Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2010., 17:05   #1
Mogući napad na Iran

Već duže vrijeme stanje na Bliskom istoku postaje sve napetije. Iran je danas započeo sa obogaćivanjem urana na 20 %, a Obama prijeti sankcijama.
Volio bih čuti mišljenja oko toga što mislite, da li će izbiti pravi rat ili će sve ostati na sankcijama i prepucavanju?
Ako bude, tko će ga započeti, Iran, Izrael ili SAD?
I ako bude, da li će to biti mali regionalni sukob ili rat širih razmjera?
Po mom mišljenju Amerika se neće usuditi sama udariti na Teheran, jer jedno je ratovati sa relativno slabim Afganistanom ili Irakom, dok je Iran regionalna sila, otprilike kao Japan ili Njemačka.
Iran isto tako vjerojatno neće započeti sukob, jer zna da ga ne može dobiti osim ako ne pridobije na svoju stranu neku veliku silu, npr. Kinu, što se neće dogoditi jer nitko ne želi novi svjetski rat koji lako može postati nuklearan...

Izrael mi se čini kao najvjerojatniji kandidat, lako bi se moglo dogoditi da njihova avijacija udari na iranska nuklearna postrojenja...da li bi uspjeli u zadatku teško je reći, to ovisi o borbenoj spremnosti Irana...
I četvrta mogućnost je da rata uopće ni ne bude, što je također vjerojatno jer se mnogi boje posljedica. Nije vjerojatno, ali je moguće da iranska opozicija preuzme vlast usred državnog udara, uz pomoć zapadnih sila...
Grlich is offline  
Old 10.02.2010., 17:15   #2
Amerika ima problema sa Iranom ne nedavno nego još od kada su početkom 20.st. ostvarili preko Britanaca pravo na eksploataciju naftnih dijelova, potom svrgavanje i postavljanja vlasti zadnjim dijelom 20.st.

Glavni čimbenik u slijedećim mjesecima ili možda godinama će biti Izrael jer Amerika ne može, ne želi i nije joj u planu (Obama-promjena) napasti novu zemlju tako da će uz blagoslov (opet) Amerike Izrael taktički uništiti elektrane i postrojenja.

I još nešto je važno, reći kako je Iran tvrđi orah od jednog Iraka i Afganistana je potpuno krivo, jer ne smijemo zaboravit da u Iračkom-Iranskom ratu Iračani su bili premočni u vojnoj snazi i logistici (jest opet da je imalo zaleđe u vidu USA) ali opet, jedino što igra ulogu je to da je Iran kompaktnija, veća teritorijalno i vrlo važno jedina (ja mislim) većinska Šiijtska muslimanska država koja nije u dobrim odnosima sa susjednim muslimanima Sunitima!

Nesumnjivo je da će situacija kulminirati, međutim očekivat rat punog opsega (unatoč tomu neće se miješati niti Kina a bogami niti Rusija- koja je za svoje ne miješanje u Iraku dobila lijepe koncesije na nekoliko naftnih polja) nije realno zbog gore spomenutih razloga, nego možemo očekivati svu vojno-logističku pomoć amera Izraelcima koji će rado obaviti saboterski zadatak (nije im prvi put).
Zanimljivost u svemu tomu obzirom na borj muslimanskih saveznika Amerike ne očekujem "veliku odmazdu" Irana te vraćanje početnoj točci izgradnje odnosa a zatim i novih elektrana...

Globalni sukob također neće nastati jer trenutno niti jednoj iole sposobnijoj sili nije u interesu započeti rat kako ekonomski tako i politički.

Što se tiče osvajanja vlasti opozicije to traje već neko vrijeme no džaba svim zapadnim špijunima i huškanju kada očigledno represivni režim to uspješno (za sada) smiri tako da niti to nije izgledno. Međutim još sam jednu stvar zanimljivu zaboravio reći pa da malo editiram: Iran ima najveću bazu rezervista koji su spremni borbeno djelovati na svijetu, međutim niti to nije neki iznimno relevantan u odnosu na snage zapadnih sila i njihovih lokalnih saveznika...
ivan99cro is offline  
Old 11.02.2010., 20:59   #3
Ne vjerujem da će izbiti rat iako nikad ne znaš...
Što se tiče SAD-a one primjenjuju istu taktiku okruživanja kao i u Hladnom ratu protiv SSSR-a, naravno u puno manjem opsegu. Taktika se sastoji od konstantnog stiskanja i prisiljavanja Irana da ne spušta gard nego da troši ogromne novce na naoružanje, vojne vježbe i vojnu industriju umjesto na socijalne programe, razvoj civilne industrije i rješavanje nezaposlenosti koja je u Iranu ogromna... To naravno izaziva nove napetosti u društvu, nove napetosti izazivaju da vlast postaje još paranoičnija i zatvorenija, troši još više novaca na vojsku i policiju i izabranu elitu, a još manje na narod, to naravno izaziva i još napetosti itd.
Amerikanci su jednostavno opaki igrači koji razmišljaju ne godinama nego desetljećima unaprijed, i koji su uspjeli pacificirati Japan i Njemačku i srušiti SSSR ne samo vojno i politički nego kulturno - drugim riječima jedna Elvisova pjesma je vrijedila više od 1000 tenkova, a Elvisova pjesma u kombinaciji sa tenkovima...
Ono na što Ameri također računaju je procjena s kraja 90-ih da će bum nataliteta koji muslimani proživljavaju početi splašnjavati oko 2030., a do tada će već jedno 30 godina biti pod direktnim utjecajem amerikanaca smještenih na svim strateškim mjestima bliskog istoka...
dampyr is offline  
Old 11.02.2010., 22:29   #4
Quote:
dampyr kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem da će izbiti rat iako nikad ne znaš...
Što se tiče SAD-a one primjenjuju istu taktiku okruživanja kao i u Hladnom ratu protiv SSSR-a, naravno u puno manjem opsegu. Taktika se sastoji od konstantnog stiskanja i prisiljavanja Irana da ne spušta gard nego da troši ogromne novce na naoružanje, vojne vježbe i vojnu industriju umjesto na socijalne programe, razvoj civilne industrije i rješavanje nezaposlenosti koja je u Iranu ogromna... To naravno izaziva nove napetosti u društvu, nove napetosti izazivaju da vlast postaje još paranoičnija i zatvorenija, troši još više novaca na vojsku i policiju i izabranu elitu, a još manje na narod, to naravno izaziva i još napetosti itd.
Amerikanci su jednostavno opaki igrači koji razmišljaju ne godinama nego desetljećima unaprijed, i koji su uspjeli pacificirati Japan i Njemačku i srušiti SSSR ne samo vojno i politički nego kulturno - drugim riječima jedna Elvisova pjesma je vrijedila više od 1000 tenkova, a Elvisova pjesma u kombinaciji sa tenkovima...
Ono na što Ameri također računaju je procjena s kraja 90-ih da će bum nataliteta koji muslimani proživljavaju početi splašnjavati oko 2030., a do tada će već jedno 30 godina biti pod direktnim utjecajem amerikanaca smještenih na svim strateškim mjestima bliskog istoka...
hmmm....zanimljiva teorija pogotovo ovo s muslimanima...zaniam me da li si to pročitao to u nekoj literaturi (internet,knjiga) jer bih vrlo rado volio pročitati takvu tematiku. dosta toga mi se svidjelo iz knjiga f. engdahl-a, pa me zanimaju knjige slične tematike.
konstatacija da amerikanci planiraju unaprijed stoji, i to se vidi danas prosto iz satelitske karte kako su im baze razmještene po državam točno oko (gotovo) cijelog Irana, međutim da će budućnost biti sjajna po njih (a i nas) me ne dotiče previše obzirom da se osobno bojim faktora koji se zove - KINA... to je ono što me zabrinjava najviše u budućnosti (to i zdravlje ).
ivan99cro is offline  
Old 11.02.2010., 22:43   #5
Ne kužim što odugovlače s udarima na Iran...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 11.02.2010., 23:09   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ne kužim što odugovlače s udarima na Iran...
duboko se nadam da ne mislis na otvoreni rat tipa afganistan i irak jer takva izjava je toliko pogubna da nisi ni svjestan toga....
a ako si mislio na takticko unistavanje centrala te ostalih ciljeva (fizicara,zannstvenika,ostalih postrojenja) onda da slazem se da bi trebalo s tim rjesit cim prije da se tenzije smire.
ivan99cro is offline  
Old 11.02.2010., 23:10   #7
Quote:
ivan99cro kaže: Pogledaj post
duboko se nadam da ne mislis na otvoreni rat tipa afganistan i irak jer takva izjava je toliko pogubna da nisi ni svjestan toga....
a ako si mislio na takticko unistavanje centrala te ostalih ciljeva (fizicara,zannstvenika,ostalih postrojenja) onda da slazem se da bi trebalo s tim rjesit cim prije da se tenzije smire.
To sam mislio, uništavanje svih nuklearnih postrojenja...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 11.02.2010., 23:12   #8
Iran je tvrđi orah.
Velik je,brojan,brdska zemlja.
zacky is offline  
Old 12.02.2010., 04:09   #9
Amerika je dalekosežno izgubila u natezanjima sa Iranom, jer jednostavno nema nikakav moralni kredibilitet posle svih ratova i razaranja koje je izazvala sa grotesknim izgovorima. Iran, sa druge strane, nikog nije napao i brani svoje pravo koje mu u potpunosti pripada. Jedno što je loše uradio je to što se našao na putu interesima cionističih moćnika koji vladaju izraelom i amerikom...

Amerika ima ogromnu vojnu moć i da pouzdano zna da bi njena akcije ispunila ciljeve ona bi to davno uradila. Međutim, njihov problem je što isto tako zna da Iran ima kapacitete, da napadne njihove baze u Iraku , što bi ih stajalo velikih gubitaka. Zato su i aktivirali, urbani otpad iranskog društva da završe posao za njih, ali mislim da su zakasnili, to je već potez očajnika...
Kontraktnik is offline  
Old 13.02.2010., 00:32   #10
Quote:
ivan99cro kaže: Pogledaj post
hmmm....zanimljiva teorija pogotovo ovo s muslimanima...zaniam me da li si to pročitao to u nekoj literaturi (internet,knjiga) jer bih vrlo rado volio pročitati takvu tematiku. dosta toga mi se svidjelo iz knjiga f. engdahl-a, pa me zanimaju knjige slične tematike.
konstatacija da amerikanci planiraju unaprijed stoji, i to se vidi danas prosto iz satelitske karte kako su im baze razmještene po državam točno oko (gotovo) cijelog Irana, međutim da će budućnost biti sjajna po njih (a i nas) me ne dotiče previše obzirom da se osobno bojim faktora koji se zove - KINA... to je ono što me zabrinjava najviše u budućnosti (to i zdravlje ).
To sam pročitao u nekoj analizi Bliskog istoka tamo negdje 99-e, 2000-e. Ne mogu se sjetiti ni gdje sam pročitao tu analizu ni autora analize (ipak je prošlo 10-tak godina), ali zapamtio sam ju zato što se u analizi pretpostavilo da će Ameri okupirati Irak kako bi se ne samo ubacili u samo središte Bliskog istoka, nego kako bi i stvorili državu uzor (državu sa parlamentarnom demokracijom zapadnoga tipa odakle će se distribuirati direktni američki utjecaj, bilo to "crne operacije" bilo to MTV), tj. nešto kao što su napravili sa Japanom i Njemačkom i tako utjecali na cijelu regiju i napravili protutežu utjecaju iranskog sustava. Kako se par godina nakon toga stvarno dogodila okupacija Iraka, zapamtio sam ju... A osim Iraka razmjestili su se i na ostalim ključnim točkama regije kao što su Afganistan i sada Jemen.

A što se tiče Kine, već sam par puta naveo i objasnio svoje mišljenje da Kina vjerojatno nikada neće postati prvorazredna globalna sila već će (po)ostati veliki regionalni igrač...
A ako se ikada i dogodi da se Kina izdigne u prvorazrednu silu veću od SAD-a mislim da će do prijenosa moći doći kao i između Britanskog imperija i SAD-a. Iako su se sukobljavali u niz navrata (Ameri su podržavali Napoleona, Britanci su spalili Bijelu kuću 1814., zajedno sa Francuzima su potpomagali Konfederaciju...) na kraju su ipak (po)ostali iznimno povezani (geo)strateški partneri...
Kina je i pod velikim kulturnim utjecajem Zapada. Ne samo oporba koja se zalaže za zapadnjačku parlamentarnu demokraciju, nego i sama vlast - komunizam je također nastao na Zapadu... Gospodarstvo im je još i više uobličeno utjecajem Zapada i Kina je gotovo u svakom pogledu država po zapadnom modelu...

Iran je s druge strane je izazov SAD-u ne samo kao država državi nego kao i sustav sustavu, čak i više nego SSSR.
Iran je, kao i SAD država utemeljena na idejama i planovima o unapređenju čovječanstva, a ne na koncepcijama nacije. Njihovi su ih osnivači zamišljali i vidjeli kao velike eksperimente o čijem uspjehu ovisi sudbina čovječanstva odnosno bar jednog dijela.
Amerikanci se prvenstveno smatraju glavnim nositeljima moderniteta koji vode svijet u budućnost i tu leži bit iranskog bacanja amerikancima rukavice u lice. Mnogi smatraju iranske islamiste zaostalim, konzervativnim natražnjacima i tu definitivno nisu u pravu. Jer odmah u startu osnivanja Islamske Republike iranski islamisti, iako su osuđivali zapadnjački modernizam, pomno su izbjegavali osuđivati ili otpisati tehnologiju i organizacijske metode koje modernitet podrazumijeva. Homeini nije prestajao ponavljati kako muslimani moraju još više otvoriti pristup i povećati razumijevanje suvremenog razvoja, a istovremeno ne dopustiti da materijalizam zavlada njihovim razmišljanjem. Znanstveni napredak se morao upregnuti u službu islamu.
Homeinijeva mržnja prema konzervativnom svećenstvu je bila čak i veća nego mržnja prema SAD-u i SSSR-u. Čak je i njegov sin Ahmad izjavio da "...njegova najveća pobjeda nije sama uspostava Islamske Republike nego što je postao imam i stvorio povijesnu i pobjedničku Islamsku Republiku boreći se protiv natražnjačkog, glupog, pretencioznog i reakcionarnog svećenstva...".
Afganistanski islamisti u ratu protiv SSSR-a su preuzimali njihove parole i strategije samo stavljajući sunitski umjesto šijtskog prefiksa i postizali veliki uspjeh. Dok su ih prije tradicionalni klanovi smatrali uljezima i protjerivali, nakon preuzimanja iranskih iskustava afganistanski islamisti su postali glavni stratezi borbe protiv Sovjeta. Hezbolah je također uspješan primjer iranskog utjecaja. Američki sunitski saveznici im nisu apsolutno nikakva konkurencija s obzirom da se radi uglavnom o zaostalim klansko-feudalnim nazovi državama. Pa glavnom američkom savezniku Saudijskoj Arabiji samo ime sve govori - Arabija u vlasništvu obitelji Saud. Zamisli da živiš u državi koja se zove Tuđmanovska Hrvatska. Nitko ne želi živjeti u takvoj državi, pa ni većina samih Saudijaca, tj. onih koji se ne prezivaju Saud. Stoga Amerikanci osim što stišću Iran istovremeno sami pokušavaju stvoriti uzor, a tu im je od velike pomoći i to što je Sadamov Irak bio izrazito sekularna država. Istovremeno računaju i na to navodno splašnjavanje muslimanskog natalitet - balona oko 2030.

Što se tiče nuklearnog oružja Iran nije prijetnja američkoj hegemoniji samo kao posjednik nego kao i katalizator koji potiče druge na razvoj. Pa već duže vremena se sunitske države sa Arapskog poluotoka prijete Amerikancima da ukoliko ne spriječe Iran i oni će zajedničkim snagama početi razvijati "sunitsku" atomsku bombu... Poslije vjerojatno dolaze na red i drugi npr. Brazil ili Indonezija ili ako se više ne bude osjećao sigurnim pod američkim štitom ili ga ne bude više želio Japan, pa Koreje... A to sve vodi razbijanju angloameričke hegemonije i uspostavljanju potpuno novih odnosa ne samo na Bliskom istoku nego na cijelom svijetu...

Zadnje uređivanje dampyr : 13.02.2010. at 00:44.
dampyr is offline  
Old 16.02.2010., 10:48   #11
Ah Ameri sluge Izraela ili Israhella!Stvarno sam zapanjen sposobnošću Židova da se uvuču u svaku poru društva.Ovako bi trebao izgledati propagandni plakat za regrutiranje.http://farm1.static.flickr.com/154/3...e0f84d2516.jpg
Iran nije nikoga napao...to je jedina činjenica koju treba znati a i sigurno ne rade atomsku bombu.Uostalom zašto nitko nije protestirao protiv Izraela.I oni imaju A bombu.
lažni branitelj is offline  
Old 16.02.2010., 11:54   #12
Quote:
lažni branitelj kaže: Pogledaj post
Ah Ameri sluge Izraela ili Israhella!Stvarno sam zapanjen sposobnošću Židova da se uvuču u svaku poru društva.Ovako bi trebao izgledati propagandni plakat za regrutiranje.http://farm1.static.flickr.com/154/3...e0f84d2516.jpg
Iran nije nikoga napao...to je jedina činjenica koju treba znati a i sigurno ne rade atomsku bombu.Uostalom zašto nitko nije protestirao protiv Izraela.I oni imaju A bombu.
ako nešto protestiraš protiv Židova odmah si : Ustaša, rasist, nacist, fašist, revizor 8povijesnih događaja), negiratelj Holokausta, ne-multietičan, nastavi niz dalje....
ivan99cro is offline  
Old 16.02.2010., 12:08   #13
Kako bi ti riješio problem Irana danas? Zapadnim silama su zavezane ruke, opet sa druge strane dozvoliti nekoj državi neovisnost u tom području je utopija, jer ako neće US, hoće Rusija, ako ne ona onda Kina, a u budućnosti i Indija. Bez Izraela tamo bi u budućnosti pod krinkom zajedničkog neprijatelja mogla naći neka super - islamistička država. Treba gledati 50g. unaprijed.
__________________
Puštanjem sebe ono što jesam, postajem ono što želim biti.
Graham is offline  
Old 16.02.2010., 12:22   #14
Quote:
Graham kaže: Pogledaj post
Kako bi ti riješio problem Irana danas? Zapadnim silama su zavezane ruke, opet sa druge strane dozvoliti nekoj državi neovisnost u tom području je utopija, jer ako neće US, hoće Rusija, ako ne ona onda Kina, a u budućnosti i Indija. Bez Izraela tamo bi u budućnosti pod krinkom zajedničkog neprijatelja mogla naći neka super - islamistička država. Treba gledati 50g. unaprijed.
A kome će pobogu ta država nanijeti zlo?????Iraku?Afganistanu?Pakistanu?
Ta država bit rebala biti primjer drugim islamskim državama, a ne da zbog svoje nesposobnosti šalju stanovništvo u Europu.
lažni branitelj is offline  
Old 16.02.2010., 12:53   #15
Quote:
dampyr kaže: Pogledaj post
...
A što se tiče Kine, već sam par puta naveo i objasnio svoje mišljenje da Kina vjerojatno nikada neće postati prvorazredna globalna sila već će (po)ostati veliki regionalni igrač...
Ovo za Kinu je fulano, nije ona regionalni igrač već neko vrijeme.
kuroishijin is offline  
Old 16.02.2010., 13:03   #16
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Ovo za Kinu je fulano, nije ona regionalni igrač već neko vrijeme.
Kina je veliki ekonomski igrac, no na vojno-politickom planu samo su regionalan igrac, cak i ne pokazuju volju za vise.
Sve dok im se Ameri sepure s bazama na Tajvanu i isti naoruzavaju, Kina ni da mrdne. A Tajvan je defakto dio Kine. Ako se nekaj i pobune, evo odmah price o Tibetu.
Cak ni onaj ludjak u Sj. Koreji ne dozivljava Kinu ni 5%.

Sto se tice Irana, u slucaju napada, ne bi izdrzao duze od Iraka, problem je sto s njim poslije. Ovako se lijepo drzi u okruzenju i ima se alibi za jos koju NATO (Americku) bazu u okolini.
__________________
Aisha: “I feel that your Allah hastens in fulfilling your wishes and desires.” Sahih al-Bukhari 4788: Book 65, Hadith 310
panced is offline  
Old 16.02.2010., 14:52   #17
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Iran je tvrđi orah.
Velik je,brojan,brdska zemlja.
Ma gle, čak bi i Izrael vojnički porazio Iran u vrlo kratkom roku...

A kamoli AMerika...

Probelm je što ne mogu više ubijati prevelik broj civila, a bez toga će teško uvesti okupaciju zemlje...

Ali što se tiče same vojne operacije, Iran bi bio uništen za mjesec dana, na Srbiju su ipak bacali malo manje streljiva,jer je usred EUrope i ono bijela kršćanska zemlja...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 16.02.2010., 15:30   #18
brutalnom silom amerikanci ne mogu dobiti rat u iranu, jer ce doziviti brutalni otpor, i jedino ce tad dmoci koristit neutronsko oruzije ali naravno problem sta se jos ne zna utjecaj na atmosferu

hitler je isao brutalnom silom i zato je popusio

brutalnom silom smijes samo prema krajnjem cilju a to je kina ili rusija
freedomfries is offline  
Old 16.02.2010., 16:40   #19
Quote:
freedomfries kaže: Pogledaj post
brutalnom silom amerikanci ne mogu dobiti rat u iranu, jer ce doziviti brutalni otpor, i jedino ce tad dmoci koristit neutronsko oruzije ali naravno problem sta se jos ne zna utjecaj na atmosferu
hitler je isao brutalnom silom i zato je popusio
brutalnom silom smijes samo prema krajnjem cilju a to je kina ili rusija
Koliko smo se toga naslusali i za Irak, koji je vojno bio mozda i jaci od danasnjeg Irana, a pao je u manje od mjesec dana,...

a brutalni otpor, hm, nekako mislim da ce vecina naroda stati na stranu oslobodioca,...

Hico je neka druga, stara prica,... i da Hico je imao na drugoj strani SSSR, SAD i Englesku,... a ko ce pomoci Iranu ??
Znamo da Ameri nece napast bez presutnog dogovora s Rusijom, Kinom i okolnim muslimanskim drzavama koje btw. preziru Iran.

Druga stvar je sto Amerima odgovara trenutna situacija, pa se ni ne zure s napadom.
__________________
Aisha: “I feel that your Allah hastens in fulfilling your wishes and desires.” Sahih al-Bukhari 4788: Book 65, Hadith 310
panced is offline  
Old 16.02.2010., 17:48   #20
pa ameri nisu bili brutalni u iraku, zato jesu i pobjedili
freedomfries is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.