Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2013., 10:39   #21
Lilly97 hvala za recept sa đumbirom. Inače volim piti čaj od svježeg đumbira pa budem probala i ovo. Ova promjena vremena me ubija...boli i kosa na glavi. Redovito trošim B-vitamin, magnezij i Omegu3. Ujutro obavezno tuširanje vrućom vodom, poslije vježbe istezanja. Primjetila sam da je fizička aktivnost jako važna. Stvarno pomaže. Posebno plivanje u bazenima sa toplom vodom. Što si ja rijetko kad mogu priuštit zbog financija. Važan je i krevet u kom spavate. Ja sam si dala izradit krevet sa posebnim madracem i jako sam zadovoljna. Kreme tipa Voltaren i Deep relif više ne pomažu. Bačeni novac. Prešla na Tigrovu mast. Kad me kukovi posebno jako bole spavam po par noći sa toplim pojasom. Toplina pomaže malo je lakše. Izbjegavajte slatkiše i grickalice, ja sam to u potpunosti izbacila. Gazirano nikad nisam ni pila. TreeAnimalšto se tiče bolova isto mi je kao i kod tebe. Jaki bolovi u gornjem djelu (ujutro se nisam mogla ni počešljati) ali i u kukovima i koljenima. Depresija me muči preko 20 god. Dobila antidepresive ali ih nikad nisam htjela piti vidjevši posljedice uzimanja na ljudima starijim od sebe koje osobno poznam. Ja to rješavam na drugi način. Puno čaja od Gospine trave+B vitamnin, vježbanje i planinarenje. Vjerojatno se pitate kakvo planinarenje a stalno sam u bolovima. To su većinom lakši izleti. Mnogima lakši meni kao da idem na Himalaju . Kad idem na izlete pijem Zaldiar+Normabel navečer kad se vratim doma. Nikom ništa ne govorim jer ljudi ne razumiju. Probala sam ali gledali su me ko čudakinju. Odustala!!Naravno da krize imam i obuzimaju me crne misli ali tablete ne želim piti. Toliko od mene i pozdrav svim Fibrićima!
dadaVž is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 16:47   #22
I ja sam jedna od vas.Bolovi kod mene traju već 10-ak godina,ali unazad godinu dana su se proširili po svim točkama gdje su bolovi registrirani za fibromijalgiju.Do sada sam trpila bolove,ali sad vidim da ću morati preći na neke analgetike.Ja srećom nemam migrene i ne prati me nesanica,pa sam zato,valjda i mogla ovoliko dugo izdržati bez lijekova.lilly97 hvala ti na receptu i sutra ga budem napravila.Eto imala sam potrebu napisati ovih par rečenica,tek da vidimo koliko nas ukupno ima i voljela bi da se i druge osobe jave,bez obzira da li imaju neki savjet ili ne,lp.
buba46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 09:16   #23
Pozdrav svima. Imam bolove u mišićima vrata unazad 3 godine. Prošao sam sve i svašta(fizikalne, vježbe, manualne teh. kiro, akunpunkturu, bioenergiju....). Sjedim za računalom i očigledno je došlo do RSI i također do uupper crossed syndrome..ovo nitko od liječnika ili fizioterapeuta nije zaključio. Unazad godinu zbog napetih mišića očito je pritisak na žile tako da mi je protok krvi prema glavi smanjen i to osjećam kao omaglice i pritisak u potiljku...neurologica je nakon svega rekla da sumnja na fibromialgiju....počeo sam uzimati Amyzol i nakon par mjeseci malo mi se poboljšalo stanje omaglice ali bolovi i napetost su i dalje prisutni.
Mislite da može biti fibro s obzirom da su bolovi sam i isključivo u vratnim mišićima??

Teško je zaključiti dali imate fibro..... i nemojte se odmah poistovjetiti sa simptomima jer ima puno stvari koje imaju slične simptome. Ako tko zna nekoga tko liječi gore nevedene sindrome ili sam ima iskustva sa time molim da mi se javi na PM. Sretno svima i svako dobro želim.
VJEROVNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 14:36   #24
Koji su simptomi ?ja imam osjecaj da me boli cijelo tijelo..ruke noge tezina u njima..umor..budim se strgana koda nisam spavala..vec tako 3 tj..vene nanogama ok..krvna slika super..a mene i dalje sve boli.smrc
tratinćica30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 19:03   #25
Pomaže li zimsko plivanje u moru?
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 12:19   #26
Imam sve simptome FM-a a do sada sam plivao cijele zime u moru pa me zanima da li i dalje mogu plivati. Dali utječe hladna voda i inače hladnoća na simptome FM-a?
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 13:15   #27
Je li je tko od vas vec probao sa veganskom prehranom ublaziti simptome?

Pravilo se par istrazivanja gdje su dosli do odlicnih rezultata. Primjerice Fibromyalgia syndrome improved using a mostly raw vegetarian diet: An observational study
Quote:
In summary, a diet intervention using a mostly raw, pure vegetarian diet produced dramatic improvements in FMS symptoms. 19 of 30 participants responded very favorably to the intervention, seeing marked improvement in all FMS symptoms. This dietary intervention shows that many fibromyalgia subjects can be helped even without understanding the full cause of their symptoms. Further controlled studies are needed to reproduce and extend the results obtained here to see if this dietary intervention is a viable adjunctive therapy for managing fibromyalgia in a clinical setting.
Ako nekoga zanima ovdje ima jos vise istrazivanja.
majasanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 12:05   #28
Fibromialgija nema veze sa hranom.
Ali točno je da kad neki ljudi promjene prehranu, vegan/gluten free/sulfate free itd, da im se bolovi smanje/nestanu.
To dokazuje da se kod njih nije radilo o FM već o alergiji/netoleranciji na određene namirnice.
le-le is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2014., 00:20   #29
Quote:
le-le kaže: Pogledaj post
Fibromialgija nema veze sa hranom.
Ali točno je da kad neki ljudi promjene prehranu, vegan/gluten free/sulfate free itd, da im se bolovi smanje/nestanu.
To dokazuje da se kod njih nije radilo o FM već o alergiji/netoleranciji na određene namirnice.
Ja sam mislila da se jos nije tocno saznalo s cime ta bolest ima veze
majasanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 01:26   #30
Zasad se zna da je ona neurološka bolest, dakle zbiva se u mozgu. zato se piju antidepresivi i lijekovi za epilepsiju. Pratim istraživanja na stranim internet stranicana, ako si zaintesirana ti mogu poslati linkove. Već 3 godine borim se sa fibromialgijom pa nastojim biti u toku koliko god je moguće.
Zanimljiv detalj je da u SADu vec postoji krvni test koji može dokazati kako se kod nekoga radi upravo o fm, još nije 100% siguran ali idu prema tome.
Ispricavam se ako sam zvučala bahato, tesko je bilo sto tvrditi kada je fm u pitanju. Drago mi je da ljudi istražuju i postaju na forum.
le-le is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 17:18   #31
Dragi ljudi,

Vjerujem kako vam je dosta teško nositi se s navedenim simptomima, međutim na vašu veliku radost vi nemorate liječiti simptome nikakvim lijekovima, čajevima, dijetama niti ikakavim drugm izvanjskim metodama. Zapravo, vi uopće nemorate liječiti simptome. Doktori bi vam rado pomogli, međutim ni oni neznaju pravi uzrok bolova i ostalih simptoma. Ono što se u zadnje vrijeme dešava ljudima jest da uslijed stresnog života na površinu izlaze potisnute emocije i ljudi se uglavnom opiru samom sebi, odnosno opiru se svojim emocijama. Vi niste bolesni niti išta fizički ima veze s vašim, nazovimo to, poremećajem. Vi imate konflikt unutar sebe. Konflikt između podsvjesnih emocija i uma. Um se brani i šalje vam signale jer drugačije nezna. Svjesni um se nezna nositi s vašim unutarnjim konliktom. To je obrambeni mehanizam ali ujedno i alarm da imate pogrešnu percepciju i pogrešan obrazac razmišljanja. Tijelo i um su debelo povezani, međutim klasična medicna to isto ignorira (nemojmo im zamjeriti). Uzrok svih tih bolova i simptoma je psiho-somatske / emotivne prirode. Bolovi jesu realni u smislu da ih osjećate, da, bolovi su tu i direktan fizički uzrok je smanjen dotok krvi, odnosno smanjena distribucija kisika na bolnim područjima. Zato osjećate bol. Međutim, um kontrolira distribucijom krvi (krv nosi kisik) i razlog zašto to radi, kao što sam napisao, je emotivne prirode. Naravno, osim boli mogući su i razno razni ostali simptomi i poremećaji.

Tko zna engleski neka posluša istraživanje doktora John E. Sarno:

http://www.youtube.com/watch?v=YDyI59gkMhE

Za početak istražite što Dr. John E. Sarno-ov rad i nedajte se pokolebati mišlju da ste "bolesni", da ste "jadni i nikakvi" , da "neštu nije uredu s vašim tijelom" , takvim razmišljanjem samo hranite obrambeni mehanizam koji vas pokušava odvratiti od vašeg podsvjesnog emotivnog stanja. Sa pravilnim stavom ćete postići rezultate. Počmite raditi na sebi jer ovaj poremećaj je alarm da upravo to i napravite. Vi ne bolujete od ničega, vi imate emotivni problem duboko zakopan u vašoj podsvijesti. Tjelesni simptomi su samo preslika mentalnog stanja čovjeka. Jedini lijek je ZNANJE i razumijevanje vaših vlastitih najtežih emocija i način na koji si stvarate tenzije iz-dana-u-dan.

Sretno!

Zadnje uređivanje Ineskah : 17.10.2014. at 17:49.
Ineskah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 23:41   #32
Unhappy

Quote:
Ineskah kaže: Pogledaj post
Dragi ljudi,

Vjerujem kako vam je dosta teško nositi se s navedenim simptomima, međutim na vašu veliku radost vi nemorate liječiti simptome nikakvim lijekovima, čajevima, dijetama niti ikakavim drugm izvanjskim metodama. Zapravo, vi uopće nemorate liječiti simptome. Doktori bi vam rado pomogli, međutim ni oni neznaju pravi uzrok bolova i ostalih simptoma. Ono što se u zadnje vrijeme dešava ljudima jest da uslijed stresnog života na površinu izlaze potisnute emocije i ljudi se uglavnom opiru samom sebi, odnosno opiru se svojim emocijama. Vi niste bolesni niti išta fizički ima veze s vašim, nazovimo to, poremećajem. Vi imate konflikt unutar sebe. Konflikt između podsvjesnih emocija i uma. Um se brani i šalje vam signale jer drugačije nezna. Svjesni um se nezna nositi s vašim unutarnjim konliktom. To je obrambeni mehanizam ali ujedno i alarm da imate pogrešnu percepciju i pogrešan obrazac razmišljanja. Tijelo i um su debelo povezani, međutim klasična medicna to isto ignorira (nemojmo im zamjeriti). Uzrok svih tih bolova i simptoma je psiho-somatske / emotivne prirode. Bolovi jesu realni u smislu da ih osjećate, da, bolovi su tu i direktan fizički uzrok je smanjen dotok krvi, odnosno smanjena distribucija kisika na bolnim područjima. Zato osjećate bol. Međutim, um kontrolira distribucijom krvi (krv nosi kisik) i razlog zašto to radi, kao što sam napisao, je emotivne prirode. Naravno, osim boli mogući su i razno razni ostali simptomi i poremećaji.

Tko zna engleski neka posluša istraživanje doktora John E. Sarno:

http://www.youtube.com/watch?v=YDyI59gkMhE

Za početak istražite što Dr. John E. Sarno-ov rad i nedajte se pokolebati mišlju da ste "bolesni", da ste "jadni i nikakvi" , da "neštu nije uredu s vašim tijelom" , takvim razmišljanjem samo hranite obrambeni mehanizam koji vas pokušava odvratiti od vašeg podsvjesnog emotivnog stanja. Sa pravilnim stavom ćete postići rezultate. Počmite raditi na sebi jer ovaj poremećaj je alarm da upravo to i napravite. Vi ne bolujete od ničega, vi imate emotivni problem duboko zakopan u vašoj podsvijesti. Tjelesni simptomi su samo preslika mentalnog stanja čovjeka. Jedini lijek je ZNANJE i razumijevanje vaših vlastitih najtežih emocija i način na koji si stvarate tenzije iz-dana-u-dan.

Sretno!
Još nešto... prebacite fokus sa simptoma na emocije. Pitajte se pitanja - što vas smeta u životu, tko ili što u vama stvara nezadovoljstvo i negativan osjećaj? Gdje je sad vaš život? Kako stojite sa sobom općenito, jeste zadovoljni ili ne. Ako niste, pitajte se zašto? Zašto vas taj isti razlog toliko muči? Bojite se budućnosti, previše brinete, uvijek nešto nastojite? Pokušavate biti perfektni? Zašto se toliko trudite? Strah vas je? Čega vas je zapravo strah? Mislite da je sve gotovo, da je vaš život otišao izvodno?

Osvijestite te emocije, dozvolite si te emocije. Razgovarajte s vašim "malim djetetom" unutar sebe. Razgovarajte s onim najosjetljivijim djelom sebe. Ne racionalizirajte svoje emocije; jer kad uvijek nešto nastojite, kada pokušavate biti "dobrice" i perfektni u odnosima, perfektni kao prijatelj-majka-otac-radnik-svejedno vi si tada ne dozvoljavate emocije. Ne dozvoljavate si osjetiti emociju kada ste zatočeni u svojim obrascima razmišljanja i navika koje um samo vrti i vrti u nedogled.

Ako mislite da nemožete to sve sami, pronađite stručnog psihoterapeuta koji je UPOZNAT sa psiho-somatskim poremećajima i koji vam neće samo pripisati tablete i poslati kući.

Također, ostali tipovi simptoma kao bolovi/grčenje/peckanje/zatezanje/pritisak/krutost BILO DI na tjelu imaju isti podsvjesno-emotivni uzrok kao i FM. Leđa, vrat, ramena, prsa, zglobovi, koljena, udovi... ako nije neka teška bolest onda bi uzrok mogao također biti podsvjesno-emotivni.

Nije mudro negirati da emocije i naša podsvijest igraju ključnu ulogu u našem zdravlju. To je zapravo povoljan mehanizam za nas. Uči nas di griješimo u razmišljanju. Da nema bolova, dragi ljudi, neki od nas bi odavno završili u "ponoru" svojih misli i negativnih stavova i emocija. Neki psiholozi u prošlosti kao npr. Sigmund Freud su upravo to objašnjavali. Nemojte potiskivati simptome, prihvatite ih i počmite na radu na sebi ne obazirajući se na bol. Bol vam nemože nauditi, ona je tu da služi svojoj svrsi - da vas alarmira, da vas odmakne od emocija. Bez straha i samo naprijed!

Zadnje uređivanje Ineskah : 18.10.2014. at 00:03.
Ineskah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 11:06   #33
Također preporučam knjige duhovne iscjeliteljice LOUISE L. HAY (npr. knjiga "Kako Iscjeliti Duh i Tijelo")

Fibromijalgija je ništa drugo nego izraz extremne napetosti i podsvjesnog straha izazvana životnim okolnostima i svakodnevninm stresom koji se nakuplja, takorekoć, u vašem tijelu.
Ineskah is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 10:02   #34
Fibromijalgija je serotoninski poremećaj. Namjerno kažem poremećaj a ne nedostatak. Preporučam knjigu Tajne serotonina, a. Carlo Hart za početak. Objašnjeni su mogući uzroci ( ne samo fibromijalgije nego i drugih bolesti koje uzrkokuje serotoninski poremećaj), rezultati dosadašnjih istraživanja te načini mogući načini lječenja putem ljekova, prehrane, vježbanja. Po meni knjigu bi trebali pročitati svi bez obzira da li su bolesni ili ne.
Iskreno me smeta kada kažu da F. ima veze sa depresijom jer u mojoj okolini je malo osoba koje dijele moj pozitivan stav prema svemu. Ja stvarno duboko vjerujem da svaki problem ima rješenje, imam muža kojeg volim i on voli mene, predivnu djecu, nekoliko dobrih prijatelja, financijski sam ok..... imam posao koji mi odgovara tj zadovoljnija sam s njim nego većina ljudi. Ništa ne držim u sebi, svaki problem iznesem i nemam nekih velikih tajni. Volim sebe i druge.
Prije nego što sam dobila dijagnozu 3 mjeseca mi je bilo svaki dan sve gore. Prepisivala sam to umoru, nenaspavanosti, virozi... Upravo sam se vratila na posao nakon porodiljnog i bila je zima tako da su harale svakakve boleštine. A onda je došla noć kada nisam gotovo uopće spavala od bolova i konačno odlučila otići kod doktorice, obavili pretrage i dobila dijagnozu.
Boliti će cijeli život, nema lijeka. Kako ću raditi, kako ću se brinuti za djecu ?
Bacila sam se na skupljanje informacija - internet, knjige, forumi, poznanici.... nakon par mjeseci sam doznala da je mamina sestrična par godina ranije dobila istu dijagnozu. Nekada je F. imala različita imena, tek od 1990 se vodi pod tim imenom. Prije toga se najčešće se govorilo o reumi mišića i to se spominje u mojoj obitelji kod bake, pradjeda, pratete. Genetika.
Većina bolesnika spominje i temperaturu 37,2 - 37,6 koja traje po par dana pa nestaje i tako mjesecima - to vam doktori još ne navode kao simptom ali je jer kod F. postoji upala. Preporuka - aspirin.
Prije nego što sam doznala za dijagnozu imala sam problema sa:
1. Migrene. Imala sam sa 20 do 30 ( kada sam rodila prvo dijete ) strašne migrene i jedino bi ih mogla ublažiti ako bi popila dva aspirina prije nego bi se bol raširila. Počelo bi kao lagana ošamućenost i pritisak u zatiljku i ako tada ne bi popila Aspirin više ništa nije pomagalo. Mračan prostor, tišina i čekati da prođe. Prošla sam sve pretrage, slikanja - 0 bodova. Nekada bi prošlo po par dana, a nekada po par mjeseci između migrena. Primijetila sam da mi se češće javljaju prije i pred kraj menstruacije.
2. Tablete za bolove ne pomažu. Aspirin je pomagao protiv migrena ali ne kao lijek protiv bolova nego za opuštanje mišića, tj meni je migrena nastajala zbog grča mišića vrata i ramena. Rodila sam troje djece i mislila sam da me u rodilištu lažu kada su mi govorili da su mi dali nešto protiv bolova. Sjećam se da sam treći put pomislila da su opet na meni našli štediti.
3. Nikada nisam mogla nositi gornji dio kupaćeg koji se veže oko vrata. Kao curici mi je to smetalo a negdje u srednjoj sam kupila jedan jer mi je bio predivan pa sam mislila - to je stvar navike. Nakon pol sata nošenja dobila sam glavobolju i mučninu.
Sada znam da je bio problem u točkama.
4. Prije par godina mi je počeo smetati pojas automobila. Preko ljeta se više nisam ni vezala nego samo preko trbuha dok mi muž nije našao onaj jastučić za pojas. Pomogla je i regulacija visine pojasa pa sam onda uspijevala se nekako vezati bez da mi jako smeta. Sjećam se da je to mužu bilo čudno i smiješno jer inače nemam neke specijalne zahtjeve. Sada znam da je to bilo zbog toga što mi je pojas pritiskao bolne točke sa prednje strane.
5. Problemi sa dobivanjem na težini. Cijeli život jedem muške porcije i ne biram što ću jesti a svejedno sam bila uvijek mršava. Ja sam to pripisivala brzom metabolizmu. Sada znam da F. ima utjecaja i na probavni sustav i to u vidu zatvora ili kao u mom slučaju suprotno - čestog odlaska na wc.

Eto - mislim da je u mom slučaju kriva isključivo genetika.
zima1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 11:12   #35
planiram otvoriti udrugu za fibromialgiju u zagrebu, bolujem od FM, zdravstveni sam radnik i dobro bi mi došla pomoć svih koji boluju od te bolesti, kako bi se moglo utjecati na zdravstveni sustav- znanje, empatija, bolovanja, poštede, eventualno priznavanje invaliditeta.........
nana62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 21:33   #36
Quote:
nana62 kaže: Pogledaj post
planiram otvoriti udrugu za fibromialgiju u zagrebu, bolujem od FM, zdravstveni sam radnik i dobro bi mi došla pomoć svih koji boluju od te bolesti, kako bi se moglo utjecati na zdravstveni sustav- znanje, empatija, bolovanja, poštede, eventualno priznavanje invaliditeta.........
kakva je situacija s osnivanjem udruge? meni FM još nije dijagnosticirana, no sve smjera na to

zanima me kako teče cijeli postupak dijagnosticiranja, koje uputnice trebam tražiti, kod koga ići? reumatolog? fizijatar? koje krvne pretrage?
vika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 20:36   #37
Quote:
nana62 kaže: Pogledaj post
planiram otvoriti udrugu za fibromialgiju u zagrebu, bolujem od FM, zdravstveni sam radnik i dobro bi mi došla pomoć svih koji boluju od te bolesti, kako bi se moglo utjecati na zdravstveni sustav- znanje, empatija, bolovanja, poštede, eventualno priznavanje invaliditeta.........
nana62, nadam se da ćeš otvoriti udrugu i javiti ovdje da možemo kontaktirati oko nekih pravnih stvari i svega ostaloga. Ja zasada ne mogu otvoriti udrugu jer nisam naišla na moje bolesnike - ljudi u Hrvatskoj ne znaju za naziv bolesti, ne znači da ih nema već ne znaju ni da je to posebna bolest pa se ujedno ni ne možemo povezati. Naime, FM spada u grupu bolesti osjetljivosti središnjeg živčanog sustava, poput sindroma kroničnog umora, elektromagnetske osjetljivosti i višestruke kemijske osjetljivosti koju ja imam. Pogledaj si tu na forumu malo o mojoj bolesti, možda uočiš neke stvari koje koristiš a koje nisu dobre tj. remete centralni živčani sustav pa dolazi do pogoršanja bolesti. Vani većinom zajedno nastupaju kao organizacije CSS koje traže priznavanje, invaliditet i druga prava nas bolesnika.
otrovna Anny is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 10:02   #38
Preporucam memantin. Osobno sam primjetio antifibromijalgijsko djelovanje a i studijama pokazuje uspjeh. A pijem i pregabalin, i on mi odgovara, pogotovo za proljeve, ko rukom odneseni


Zanimljivo, pronadjem ovo malocas

http://www.medical-hypotheses.com/ar...169-8/abstract

Memantin je inace uspjesan i za "complex regional pain" koji je isto forma CNS sensitizacije na bol.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 19:54   #39
Pozdrav svima. Nova sam ovdje. Iako nisam sigurna dali je moja dijagnoza fibromialgija javljam se jer sve me vise na to upucuje. Kako su vam poceli bolovi? Dali boli cijelo tijelo odjednom? I koja je kronologiaja bolova? Meni su u 2 mjesecu poceli boljeti vrat i ramena te velika slabost u rukama, nalon par mjeseci i nakon fizikalne terapije ta bol se umanjila medutim krenuli su veliki bolovi u nogama, koljenima i zglobovima ruku te povremeno i u donjem dijelu kraljeznice. Bolovi su na dane jaci, na dane slabiji a na buru i hladnocu osjete se jace. itenzitet bolova nekad je izdrziv, nekad prespavam dan a nekad uzmem tabletu za bolove koja nemogu reci da previse pomaze. Iskreno neznam vise sta bi mislila jer su nalazi krvi, rengena, emng, stitnjace savrseni. Ostaje mi jos magnetna rezonanca i neznam u kojem smjeru iskreno da idem dalje. Zahvaljujem na odgovoru!
Toto26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 21:16   #40
Nemam fibromialgiju, a sam čitao nekoliko o tome. Uzrok nije poznat; ja osobno vjerujem da je psihosomatsko stanje. Znači, nije sve u tvojj glavi, bolovi su stvarni, ali uzrok može biti u stresu, emocijama.

Fibromialgija danas postoji kao prava medicinska dijagnoza. Kriteriji za dijagnozu:
- Bol po cjelom tjelu, koji traje najmanje 3 mjesece
- Osjetlive tačke (tačan pojam je "tender points") na najmanje 11 i najviše 18 mjestima: na zatilju, vratu, kukovima, koljenima, itd...

Ovdje je dijagram sa 18 osjetlivih simetričnih tačaka:
http://www.mayoclinic.org/diseases-c...s/img-20007586

Ove tačke ne treba da bole same od sebe, nego samo kad pritisnite na njih. Ako nemate najmanje 10 osjetljivih tačaka na tačno ti mjestima, onda može biti nešto drugo.
studenec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.