Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2009., 09:35   #21
Nedavno se na PZ-u raspravljalo o konzumaciji destilirane vode.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 09:55   #22
Quote:
kaj_znachi kaže: Pogledaj post
u plastičnu flašu???
nemoj se šalit !!!
a voda ak već mora onda demineralizirana !!!
Sve sam ti napisao.Medenica se pije ledena.Ako nemaš čaše ili čokanjčiće koji mogu bez problema odnosno pucanja bit u zamrzvaču onda napraviš kontra,ohladiš tj.zamrzavaš medenicu koja se normalno neće pretvorit u led jer ima alkohola.Ako ti se se sviđaju plastične boce stavi u staklenu običnu pa čekaj šta će se dogodit sa bocom u ledu.Da,destilirana voda tjpo pravilu redestilirana jer nema primjesa koje bi mogle naštetit rakiji.U vodovodnoj vodi postoji klor a u demineraliziranoj koju kupuješ u trgovini stavljaju "kemiju" da se voda ne pokvari kao i u većinu proizvoda koji ne dolaze svježi.Voda u trgovini ima rok upotrebe dok destilirana nema..

S rakijom napraviš kao gore,na litru staviš 15-tak oraha srednje veličine koje izrežeš na polovice ili četvrtine,dodaš 20-25 dkg šečera i staviš na sunce 2 mjeseca.poslije procjediš i to je to.Šećer kao i jačina rakije ovisi samo o tvojem guštu.Orahe ubereš kad je ljuska zelena otprilike krajem lipnja.

Zadnje uređivanje sivkić : 11.11.2009. at 10:06.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 18:41   #23
Voćni likeri

Razmišljam o proizvodnji voćnih likera. Recimo da imam rakiju, sezonsko voće, valjda bude rodilo. Zanima me tehnologija. Ima li kakve literature o tom? Jel uopće isplativo?
GEISCHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 19:00   #24
Ovo se teško nalazi u trgovinama i prilično je skupo,ali jebeno ima dobar okus...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 19:12   #25
Znam ja da ima dobar okus, i imam kvalitetne sirovine, ali neznam tehnologiju. Ne znam otkud početi, ima li kakve literature?
GEISCHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 19:32   #26
Quote:
GEISCHA kaže: Pogledaj post
Znam ja da ima dobar okus, i imam kvalitetne sirovine, ali neznam tehnologiju. Ne znam otkud početi, ima li kakve literature?
Nažalost ne,ja ih samo volim kušati...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 20:15   #27
E recimo da kažeš koju vrstu rakije imaš i kakve bi rakije pravila likere pa bi ti se onda lakše pomoglo.Nisam zajedljiv ali malo objasni.Osobno sam sa sebe i društvo pravim neku cugu sa poštenim receptima pa ako ga imam ili nekog lako pitam dat ću ih rado.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 21:23   #28
Rakija je sljivovica, 45 stupnjeva, odlezala dvije godine, nekih petstotinjak litara, a svake godine se povecava kolicina. Od voca imam visnje maraske, vinogradarske breskve, kruske viljamovke, kupine, orahe, dunje. Sve to uglavnom propadne jer svi u blizini to imaju pa nemas kome ni podijeliti.
GEISCHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 22:10   #29
Običnu u šljivovicu ne idu nikakvi dodaci je ima svoj specifičan miris i okus.To sa radi sa lozovačom ili komovicom(to su dvije različite rakije a mnogi misle da je samo različiti naziv) ili rakijom od voća.Evo ti malo za orahe https://www.forum.hr/showthread.php?t=230974
http://www.kulinarika.net/forum/topi...C5%BEganje(bit će ti malo teže ali ćeš prevest) http://www.coolinarika.com/recept/do...a-i-meda.Sutra ti dam recept za breskovac(breskve,šećer i vino) dobra cuga za muške i ženske-jedeš i piješ.Od viljamovke napravi rakiju a od kupina sok ili kupinovo vino-http://www.kupinko.com/kupinovo_vino.htm.Ili sve smješaj i napravi voćnu rakiju.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 09:50   #30
A imam nesto malo i te rakije lozovace ili komovice, najvise za obloge se koristi. Znaci nista od mog biznisa. Sve te sirovine su na podrucju bos. posavine, a tamo svi imaju rakiju pa nemozes nista prodati i zbog tog sam razmisljala o vocnim likerima. Cuj, hvala ti za savjete i ako imas jos kakvih ideja i recepata bila bih zahvalna.
GEISCHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 18:18   #32
Voćne rakije i likeri

Quote:
GEISCHA kaže: Pogledaj post
Znam ja da ima dobar okus, i imam kvalitetne sirovine, ali neznam tehnologiju. Ne znam otkud početi, ima li kakve literature?

Recepti iz „kuharice“ stare skoro 90 godina (arhaični tekstovi skoro pa izvorno prepisani!)

Rakija od višanja

Uzmi 1 litru ljute rakije šljivovice i nameći u nju pola kilograma opranih višanja, jednu šipku vanilije, 3 zrna klinčića, 2 dag kore cimeta, onda staklenku zatvori i ostavi da stoji čitav mjesec. Iza toga vremena možeš upotrebljavati (cugati, naravno!).

(Kako izgleda radi se u sezoni višanja, ali ne piše ide li na sunce ili ne, mislim da ne!)

Rakija od jagoda

Uzmi 1 litru ljute rakije šljivovice i nameći u nju pola litre očišćenih šumskih jagoda i šećera toliko da je slatko po tvojoj volji. Tada ostavi 15 do 20 dana da stoji na suncu, onda procijedi (i možeš cugat).

Rakija od bresaka

Radi se kao i rakija od višanja ali se ne stavljaju klinčići niti cimet, a šećer se ukuha gusto i stavlja hladan.

Rakija od kajsija (marelica)

Uzmi pola kilograma kajsija, oguli ih i raspolovi, povadi koštice i pomeći ih u jednu litru ljute šljivovice. Na to dodaj pola kilograma špinanoga šećera i ostavi da stoji 20 dana na suncu, onda procijedi (i opet možeš cugat).

Rakija od oraha, I. način

Uzmi litru rakije i metni u nju 10 do 15 sasvim malih zelenih oraha, pa onda metni na sunce da stoji 10 dana. Iza toga procijedi rakiju, dodaj malo cimeta i malo klinčića i ostavi. Ova je rakija dobra i za lijek protiv trbobolje.

(neki zdrobe zelene orahe, prije nego ih stavljaju u rakiju!)

Rakija od oraha, II. način

Uzmi jednu i pol litru dobre rakije i metni u nju 15 malih zelenih oraha, koje si na dan prije pokiselila u hladnoj vodi. Osim oraha metni još pola komada vanilije, šest zrna klinčića, malo kore cimeta, komadić korijena od ljubičice (to ne znam gdje se može naći!), pola kore limuna, pola kore naranče i pola kilograma ukuhana šećera. Sve to pusti da stoji na suncu 4 tjedna, onda procijedi kroz gazu i sipaj u staklenke.

Rakija pelinovača

Uzmi jednu litru stare rakije šljivovice, stavi u nju šaku zelenog pelina, sedam suhih šljiva, jednu grančicu žalfije i komadić korijena od ljubičice (zar opet!?). Sve ostavi da stoji 15 dana, zatim procijedi i upotrebljuj (cugaj!).

Liker od kave

Uzmi jednu litru ljute šljivovice i saspi u nju 20 dag svježe popržene kave, metni komad vanilije i ostavi da stoji na suncu 3 tjedna. Tada ukuhaj 25 dag šećera sa četvrt litre vode i saspi u rakiju. Nakon toga neka stoji još 4 dana, onda procijedi kroz gustu krpu, ostavi da se slegne, pa saspi u staklenke

Kakao liker

Uzmi jednu litru ljute šljivovice i saspi u nju 40 dag kakao praha i ostavi da stoji 10 dana na suncu. Tada liker pažljivo procijedi kroz gustu krpu, da ne prođe muljež i dodaj pola kilograma na gusto ukuhana šećera. Ovakav liker ostavi da stoji još 8 dana, ali svaki dan promućkaj.

(u zagradi su bili moji komentari – ako netko iskuša neki od ovih starinskih recepata neka se javi, što je ispalo; zanimljivo koristi se na više mjesta šljivovica i to „ljuta“, to je valjda 45 do 50%!?)

Čin – čin!
__________________
Co(g)ito ergo sum
charugga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 13:49   #33
ima i to dva!

Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Sivkić, jel imaš recept za liker od oraha ?
a pogledaj na topic "Voćni likeri" - bit će ti skoro aktualna priprema
__________________
Co(g)ito ergo sum
charugga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 20:44   #34
Na slovenskom je ali se da prevest lako
http://www.kulinarika.net/recept/nap...iker-1863.html
http://www.kulinarika.net/recept/nap...iker-6908.html
http://www.kulinarika.net/recept/nap...ker-12374.html
http://pijace.okusno.com/orehov_liker.html
http://www.mojvideo.com/uporabnik/gr...v-liker/119014

Slovenci umjesto lozovače (dropinovec) koriste i šljivovicu ili druge stvari.Najbolja je rakija od raznog voća jer ima neutralan miris ili lozovača.
http://www.coolinarika.com/recept/zeleni-orasi-u-rakiji

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 08.04.2010. at 07:29.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 17:47   #35
očigledno da jeovo kriva tema,jel je ovo proizvodnja likera ili rakije
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 18:30   #36
Recepti su odlični, hvala puno, svaki prijedlog je dobrodošao. Planiram ovo ljeto napraviti probne uzorke.
GEISCHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 09:53   #37
Malo ću dići ovaj topic da provjerim nešto sa iskusnim rakiajšima

Imam susjeda koji rakiju od dropa (komine) radi ovako:

Nakon berbe na drop stavi šećera i zalije vodom, i tako to stoji zastvoreno u bačci do proljeća.

Tamo negdje u trećem mjesecu kad krene toplije vrijeme, onda skine gornji sloj iz bačve na koj ise ulovi plijesan i ostatak peče slično kao što ste gore i opisali.

Ali, on ne baca prvih par deci rakije - za koju vi kažete da je metilni alkohol! Jednostavno, to ide u 5rakiju, baca samo plavič na kraju, ili ga stavi ponovo prepeči u sliejdećoj rundi.

Sad, mene zanima, koliko je opasno piti takvu rakiju ako u njoj ima tog metilnog alkohola?

Pitam zato što ja komovicu kupujem od tog susjeda, i radim ljekovitu travaricu s ružmarinom, koja je zdrava za srce, a ne bih volio postići kontra efekt.
Dufresne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 19:37   #38
možeš oslijepit ukoliko dugo konzumiraš takvu rakiju
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 01:00   #39
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
možeš oslijepit ukoliko dugo konzumiraš takvu rakiju
a kaj plašiš čovjeka ??
..niš se ne baca, to ubaciš u slijedeći kotao !!
mogel bi oslijepiti eventualno da konzumiraš 100% -ni metilni alkohol
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:01   #40
Ma ne radi se o takvijm količinama.
Susjed čak stavlja do pola kotla dropa, tako da ovisno o količini šećera budu 2-3 litre rakije od jednog kotla.

Nedavno je tako dobio jedno 7 litara rakije od dvije bačve dropa, i nikada ne baca ili prepeče tih prvih par deci, to uvijek ide u rakiju.

A sjećam se i mog pokojnog dede koji je pekao šljivovicu na isti način, ne bi bacao prvu rakiju već bi ju normalno pio. Bacao bi ili prepekao samo zadnji dio - plavič ili plaviš).

Ma i meni se čini da u takvim količinama ne može upropastit rakiju, a i sto tako rakiju se popije za lčijek, čašicu ili dvije dnevno.
Dufresne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.