Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2005., 11:59   #1
Fotogramertija - racunanje relativne pozicije kamere

Dali netko ima link ili formule za racunanje relativne pozicije kamera? Naprave se dvije fotografije objekta iz raznih uglova, na obe fotografije se nadje nekoliko tocaka objekta i onda se iz kordinata tih tocaka racuna pozicija kamera.
lijencina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 14:15   #2
Probaj na programiranje ili elitesecurity.org->3d programiranje
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 21:31   #3
Pitanje za vrsne matematicare:

Rijesavam sistem sa vise jednakosti nego nepoznanica koristeci metodu najmanje sume kvadrata razlike (least squares). Da li je tocno da je najnaprednija metoda rijesavanja takovog sistema "singular value decomposition". Da li je tocno da je metoda koja se najcesce koristi QR-(Householder)-dekompozicija? Zasto bas Householder dekompozicija?
lijencina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 10:57   #4
Re: Fotogramertija - racunanje relativne pozicije kamere

Quote:
lijencina kaže:
Dali netko ima link ili formule za racunanje relativne pozicije kamera? Naprave se dvije fotografije objekta iz raznih uglova, na obe fotografije se nadje nekoliko tocaka objekta i onda se iz kordinata tih tocaka racuna pozicija kamera.
daj ovo malo objasni....jel se radi o stereoparu ili ne i što misliš pod pojmom relativna pozicija kamere....prije relativna pozicija projekcijskog središta
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 11:47   #5
Re: Re: Fotogramertija - racunanje relativne pozicije kamere

Quote:
Rain kaže:
daj ovo malo objasni....jel se radi o stereoparu ili ne i što misliš pod pojmom relativna pozicija kamere....prije relativna pozicija projekcijskog središta
U najjednostavnijem slucaju radi se o stereoparu, ali opcenito moze se raditi o bilo kojem broju fotografija objekta slikanih iz raznih uglova.

U najjednostavnijem slucaju pretpostavlja se da je kamera kalibrirana, znaci idealna kamera. Razne opticke distorzije se ignoriraju. Onda je kamera koja je napravila odredjenu sliku potpuno definirana sa svojom pozicijom u prostoru sa tri parametra Xc,Yc i Zc, svojom rotacijom u prostoru odnosno kutevima Alfa_c, Beta_c, Gama_c i konacno fokalnom duljinom F.

Sada, ako imas dvije fotografije objekta i naprimijer znas X0,Y0,Z0,Alfa0,Beta0,Gama0,F0 za prvu sliku, onda mozes izracunati X1,Y1,Z1,Alfa1,Beta1,Gama1,F1 za drugu sliku (za odrediti X1,Y1 i Z1 trebas jos dodatnu informaciju kao sto je npr dimenzija slikanog objekta).

Naravno ako ne znas tocan X0,Y0,Z0,Alfa0,Beta0,Gama0 za prvu sliku mozes pretpostaviti da je X0=0, Y0=0, Z0=0, Alfa0=0, Beta0=0, Gama0=0 i onda odredjujes RELATIVNU poziciju i orijentaciju kamere koja je napravila drugu sliku, znaci opet trazis X1,Y1,Z1,Alfa1,Beta1,Gama1,F1 za drugu sliku, u odnosu na prvu sliku.

(nisam siguran da se u literaturi kutevi oznacavaju sa Alfa, Beta i Gama, ali nema veze)
lijencina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 12:04   #6
ajd iskopam ti to ovih dana...moram potražit stare bilježnice.....valjda ima u blitzupredmetnoj ...ne znam napamet
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 12:09   #7
Quote:
Rain kaže:
ajd iskopam ti to ovih dana...moram potražit stare bilježnice.....valjda ima u blitzupredmetnoj ...ne znam napamet
Mislim da sam nasao osnovne formule. Nisam jos probao. sada me najvise zanima da li je tocno da je najnaprednija metoda rijesavanja takovog (preodredjenog nelinearnog) sistema "singular value decomposition". Da li je tocno da je metoda koja se najcesce koristi QR-(Householder)-dekompozicija? Zasto bas Householder dekompozicija?
lijencina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 12:48   #8
pitaj shadowmana ili mathbaby oni ti to mogu objasniti, samo ne znam zašto se s tim zamaraš, nije valjda da imaš neki niz snimki i izjednačavaš blok ili nešto takvo?

koje su ti dimenzije matrice?
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 13:31   #9
U principu bi ti bilo koja least square metoda trebala riješit problem. Ako je matrica jako velika, u što ne vjerujem, onda ima smisla tražiti naprednije izoptimizirane metode u koje, mislim, spada i ta od Householdera.


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.