Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2011., 15:06   #1
Pravo na parcijalnu protezu ?

Bolujem od pradentoze. Dolje mi je ispalo dosta zubi i dobio sam parcijalnu protezu koju sam nadoplatio samo za onaj metal. Gore mi fali 3 zuba (za sada), jedan srednji i 2 rubna kutnjaka a ostali kilimaju. Smeta me ova rupa na sredini pa me zanima dali imam pravo na gornju parcijanu protezu pod uvjetima istim kao i donju, znači na trošak zdravstva i ev nadoplatu metala ?
Zahvaljujem svima na odgovoru
bego is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 22:16   #2
Question Zubna proteza

Evo baš sam pregledavala forum pa nisam nasla ništa slićno.
Naime, planiram ovu zimu povadit gornje zube (malo su u očajnom stanju), i stavit zubnu protezu. Pa me zanima kako se kreču cjene kod privatnika, a kako stoje stvari sa hzzo-om? Koliko se plaća sa dopunskim? Ako neko ima takvih iskustava, svaka informacija je dobrodošla.
Silvać is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 14:39   #3
pa nije valjda da nitko nije stavljo gebis? dajte, please... help!!!
Silvać is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 13:11   #4
Ovako, s dopunskim imas pravo na obicne plasticne totalke (naravno, kod ugovornog lijecnika). Ako hoces da su pojacane metalom (tzv wironit), onda placas nekih 500injak kn dodatno. Inace su wironitke mislim oko 7000kn a ove obicne duplo jeftinije - ne znam tocno jer svi koriste pravo preko hzzo-a.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 16:49   #5
hvala!
Silvać is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 18:01   #6
Ovo sve je vrlo okvirno. Takodjer, iznad 65 imas pravo na 2 nadogradnje i krunice fasetirane plastikom (po celjusti) ako su u sklopu parcijalne proteze. Prava se ostvaruju svakih 5 godina.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 18:27   #7
mobilna(djelomična)proteza

Ima li tko među vama da je izgubio neki od prednjih zubi, do petice naravno a da je mlad ovako kao i ja 20 godina. Kako ste se nosili s tim? Jeste li stavili kakvu protezu, ja mislim to staviti jer ću morati vaditi gornju četvorku nažalost ne može se liječiti. plačem Pošto sada neman baš novaca za mostove ili implatante.
Koliko ste morali čekati na protezu, meni zubarica govori kao da ću morati sve skupa čekati oko 2 mjeseca, znači od vađenja zuba, preko zacijeljivanja, do izrade otiska pa konačno izrada proteze, ali mislim da ona baš nije svoja jer mi mnogi govore da se treba čekati manje čak i ljudi koji su u nje prijavljeni kao pacijenti!!!
Karotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 00:53   #8
Ako nemaš love onda si osuđen na parcijalnu protezu. Na to si trebao misliti ranije Proteza se može dobiti i par dana po vađenju, tzv imedijatna
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 12:09   #9
Zato i kažem da mi je ovo samo privremeno rješenje dok ne skupim lovu za most ili implatant.
Kakva je to imedijatna proteza koja se može odmah dobit ako meni ova kaže da trebam čekati 2 mjeseca?!

Inače ja sam cura
Karotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 18:29   #10
Ista kao i klasična samo se otisak uzme prije vađenja zuba, a tehničar zube na modelu odreže i tako napravi protezu. Ona se probava vrlo brzo nakon vađenja, a kako se s vremenom tkivo na izvađenom mjestu mijenja, takva proteza se podlaže kako bi "pratila situaciju". Mjesec/dva nakon vađenja radiš trajnu protezu klasičnim putem.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 15:49   #11
popravak proteze

molim vas
da li nekto zna treba li se platiti popravak na protezi, naime, sa mobilne metalne proteze ispao jedan zub kojeg bi trebalo zaljepiti (proteza je izradena u drugom mjesecu prosle godinne. gornji dio je metalan, donji plastican)
stomatolog je spominjao nekakav rok u okviru kojeg postoji pravo da usluga ide ili ne ide na njegov trosak (nije mi to jasno) i za uslugu ljepljenja trazi da mu se plati 100. kn
(koristim dopunsko osiguranje)

hvala
bljudva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 10:28   #12
Mislim da je taj rok prošao, zapravo najvise ovisi koliko sam tehnicar daje garanciju na rad. Ako vam doktor izađe u susret, može to staviti pod "podlaganje" ali onda gubite pravo na daljnje popravke idućih dosta...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 16:35   #13
Da LI HZZO financira izdradu mosta i proteze; i u kojem iznosu(imam dopunsko i osnovno osiguranje)?Da li možda tko zna koja je cijena proteze?
__________________
vkrnic blog
vkrnic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 20:00   #14
Proteza ti ide na soc.posto imas dopunsko i dvije plasticne krunice koje sluze drzanju doticne proteze, iako ces ovdje procitati krive interpretacije pravilnika da je cijela protetika besplatna. Uvijek mozes i provjeriti svoj status i prava u nadleznom podrucnom uredu hzzoa (ako imas srece pa za pultom ne radi zombi)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2013., 21:59   #15
Hvala
__________________
vkrnic blog
vkrnic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 18:47   #16
Poštovani, molila bih neko stručno mišljenje o mom problemu. Nakon 2 mjeseca napravljan mi je zubni most na 1,1,2,3,4,5 s time da su lijeva jedinica , trojka i petica nosači.
Napravljen je ortopan na kojoj se vidjela cista, ali mi je stomatologica trajno cementirala most. Nakon tjedan dana sve se upalilo i danas sam bila u Perkovčevoj i rečeno mi je da 3-ka mora van jer je iznad nje cista i ako se ne izvadi 3-ka pravit će konstantne probleme.
Rečeno mi je da se most skine, 3-ka izvadi, cista operira i napravi proteza.
Također mi je rečeno da mogu dobiti povrat novca ali mi nije ispostavljen račun za most.
Ukratko, situacija je vrlo loša.
1. pitanje - mogu li sve raditi u Perkovčevoj, mislim tu protezu?
2. mogu li mi oni biti "moji stomatolozi" umjesto stomatologinje koja mi je napravila ovaj problem (HZZO)?
3. Kakva proteza je preporučljiva? Pri tome želim onu koja najmanje smeta i žulja. Ne želim protezu s kojom ću dobiti ogroman komad plastike u usta jer će me to tjerati na povraćanje. Ovaj most što imam mi silno smeta i žulja i pritišće, potpuno je nezgodan u ustima.

Unaprijed hvala svakoj dobroj duši na bilo kakvom odgovoru.
iskra01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 12:19   #17
Pozz...zanima me koliko je realno u 2-3 tjedna max. da se stavi proteza?

Naime, mama mijenja protezu, s tim da joj je 1-4 i gore i dole most, i sad ce dobit novi, ostatak opet proteze...a ima i 2-3 korjencica za vadit.

Doktorica opce prakse joj daje max.10 dana bolovanje za to zubarka mlada, nadobudna tvrdi da ce biti sve gotovo u roku ...a ona ima takav posao da nema sanse da dode raditi bez zuba (nit joj dopuste)..dat ce joj par slobodnih dana jos da zavrsi tako da..hm

Juji sto ti mislis??
__________________
The day after tomorrow is the third day of the rest of your life.
xx..viva..xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 23:29   #18
Quote:
xx..viva..xx kaže: Pogledaj post
Pozz...zanima me koliko je realno u 2-3 tjedna max. da se stavi proteza?

Naime, mama mijenja protezu, s tim da joj je 1-4 i gore i dole most, i sad ce dobit novi, ostatak opet proteze...a ima i 2-3 korjencica za vadit.

Doktorica opce prakse joj daje max.10 dana bolovanje za to zubarka mlada, nadobudna tvrdi da ce biti sve gotovo u roku ...a ona ima takav posao da nema sanse da dode raditi bez zuba (nit joj dopuste)..dat ce joj par slobodnih dana jos da zavrsi tako da..hm

Juji sto ti mislis??

Ha ovisi o tim vađenjima, kakva su i gdje...nije dobro raditi proteze na friške rane od vađenja...inače bi se moglo zgotoviti sve u 10 dana, pa i manje...obično kod uhodanijeg privatnika, rijetko u domu zdravlja... Doktorica opće prakse joj realno nema ni na temelju čega dati bolovanje jer to nije nešto za što bi se isto davalo, tako da vam je maksimalno izašla u susret
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 20:36   #19
moja mama (54 god) ima gornju zicanu koju je stavila preko 10 god. i jos nije navikla na nju. sad bi dala napravit onu "plasticnu" koja ima i nepce, a nema dopunsko hzzo nego samo osnovno. zanima ju koliko bi ju kostalo i koliko treba za izradu vremenski
Cvrcak i Mrav is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 21:11   #20
Quote:
Cvrčak i Mrav kaže: Pogledaj post
moja mama (54 god) ima gornju zicanu koju je stavila preko 10 god. i jos nije navikla na nju. sad bi dala napravit onu "plasticnu" koja ima i nepce, a nema dopunsko hzzo nego samo osnovno. zanima ju koliko bi ju kostalo i koliko treba za izradu vremenski
Neka najbolje pita socijalnog stomatologa kod kojeg će raditi rad, to je prilično individualno. Sumnjam u kvalitetu prvog rada, jer je dobra wironit proteza puno ugodnija od obične plastične s punim nepcem. Ako je stvar u težini navike na općenito strano tijelo na nepcu, onda su vam jedini izbor implantati
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.