Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2007., 09:00   #1
Ateizam u danasnjem hrvatskom drustvu

Molio bih Vas za misljenje o ateizmu u Hrvatskoj danas, kakav je polozaj i iskustva ateista u hrvatskom drustvu i kakva je perspektiva ateizma u Hrvatskoj i opcenito u svijetu globalizma i konzumerizma.
SPANGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 11:13   #2
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
Molio bih Vas za misljenje o ateizmu u Hrvatskoj danas, kakav je polozaj i iskustva ateista u hrvatskom drustvu i kakva je perspektiva ateizma u Hrvatskoj i opcenito u svijetu globalizma i konzumerizma.
Položaj... recimo da sam diskriminaciju doživio jedino u osnovnoj školi kad sam em bio ostavljen na cesti jedan sat u sred rasporeda dok su ostali imali vjeronauk, em bio gledan kao neka sotona od ostalih učenika. Kasnije većih problema nikad nisam imao, iako sam od kad znam za sebe bio aktivni ateist i nikad se nisam ni najmanje trudio skrivati svoje stavove.
Sad, vjerujem da bi u nekoj maloj ruralnoj sredini situacija bila drugačija.

Perspektiva ateizma... za sad sve bolja. Nadam se da uskoro biše neće biti moguće ni sitne svinjarije koje se još uvijek događaju i da nitko neće sjediti na cesti umjesto u školi...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 11:19   #3
Nemam nikavih problema, najveći ateizam propagira Zvijer (crkva) svoijim lažima i prijevarama. Ne dozvoljam Zvijeri da me vrijeđa jer sam veća od Zvijeri i jer jer sam dovoljno velika da ratujem s njom.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 11:34   #4
Quote:
Skromnost je vrlina glupih!
ovo kaže osoba koja se poziva na Bibliju.( i još tvrdi da je Kc zvijer iz Otk ).
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 12:20   #5
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
ovo kaže osoba koja se poziva na Bibliju.( i još tvrdi da je Kc zvijer iz Otk ).
I u čemu je problem.

Zašto svi vi prolupate kada vam se kaže istina.

Uostalom, Biblija s epoziva na mene u Otkrovenju.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 19:51   #6
Iako sam odgojen kao rimokatalik, već sam u 2. srednje shvatio da sam daleko od bilo kakve vjere....
Tako danas i živim o do sada nisam imao problema...
Važno je reći da sam uvijek mrzio ići u crkvu i slušati gluposti...
Nemam ništa protiv tko je pravi rimokatolik ili bilo koje druge vjere i nikada ne bih na vjeroskoj osnovi nekome nešto prebacio...
Lenz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 11:49   #7
Sta mislite o osnivanju neke udruge ljudi koji se osjecaju ateistima?
Takvih ljudi u nasem drustvu ima sigurno vise nego sto se misli, a nitko ih ne predstavlja organizirano, a time i ne zastupa njihove interese. Pojedini stranacki lideri izjasnjavaju se agnosticima, ali niti jedna stranka ili udruga nije se deklarirala da zastupa interese i te skupine ljudi u drustvu.
Postoji rezerva i izvjestan strah ljudi da se deklariraju javno kao takvi.
SPANGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 11:58   #8
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
Sta mislite o osnivanju neke udruge ljudi koji se osjecaju ateistima?
Takvih ljudi u nasem drustvu ima sigurno vise nego sto se misli, a nitko ih ne predstavlja organizirano, a time i ne zastupa njihove interese. Pojedini stranacki lideri izjasnjavaju se agnosticima, ali niti jedna stranka ili udruga nije se deklarirala da zastupa interese i te skupine ljudi u drustvu.
Postoji rezerva i izvjestan strah ljudi da se deklariraju javno kao takvi.
1

2
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:02   #9
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Nemam nikavih problema, najveći ateizam propagira Zvijer (crkva) svoijim lažima i prijevarama. Ne dozvoljam Zvijeri da me vrijeđa jer sam veća od Zvijeri i jer jer sam dovoljno velika da ratujem s njom.
potpis
jajoglavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:20   #10
kaj će nam udruga, ne kužim....
ti bi fural svoje interese kroz interese atesita. daj budi pošten pa tak reci.
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:43   #11
Quote:
Sta mislite o osnivanju neke udruge ljudi koji se osjecaju ateistima?
Glupost.
Koji bi bili zajednički interesi te grupacije?
Dovoljno je boriti se za sekularizam, razum i intelektualno poštenje, a u takvu grupaciju mogu i teisti ući.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 13:08   #12
Udruga ateista ima smisla. Znam da u SAD-u postoje udruge takve vrste, najvjerojatnije i širom Europe. Udruga, kao i svaka druga, zastupa i brani interese ideje na kojoj se temelji. Npr. takva udruga bi sigurno branila elemente sekularne države koji se često nađu pod pritiskom crkve, pogotovo kada država ne reagira promptno ili uopće. Neke ateističke udruge provode natječaje i izabranima omogućuju stipendije za školovanje i slične stvari, itd. Gay udruge i udruge za pomoć ženama, koje su prilično glasne u ovoj zemlji, su napravile korisne stvari za osobe koje su kod njih potražile pomoć ili savjet pa mislim da i udruga ateista ima svoje mjesto.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 17:23   #13
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
Sta mislite o osnivanju neke udruge ljudi koji se osjecaju ateistima?
Takvih ljudi u nasem drustvu ima sigurno vise nego sto se misli, a nitko ih ne predstavlja organizirano, a time i ne zastupa njihove interese. Pojedini stranacki lideri izjasnjavaju se agnosticima, ali niti jedna stranka ili udruga nije se deklarirala da zastupa interese i te skupine ljudi u drustvu.
Postoji rezerva i izvjestan strah ljudi da se deklariraju javno kao takvi.
mogli bi napravit neki casopis kao Glas Koncila, mogo bi se zvat Glas RAZUMA
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 17:34   #14
Quote:
satori@sanitarium kaže: Pogledaj post
mogli bi napravit neki casopis kao Glas Koncila, mogo bi se zvat Glas RAZUMA
Bojim se da bi bio jako nepoželjan
Razum, RAZUMMM!!! Sotonin proizvod
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 17:52   #15
pa evo ja kao ateist nisam nikad imao problema osim zbog vrijedanja crkve i njezinih poglavara u hrvatskoj i svijetu (citaj bozanic i papa ratzinger)
__________________
He who fights with monsters might take care lest he thereby become a monster. And if you gaze for long into an abyss, the abyss gazes also into you. ''
Friedrich Nietzsche
choko_milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 12:23   #16
Mislim da baš i nema smisla osnivati neku udrugu. Udruga ljudi koji ne vjeruju u boga. Glupo.
To bi se pretvorilo u sijelo antiteista i to onih agresivnih. Ateisti i agnostici bi opet time najebali.
Nisam anarhičan, ali organizacija u ovom smislu ne sluti na dobro.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 12:27   #17
treba udruga
danas svaki k.... ima udrugu
jajoglavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 15:54   #18
Udruga ateista... nikako. Kao što je netko na youtube-u izjavio (a bio je link i ovdje, čini mi se), glupo je udruživati se oko negativnoga, tj. oko nedostatka vjerovanja u nešto.

Udruga sekularnih humanista recimo već zvuči smisleno... ali ateista... teško. S 50% ateista zapravo imam jednako toliko zajedničkog koliko s religioznima...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 17:48   #19
Udruga za poticanje stava o nepostojanju bozanskoga? Zasto? Uostalom, ako ne vjerujes u bozansko vjerovatno je da ces se u zivotu posvetiti necemu zemaljskom (npr. znanost) i to promovirati kao izbor. Zato mi se cini da u osnovi ateisa ne lezi ideja o nepostojanju boga/bozanskog, nego opredjeljenje za nesto sto to ne podrazumijeva. Sta ce onda ateisu udruga u kojoj bi promovirao nesto u biti manje znacajno za njega?
Animus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 18:21   #20
Nije to bas tako bezazleno kako izgleda. Deklariranim ateistima tesko su dostupna npr. neka radna mjesta- npr u vojsci i sl. sluzbama gdje se gotovo podrazumjeva vjera i sve s njom spojeno. O nekoj karijeri u poslovima vezanim za javne nastupe nema ni govora.Pogotovo sto se ateizam kod nas danas uglavnom percipira kao ljevicarenje i maltene komunisticka ideologija.
Ima li u dosadasnjim hrvatskim vladama od 90. i jedan deklarirani ateist ministar?
SPANGA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.