Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2015., 16:16   #381
Quote:
tockica na i kaže: Pogledaj post


Otkrila sam matičnjak i malo prosurfala da vidim za što se sve koristi, i otkrila da je između ostalog dobar za čaj. Piše da ga je najbolje rezati i sušiti prije same cvatnje. Moje pitanje je kad je to? Kako ću znati kad je vrijeme cvatnji, i da li ga se već sada može brati i sušiti?


Osim toga u podrumu sam našla sušene grane matičnjaka koje je baka još ostavila na sušenju. To pretpostavljam više nije za upotrijebiti ako je prošla cijela godina?


Imam i lavandu koja se lijepo razrasla i proširila, pa sam vidjela da i nju treba šišati nakon cvatnje. Kak da ju pošišam, da samo cvijetove odrežem ili?





Možda će moja pitanja nekom zvučati glupo, ali tek se učim i otkrivam čari bilja.





Hvala


Nisam znalac ali imam nešto sitno iskustva. Općenito za biljke vrijedi da se beru u vrijeme ili uoči cvatnje. Ne samo matičnjak. Neke biljke cvatu i dvaput. Drugi cvat je jači, aromatičniji.

Mogu se brati uvijek ali velim, aroma je slabija odnosno jača. Kad se pupoljci krenu otvarati to je početak cvatnje a jesi li tamo u tom vrtu na dnevnoj bazi ili tjednoj?

Ne znam kakav bi mogao biti lanjski matičnjak. Ali lavandu režeš tako da je oblikuješ. Kada rpocvate, cvijet je na dugačkim stapkama, pri dnu je grmić sa lišćem, gore nrma lišća baš, sve skupa izvitopereno. Režeš cijele stapke tako da ostane polukugla od lisnatog grmića. Buš skužila čim vidiš.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 18:23   #382
U pravilu, ljekovito bilje zadržava svoja fitoterapijska svojstva 18 mjeseci od branja i sušenja. Tako da prošlogodišnji matičnjak još uvelike vrijedi. Poslije ovog roka može se koristiti kao napitak sa smanjenim djelovanjem ili u kupkama. Ovo vrijedi i za ostalo ljekovito bilje.

Što se tiče branja, kada se bere list ili cvijet, onda se to radi oko podneva, jer tada sunce 'povuče' u gornji dio biljke sva ljekovita svojstva.

Suprotno, kada se vadi korijen, onda se to radi navečer ili ranom zorom, kada su ljekovite tvari u nižim dijelovima biljke.


Volim matičnjak. Zimi redovno koristim njegovo eterično ulje i uživam u njegovom mirisu. I u čaju, naravno!
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 13:55   #383
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Mogu se brati uvijek ali velim, aroma je slabija odnosno jača. Kad se pupoljci krenu otvarati to je početak cvatnje a jesi li tamo u tom vrtu na dnevnoj bazi ili tjednoj?
Hvala za savjete. Nisam na dnevnoj bazi (ne još), ali dođem 2-3 puta tjedno da malo čeprkam, odmaram dušu i uživam.

Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
U pravilu, ljekovito bilje zadržava svoja fitoterapijska svojstva 18 mjeseci od branja i sušenja. Tako da prošlogodišnji matičnjak još uvelike vrijedi. Poslije ovog roka može se koristiti kao napitak sa smanjenim djelovanjem ili u kupkama. Ovo vrijedi i za ostalo ljekovito bilje.



Volim matičnjak. Zimi redovno koristim njegovo eterično ulje i uživam u njegovom mirisu. I u čaju, naravno!
A kako spravljaš čaj, a kako kupke?
tockica na i is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 10:16   #384
Matičnjak ili metvica (melissa officinalis)

Quote:
tockica na i kaže: Pogledaj post
A kako spravljaš čaj, a kako kupke?

Čaj od matičnjaka se priprema uobičajeno za čajeve od sušenog lišća: čajna žlica usitnjenog lista matičnjaka prelije se s 2 dcl vrele vode i ostavi poklopljeno 5 do 10 minuta. Nakon toga se procijedi, još malo prohladi i pije. Može se zasladiti medom.


Kupka od matičnjaka - oko 10 žlica sušenog matičnjaka staviti u litru vode i zakuhati. Kad zavri maknuti s plamena, poklopiti i ostaviti 10-ak minuta da stoji. Procijeđen čaj uliti u vodu za kupku i uživati minimalno 20 minuta.




__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 07:28   #385
Ružmarin crkava - kontinentalna klima

Prošle sam godine kupio ružmarin i zalijevao ga više manje svaki dan, što valjda nisam trebao, pa se osušio (koliko čitam, kad se počne sušit pri dnu, znači da je već skroz umro).

Ove godine sam ga pošpricao svaki dan tek tolko da zemlja bude malo vlažna, pa je umro još brže.

Ima li netko savjeta za ružmarin u posudama? Mislio sam odustat, al volim friški ružmarin za kuhanje. Samo mi je bitno da ostane živ.
MechaLiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 13:30   #386
ružmarin sadim u velike posude svake godine i zalijevam ga svaki dan kada je ovako vruće, i to dobro, voli on vodu...
međutim, kada ga zimi unesem u kuću jedno vrijeme se drži i onda osuši bez obzira na zalijevanje...
vani u vrtu je živio tri godine pa se smrzao...e, ove godine ću ga ostaviti vani u posudi, samo ću ga zaštititi, ušuškati i samo ponekad kada je sunce ili toplije, zaliti...
valjda ću naći način da ga ne moram kupovati svake godine...
uglavnom, uvijek ga presadi u veliku teglu i dobro zalijevaj, nek bude na suncu..
a za zimu još nemam uspješan recept...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 19:55   #387
zna li netko zašto su mi stabljike korijandera postale debele i sivosmeđe i zašto iz njih izbijaju neki neobični reckavi listići?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 20:13   #388
Meni je zimus "propao" ružmarin ali sam ga ošišala, maknula suhe listiće i ostavila... Oporavio se.
Dakle, ne odustajte od ružmarina samo tako - jake su to biljke.
Utpala is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 13:05   #389
Pozdrav svima!

Molim vas pomagajte ako se uopće može što napraviti.
Radi se o tome da sam prije dvije godine u zemlju stavila grančicu lavande i super se ona primila, no kako se ja još uvijek učim u suživotu sa biljkama skroz sam smetnula s uma da bi ju bilo zgodno orezati. Počele su se grančice drveniti i uopće ne znam dal ju mogu više oblikovati.

svaki savjet prihvaćam!

evo slike koliko se može vidjeti.

http://s1354.photobucket.com/user/fa...ja6rb.jpg.html
__________________
... bez crne bijela ne bi vrijedila....
-farfalla- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 18:45   #390
Molim pomoć za totalnog amatera. Što mi je menti i kako joj pomoći? Jesu to lisne uši? (Na slici je donja strana lista).
http://postimg.org/image/u3nne50hl/
http://postimg.org/image/4yeuo5epb/
petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 17:17   #391
Quote:
Roko kaže: Pogledaj post
raste ko luda. Niknula za 3 dana. Mozda sam je pregusto posijao. Uglavnom za sad dobro napreduje.

Ima netko iskustva?
bas sam razmisljala o rukoli! dakle moze i u pitaru (tegli) u stanu! ja sam do sada presadila iz maminog vrta persin, bosiljak i vlasac .
Bas citam forum da vidim ima li jos kakvih dobrih prijedloga. Rukolu cu dakle takodjer uskoro posijati. Super sastojak za salatu i sendvice od sunke
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 17:19   #392
Quote:
lepa protina kći kaže: Pogledaj post
vrući su balkoni idealni za začinsko bilje! a začinsko bilje ne treba tako puno njege! odlično miriši, korisno je jer ga se može koristiti na razne načine a mnoge vrste, ne samo menta tjeraju muhe, komarce i sl.
a bosiljak je protiv komaraca.
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 17:23   #393
Quote:
BladeRunner kaže: Pogledaj post
Nece. Ja ga svake godine kupim bosiljak u vrtlariji u teglama, razdijelim biljkice u dvije ili tri grupe i usadim u zemlju u vrtu. Do sada mi jos bosiljak nikada nije propao.

I jos nesto o zacinima...ako volis metvicu. Pronasli smo da je jako ukusno, ako radis raznjice od ribljih fileta, da umetnes po list metvice izmedju svaka dva susjedna komada mesa.
i ja sam kupila bosiljak u malom pitaru(tegli) u ducanu i onda ga usadila u mamin vrt. kasnije sam iz maminog vrta uzela bosiljka i opet kod sebe u pitar, super se primilo i u jednom i drugom slucaju.
Vlasac sam u njen vrt posijala, a onda u svoju teglu opet presadila...
vlasac je super za zelenu salatu i za razne hladne umake tipa npr. tartar umak..
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 17:30   #394
Quote:
Desert Eagle kaže: Pogledaj post
Znači - bosiljak u zemlju
Metvicu u teglu da se ne bi proširila po cijelom dvorištu
Melisa? Što s melisom? Tegla ili vrt?
moja mama ima vrt, nisam primijetila da se menta odnosno metvica divlje rasirila, ona uostalom lijepo mirisi i susi se kasnije za caj zimi, pa nije lose ni kad se malo rasiri, ali nista narocito puno, zapravo je ja bih rekla uvijek ima premalo za moj ukus, jer kad uzmem malo njene mente, zimi je šparno stavljam u caj, jer je nema bas tako puno. Ja kazem, neka se siri, ne zauzme ona nikad puno prostora, od 1 biljke dobijes 4,5,6 najvise.
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 17:37   #395
Quote:
Uranus kaže: Pogledaj post
Hm...a čime se tjeraju napasti sa bosiljka?
Moj cijeli bosiljak su popapale neke životinjice, ali još nisam otkrila koje bi mogle biti. Sumnjam na uholažu jer je viđena na mjestu zločina
I bosiljak u vrtu moje mame pojele su prvo neke zivotinjice, ne sasvim, nego kao kad puz dobro izvrti kupus, ali kasnije je izgleda bosiljak potpuno pobijedio tu napast, ili se napast umorila ili zasitila haha, pa je nakon toga rastao totalno zdrav i svaki list je bio citav, a ne vise izglodjan i pun rupa. Bosiljak se izgleda sam izbori za sebe. Nije bio nicim tretiran. A ne treba mu ni neka plodna i tretirana zemlja, rasto onako usput uz vrtnu spinu...
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 17:41   #396
Quote:
d22 kaže: Pogledaj post
ja imam mentu, origano, bosiljak, celer, peršin, ružmarin...imala sam ideju posadit sve u jednu dugu i užu teglu, pa na kuhinjski prozor...moram reć da je peršin i celer jako zahvalno imati u kuhinji kroz cijelu godinu.
svidja mi se tvoj izbor bilja, to je uistinu ono koje se najcesce koristi. drugi uzgajaju puno toga, a neke ja koristim mozda 1x godisnje. persin ipak treba svaki dan, a i celer. ostali su dobri za caj zimi i ponekad u kuhinji, bosiljak je super u bilo koji umak s pomidorom itd, u puno toga.
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 18:18   #397
Quote:
kb2 kaže: Pogledaj post
Trebam presaditi bosiljak, ali ne znam da li mu paše sjenovito ili sunčano mjesto. Googlam po netu ali ne mogu ništa pametno pronaći! Ima li tko kakvih iskustava?
kod nas je bosiljak rastao u sjeni tresnje bez problema
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 18:41   #398
Quote:
Rasadnik Bobica kaže: Pogledaj post
Bok, imam ti prijedlog za bosiljak, naime ja radim bosiljak u malsinovom ulju, te ga spremam u staklenke, tako da mi ostaje preko zime i jako je ukusno....
krasan recept! ne svidja mi se bas suhi bosiljak kao zacin, a svjezi je savrsen i tako lijepo mirisi. tako da ovo s maslinovim uljem je nacin na koji se svjezi moze ocuvati! puno hvala! odmah sam ga pobrala, cim sam vidjela tvoj recept, i oprala i stavit cu ga u staklenku s maslinovim uljem
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 20:17   #399
dakle, procitala sam svih 20 stranica teme jer sam htjela vidjeti sto se sve sadi u teglama na balkonu i osim tipicnih korisnih biljki koje i ja imam: persin, selen(celer), vlasac, bosiljak, i uskoro rukolu, nasla sam jos par zanimljivih biljki kojih se sama ne bih sjetila posaditi a koje se teze nadju: cubar (slicno papru), kopriva(u vrtu je nitko ne sadi nego ona dodje kao korov) koja je osim za caj dobra i za ognojivanje i kao pesticid, zatim korijandar (koji moze smrditi ali je dobar za indijska jela), te cili papricica. hvala na prijedlozima!!
Ostale stvari tipa origano, majcina dusica, nisu mi zanimljive, jer su mi draze suhe, a neke poput ruzmarina, su mi drage, ali ih stvarno koristim 1xgodisnje, a i dobro se drze i u zamrzivacu kad stavim grancicu za eventualnu upotrebu.
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 08:55   #400
Quote:
iskljucivo123 kaže: Pogledaj post
dakle, procitala sam svih 20 stranica teme jer sam htjela vidjeti sto se sve sadi u teglama na balkonu i osim tipicnih korisnih biljki koje i ja imam: persin, selen(celer), vlasac, bosiljak, i uskoro rukolu, nasla sam jos par zanimljivih biljki kojih se sama ne bih sjetila posaditi a koje se teze nadju: cubar (slicno papru), kopriva(u vrtu je nitko ne sadi nego ona dodje kao korov) koja je osim za caj dobra i za ognojivanje i kao pesticid, zatim korijandar (koji moze smrditi ali je dobar za indijska jela), te cili papricica. hvala na prijedlozima!!
Ostale stvari tipa origano, majcina dusica, nisu mi zanimljive, jer su mi draze suhe, a neke poput ruzmarina, su mi drage, ali ih stvarno koristim 1xgodisnje, a i dobro se drze i u zamrzivacu kad stavim grancicu za eventualnu upotrebu.
Sori na upadu, htjedoh samo reci da sadim zacinsko bilje svake godine na balkonu i dosta dobro uspije...cak mi je i anis uspio ali nije cubar već drugu godinu za redom...radim s njim isto kao i s drugim začinima...jedino sto mi pada napamet je da možda sjeme nije bilo dobro...stvarno neznam...
altheasun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.