Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2021., 11:39   #1
Sanseveria

Imam ovu biljku koju sam kupio u IKEI prije godinu dana i to je moja prva kućna biljka ikad. Dosta sam se vezao za nju i draga mi je.

Izgleda upravo ovako: https://www.ikea.com/it/it/images/pr...284_S5.JPG?f=g

Moja je neka varijanta između prve i druge, jer nije niti previše ravna niti toliko vijugava kao treća.

To je sukulentna biljka kojoj treba jako malo vode i ne treba joj previše sunca, savršena je za stan.

Kupio sam je upravo u ovako maloj varijanti sa istovjetnom saksijom kao na slici. Nakon nekih 10ak mjeseci sam odlučio da je presadim u veću saksiju, poslije vam mogu poslati i sliku.

Tu su negdje nastali problemi, prvo što je saksija keramička i nema plastični umetak sa rupicama da bi joj se izlivala suvišna voda a drugo činjenica da ja nemam pojma koliko zapravo njoj treba vode. Čini se da sam je zalijevao malo previše, iako sam se trudio da to ne radim. Uglavnom sam je zalijevao jednom u 2 sedmice, a sad sam prešao na jednom u 3 sedmice i smanjio sam količinu vode kojom je natopim, jer sam shvatio da joj smeta.

Naime, u ovih godinu dana, ali svi u posljednje vrijeme, 3-4 ova "lista" su joj strunula. To shvatim kad počne da se klati, odnosno kad postanu labavi na dodir (inače su čvrsti i ne mogu se baš pomijerati ako ih dodirneš. Postane labava, lagano počne da mijenja boju i onda je ja vrlo lako iščupam - kao list zrelog ananasa, i bacim.

Ono što je utješno jeste da imam mnogo mladih izdanaka, a neki su već dosta narasli.

Šta da radim da je sačuvam? Mislite li da bi bilo mnogo bolje da je presadim još jednom, tj. da nabavim plastični umetak sa rupicama za ovu keramičku saksiju, kako bi višak vode odlazio?

Koliko zapravo količinski vode njoj treba?

Vidim da su je sad napale i neke mušice - mislim da je to zbog tih trulih dijelova.

Hvala svima
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2021., 19:28   #2
Teško je odrediti količinu vode ali provjera prstom uvijek pali. Zemlja treba biti lagano vlažna, ne mokra.
Presadi ih u normalne tegle sa drenažnim otvorima, na dno tegle obavezno stavi drenažu i kupi neku kvalitetniju zemlju, Klasmann supstrat za kaktuse ili slično.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2021., 23:37   #3
Hvala! Jos kad bi je neko htio da je presadi umjesto mene, da nesto ne zeznem
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:44.