Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2015., 23:46   #721
Quote:
Uširo kaže: Pogledaj post
E...........kad si mlađa od mene pa nisi vidjela... :klap:
A to ne znaš.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 07:47   #722
Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
Zar ijedna trgovina ima radno vrijeme od 0-24 ijedan dan u tjednu (a kamoli 7)?
U mom malom gradiću ima jedan mali dućan koji radi 24/7.
A ima ih i među velikima.
DarthZly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 08:43   #723
Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
Zar ijedna trgovina ima radno vrijeme od 0-24 ijedan dan u tjednu (a kamoli 7)?
Osim konzuma u Zagrebu i u Vinkovcima na kolodvoru, trgovina mješovitom robom radi 0-24. Isto tako, benzinske pumpe rade 0-24. Čak ima i restorana koji rade non stop.
Požuri Polako is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 19:17   #724
Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
A to ne znaš.
Mrnjauuuuuu..... pretpostavljam samo..

No što se tiče teme koju sam JAA otvorio čini mi se da smo mi u Jugoslaviji bili Katolička Hrvatska jer se nedjeljom nije radilo (na trgovine mislim) i zato se ja sjećam tih 24/6, jer trgovine u 99% slučajeva nisu radile nedjeljom, a sad smo liberalno komunističko konzervativno kapitalistička država, pa jadni ljudi moraju guslati na poslu i petkom i svetkom.

Sjećam se da "subotari" (vjerska zajednica) nisu morali doći subotom na posao a neka probaju danas ne doći
__________________
Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
Uširo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 00:04   #725
Talking

Da budem iskren, prvi put vidim oznaku 24/6.
Oznaku 24/7 znam sa filmova, gdje se koristi kao fraza. Inače, NON-STOP 0-24 je nekad stajalo na "Dragstorima"...ono... nije riječ o drogerijama (Drug Store )al' eto...

Čuj dvajesčetri sedmine jbt.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 16:58   #726
Quote:
Uširo kaže: Pogledaj post
Naime, kad sam bio mlad i lep, cjelodnevno radno vrijeme se uvijek pisalo 24/6, što mi je logično jer je kao što znamo 6x4=24 (24 sata u ovom slučaju).

Ne znam kada i zašto se pojavio simbol npr. cjelodnevnog radnog vremena 24/7 te kako logički ili jezikoslovno objasniti taj problemčić ?!
Već ti je netko napisao da to znači "24 sata dnevno, i to svih sedam dana u tjednu", a ja bih samo dodala kako se 24/7 pojavilo s internetskom komunikacijom pa u doba dok si bio "lep i mlad" sigurno nisi mogao vidjeti kombinaciju 24/6 koja nikad nije ni postojala.

Kakve veze sa svime ima ona matematika u prvoj tvojoj rečenici, nije jasno.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 01:26   #727
Valjda misli da se nekad radilo u četiri šestosatne smjene.

Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Inače, NON-STOP 0-24 je nekad stajalo na "Dragstorima"...
Upravo tako. Ali i to je bilo neprecizno jer noću nisu radili pa je "non-stop" bilo besmisleno.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 08:06   #728
ne znam da se ikad radilo u sestsatnim smjenama, niti sam ikad naisao na 24/6
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 09:42   #729
naravno da se nikada nije radilo u 24/6 smjenama. događa se to ljudima - susretnu se s nečime što ne razumiju, nemaju boljeg objašnjenja pa smisle sami u čemu je caka - sigurno je sedmica pogreška, trebala je pisati šestica.
onda prođu godine, čovjek zaboravi da je to tako sam sebi smislio objašnjenje i sad se pita, šta jedan - svi voze u krivom smjeru?!?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 09:53   #730


Zgodan frazem: "jebe ale".

"Ti mene nosiš" film je komplicirane ali vrlo precizne i jasne strukture (jasne za svakog gledatelja koji za vrijeme projekcije ne čekira mailove, ne surfa po internetu i ne jebe ale po fejsbuku)... (M. Jergović)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 23:03   #731
Puno bi logičnije bilo 7 x 24, nego 24/7
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 23:20   #732
Quote:
klaudio kaže: Pogledaj post
Puno bi logičnije bilo 7 x 24, nego 24/7
zašto? fraza je: radi 24 sata, 7 dana u tjednu. i na hrv se kaže da radiš npr. 40 sati tjedno, ili 182 sata mjesečno, ili 50 tjedana godišnje ili štogod.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 21:35   #733
7 dana po 24 sata. Isto kao kad navodiš dimenzije nogometnog igrališta. Pišeš 100x60, a ne 100/60 ili tomu sl
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 00:12   #734
Blesavo, kako god okreneš; "Twentyfour-seven", ima smisla na Engleskom...a "Danonoćno" na našem...
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 13:12   #735
zna netko zašto se kaže skockati se?
m0rela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 17:25   #736
Quote:
m0rela kaže: Pogledaj post
zna netko zašto se kaže skockati se?
Posloži si kockice, sredi se. Srihtaj se, bilo u smislu odjeće bilo da si posložiš misli.
Nego, nešto mislim na kumove pa se sjetih izraza "kumim te bogom", u smislu moliti nekoga za nešto, preklinjati. I sad ne znam kako i zašto se postaje kum bogovima.
__________________
Volim ptice ja u letu, volim pčele ja na cvijetu,
volim majmune na grani, volim svaki život znani.
Kumis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 20:18   #737
Quote:
Kumis kaže: Pogledaj post
Nego, nešto mislim na kumove pa se sjetih izraza "kumim te bogom", u smislu moliti nekoga za nešto, preklinjati. I sad ne znam kako i zašto se postaje kum bogovima.
Iskreno rečeno, teško. Kumiti jest povezano s kumom, a kad nije išlo kod kuma, onda su se molili i preklinjali drugi. Bog je samo dodatak, pojačivač.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 11:39   #738


Čemu "registar izdajnika" kad postoji dobar narodni naziv "crna knjiga"?

Sjećam se dječjeg romana u kojemu je učitelj zadužio jednoga da vodi "crnu knjigu" djece koja prave nered dok njega nema.

Nadimak mu je bio Smrdonja.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 11:56   #739
Quote:
Kumis kaže: Pogledaj post
Posloži si kockice, sredi se. Srihtaj se, bilo u smislu odjeće bilo da si posložiš misli.
Nego, nešto mislim na kumove pa se sjetih izraza "kumim te bogom", u smislu moliti nekoga za nešto, preklinjati. I sad ne znam kako i zašto se postaje kum bogovima.
Pogrešna interpretacija.
Kumstvo je nekad bilo izuzetno značajno,jer su kumovi bili osobe koje su preuzimale skrb u slučaju nevolja,nesreća ili gubitka jednog ili oba roditelja njihovog kumčeta.Kumstvo djetetu pri krštenju je bilo jednako roditeljskoj obvezi.
Kumstvo pri vjenčanju,je bilo također značajno,jer su kumovi priskakali u pomoć ako bračnom paru kojem su bili kumovi naiđu životne nevolje,nesloga ili prijetnja propasti braka.
Sve ostale vrste kumstva su beznačajanje,nakadno nalijepljenje.
Uzrečica kumim te Bogom,u stvari znači,u ime Božje pomozi mi kao da si mi kum,
a ne postaje se kum bogovima.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 21:34   #740
Ideš!

U svakodnevnom govoru dosta često čujem to "Ideš!" kao izraz ushita i iznenađenja. Nešto kao "Wow!" u engleskom.

Kad malo razmislim, rekao bih da se to proširilo negdje nakon domovinskog rata. Zanima me od kuda dolazi taj izraz?

-- rpr.
rpr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.