Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2007., 19:59   #1
Što vam je falilo u Jugoslaviji?

Da se odmah razumijemo: ovo nije neki nostalgicarski post?
Dakle, molim recite argumentirano ono sto mislite.
Dakle, mislite li da u toj drzavi bas nista nije valjalo i da vam je sada bolje?
Sto je to sada bolje i sto je ono sto u Jugi niste mogli/imali?
Naravno, moje se pitanje odnosi na eru prije pojave Slobodana Milosevica.
fanny is offline  
Old 11.07.2007., 20:04   #2
pa npr. u mom mjestu nitko nije imao telefon!..danas svi imaju.
npr. obitelji su imale u prosjeku jedan automobil...i to neke kante. Danas u prosjeku 2-3
pa npr. ja osobno kao dijete nisam imao nogometnu loptu ( smrc ).
pa npr. imali smo jedan TV a danas imamo 3.
pa npr. imali smo jedan komp. ( jedini u susjedstvu ) a danas svaka kuca ima po 2.
pa npr. nitko nije imao video-rekorder...danas svatko ima po 2-3 DVD playera.

jeli trebam nastaviti...ili?


btw. govorim o stvarima koje su u to vrijeme bile normalne na zapadu i koje je svaki gastabajter imao.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 11.07.2007., 20:19   #3
A ne rece nam koliko je bilo cetkica za zube...
__________________
Ti si zadnji romantik na ovom svijetu,sto se sporo krece i ceka raj...
Wolf_MNE is offline  
Old 11.07.2007., 20:21   #4
Quote:
Wolf_MNE kaže: Pogledaj post
A ne rece nam koliko je bilo cetkica za zube...
Dosao bih i do toga..ali nema mjesta.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 11.07.2007., 20:26   #5
Quote:
fanny kaže: Pogledaj post
Da se odmah razumijemo: ovo nije neki nostalgicarski post?
Dakle, molim recite argumentirano ono sto mislite.
Dakle, mislite li da u toj drzavi bas nista nije valjalo i da vam je sada bolje?
Sto je to sada bolje i sto je ono sto u Jugi niste mogli/imali?
Naravno, moje se pitanje odnosi na eru prije pojave Slobodana Milosevica.
Jedno pitanje prije mojih odgovora: zakaj te to zanima?
__________________
Što se žališ na neprijatelje? Zar bi takvi ikad mogli postat' prijatelji, kojima stvorenje kao što si ti služi kao vječni prijekor.
Clint The Punisher is offline  
Old 11.07.2007., 20:29   #6
Quote:
fanny kaže: Pogledaj post
Što vam je falilo u Jugoslaviji?
Nije mi ništa posebno falilo. Ima više stvari koje su me smetale od onih koje su mi falile. Smetali su mi recimo simboli jednoumlja, sve one petokrake i komunističke zastave. Smetalo me je što su se milicajci odazivali na Duško, Stevo i Jovan i što su nas znali dočekati ispred katedrale, gdje smi išli na polnočku i tamo nas sve klince redom ispljuskali bez razloga. Smetalo me je što sam u vojsci morao u prekomandu u Skopje i što su mi oficiri mahom bili srbi i to žestoki. Smetala me je inflacija i ta pljačka koja je nad nama vršena od strane kretena i nesposobnjakovića. Smetalo me je što nema benzina i što su redukcije struje, što čim dobijem neku lovu moram trčati švercerima i kupovati devize jer za mjesec dana ta lova više ništa nije vrijedila. Smetalo me je što ako se želim obući moram u Trst ili Graz i što moram švercati traperice da mi ne rebnu carinu od 50% na njih. Smetalo me je što su stanove dobivale seljačine koji su došli iz i sa devetero djece automatski dolazili na čelo liste za stanove, a ljudi koji su ovdje rođeni i žive sa starcima u nekoj kućici, nemaju šanse za dobivanje stana jer imaju samo dvoje djece.
Smetale su mi štafete koje smo morali pozdravljati dok su ih nosili diktatoru i sletovi koji su se održavali samo kod nas i u Koreji...i što su mi se zbog toga rugali bratići koji su živjeli vani... eto, štošta me je smetalo.
Smeta me i danas mnogo toga, ali to je već druga tema.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 12.07.2007. at 02:38. Reason: Bez psovanja!
walther-P38 is offline  
Old 11.07.2007., 20:34   #7
Iz vremena stabilizacije:

Struja (grozno je živjet na 10-tom katu i par puta tjedno se penjat 197 stepenica - vidiš kakve gluposti pamtim)
Ulošci (jedno vrijeme smo rezale pelene, čak smo i krpe koristile)
Potreba da se šparaju bonovi za benzin, i pažljivo planiranje koji dan ćemo ić na more jer smo na oba auta imali parnu registraciju.

Općenito:
TV-program koji traje iza 10 navečer (dok sam bila klinka i nisam smjela bit vani dulje od 9 navečer)
Doziranje muzike u 12 navečer, Radio Zagreb II program - čak su i kazete bile problematične za nabavit - uglavnom smo ih vozili iz Austrije ili kupovali u posrednicima.
Ljepši komadi odječe, traperice konkretno sa bilo kojom od marki (Levis, Wrangler, Carera..)

Nerviralo je:
Kute i šlape u školama.
Vječito propovjedanje klincima, kako su se oni za nas borili i kako moramo bit zahvalni.
Gubljenje vremena pod prijetnjom neopravdanih i ukora ako se ne pojaviš na štafeti ili ne mašeš zastavicom kad drug Tito prolazi.
Izbori (zaokruži 14 od 15 kandidata) i poprijeko gledanje jel ideš na njih ili ne.
Silni sastanci, razredne zajednice, zbor radnih ljudi, kućni savjeti i par sati svađanja da bi na kraju izabrali dripca koji je bio u KP.
Glupi argumenti, na primjer kad je čistačica koja je bila predsjednik radničkog savjeta čovjeku rekla da što će njemu kredit kad može živjet kod staraca jer imaju obiteljsku kuću i njen glupi argument su uvažili.

A dalo bi se još toga nabrojat - ovo me se najviše dojmilo.
d@d@ is offline  
Old 11.07.2007., 20:38   #8
Jugoslavija je bila super dok si čitao režimske novine i gledao TV.

O najgorim stvarima se nije ni znalo, niti se smjelo pričat. Pri tomu ne mislim samo na Bleiburg ili Goli Otok, nego na sustavno tjeranje, danas se to moderno zove etničko čišćenje. Recimo, Hrvati iz BiH, iako najmalobrojniji činili su 65% dijaspore. Što ti je bratstvo i jedinstvo na papiru.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 11.07.2007., 20:42   #9
Quote:
walther-P38 kaže: Pogledaj post
Nije mi ništa posebno falilo. Ima više stvari koje su me smetale od onih koje su mi falile. Smetali su mi recimo simboli jednoumlja, sve one petokrake i komunističke zastave. Smetalo me je što su se milicajci odazivali na Duško, Stevo i Jovan i što su nas znali dočekati ispred katedrale, gdje smi išli na polnočku i tamo nas sve klince redom ispljuskali bez razloga. Smetalo me je što sam u vojsci morao u prekomandu u Skopje i što su mi oficiri mahom bili srbi i to žestoki. Smetala me je inflacija i ta pljačka koja je nad nama vršena od strane kretena i nesposobnjakovića. Smetalo me je što nema benzina i što su redukcije struje, što čim dobijem neku lovu moram trčati švercerima i kupovati devize jer za mjesec dana ta lova više ništa nije vrijedila. Smetalo me je što ako se želim obući moram u Trst ili Graz i što moram švercati jebene traperice da mi ne rebnu carinu od 50% na njih. Smetalo me je što su stanove dobivale seljačine koji su došli iz pripizdine i sa devetero djece automatski dolazili na čelo liste za stanove, a ljudi koji su ovdje rođeni i žive sa starcima u nekoj kućici, nemaju šanse za dobivanje stana jer imaju samo dvoje djece.
Smetale su mi jebene štafete koje smo morali pozdravljati dok su ih nosili diktatoru i jebeni sletovi koji su se održavali samo kod nas i u Koreji...i što su mi se zbog toga rugali bratići koji su živjeli vani... eto, štošta me je smetalo.
Smeta me i danas mnogo toga, ali to je već druga tema.
Jos bih dodao i to da su danasnje primjedbe kako nam je sabor "leglo primitivizma i seljastva" smijesne...s obzirom da je u ono vrijeme pola skupstine bilo polupismeno!
Takodjer bih nadodao i to da je sve ono sto su nam dobronamjerni ucitelji tada govorili "tako se to radi na zapadu, a ne kao u nas" postala hrvatska stvarnost.
Opcenito cijela ta Jugoslavija je bila shit....dovoljno je pogledati na sto nam slice gradovi nakon socrealistickog arhitektonskog masakra. Pa u Zagrebu se vec prema izgledu zgrada moze zakljuciti kada je poceo socijalizam a kada zavrsio!!

A najgore od svega je to sto se u Jugoslaviji uvijek trebalo prilagodjavati zadnjim idiotima umjesto da bude obrnuto.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 11.07.2007., 21:13   #10
Najvise su mi smetale:
-JNA (neka neprirodna i strana grupa ljudi u gradu) i njezini oficiri koji i nakon 30 godina boravka u Sloveniji nisu znali 2 slo rijeci
- kelneri i slicno koji takodje nisu znali slovenski jezik
- onaj cirkus od stafete mladosti, glupi propagandni partizanski filmovi i kao sto d@d@ rece vjecita zahvalnost revolucionerima borcima sa onim finim penzijama i stanovima
- svjesnost kako su svi mediji potpuno cenzurirani (uvijek bi ulica znala puno vise nego si to mogao negdje procitat)
- kompletan taj idiotski biracki sistem tj. delegatski sistem
- mali izbor stvari za kupit, pogotovo tehnike, a da o muzici i nepricam
- skupoca, npr. porez na zapadni avto (do 1.600 ccm =100%, 1.600-2.000 ccm = 150%, nad 2.000 ccm = 200%, toga se i danas sjecam jer sam neko krace vrijeme prodavao aute)
- fudbalska reprezentacija, toliki talenat a uvijek bi na kraju ispali budale
- to sto su se u inostranstvu uvijek nekako ohladili do mene kad bi spomenuo da sam iz Jugoslavije, kao, gle primitivca....
- to sto bi tokom nedelja i praznika ama bas svi ducani bili zatvoreni, pa si ponekad morao kupit namirnice i za 4 dana unaprijed.
- to sto smo u ama bas svemu (sem vaterpola i kosarke) zaostajalu za zapadom....
lutnik is offline  
Old 11.07.2007., 21:50   #11
Falilo je svega !!!
Za početak falilo je kave,benzine,LEVIS 501,žvakalica,stanova,kredita,društvene ravnopravnosti,nacionalne ravnopravnosti. Šećernu tablu su nam prodavali kao čokoladu. Žicali su od nas lovu za neke samodoprinose,za gladne u Africi,Bangladešu,Bijafri. JNA je bila rupa bez dna u koju smo krcali tone dolara. smo se svako lito kad bi vidjeli Mađare i Čehe u škodama i ladama uz konstataciju mi smo za njih Amerika. Tada smo to i bili. Nakon boravka u partizanima ja sam shvatio da Juga ide laganu u penis da ne kažem .
Previše je bilo razlika između "bratskih "naroda.

Žao mi je tadašnje nogometne i košarkaške lige. To su bili pravi derbiji. Ovi danas su . Dobra je stvar što tada nisi mogao dobiti otkaz na poslu. Trebao si se dobro potruditi da ti daju otkaz.
__________________
Fjaka , psihofizičko stanje težnje ni za čime.
Uzvišeno stanje uma i tijela kojem teži cijelo čovječanstvo.

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 12.07.2007. at 02:40. Reason: Bez psovanja!
lipkoslika is offline  
Old 11.07.2007., 22:03   #12
Quote:
Wolf_MNE kaže: Pogledaj post
A ne rece nam koliko je bilo cetkica za zube...
Bilo je po kucama cetkica za zube koliko si htjeo, jer kada si kupovao 10 dkg kave (naravno kada se povremeno pojavila u ducanima i ako si stigao na red), onda si morao kupiti i cetkicu za zube !

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 12.07.2007. at 02:41.
Nashville is offline  
Old 11.07.2007., 22:15   #13
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
pa npr. u mom mjestu nitko nije imao telefon!..danas svi imaju.
npr. obitelji su imale u prosjeku jedan automobil...i to neke kante. Danas u prosjeku 2-3
pa npr. ja osobno kao dijete nisam imao nogometnu loptu ( smrc ).
pa npr. imali smo jedan TV a danas imamo 3.
pa npr. imali smo jedan komp. ( jedini u susjedstvu ) a danas svaka kuca ima po 2.
pa npr. nitko nije imao video-rekorder...danas svatko ima po 2-3 DVD playera.

jeli trebam nastaviti...ili?


btw. govorim o stvarima koje su u to vrijeme bile normalne na zapadu i koje je svaki gastabajter imao.
Koje je to mjesto?
Koliko se sjecam hrvatski prosijek placa nije bas na nivou onih u Monte Carlu.
A ja, btw, mislim da 70-80 godina na Zapadu nije bas svako imao komp.
fanny is offline  
Old 11.07.2007., 22:22   #14
Quote:
Clint The Punisher kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje prije mojih odgovora: zakaj te to zanima?
Radim neko istrazivanje za EU. Oni hoce opet stvorit 3. Jugoslaviju, pa hoce saznat sto prije nije valjalo ne bi li to sada ispravili.
Ej, ovo se, naravno, salim!
A sad, sala na stranu, stvarno me zanima sto to sve nije valjalo (ili mozda valjalo) u toj Jugoslaviji.
Treba jos?
fanny is offline  
Old 11.07.2007., 22:28   #15
Quote:
fanny kaže: Pogledaj post
A sad, sala na stranu, stvarno me zanima sto to sve nije valjalo (ili mozda valjalo) u toj Jugoslaviji.
Treba jos?
Zapravo se to pitanje moze svesti na dva potpitanja.
1) Sto nije valjalo u Jugoslaviji?
2) Sto nije valjalo u socijalizmu?

Koje te od ovo dvoje vise zanima?

prvo se odnosi na samu ideju zivljenja u drzavi sa ostalih 5 republika a drugo vise na ekonomsko/politicku stranu jednog sustava.
Dosta ljudi to dvoje izjednacava ali problemi/prednosti koje izlaze su bitno drugaciji.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 11.07.2007., 22:32   #16
Quote:
fanny kaže: Pogledaj post
Koje je to mjesto?
Koliko se sjecam hrvatski prosijek placa nije bas na nivou onih u Monte Carlu.
A ja, btw, mislim da 70-80 godina na Zapadu nije bas svako imao komp.
81 je izašao ZX
84 Spektrum
85 ili 86 Comodore 64
87 Atari (a taj je već imao dobre igrice)
d@d@ is offline  
Old 11.07.2007., 22:40   #17
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
81 je izašao ZX
84 Spektrum
85 ili 86 Comodore 64
87 Atari (a taj je već imao dobre igrice)
Ja od '77 zivim na Zapadu (u Belgiji, Francuskoj, UK, trenutno u Italiji) i jako dobro znam da sve to sto ti navodis nije bilo bas masovno!
fanny is offline  
Old 11.07.2007., 22:43   #18
Quote:
fanny kaže: Pogledaj post
Ja od '77 zivim na Zapadu (u Belgiji, Francuskoj, UK, trenutno u Italiji) i jako dobro znam da sve to sto ti navodis nije bilo bas masovno!
Ja sam imala Spektruma godinu kasnije koštao je 2,500 DM sa mikrodrajvom.
d@d@ is offline  
Old 11.07.2007., 22:45   #19
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Zapravo se to pitanje moze svesti na dva potpitanja.
1) Sto nije valjalo u Jugoslaviji?
2) Sto nije valjalo u socijalizmu?

Koje te od ovo dvoje vise zanima?

prvo se odnosi na samu ideju zivljenja u drzavi sa ostalih 5 republika a drugo vise na ekonomsko/politicku stranu jednog sustava.
Dosta ljudi to dvoje izjednacava ali problemi/prednosti koje izlaze su bitno drugaciji.
Mene generalno zanimaju misljenja o zivotu u Jugoslaviji jer sam primjetila da se po toj Jugoslaviji non-stop pljuje. E, sad me zanima zasto se pljuje i sta to nije valjalo? Dakle, zanijma me i tocka 1) i tocka 2)!
fanny is offline  
Old 11.07.2007., 22:50   #20
Quote:
fanny kaže: Pogledaj post
Mene generalno zanimaju misljenja o zivotu u Jugoslaviji jer sam primjetila da se po toj Jugoslaviji non-stop pljuje. E, sad me zanima zasto se pljuje i sta to nije valjalo? Dakle, zanijma me i tocka 1) i tocka 2)!
Najgrublje rečeno:
1) nismo se osiječali jugoslaveni, mi smo uvijek znali da smo Hrvati, a dolazili su iz drugih republika i oni su se u našem dvorištu osijećali kao doma. Sustav je to podupirao.
2) ekonomija
d@d@ is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.