Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2013., 19:08   #3481
Molim doktore da prouče i savjetuju me




pacijent 65 godina

postavljene dijagnoze

dijabetes
hipertenzija
giht
artritis

u terapiji

Aglurab 850 1,0,2
Alopurinol 1x1
cardiopirin 1x1
Plendil 5 mg 1x1
Atacand 8 mg 1x1

Prije 2 godine deficit B12 i Folne kiseline ( primijenjena terapija i.v. B12 i oralno folna), nakon terapije u granicama normale i ukinuta terapija ).
Napominjem da dijabetes nije dobro reguliran ( guk 8-10 ), izraziti umor i bolovi u zglobovima, te grčevi u mišićima, česte dijareje.
Konzumira alkohol 2-3x tjedno, fizički aktivan, ne drži dijetu.
u tom smislu mi je sve poznato, jedino me muči nalaz eritrocita i vezano uz raspodjelu.
Hoće li biti pametno ukinuti metformin zbog djelovanja na jetru i zamijeniti ga nečim drugim.
hoće li hematolog odlučivati ili dijabetolog ili svaki za sebe ?


Hvala svima na trudu.
Nadam se da će nalaz biti čitljiv.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 11:46   #3482
Unaprijed se ispričavam što pitam ali nisam našla srodniju temu.
Da li je pretraga razmaz periferne krvi isto što i DKS?
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 14:47   #3483
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
Unaprijed se ispričavam što pitam ali nisam našla srodniju temu.
Da li je pretraga razmaz periferne krvi isto što i DKS?
Mogu ti ja tu odgovoriti : isto je
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 21:57   #3484
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Molim doktore da prouče i savjetuju me




pacijent 65 godina

postavljene dijagnoze

dijabetes
hipertenzija
giht
artritis

u terapiji

Aglurab 850 1,0,2
Alopurinol 1x1
cardiopirin 1x1
Plendil 5 mg 1x1
Atacand 8 mg 1x1

Prije 2 godine deficit B12 i Folne kiseline ( primijenjena terapija i.v. B12 i oralno folna), nakon terapije u granicama normale i ukinuta terapija ).
Napominjem da dijabetes nije dobro reguliran ( guk 8-10 ), izraziti umor i bolovi u zglobovima, te grčevi u mišićima, česte dijareje.
Konzumira alkohol 2-3x tjedno, fizički aktivan, ne drži dijetu.
u tom smislu mi je sve poznato, jedino me muči nalaz eritrocita i vezano uz raspodjelu.
Hoće li biti pametno ukinuti metformin zbog djelovanja na jetru i zamijeniti ga nečim drugim.
hoće li hematolog odlučivati ili dijabetolog ili svaki za sebe ?


Hvala svima na trudu.
Nadam se da će nalaz biti čitljiv.
Ukoliko je šećerna bolest slabo regulirana zbog toga što pacijent slabo ili uopće ne odgovara na metformin tada bi se trebalo gledati u smjeru inzulina, ne znam koliko dugo traje ta šećerna bolest?
Ukoliko je to zbog toga što pacijent redovno ne uzima terapiju i ne pazi na prehranu onda bi to vrlo brzo moglo preći u stanje koje sam prethodno naveo i naravno rješenje bi trebalo tražiti u popravljanju tih uzroka (redovna terapija, prehrana, tjelovježba, pušenje itd...)

Trebali bi odlučiti zajedno, no mislim da bi , ukoliko je vrstan, endokrinolog iskustveno mogao znati kako postupiti u ovom slučaju na temelju brojnih sličnih pacijenata.

S obzirom na ostale parametre koje ste naveli u nalazu i anamnezi vrlo vjerojatno je riječ o malnutriciji i to je mogući uzork sniženog broja eritrocita (Megaloblastična anemija) budući da je pacijent imao i problema sa B12 što odgovara obrascu zdravstvenih problema u alkoholizmu.

Molim vas da imate na umu kako diferencijalno dijagnostički eritropenija moze imati niz uzroka no vrlo vjerojatno se radi o gore navedenome.
DrAndrej is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 19:23   #3485
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
Unaprijed se ispričavam što pitam ali nisam našla srodniju temu.
Da li je pretraga razmaz periferne krvi isto što i DKS?
Ne radi se o istim pretragama.

Kod određivanja DKS nakon uzimanja uzorka krvi isti se stavlja u uređaj, tzv. elektronski brojač krvnih stanica, koji onda "izbacuje" vrijednosti.

Kod razmaza periferne krvi nakon uzimanja uzorka, razmazivanja po stakalcu i obrade, isti se pregledava pod mikroskopom i gleda ga čovjek a ne stroj.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 19:49   #3486
Quote:
Lips kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru El Gato

Stornirane su mi ENA pretrage jer je ANA bio slabo pozitivan .
Radila sam C3 1,000 , C4 0,190 , CH50 nisam radila ( ne znam ni sto je to )
Radila sam : Antitjela na proteinazu 3 ( pr-3) :<1,0 , antitjela na mijeloperoksidazu :2,6
Antikardiolipinsla antitjela igg :3,3, igm : <1,0 , antit. Na dvostruku uzvojn.DNA <2,6
ANCA : negativna
Elektroforeza proteina Gamma je tad bila 17,3 ne znam da li je ovaj mali skok koji prelazi ref.uopce bitan

Od simptoma : lezije na laktovima , sumnjalo se na psorijazu, biopsijom nije potvrdjena. Trenutno nemam nista na laktovima, odjednom bukne( na noznom prstu ne prolazi ni iz upotrebu Diprosalica), sa zglobovima problemi usred zime kad mi je hladno za prste ( Raynaud), preosjetljivost na sunce : eventualno oci, glavobolja cim izadjem na sunce, pogotovo bez naocala, tahikardije, umor u nogama i rukama, cesta stolica, mucnine, nagon za povracanjem,splenomegalija (2cm), mislim da su mi svi limfni cvorovi lagano povecani ili su opipljivi zbog vitke konstitucije .
Promjene po tijelu : pucaju mi kapilare, po licu , prsima, ranice na noznom prstu, halo nevusi oko madeza i na djelovima gdje nema madeza, napravila mi se crvena krastica ( izraslina oko 6mm) koja je jednostavno ispala ( mislila sam da je madez), bolovi u kraljeznici , pecenje u ljevoj strani abdomena ispod rebara, bol u donjem dijelu trbuha ,mislim da je to manje vise sve, nisam ni sigurna jer toliko toga ima, vec vise od godinu dana radim pretrage , dosta se ceka, pa pretrage na pretrage ...

Radila sam i uzv srca : sve je uredno, mitralna regurgitacija u tragu . Sto bih od pretraga mogla napraviti prije mego dodjem na red kod imunologa , cisto da s cim prije rijesim imunologa.

Hvala jos jednom na strpljenju
Poštovana Lips,

vidim da je razmišljanje imunologa išlo u nekoliko pravaca.

Ponajprije - sistemski lupus. Međutim, dosad učinjene pretrage ne idu u prilog sistemskog eritemskog lupusa (ANA slabo pozitivan, kasnije negativan, anti-dsDNA negativna, normalna aktivnost komplementa; negativna antikardiolipinska protutijela...). To je dobra vijest.

Pomišljalo se i na sistemske vaskulitise (zbog promjena na koži praćenih općim simptomima), no i ovdje nalazi zasad ne idu u prilog toj dijagnozi.

Naravno, logično pitanje koje se nameće samo po sebi, jesu li učinjene SVE pretrage, a odgovor glasi - nisu jer je tih pretraga bezbroj (naravno, nije baš da ih je bezbroj, ali govorim slikovito).

Neke od promjena koje imate nisu povezane s eventualnom sistemskom autoimunom bolešću, a jedna od takvih jesu halo nevusi. Oni mogu biti vezani eventualno uz vitiligo.

Vidim iz Vašeg teksta da imate dosta kožnih manifestacija uz preosjetljivost na sunce. Je li to nastalo iznenada ili je to od djetinjstva?

Kada izađete na sunce, javljaju li se kakve promjene na koži odmah ili ubrzo nakon toga?

Jesu li uzeti uzorci kožnih promjena/ranica na nozi, koje opisujete?

Postoji li osjećaj suhoće u očima, pečenje očiju, osjećaj pijeska i sl.? Osjećaj suhoće u ustima, učestalo kvarenje zubiju?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 12.06.2013. at 19:56.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 10:47   #3487
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana Lips,

vidim da je razmišljanje imunologa išlo u nekoliko pravaca.

Ponajprije - sistemski lupus. Međutim, dosad učinjene pretrage ne idu u prilog sistemskog eritemskog lupusa (ANA slabo pozitivan, kasnije negativan, anti-dsDNA negativna, normalna aktivnost komplementa; negativna antikardiolipinska protutijela...). To je dobra vijest.

Pomišljalo se i na sistemske vaskulitise (zbog promjena na koži praćenih općim simptomima), no i ovdje nalazi zasad ne idu u prilog toj dijagnozi.

Naravno, logično pitanje koje se nameće samo po sebi, jesu li učinjene SVE pretrage, a odgovor glasi - nisu jer je tih pretraga bezbroj (naravno, nije baš da ih je bezbroj, ali govorim slikovito).

Neke od promjena koje imate nisu povezane s eventualnom sistemskom autoimunom bolešću, a jedna od takvih jesu halo nevusi. Oni mogu biti vezani eventualno uz vitiligo.

Vidim iz Vašeg teksta da imate dosta kožnih manifestacija uz preosjetljivost na sunce. Je li to nastalo iznenada ili je to od djetinjstva?

Kada izađete na sunce, javljaju li se kakve promjene na koži odmah ili ubrzo nakon toga?

Jesu li uzeti uzorci kožnih promjena/ranica na nozi, koje opisujete?

Postoji li osjećaj suhoće u očima, pečenje očiju, osjećaj pijeska i sl.? Osjećaj suhoće u ustima, učestalo kvarenje zubiju?
Prvo samo da se osvrnem na moj odgovor o dks . Isto sam pitanje postavila gospodji koja radi u labosu te sam dobila odgovor da je dks i razmaz periferne krvi ista stvar ispricavam se ako sam prosljedila netocnu informaciju

El Gato, puno vam hvala na trudu, vise sam informacija dala vama nego imunologu, te me zanima da li se ikako moze doci do vas na pregled ?


Kozne su se promjene javile prije 2 godine, glavobolje od sunca mislim da negdje od puberteta.
Kozne promjene tipa halo nevusi javili su se prije desetak godina ( sa mojih 20) i svake godine otkrijem barem jedan novi halo nevus .

Uzorak sa noge nije uzet

Imam osjecaj suhoce i pjeska u ocima, oduvijek osjecaj suhoce ustiju, zubno meso mi je dosta dugo krvarilo bez znakova upale, masirala sam zubno meso sa nekim preparatom od kojeg mi je krvarenje stalo
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 19:06   #3488
Poštovani,
može mi neko pročitati nalaz

HLA-A 28 29
HLA-B 44 51
HLA-DR 1 4

hvala unaprijed
Davi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 21:16   #3489
Dodatak : danas sam primjetila da su mi kapilare bas jako ispucale i nisam navela da mi je malo spusten kapak na desnom oku , koji je ponekad dosta spusten ( danas cisto malo, cak neprimjetno)
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 15:22   #3490
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Napominjem da dijabetes nije dobro reguliran ( guk 8-10 ), izraziti umor i bolovi u zglobovima, te grčevi u mišićima, česte dijareje.
Konzumira alkohol 2-3x tjedno, fizički aktivan, ne drži dijetu.
u tom smislu mi je sve poznato, jedino me muči nalaz eritrocita i vezano uz raspodjelu.
Hoće li biti pametno ukinuti metformin zbog djelovanja na jetru i zamijeniti ga nečim drugim.
hoće li hematolog odlučivati ili dijabetolog ili svaki za sebe ?


Hvala svima na trudu.
Nadam se da će nalaz biti čitljiv.
Poštovana,

nekoliko mojih razmišljanja, iako ne konkretnih jer samo na temelju ovih podataka nije moguće odgovoriti.

Kakvo je stanje što se tiče dijabetesa nije moguće utvrditi samo iz podatka o GUK-u, no to i sami znate , tako da bi svakako trebalo po tom pitanju odrediti još barem HbA1c prije donošenja ikakvih daljnjih odluka, a također bi trebalo vidjeti i kako se GUK ponaša u različito doba dana i vezano uz jelo, kakva je tjelesna težina, kao i sve ono što je cijenjeni kolega već ranije naveo, što će sve imati utjecaja na to kakva je terapija i korekcija potrebna.

Iako, što se tiče dijabetesa, postoji dosta različitih načina u pristupu, dosta se često (premda ne i uvijek) pokušava bar s dva oralna hipoglikemika (primjerice, prema našim smjernicama ako je HbA1c manji od 7,5%) neko vrijeme prije prijelaza na inzulin (i tada najčešće u kombinaciji s oralnim hipoglikemikom), dok će neki ići čak i na kombinaciju tri oralna hipoglikemika iako to možda baš i nije najpovoljnije rješenje.

Vidim da ste priložili nalaze iz tzv. laboratorija na razini primarne zdravstvene zaštite. Na toj razini može se odrediti i HbA1c, kao i alkalna fosfataza i bilirubin.

Alkalna fosfataza i bilirubin bili bi parametri vrlo korisni kada se tumači povišena vrijednost GGT.

S obzirom da navodite i neke druge tegobe u pacijenta (grčevi u mišićima, učestale proljeve) svakako ima smisla dalje istraživati što je u podlozi takvih smetnji.

Iz mojeg osobnog iskustva - u slučajevima preklapanja internističkih bolesti iz više područja - subspecijalisti se nerijetko "drže" svaki svojeg područja a zajednička odluka o terapiji (kada se ista uvodi na ambulantnoj, izvanbolničkoj razini) je nažalost rijetkost.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 15.06.2013. at 16:29.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 16:38   #3491
Quote:
Davi1 kaže: Pogledaj post
Poštovani,
može mi neko pročitati nalaz

HLA-A 28 29
HLA-B 44 51
HLA-DR 1 4

hvala unaprijed
Poštovana,

prije svega bitno je zašto ste spomenutu pretragu učinili.

No, najprije kratak uvod, za slučaj da niste pročitali jedan od mojih prethodnih odgovora (tumačenja) nalaza HLA tipizacije.
Quote:
Osnovna ideja ove pretrage počiva na činjenici da se u oboljelih od određenih bolesti određeni HLA antigeni nalaze češće nego u skupini zdravih osoba.

Dakle, prisutnost određenih antigena povezana je s nešto većim rizikom obolijevanja od određene bolesti. To nipošto ne znači da će osoba koja ima taj HLA antigen oboljeti! Isto tako osoba može oboljeti i da nema taj antigen!
Usput bih napomenuo i to kako je danas teže protumačiti nalaze ovako provedene tipizacije jer danas, primjerice, podatak da osoba ima HLA-DR4 (kao, primjerice Vi ili cijenjena Lips) ne znači puno bez da se zna o kojem se podtipu radi.

Tako npr. unutar HLA-DR4 postoji više podtipova, njih preko 30 (označavaju se kao HLA-DRB1*0401-*0433).

Samo neki od tih podtipova mogu biti povezani s povećanom učestalosti bolesti, u ovom slučaju reumatoidnog artritisa, a samo iz nalaza da osoba ima HLA-DR4 nije moguće reći i koji podtip ima niti postoji li time veći rizik ili ne.

To treba imati na umu kada se određeni HLA povezuje s povećanim rizikom od neke bolesti.

Kako niti Vi u svojem nalazu nemate takve detalje, zadržat ćemo se samo na okvirnom tumačenju koje, imajte na umu, ne mora odgovarati stvarnosti.

Dakle, kao što već spomenuh, HLA-DR4 može biti povezan s povećanim rizikom obolijevanja od reumatoidnog artritisa (i do 4 puta veći rizik od osoba koje nemaju taj HLA antigen).

Nadalje, imate i HLA-A29, a jedan njegov podtip može biti povezan s povećanim rizikom obolijevanja od jedne vrste retinokoroideopatije tipa Birdshot, a radi se o očnoj bolesti kroničnog tijeka praćenoj bezbolnim oštećenjem vida.

Sa stajališta sistemskih autoimunih bolesti vrlo je bitan HLA-B51, kojeg imate, jer neki njegovi podtipovi mogu biti povezani s povećanim rizikom obolijevanja od Behçetove bolesti koju, između ostalog, obilježava pojava ranica u ustima, na spolovilu, promjene na oku, koži, u znatnog broja bolesnika i upala zglobova a moguća su i druga očitovanja.

Nadam se da zbog ovog odgovora nećete uplašiti i pomisliti da ćete sigurno oboljeti od neke od ovih bolesti jer veliki broj ljudi ima ove HLA antigene i nikad ne obole, a oboli samo manji broj njih.

Lijep pozdrav.

edit: Poštovana Lips, nisam Vas zaboravio niti ovaj put, ali ću odgovor napisati kasnije, kada budem imao više vremena da razmislim.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 15.06.2013. at 16:44.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 18:43   #3492
Hvala El Gato
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 16:49   #3493
povraćanje (ili nagoni na povraćanje), proljev, opća slabost- s tim simptomima došla kod doktora opće prakse, poslao me na pretrage krvne slike, elektrolita i analizu mokraće. pod sumnjom da je viroza ili možda štitnjača (s kojom inače muku mučim, godinu i pol na euthyroxu, hipotireoza). i došli su nalazi koje doktor nije posebno komentirao, kaže nema upalnih proces hemoglobin, sedimentacija ok, malo snižen kalij. no, kasnije pogledam malo bolje analizu mokraće, pa piše (u zagradi ref. interval)
izgled- zaprašen (bistar).
boja- žuta (svijetlo žuta)
ph- 5.0 (5.0-9.0)
rel.vol. masa- 1.030 (1.002-1.030)
glukoza- neg. (norm.)
bilirubin- neg. (0/neg)
ketoni -neg. (0/neg)
erc/hb- trag. (0/neg)
proteini- neg. (0/neg)
urobilinogen- norm. (norm.)
nitriti- neg. (0/neg)
leukocit. esteraza- neg. (0/neg)

leukociti- 8-10 (0-2 x 400)
eritrociti- 5-7 (0-2 x 400)
pl. epitel- nešto (0-1 x 400)
bakterije- mnogo (0/neg x 400)
sluz- mnogo (0/neg x 400)


treba li me zabrinuti ovo zadnje i tražit možda daljnje pretrage, iako me ne muči ništa i nemam nikakve simptome)
mala chichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 19:17   #3494
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Molim doktore da prouče i savjetuju me




pacijent 65 godina
postavljene dijagnoze
dijabetes
hipertenzija
giht
artritis
u terapiji
Aglurab 850 1,0,2
Alopurinol 1x1
cardiopirin 1x1
Plendil 5 mg 1x1
Atacand 8 mg 1x1

Prije 2 godine deficit B12 i Folne kiseline ( primijenjena terapija i.v. B12 i oralno folna), nakon terapije u granicama normale i ukinuta terapija ).
Napominjem da dijabetes nije dobro reguliran ( guk 8-10 ), izraziti umor i bolovi u zglobovima, te grčevi u mišićima, česte dijareje.
Konzumira alkohol 2-3x tjedno, fizički aktivan, ne drži dijetu.
u tom smislu mi je sve poznato, jedino me muči nalaz eritrocita i vezano uz raspodjelu.
Hoće li biti pametno ukinuti metformin zbog djelovanja na jetru i zamijeniti ga nečim drugim.
hoće li hematolog odlučivati ili dijabetolog ili svaki za sebe ?
Hvala svima na trudu.
Nadam se da će nalaz biti čitljiv.
Obrada je nepotpuna,čak i na PZZ razini.
Ja se više slažem sa El Gatom po pitanju uvođenja inzulina.
Ja bih uveo Janumet ili Eucreas,a može se i razmisliti i o repaglinidu/ Reodon.
Također nebi bilo loše uvesti i hipolipemik npr. Torvas 10mg.
KKS nije dramatično poremećena.

Što se tiče obrade bilo bi dobro učniiti EGD s bioipsijama ev. kolono s dubokom ileoskopijom, stolica na krv, ponoviti opću biokem.,HBA1C, klirens kreatinina,24h mikroalbuminuriju,
UZ abdomena
B12 i folnu kiselinu,
te nastaviti iv primjenu B12 500 mcg svaka 2mj. tj. ovisno o GE obradi/uzroku manjka.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 19:20   #3495
Quote:
mala chichi kaže: Pogledaj post
izgled- zaprašen (bistar).
boja- žuta (svijetlo žuta)
ph- 5.0 (5.0-9.0)
rel.vol. masa- 1.030 (1.002-1.030)

leukociti- 8-10 (0-2 x 400)
eritrociti- 5-7 (0-2 x 400)
pl. epitel- nešto (0-1 x 400)
bakterije- mnogo (0/neg x 400)
sluz- mnogo (0/neg x 400)


treba li me zabrinuti ovo zadnje i tražit možda daljnje pretrage, iako me ne muči ništa i nemam nikakve simptome)
Nalazi govore u prilog uroinfekciji,može se učiniti UK ili ići empirijski npr. cefalosporini. Na kl. indikaciju učiniti ECHO bubrega ev. CRP,kreatinin,ureja.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 21:12   #3496
trombociti

Imam pitanje u vezi trombocita:

prema nalazu iz 10. mj 2012 bili su 220
nalaz od pred neki dan 80

sve ostalo je u granicama, (kolesterol je 7), god. 53, nemam nikakvih tegoba,
tlak mi je uvijek normalan s ispadima niskog kad dugo stojim, povremene glavobolje (traju po par sati, pa danima ništa), pred 2,5 g tumor maternice (odstranjeni maternica, jajnici,) nije bila potrebna terapija, svi nalazi poslije uredni, ne znam da li trenutno veliki stres može imati utjecaj (povremeno popijem biljnu tabletu za smirenje - persen, druge ljekove ne koristim), ne pijem, ne pušim

Da li da se zabrinjavam?

Naručila sam se za pregled kod internistice koja je i hematolog pa će mi protumačiti nalaz , ali bih voljela i mišljenje ovdje. Hvala unaprijed
rintintina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 18:23   #3497
za hrvoja dr

...ako se sjećate, nedavno ste sugerirali da provjerim stanje kalcija, s obzirom da zbog MS-a uzimam visoke doze vitamina D, sad već godinu i pol.

Prvi nalaz D vitamina je bio oko 35 nmol/L, drugi oko 75, a najnoviji pokazuje 99 nmol/L (cilj je doseći 150, jer prema istraživanja, toliko je povoljno za MS).

Istodobno, kalcij (mjeren sad prvi put) je 2,44 mmol/L (ref vrijednost 2,14 - 2,53), dakle unatoč svakodnevnim dozama od 5000 IU i početnoj megadozi od 150000, nije prešao ref. okvire.

Pretpostavljam da jje to u redu?
Koliko kalcija bi bilo potrebno za hiperkalcijemiju?
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 21:20   #3498
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
...ako se sjećate, nedavno ste sugerirali da provjerim stanje kalcija, s obzirom da zbog MS-a uzimam visoke doze vitamina D, sad već godinu i pol.

Prvi nalaz D vitamina je bio oko 35 nmol/L, drugi oko 75, a najnoviji pokazuje 99 nmol/L (cilj je doseći 150, jer prema istraživanja, toliko je povoljno za MS).

Istodobno, kalcij (mjeren sad prvi put) je 2,44 mmol/L (ref vrijednost 2,14 - 2,53), dakle unatoč svakodnevnim dozama od 5000 IU i početnoj megadozi od 150000, nije prešao ref. okvire.

Pretpostavljam da jje to u redu?
Koliko kalcija bi bilo potrebno za hiperkalcijemiju?
Sjećam se
Ca je uredan, hiperkalcemija je Ca viši od 2,8-9mmol.
No svejedno savjetujem da kada budete provjeravali razinu D vitamina odredite i Ca.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 09:19   #3499
Da li mozete reci kad sam zavrsila na hitnoj jer mi je bilo lose a nisu znali sto je,radili mi krvnu sliku kompletnu
I sad me zanima da li su u njoj bile i jetrene probe jer ne mogu naci nalaz
Znaci pitam da li je to po difoltu da se radi kad se radi krvna slika ili je to nesto posebno
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 11:41   #3500
radila sam test na hormone štitnjače i svi nalazi su uredni osim što je T3 nešto niži (1,48) - terbam li to malo pratiti ili napraviti još koju pretragu?
niki_m is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.