosnjacima i sa Srbima, pogine druga polovica.


http://posavina.wordpress.com/2009/1...odske-brigade/

http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Posavina.gif



imati u vidu da su u posavskim opcinama poginuli samo u razdoblju od ozujka 1992. do listopada iste godine, i to u opcinama koje nisu imale (osim Dervente) vise od 35000 stanovnika sveukupno, znaci muskaraca vojno sposobnih i to svih nacija, u prosjeku oko 15000...

samo jedan primjer. Bos.Brod 14000 Hrvata. od toga neke je pola zene 7000. nek je 3000 starci, djeca i vojno nesposobni. 4000 vojno sposobnih. od toga pogine 386 plus jos 10 nestalih plus duplo vise ranjenih. 10 posto vojno sposobnih pogine u 7 mjeseci ratovanja. DESET POSTO.


necu ovdje spominjati koliko je tek poginulih na drugoj strani. to najbolje oni znaju. opet, citajuci postove ovdje, meni je zao i tih poginulih jer uopce nisu trebali ginuti. mogli su svi zajedno svih nekoliko desetaka tisuca navalit na ostale krajeve BiH...



na donjem popisu radi se o borcima HVOa, znaci nije bilo boraca iz Hrvatske ovdje na popisu (ako je imali su prebivaliste u Posavini) e sad vi vidite gdje je i odakle tko bjezao. jer da je iz Posavine netko bjezao (vise nego u ostalim krajevima BiH, a prije ce biti da se bjezalo manje, iako se imalo gdje bjezat, blizina Hrvatske, vecina ljudi je ionako radila u Hfvatskoj, imala prebivalista tamo...), valjda bi se to vidjelo u broju poginulih boraca, jer elementarna logika kaze, tamo gdje se ratuje i gdje ljudi ucestvuju u borbi, tamo se i gine:

* Derventa - 477
* Mostar - 445
* Travnik - 423
* Vitez - 395
* Bosanski Brod - 386
* Žepče - 357



* Bugojno - 235
* Novi Travnik - 233
* Orašje - 215
* Kiseljak - 191
* Busovača - 186
* Konjic - 185



* Bosanski Šamac - 151
* Odžak - 148
* Uskoplje - 146
* Jajce - 145
* Tomislavgrad - 116



* Fojnica - 114
* Rama - 109
* Livno - 109
* Modriča - 105
* Vareš - 103

u ostalim opcinama HZ Herceg Bosna manje od 100 poginulih u svakoj.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Bosansk..._i_Hercegovini

http://www.poskok.info/index.php?opt...nac&Itemid=401

1992. godina, u kojoj je ubijeno ili nestalo 3234 hrvatskih vojnika i civila.
http://www.hic.hr/books/lukac/index.htm#kazalo
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 02:09   #83
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
To je istina... Volje za obranu nije bilo, to je bilo ocigledno.
gdje je nije bilo?
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 02:12   #84
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
pitaj kninske srbe kako to ide.
ali moguće je da je bilo i nekih drugih stvari- krtica, kontraobavještajnog rata, šrenja panike. u to sad neću uć, ali nešto sam ćuo o tomu, navodno se među našim zapovjednicima na kraju nije znalo tko je zapovjednik komu, odnosno raspala se hijerarhija.
ne moram njih pitati. oni su otisli sa svom svojom imovinom, znaci znali su i nekoliko dana prije sto im se sprema. u Posavini nitko pojma nije imao ni o kakvom padu, pa su ljudi bukvalno s po jednom vrecicom odlazili... radilo se o satima...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 02:15   #85
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post

15 000 Srba izginulo u Posavini? Koliko je Hrvata tamo izginulo?
oko 2 i po tisuce boraca i to samo onih iz BiH. srpskih po njihovim izvorima barem duplo vise.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 02:18   #86
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Moje osobno misljenje je, a nije samo moje, nego je i stari narod znao reći: "Lošem kurcu svaka dlaka smeta."


Srbi su bili jači, stisli su i mi smo popušili.
bili su jaci cijelo vrijeme pa nisu mogli osvojiti nista mjesecima, i onda osvoje sve u par sati...


Quote:


Jesmo li se mogli obraniti? Gdje su bili, prvo Posavljaci tih godina u 1992?
vecina tamo gdje je i trebala biti. pogledati par postova iznad.

saberi se.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 07:44   #87
Koliko se ovdje skupilo internet ratnika, geostratega i generala poslije bitke.

Da ste svi odreda tako pametni i sposobni, ne biste gubili vrijeme na internetu po cijeli dan.

Ovo je rezultat Tuđmanove politike: Maksimum koji su Hrvati mogli dobiti u datim okolnostima. Tu prestaju bilo kakve priče o izdajama.

Mnogi govore da su Hrvati BiH žrtvovani, a zaboravljaju da međunarodna zajednica jednostavno nije htjela 3. entitet, ni pod koju cijenu. Ne možete protiv cijelog svijeta, osobito protiv SAD-a. Osim toga, Hrvati u daytonskoj BiH su bili sasvim dobro zaštićeni pa čak i privilegirani. Pravi problemi su počeli tek poslije 2000. Pogodite zašto!
Ed Skaronogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 08:10   #88
kolio ja znam,srbi su u bitku u posavini bacili sve najelitnije i najbolje jedinice,te cak doveli pojacanja iz rsk..za njih je koridor bio presudna bitka...bez nje,banja luka i knin bi bili poput otoka na moru....stoga,logika mi govori,da su u tom periodu,ipak imali veliku prednost u topnistvu i tenkovima a i ljudstvu
rezime bitke bio je posve logican
__________________
pisem pismo tinta mi se proli,daleko je onaj tko me voli
visa_sila is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 10:22   #89
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
kolio ja znam,srbi su u bitku u posavini bacili sve najelitnije i najbolje jedinice,te cak doveli pojacanja iz rsk..za njih je koridor bio presudna bitka...bez nje,banja luka i knin bi bili poput otoka na moru....stoga,logika mi govori,da su u tom periodu,ipak imali veliku prednost u topnistvu i tenkovima a i ljudstvu
rezime bitke bio je posve logican
moguce, ali sto onda skoro izgubise i cijelu Banja Luku 1995. godine?
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 10:24   #90
Quote:
Ed Skaronogi kaže: Pogledaj post
Koliko se ovdje skupilo internet ratnika, geostratega i generala poslije bitke.

Da ste svi odreda tako pametni i sposobni, ne biste gubili vrijeme na internetu po cijeli dan.

Ovo je rezultat Tuđmanove politike: Maksimum koji su Hrvati mogli dobiti u datim okolnostima. Tu prestaju bilo kakve priče o izdajama.

Mnogi govore da su Hrvati BiH žrtvovani, a zaboravljaju da međunarodna zajednica jednostavno nije htjela 3. entitet, ni pod koju cijenu. Ne možete protiv cijelog svijeta, osobito protiv SAD-a. Osim toga, Hrvati u daytonskoj BiH su bili sasvim dobro zaštićeni pa čak i privilegirani. Pravi problemi su počeli tek poslije 2000. Pogodite zašto!

ovo o ratovanju ne zellim komentirati. svak sam za sebe zna gdje je bio kad je trebalo, za tebe, npr. niti znam di si bio niti me zanima... komentsr ti je bez neke vrijednosti, nista iz njega novo nismo saznali.

ostatak posta je totalno nerazumljiv i nema veze s temom, posebno zadnji pasus...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 10:29   #91
Odlično je što su se na temi pojavili pravi ratnici, da razmontiraju tu smijuriju od Tuđmanove izdaje, pravi ratnici koji su prošli sito i rešeto i kojima ne možeš podvaljivati pizdarije. koji su tamo u to vrijeme i bili.

zato su neki koji mahnito urlaju na drugim temama na ovoj manji od makova zrna.
Ben Quick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 10:51   #92
ZAŠTO autor knjige naziva tuđmana "učitelj i vođa"?

što želi reći?..očita je uvreda i prezir čemu to???????


Da su hrvati zadržali posavinu, mi bismo bili apsolutni dobitnici ratova 90-tih.
srbi bi izgubili u hr 100%, u bosni bi imali 40% i izgubili kosovo 100%...a imali su najveći broj stanovnika i nemjerljivu prednost u naoružanju, podršku britanaca i rusa...pa nisu ni oni baš kompletni idioti!!
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 10:56   #93
Quote:
Ben Quick kaže: Pogledaj post
Odlično je što su se na temi pojavili pravi ratnici, da razmontiraju tu smijuriju od Tuđmanove izdaje, pravi ratnici koji su prošli sito i rešeto i kojima ne možeš podvaljivati pizdarije. koji su tamo u to vrijeme i bili.

zato su neki koji mahnito urlaju na drugim temama na ovoj manji od makova zrna.


istina, pojavilo se par ljudi koji nesto znaju o tim danima, koji su tamo tada bili, i to je velika stvar. mozda ovaj topik ne bude pretvoren u trollerski... mozda.

Kobrin Sin je stvarno napisao stvari kakve su bile na terenu. Jos par ljudi sigurno na ovom topicu.

to je super sto se dogadja, samo tako cemo doci do istine.

a mogu se sloziti da su neki mirni, i to prvi puta, na temi o Posavini. ne seru vise o dezerterima, pobjeguljama, ne skacu na svaki spomen Tudjmana...

svemu osim o pravim razlozima... kad neko pise argumentirano, tema izgleda ovako, kako i treba izgledati.


u Zovakovoj knjigi ima dosta stvari koje jesu tocne, dosta njegovih subjektivnih gledanja na ono doba...

kad je rijec o onima sto mahnitaju... mene cudi da neki ovdje vec nisu poceli mahnitati o Mesicu.

Zadnje uređivanje goldietrickz : 08.01.2010. at 11:25.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 11:32   #94
Quote:
posavljak012 kaže: Pogledaj post
Treba pogledati ovaj film, preciznije 9.57 minutu (http://www.jerkozovak.com/index.php?...=67&Itemid=107) u kojem Tuđman govori kako je naredio hrvatskim postrojbama da ne idu duboko u unutrašnjost Bosne, sve do Dervente i Doboja, već da se skoncentriraju na obranu hrvatskih područja.

Nije mi to baš jasno s obzirom da je i u derventskoj općini prije rata živjelo oko 40 posto Hrvata, a pogotovo što je 103. derventska brigada HVO-a, imala oko 300 poginulih do samog pada Dervente (5.7.).
da ponovim opet, pa makar bio dosadan.
1992. postignut je dogovor da se jedinice JNA iz SRJ povuku iz hrvatske i BIH. srbi su na to nevoljko pristali, ali su tražili i da HV ne ide u BIH.
Stoga je hrvatska u rat u BIH slala samo ograničene jedinice, a neke su otišle i samovoljno. sljedom toga su naše snage dolje bile ograničene, pa se traži da se ne razvlače na previše teritorija.
drugi je razlog što tuđman, koji tada preuzima incijativu na ratištima (zapadna slavonija, miljevci, južno bojište, dolina neretve...) i kojemu čitav hrvatski vojni zapovjedni vrh predlaže da krene u oslobađanje okupiranih krajeva hrvatske, NE ŽELI srbe opkoliti presjecanjem koridora. em bi se tada srbija zasigurno vratila punim snagama u sukob, em bi opkoljeni srbi pružali mnogo žešći otpor.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 11:40   #95
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
ZAŠTO autor knjige naziva tuđmana "učitelj i vođa"?

što želi reći?..očita je uvreda i prezir čemu to???????


Da su hrvati zadržali posavinu, mi bismo bili apsolutni dobitnici ratova 90-tih.
srbi bi izgubili u hr 100%, u bosni bi imali 40% i izgubili kosovo 100%...a imali su najveći broj stanovnika i nemjerljivu prednost u naoružanju, podršku britanaca i rusa...pa nisu ni oni baš kompletni idioti!!
vjerojanto upravo suprotno. RH srbi bi prihvatili neki mirovni plan o autonomiji, a u BH bi se rat krvavio još žeščim intenzitetom, uz vjerojatno direktnu umješanost srbije, koja bi lako prodala spiku da samo nastoji zaštitit opkoljene srbe.
koridor bi nam odnio tisuće ljudi.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 11:40   #96
Ma glupo je uopće ulaziti sa nekime u rasprave kad on sa druge strane za tipkovnicom ima nekakvo svoje mišljenje a imao je 1992. jedno 5 godina ,ali čuo je da je Tuđman kao bio loš i normalno je da je takav sve prodao Vukovar, Bosansku posavinu i sl.

Kada sam u najavi na radiu i na plakatima vidio naslov "Bitka za B.Posavinu 92" stvarno sam se obradovao jer sam mislio da je napokon netko kronološki i sa činjenicama pretresao to vrijeme i mislio sam da u tome, bar sam se nadao neće biti nikakve političke pozadine, ali kako je teklo predstavljanje knjige sve je polako sjedalo na ono mjesto čega sam se plašio....
Jerko Zovak je jedna kontroverzna osoba i još više teatralna koja samo traži načine kako bi bio u sferi zbivanja što javnoga ili političkoga bilo kroz svoju sada propalu stranku(više sam i zaboravio kako se zvala) ,zanimljivo je bilo slušati bandera rossa sa razglasa njegovog auta koji je tulio po Sl.Brodu za vrijeme nekakve predizborne kampanje ili na ovakav način pisanja knjige sa toliko osjetljivom temom ....


Da bi isplivao opet na površinu iz političkog gliba u koji je zapao uhvatio se ove teme kojoj nije dorastao jer u to vrijeme isti je bio samo jedan od sudionika te bitke i to sa baš nevelikim nekakvim vremenskim stažom, te isti nije imao pristup pravim informacijama i odlukama koje su se tada donosile .
Sam zapovjednik 108. brigade general Štefanek je na prezentaciji knjige rekao da je istu vidio kad je već bila gotova i kad nije bilo moguće napraviti nikakve korekcije ali da daje za pravo da svatko može napisati knjigu sa svojom istinom.

Sve do sada što sam napisao na ovoj temi je samo iz razloga da bi nekako na ovaj način pokušao ispraviti nepravdu koja je napisana u knjizi a nanesenu prema mojim prijateljima koji su poginuli u borbama za B.Posavinu kao i prema građanima Slavonskog Broda koji su danonoćno proveli u podrumima i bili izloženi svakodnevnom granatiranju.


Tijekom te ratne 92. godine od posljedica srpskog granatiranja Slavonskog Broda poginulo je 26 djece u dobi do 14. godina u jednom danu njih petero.
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP

Zadnje uređivanje kobrin sin : 08.01.2010. at 11:46.
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 11:52   #97
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
koridor bi nam odnio tisuće ljudi.
i ovako je odnio tisuce ljudi. ako se znalo da koridor ostavljamo Srbima, zbog cega se o tome nije izvjestilo i lokalni zivalj? moglo se lijepo pokupiti odatle i ne ginuti bez razloga.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 11:54   #98
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post

Sve do sada što sam napisao na ovoj temi je samo iz razloga da bi nekako na ovaj način pokušao ispraviti nepravdu koja je napisana u knjizi a nanesenu prema mojim prijateljima koji su poginuli u borbama za B.Posavinu kao i prema građanima Slavonskog Broda koji su danonoćno proveli u podrumima i bili izloženi svakodnevnom granatiranju.


Tijekom te ratne 92. godine od posljedica srpskog granatiranja Slavonskog Broda poginulo je 26 djece u dobi do 14. godina u jednom danu njih petero.
naravno. sve sto sam ja ikad na ovim temama o Posavini pisao bilo je samo zato sto su se uvijek nasli neki koji bi Posavce proglasili dezerterima i pobjeguljama. takvi koji to rade, su obicno u to doba imali 5 godina...

ovo za Sl.Brod, je pred sam kraj vec je svijet oguglao i otupio od silnih granatiranja. cak i skole su bile izmjestene u Bjelovar i gdje sve ne...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 11:58   #99
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post

Sve do sada što sam napisao na ovoj temi je samo iz razloga da bi nekako na ovaj način pokušao ispraviti nepravdu koja je napisana u knjizi a nanesenu prema mojim prijateljima koji su poginuli u borbama za B.Posavinu kao i prema građanima Slavonskog Broda koji su danonoćno proveli u podrumima i bili izloženi svakodnevnom granatiranju.
Ti znači pročitao knjigu kada je toliko napadaš. Koje su tvoje najveće zamjerke koje želiš ispraviti?

Ako sam dobro shvatio, prema tvome mišljenju nitko tko nije izravno sudjelovao u ratu nema pravo pisati o tome istome ratu, pa ni povjesničari...?

Inače vrijedno je svako svjedočenje vojnika o tim mjesecima u Posavini i najbolje bi bilo kada bi se sva ona mogla skupiti na jednom mjestu (naravno morala bi ti što je preciznija moguća) jer svatko od sudionika ima svoju priču i svatko ima pravo davati mišljenje kakvo želi jer svojom borbom tamo je to svakako zaslužio.
Međutim činjenica da se netko borio u Posavini ne mora značiti da zna sve o događanjima tamo i zašto je ista i pala, jer je pitanje na kojoj je razini odlučivanja bio i koliko je imao uvid u zbivanja u općinama koje nisu bile u njegovoj zoni odgovornosti. Puno je puta je vojska na svoju ruku vršila određena djelovanja, međutim najčešće bez utjecaja politike (čitaj Ministarstvo obrane, tj. Vrhovništva) ništa se nije moglo napraviti.
To što su neki Posavljaci (i slavonski i bosanski) bježali i nisu htjeli braniti svoj dom nije nikakva specifičnost B. Posavine, jer to je slučaj na savkom ratištu u Hrvatsko (pa Vukovar je branilo oko 1500 Vukovaraca i oko 500 ljudi sa strane, a u gradu je biko najmanje 25000 Hrvata).
Svaka od osam općina u B. Posavini imala je svoju brigadu od 101-108 i u svakoj od tih brigada poginulo je namanje 100 vojnika u tih sedam mjeseci 1992.
posavljak012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 12:42   #100
http://amac.hrvati-amac.com/index2.p..._pdf=1&id=2095

Evo ovaj dio je najzanimljiviji:

«Da smo dopustili da jedinice Armije BiH i Hrvatske vojske u ljeto 1995. g. uđu u Banju Luku, 'Republika Srpska' bila bi
poražena kao Njemaèka 1945. godine», rekao je u intervjuu za Federalnu televiziju BiH, Peter Galbraith, bivši
američki veleposlanik u Hrvatskoj.


Ivanković nastavlja:


«S vremenske distance od 12 godina Galbraith tvrdi da ni danas nije siguran u ispravnost amerièke odluke i pritiska koji
su tadašnji amerièki pregovarač Richard Holbrooke i on izvršili na hrvatskog predsjednika Tuðmana kako
bi zaustavili akciju prije svega Hrvatske vojske pred Banjom Lukom.


To što se Galbraith opet sjetio situacije iz ljeta/jeseni 1995. jasno govori da amerièka politika sada, nakon 12
godina, definitivno smatra da je zapovijed državnog tajnika Warrena Christophera i Richarda Holbrookea predsjedniku
Tuðmanu i vojnom zapovjedniku hrvatskih snaga u BiH Anti Gotovini da ne smiju zauzeti Banju Luku….bila velika
amerièka pogrje&ška.


Operacija HV-a 'Južni potez', izvedena je na poticaj i zahtjev Amerikanaca.


Na sastanku Holbrookea s hrvatskim politièkim i vojnim vodstvom, nakon što je zazvonio 'crveni telefon', ministar
obrane Gojko šušak obavijestio je okupljene: 'Imamo dopuštenje SAD-a da stavimo pod kontrolu
Banju Luku'.


Ante Kotromanović, sudionik tog sastanka, kasnije je dodao da su amerièki zrakoplovi raketirali položaje srpske vojske oko
Banje Luke u pripremi napada HV-a. Na sastanku s Miloševiæem Holbrooke je nazvao Gotovinu i rekao mu neka
uvjeri Slobodana Miloševiæa da su Hrvati pred Banjom Lukom. Gotovina je, s obzirom na to da su hrvatske snage
netom bile zauzele hidroelektranu Boèac, 20 km od Banje Luke, na 20-ak minuta iskljuèio struju. Time je SAD poručio
Miloševiću da je vojska bosanskih Srba poražena a Banja Luka pred padom. Premda su Hrvati i Bošnjaci
namjeravali ući u grad, akcija je ipak u zadnji tren zaustavljena; Hrvatima je poručeno da će ih, nastave li, zaustaviti
američko zrakoplovstvo.»


I da se to nije desilo, Posavina bi zahvaljujući hrvatskoj vojsci bila vraćena tamo gdje i spada, Srbi bi bili tamo gdje im je
mjesto-preko Drine a ni 'Republike Srpske' ne bi bilo;



Molio bih one koji krive tuđmana za prodaju posavine da
1. ospore ovaj tekst tj. činjenicu da bi posavina bila vraćena da su amerikanci dozvolili.
2. ne seru više o prodaji.
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:17.