Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2014., 22:06   #21
Portugalci su lijeni,
zato ih je cak i Cile presisao po razvijenosti, dohotku i standardu.
Nekako ih vidim kao Hrvatsku Zapadne Europe.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 14:34   #22
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Šta ćeš, ljevičarenje u Portugalu je proizvod 40+ godina desne diktature tamo...
Baš kao što je desničarenje u Hrvatskoj proizvod 40+ godina socijalističke diktature.

Baš obrnuta situacija.

Evo sad su uhitili bivšeg premijera "socijalista koji je bio za društvenu jednakost". Kao što je u Hrvatskoj prije 4 godine uhićen bivši premijer "tradicionalni vjernik/domoljub". I jedan i drugi su se obilato nakrali, to im je zajedničko.

A evo jedna priča iz povijesti Portugala...

Krajem 16. stoljeća (ovo je istinita priča!) bio je jedan kralj imenom Sebastião. Navodno je bio gay, a drugi tvrde da je bio mentalno zakinut, uglavnom nije se oženio, niti imao "nezakonite" djece, ništa, a u dobi od nekih 35 godina (tada je već skoro 20 godina bio kralj!) otišao je u nepotrebnu bitku u Maroko. Nestao je, tvrdili su da je poginuo, nikad nisu pronašli njegovo tijelo. Pojavio se u narodu mit da će se on vratiti i spasiti narod!

Znate što? Oni još danas čekaju da se on vrati, u jedno maglovito jutro

Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Portugalci su lijeni,
zato ih je cak i Cile presisao po razvijenosti, dohotku i standardu.
Nekako ih vidim kao Hrvatsku Zapadne Europe.
Nažalost.

A imam tamo divnih prijatelja (počevši od svoje 17 godine) i svi su oni toga svjesni - ali i sami ništa ne poduzimaju.

Zadnje uređivanje felicidade : 06.12.2014. at 14:41. Reason: Dodatak
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 14:33   #23
U Portugalu se sutra održavaju parlamentarni izbori i zanimljivo, vladajuća desna koalicija koje je dosta zaostajala za socijalistima u zadnja dva tjedna je preuzela vodstvo u anketama.

Bit će zanimljivo vidjeti rasplet.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 14:53   #24
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
U Portugalu se sutra održavaju parlamentarni izbori i zanimljivo, vladajuća desna koalicija koje je dosta zaostajala za socijalistima u zadnja dva tjedna je preuzela vodstvo u anketama.

Bit će zanimljivo vidjeti rasplet.
Meni je super kako se portugalska desnica zove Partido Social Democrata.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 16:44   #25
Tako se zove zato što je nakon karanfilske revolucije 1974 bilo kontroverzno nazivati desnu stranku bilo kakvim imenom koje aludira na domovinu, nacionalizam, kršćanstvo i sl.

Danas ta desna stranka zapravo i ne propagira nikakve "tradicionalne vrijednosti". Uglavnom se zalaže za ekonomski liberalizam, što cijelu stvar čini još zanimljivijom

Usput, portugalski ljevičari su katastrofa, a njihovi birači uglavnom su neuke ovce

Njihov dugogodišnji lider i premijer bio je Jose Socrates, notorni lopov koji je čak i kazneno odgovarao. Zvuči poznato? Samo eto, strana suprotna nego u nekim drugim zemljama.
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 22:20   #26
Prema prvim rezultatima desna koalicija u vodstvu ali bez apsolutne većine.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 00:21   #27
Izgleda da će Portugal imati nestabilnu vladu.

Najjača snaga je desni blok, no zbrajući postotke su Portugalci glasali za ljevicu.

http://www.rtp.pt/noticias/eleicoes/legislativas/2015

Jug i Lisabon je za ljevicu, sjever za desnicu.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 13:01   #28
Exclamation Predsjednik pokušava spriječiti ljevicu da formira vladu

Kasno noćas, nakon ponoći, prije odlaska na spavanje, naletio sam na jedan članak o ustavnoj krizi u Portugalu. Nakon izbora koji su bili 4. listopada socijaisti i dvije radikalnije leijve koalciije sklopili su dogovor o suradnji i s 122 zastupnika od 230 u parlamantu imaju sigurnu većinu za sastavljanje vlade. Predsjednik republike međutim odbija dati mandat za sastav vlade predsjednku Socijalističke stranke, nego ga je dao dosadašnjem predsjedniku vlade. Nastoje dovesti do raskola među socijalistima.

Tekst, na koji sam prvio naišao (jer je poveznicu postao jedan moj fb prijatelj), zapravo je bio prijevod (na istočnu varijantu hrvatskoga jezika, tzv. srpski) dijela članka objavljenog upetak u birtanskm konzervativnom Telegrapsu, koji, neobično, iskazuje više razumijevanja za portugalsku lejvicu nego ljevičarski Guardian (valjda po euro-skeptičnoj liniji).

ČItam dalje, pisat ću šire o tome. Čini mi se da bi ova situacija mogla imati teži i dugotrajniji utjedaj na Europsku uniju, nego ona u Grčkoj.

Telegraph: Eurozone crosses Rubicon as Portugal's anti-euro Left banned from power
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2015., 21:01   #29
Vidio sam o tim portugalskim izborima na drugom forumu. Treba reći da su te ljevičarske stranke euroskeptične, tako da nećeš čuti mnogo lošeg od sadašnjeg predsjednika u zapadnim medijima. Isto tako, portugalski predsjednik nije ovo uradio prvi put. 2004. godine je isto to bilo samo tadašnji predsjednik je bio ljevičar. Portugal također ima polupredsjednički sistem.

Zadnje uređivanje master_mind_ : 25.10.2015. at 22:24.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 07:32   #30
Lightbulb Politička kriza u Portugalu: možda važnija za budućnost Europe nego u Grčkoj

Trudio sam se prikupiti podatke i komentare s raznih strana Svemrežja, pa evo šireg prikaza.

Guardian podržava austerity, a Forbes podržava radikalnu ljevicu. Što sam prespavao?


Politička kriza u Portugalu: možda važnija za budućnost Europe nego u Grčkoj


Sažetak: Parlamentarni izbori u Portugalu donijeli su znatan pad glasova za vladajuću koaliciju desnoga centra. Zadržali su relativnu većinu i ponudili "veliku koaliciju" Socijalističkoj stranci. Međutim je potonja sklopila savez s dvije radikalnije lijeve koalicije i prikupila većinu zastupnika. Predsjednik republike blokira formiranje nove vlade. Ova zbivanja mogu biti od dubljeg i dugoročnijeg značaja za Europu nego ona u Grčkoj. S jedne strane, umjerena i radikalna ljevica prevazišle su tradicionalan raskol. S druge, moćnici Eurozone bi ponovo mogli pokazati veliku grubost protiv anti-austerity vlade, ugrožavajući demokraciju. Podršku portugalskoj ljevici izražavaju konzervativna glasila 'Telegraph' i 'Forbes'.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 23:30   #31
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Trudio sam se prikupiti podatke i komentare s raznih strana Svemrežja, pa evo šireg prikaza.

Guardian podržava austerity, a Forbes podržava radikalnu ljevicu. Što sam prespavao?


Politička kriza u Portugalu: možda važnija za budućnost Europe nego u Grčkoj


Sažetak: Parlamentarni izbori u Portugalu donijeli su znatan pad glasova za vladajuću koaliciju desnoga centra. Zadržali su relativnu većinu i ponudili "veliku koaliciju" Socijalističkoj stranci. Međutim je potonja sklopila savez s dvije radikalnije lijeve koalicije i prikupila većinu zastupnika. Predsjednik republike blokira formiranje nove vlade. Ova zbivanja mogu biti od dubljeg i dugoročnijeg značaja za Europu nego ona u Grčkoj. S jedne strane, umjerena i radikalna ljevica prevazišle su tradicionalan raskol. S druge, moćnici Eurozone bi ponovo mogli pokazati veliku grubost protiv anti-austerity vlade, ugrožavajući demokraciju. Podršku portugalskoj ljevici izražavaju konzervativna glasila 'Telegraph' i 'Forbes'.
Hvala na iscrpnom tekstu, koji ni ja ne bih bolje sročila

Naši mediji nekako nisu zainteresirani za ovaj slučaj, a apravo je riječ o dosta ozbiljnoj situaciji. Naime, sada će se izglasavati manjinska vlada koju sastavlja Passos Coelho (PSD), ali je moguće da ista neće biti izlgasana u parlamentu.

Dodatno treba napomenuti da se u siječnju održavaju i predsjednički izbori, na kojima je situacija slična onoj koju smo u Hrvatskoj imali 2010. Puno je kandidata, nema nijednog previše konkretnog, recimo desni centar kandidira čovjeka koji je bio predsjednik stranke (PSD) u devedesetima, pripada starom vrlo konzervativnom kadru, te je pomalo zaboravljena ličnost. (Marcelo Rebelo de Sousa, koga zanima može guglati).

Istovremeno, socijalistički PS kandidira gospođu imenom Maria de Belem Roseira, koja trenutno obnaža dužnost zastupnice u nacionalnom parlamentu, a inače je iz Porta (desničarski kraj, kao recimo kod nas veći dio Dalmacije, tako je tamo cijeli sjever države).

Sve je puno nezavisnih kandidata, od kojih neki potječu iz plemićkih obitelji i zapravo predstavljaju alternativu kandidatu desnice, dok nekoliko kandidata raznih zelenih i sl. stranaka predstavljaju alternativu kandidatkinji ljevice.

Ako sad predložena vlada padne na glasovanju, onda će nakon predsjedničkih ići prijevremeni parlamentarni izbori, a 2016. godina neće dobiti definirani proračun. Daljnji put ovisit će o ideologiji izabranog predsjednika/ce.
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 16:16   #32
U ponedjeljak sam pisao o napetoj situaciji u Portugalu s formiranjem nove glave. Predsjednik države mogao bi, ako se zainati, osam mjeseci održavati manjinsku vladu, kojoj će parlamentarna većina rušiti svaki prijedlog u Skupštini Republike. Koliko vidim nema novosti (ako netko nađe novi tekst, bilo bi lijepo da pošalje poveznicu - makar i na portugalskom!). Čeka se da nominirani predsjednik vlade predoči svoj program Skupštini, što mora učiniti valjda u ponedjeljak (10 dana). Pritisak je na socijalisti da popuste.

Spomenuo sam da neobičnost, da desni Telegraph i Forbes žestoko reagiraju, u ime demokracije dajući podršku ljevičarskog većini u portugalskom parlamentu, a da ljevičarski Guardian iskazuje simpatije mjerama austerity, koje provodi aktualna vlada. Zar je stvarno pitanje odnosa prema naciji i prema EU zastrlo sva druga?
frown emotikon

Guardian je objavio jedan komentar, u ponedjeljak također
, te kao i ja navode i žestoki komentar Telehrapha od tri dana ranije. Komentar je suzdržan, neutralan, blago naklonjen desnici (citiraju njemačku kancelarku, ne nekog socijalista - što npr. Francuzi kažu? ako netko zna francuski...).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 12:10   #33
Vijest tko zna zašto nije interesantna medijima, reagiralo je zapravo par profesora u Engleskoj i Francuskoj što su prenijeli neki portali. Pa ipak radi se o nasilnom ukidanju demokratskih standarda uz prešutnu podršku EU institucija i muk država članica EU.
Obzirom da naši mediji ne pišu o tome, ponudio sam večernjaku preko barometra članak koji govori o tome. Većinu članaka koje sam ponudio večernjaku isti je i objavio na portalu a neke je i tiskao, premda je barometar ovaj izdvoio, večernjak ga je zaobišao...
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 21:26   #34
Socijalisti, marksisti, komunisti i zeleni srušili portugalsku vladu desnog centra

SAMO šest tjedana nakon izbora, pala je manjinska vlada portugalskog premijera Pedra Passosa Coelha pošto joj je u utorak izglasovano nepovjerenje.

Passos Coelhova vlada uspjela je dobiti samo 123 od ukupno 230 glasova na izjašnjavanju o prijedlogu Socijalističke stranke.

Socijalisti, marksistički Lijevi blok, komunistička partija i zeleni izglasovali su nepovjerenje Passos Coelhovoj vladi desnog centra i njegovu novome paketu ekonomskih mjera.

Lijevo orijentirane stranke osvojile su većinu zastupničkih mjesta na izborima održanim 4. listopada, no tada još nisu službeno oformile koaliciju. Nakon toga su se uspjele složiti oko zajedničkog programa te su odbile Passos Coelhov plan, što znači da će aktualni premijer morati podnijeti ostavku.

Promjenu vlade morat će odobriti portugalski predsjednik Anibal Cavaco Silvo, koji će najprije saslušati prijedloge stranačkih čelnika. Dotad Passos Coelho ostaje na vlasti.

EU i Međunarodni monetarni fond 2011. su spasili Portugal od bankrota paketom pomoći u iznosu od 78 milijarda eura.

Passos Coelhova koalicija koja je potom uvela niz mjera štednje i reforme kako bi zemlja prevladala gospodarsku krizu izgubila je apsolutnu većinu u parlamentu na prošlomjesečnim izborima.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...ra/855108.aspx
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 21:53   #35
FB prijateljica poslala mi je poveznicu na vrlo zanimljiv intervju s portugalskom zastupnicim u Europskom parlamentu, s luksemburškog sajta. Kandidatkinja je Lijevog bloka na izborima za predsjendika republike, koji će biti u siječnju.

Informativna stranica o njoj na wikipediji (engleskoj):
Marisa Isabel dos Santos Matias

The left(s) in Portugal: Between principles and power

Evo preveo sam, prepričavam i sažimam dijelove intervjua.

Zanimljivo je da na pitanje o niskoj izlaznosti na parlamentarnim izborima (55%) spominje problem neažuriranog registra birača: ima barem milijun upisanih koji ne postoje. Zvuči poznato?

također spominje da je pola milijuna ljudi, naročito mladih, otišlo na rad u inozemstvo, i samo mali dio njih je glasao, jer je bilo slabo organizirano. (Isto zvuči poznato... )

O slamanju Sirize u Grčkoj: to je bio veliki proces ucjenjivanja za loše ugovore, ali vidjeli smo i dignitet ljudi koji se bore za svoja prava i nezavisnost. Sada više nitko ne može reći da ne zna kako [europske] institucije rade. Svatko je svjestan kako one koriste uccjenu s ciljem implementiranja svojih politika.

Nećemo prihvatiti dalje žrtve u ime euroa - to ostaje naša politika.

Znatan većina Portutalaca, a i većina u drugim zemljama, bolesna je i umorna od politike i političara. Ali su također bolesni od austerity [ovaj pojam valjda ne treba prevoditi, kao internacionalizam]. Bilo bi dobro ako možemo pretvoriti tu društvenu većinu u političku većinu.

Institucije tretiraju demokraciju na najgori mogući način i ne slušaju građane. Donedavno, vidjeli smo da raste značaj izrazito desnih ["far-right"] populističkih pokreta. Sad vidimo da izranjaju i alternative drugačijeg spektra. Mislim da je to prvi korak prema promjeni političkog režima u Europskoj uniji.

U Portugalu, postoji grupa unutar Socijalističke partije koja je protiv saveza s ljevicom. Nadam se da ćemo ostati ujedinjeni.

Što vidimo zadnjih dana je sramota: vlada koristi ove prijelazne dane da završi privatizaciju u vrlo kritičnim sektorima i da imenuje visoke službenike, njih više od stotinu.

Na predsjedničkim izborima, bit će samo jedan kandidat desnice. Odlično poznat u javosti, dobiva u prvim anketama 49% glasova. Bit će više kandidata ljevice, uz nadu da kandidat desnice neće pobjediti u prvom krugu, pa će se svi glasovi ujediniti u drugom krugu. Više kandidata u prvom krugu može biti dobro za široku mobilizaciju pristaša ljevice.

Socijalistički lider Costas je najavio da će moguća buduća lijeva vlada prihvatiti
“European budget framework”. To je ograničenje za anti-austerity politike, ali će ljevica inzistirati na mjerama kao što su oporavak plaća i mirovina koje su bile rezatne, zaštitu deprivilegiranih i suzbijanje siromaštva. Proučavali smo sve mogućnosti i napravili veliki posao da prezentiramo alternativne prijedloge proračuna.

Veliki je rizik prihvaćanje restriktivnog okvira, ali gore bi bilo da se nastavi ista vlada i istap poltika. Držimo se svoje političke linije, ali znamo da moć bez načela ne služi ničemu, ali i načela bez moći ne služe ničemu.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 23:28   #36
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
[B]Passos Coelhova vlada uspjela je dobiti samo 123 od ukupno 230 glasova na izjašnjavanju o prijedlogu Socijalističke stranke.
Koliko kužim, došlo je dakle od toga da je dio socijalističkih zastupnika glasao protivno odluci stranačkoga vodstva. Desni centar ima 107 zastupnika, jedan valjda neutralan. ljevica ukupno 122. Matias gore spominje tu grupaciju nezadovljnih u SP. Manevar predsjednik republike i jest bio da se takvi privuku. 15 ih je bilo neposlušno. a trealo je 18.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 01:53   #37
Evo još jedan širi komentar:
Portugal: lijeva koalicija uzdrmana, ali izdržala pritisak financijskih i političkih moćnika
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 23:38   #38
Situacija se pogoršava.

Passos Coelho traži nove izbore, smatrajući potez ljevičarskog dogovora svojevrsnim državnim udarom.

Predsjednik Cavaco Silva potječe iz iste stranke desnog centra kao i premijer Coelho. On neće dati mandat za sastavljanje vlade Antoniju Costi i lijevoj koaliciji, a predsjednički izbori su blizu i on sada može ostaviti vrući krumpir svojem nasljedniku, i onda će sve ovisiti hoće li na tu poziciju biti izabran Marcelo Rebelo de Sousa (desno) ili će biti izabrana Maria de Belem Rosario (lijevo).

Postoji tu nekoliko vrlo čudnih stvari, koje zapravo nisam znala o portugalskom Ustavu i zakonima sve ove godine što se bavim tom zemljom.

1) Ponajprije, iako portugalski Predsjednik Republike nema izvršne ovlasti, niti se radi o polupredsjedničkom sustavu u pravom smislu, ima jednu ovlast koju recimo Predsjednik/ca RH nema - to je uloga "amenovanja" zakona. Tu spada i mogućnost da bez saslušanja svih strana daje mandat za sastavljanje vlade relativnom pobjedniku, a da pritom isti ne mora imati "ruke" u parlamentu.

2) Bez obzira na sve to, dosad se nije dogodila manjinska vlada, i zapravo je riječ o praksi koja je nova, a tom se činjenicom Antonio Costa koristi u cijeloj svojoj akciji osvajanja premijerskog mjesta.

3) Postizborne koalicije relativnog gubitnika s manjim strankama nisu isto do sada bile praksa, iako se i to u mnogim drugim zemljama događa. Na to se poziva Passos Coelho dok traži nove izbore.

4) Iz nekog meni još nejasnog razloga, Predsjednik trenutno nema ustavne ovlasti da raspusti parlament, a moram proučiti zašto. Možda zato što u ovoj situaciji mora prvo odraditi konzultacije s potencijalnom garniturom izvršne vlasti.

Znači novi parlamentarni izbori zasad nisu mogući, možda dok ne prođu predsjednički. Ako M. R. de Sousa dobije, vjerojatno će odmah biti izbori, a ako dobije M. B. de Rosario doći će do sastavljanja koalicijske vlade.

Možda sam u krivu, vidjet ćemo.

Općenito, po mom mišljenju Antonio Costa je jedan suvisao čovjek, koji je napravio veliki posao na poziciji gradonačelnika glavnog grada, očistio korumpianu situaciju prijašnje vlasti, nije nikada bio blizak svom kontroverznom stranačkom kolegi i bivšem premijeru Joseu Socratesu, postao je vrlo popularan među stanovnicima grada i primijenio je najinovativnije metode upravljanja gradom - pokrenuvši jedan od prvih startup inkubatora u Europi, i nešto što se zove participativni proračun i omogućava iznos koji stanovnici mogu zatražiti za neke stvari koje sami procijene da su u interesu grada.

Problem je u tome što Costa nije napravio dovoljno dobar predizborni PR i nije na pravi način prikazao svoj rezultat i ciljeve pred biračima, koji su još uvijek pod dojmom koruptivnih afera bivšeg stranačkog lidera. Za jedan dio biača njegove stranke on "nije dovoljno ljevičar", i zaista, on više pripada nekoj liberal-demokraciji, koja u Portugalu i ne postoji kao politička opcija. Isto tako, u samom glavnom gradu ipak živi tek nekih 7-8% stanovništva, ali ne računamo okolicu koja spada u druge jedinice lokalne samouprave.

Društvo je veoma podijeljeno, najviše zbog toga što jedni vjeruju da će vlada desnog centra nastaviti s reformama u vidu mjera štednje i skinuti internacionalni MMF aranžman s vrata, dok drugi vjeruju da će Costa stvoriti potpuno novi ekonomski model, prema načinu na koji je upravljao glavnim gradom. Ipak, dio njegovih birača ne želi koaliciju s komunistima, zelenima i tim lijevim blokom (to je nešto poput živog zida ili syrize).

Mislim da bi prijevremeni izbori bili najbolje rješenje.
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 00:26   #39
Novi parlamentari izbori mogu se raspisati tek šest mjeseci nakon prethodnih.

Međutim, predsjednik republike ne DAJE MANDAT, nego IMENUJE PREDSJEDNIKA VLADE. Kvaka je u tome, da istog trenutka taj postaje predsjednik vlade, iako ne sa svim ovlastima, tehnička vlada, a onda ima 10 dana da prezentira program u Skupštini Republike, pa ako ne prođe, podnosi ostavku - ali predsjednik može opet istog imenovati i to kolik osam shvati obez ograničenja koiiko puta. Kod nas, Kolinda može imenovati Karamarka, ili recimo Petrova, za mandatara, ali u međuvremenu je predsjednik vlade i dalje Zoran Milanović.

LIjevi blok je "sestrinska stranka" Sirize, ALI ZABOGINJE NEMA ŽIVI ZID S TIME NIKAKVE VEZE!!!!!!
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 00:30   #40
Inače, u prvoj verziji svog gore linkanog teksta sam napravio krajnje glupu grešku s brojkama. Lijeva koalicija je ostala jedinstena, dapače, i onaj jedan nezavisni im se pridružio, i 123 je glasalo protiv predloženog programa vlade. Dakle, iako kažu da ima u Socijalističkoj stranci onih koji su nezadovljni koalicijom s radikalnom ljevicom, strančaka stega je ostala neokrnjena.

bit že zanimljivo gledati kako će seto raspelsti. Ali, kako eć biti u Španjolskoj?= Situacija će biti izgleda jako slična, da bi Socijalsiti mogli biti u situaciji birati, sastavljati vlasu s Podemosom ili s PP, iako Podemosu pada popularnost. E da, tu su i jaki "Građani"... uf...
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:17.