Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2011., 12:16   #1821
Eto, danas vidjela nalaz - na tašte 4,6, nakon popijene otopine 5,2. Hm, sad doktoru nije jasno, zašto mi je prije dva tjedna na tašte bio 4,8, a nakon one otopine 7,5. Meni je važno da je ipak sad ok...
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 12:29   #1822
Quote:
Suncana 007 kaže: Pogledaj post
Eto, danas vidjela nalaz - na tašte 4,6, nakon popijene otopine 5,2. Hm, sad doktoru nije jasno, zašto mi je prije dva tjedna na tašte bio 4,8, a nakon one otopine 7,5. Meni je važno da je ipak sad ok...
A šta je falilo vrijednosti 7,5 mmol/L???? Zaista mi nije jasno ako je normala do 8 mmol/L. Kod netrudnica uredan OGTT je da je GUK nakon 2 h do 7,8 mmol/L.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:27   #1823
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
A šta je falilo vrijednosti 7,5 mmol/L???? Zaista mi nije jasno ako je normala do 8 mmol/L. Kod netrudnica uredan OGTT je da je GUK nakon 2 h do 7,8 mmol/L.
Ne znam, jer se ne kužim baš u to, al navodno je bio povišen... Ne znam, ja jesam trudna, i prije mi je uvijek šečer bio ok...
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:31   #1824
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
A šta je falilo vrijednosti 7,5 mmol/L???? Zaista mi nije jasno ako je normala do 8 mmol/L. Kod netrudnica uredan OGTT je da je GUK nakon 2 h do 7,8 mmol/L.
hm
otkud ti ovih 8mmol/L?
u petrovoj i vinogradskoj je ref. vrijednost za ogtt nakon 2h ovih 7,8 mmol/L, al mislim da pri tome ne rade razliku trudnice i ne-trudnice.
moj je bio 7,7 mmol/L pa sam zavrsila na dijeti.

Quote:
Suncana 007 kaže: Pogledaj post
Eto, danas vidjela nalaz - na tašte 4,6, nakon popijene otopine 5,2. Hm, sad doktoru nije jasno, zašto mi je prije dva tjedna na tašte bio 4,8, a nakon one otopine 7,5. Meni je važno da je ipak sad ok...
jesi u medjuvremenu (ta dva tjedna) bila na dijabetickoj dijeti? to je moglo utjecati na nalaz.
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:39   #1825
Prema novim smjernicama na VV gornja referentna vrijednost je 8.9
__________________
...for your love there is no measure...
Pika225 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 16:25   #1826
Quote:
Pika225 kaže: Pogledaj post
Prema novim smjernicama na VV gornja referentna vrijednost je 8.9
Hvala.

Quote:
Leda kaže: Pogledaj post
hm
otkud ti ovih 8mmol/L?
u petrovoj i vinogradskoj je ref. vrijednost za ogtt nakon 2h ovih 7,8 mmol/L, al mislim da pri tome ne rade razliku trudnice i ne-trudnice.
moj je bio 7,7 mmol/L pa sam zavrsila na dijeti.

Evo ovdje sam to našla. Čak sam pogriješila, nakon 2h prema ovome GUK ide do 8,5 mmol/L te ako je toliki ili veći, postavlja se dijagnoza gestacijskog dijabetesa.
Kod netrudnica granična je vrijednost ogtt-a nakon 2 h 7,8 mmol/L no za razliku od trudnica nekoga tko ima povišen GUK > 7,8, a još uvijek < 11,1 kažemo da ima netoleranciju glukoze nakon opterećenja, a ne dijabetes.
Prema preporuci SZO je gornja granica za trudnice 7,8 mmol/L nakon 2 h od opterećenja. S jedne strane je jednostavno jer se ne mora razmišljati o tome da li je netko trudnica ili ne te se propiše dijeta i prati. No, s druge strane pitanje je koliko ta hiperglikemija doista šteti trudnici i fetusu, odnosno, koliko je klinički značajna i drugoje pitanje koja je to vrijednost GUK-a u OGTT-u koja je doista povezana s kasnijim komplikacijama. Zbog tog je rađena HAPO studija koja je dala neke odgovore te sve imaš u linku.

Osobno, američki sistem mi se čini bolji koji za trudnice ima 2 testa, jedan od 1 h koji se radi svima i drugi od 3 h za sve s patološkim testom koji traje jedan sat te se tek onda postavlja dijagnoza GDM.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 17:34   #1827
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Evo ovdje sam to našla. Čak sam pogriješila, nakon 2h prema ovome GUK ide do 8,5 mmol/L te ako je toliki ili veći, postavlja se dijagnoza gestacijskog dijabetesa.
Kod netrudnica granična je vrijednost ogtt-a nakon 2 h 7,8 mmol/L no za razliku od trudnica nekoga tko ima povišen GUK > 7,8, a još uvijek < 11,1 kažemo da ima netoleranciju glukoze nakon opterećenja, a ne dijabetes.
hvala za link (sad vidim da sam to vec bila citala, al sam opcenito poglupila u trudnoci i sve zaboravljam i slabo shvacam)
tamo se govori o svim vrijednostima iz venske plazme?
i tebi su u saltzeru sva tri vadjenja radili iz vene?
meni su uvijek (VV, petrova, vinogradska) samo prvo vadjenje radili iz vene, a sve ostalo iz prsta (to je kapilarna krv, jel?)
koliko se uopce razlikuju te vrijednosti, tj. koje su vece? ove venske?
i istina, da, meni nije nikad postavljena dijagnoza gestacijskog dijabetesa - jer za to nisam ni imala vrijednosti. al dijeta, to da (zbog intolerancije glukoze i oksiformne krivulje).
pa vecina nas ovdje i je s takvim nalazima?
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 17:35   #1828
nama u varaždinu ginekolozi i dijabetolozi u bolnici toleriraju vrijednost šećera 1 sat nakon obroka 6,8, sve što je iznad toga oni svrstavaju u gestacijski dijabetes.
__________________
MOJA SREĆA 04.08.2006., DRUGA SREĆA 25.07.2011.
linakina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 18:58   #1829
Quote:
Leda kaže: Pogledaj post
i istina, da, meni nije nikad postavljena dijagnoza gestacijskog dijabetesa - jer za to nisam ni imala vrijednosti.
bolje da se skoncentriram malo:
"Za dijagnozu gestacijskog dijabetesa potrebno je da barem jedna od navedenih koncentracija glukoze u venskoj plazmi majke bude jednaka ili veća od graničnih vrijednosti: a) na tašte >5,1mmol/L, b) nakon 75 grama glukoze (OGTT) nakon sat vremena >10 mmol/L i nakon 2 sata od opterećenja >8,5 mmol/L."
link
meni je taj bio 10,6mmol/L, ali krv iz prsta

btw, zgrijesila sam: upravo se najela tortelina u umaku od vrhnja i sira
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 19:16   #1830
Ne, nisam bila na dijeti, i dalje sam jela ko i inače...
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 07:25   #1831
Quote:
Leda kaže: Pogledaj post
hvala za link (sad vidim da sam to vec bila citala, al sam opcenito poglupila u trudnoci i sve zaboravljam i slabo shvacam)
tamo se govori o svim vrijednostima iz venske plazme?
i tebi su u saltzeru sva tri vadjenja radili iz vene?
meni su uvijek (VV, petrova, vinogradska) samo prvo vadjenje radili iz vene, a sve ostalo iz prsta (to je kapilarna krv, jel?)
koliko se uopce razlikuju te vrijednosti, tj. koje su vece? ove venske?
i istina, da, meni nije nikad postavljena dijagnoza gestacijskog dijabetesa - jer za to nisam ni imala vrijednosti. al dijeta, to da (zbog intolerancije glukoze i oksiformne krivulje).
pa vecina nas ovdje i je s takvim nalazima?
Sva tri vađenja su bila iz vene. Na drugo ne bih niti pristala. Čini mi se da venska plazma ima niže vrijednosti od pune kapilarne krvi i kapilarne plazme, no neda mi se sad tražiti da to točno provjerim. Neke su i jednake, ne znam sad na pamet točno.
U trudnoći nema intolerancije glukoze, sve je GDM, pitanje je samo da li je manifestan ili nije. Manifestan ima svoje simptome i vrijednost guk-a na tašte >= 7 mmol/L, dok ovaj drugi to nema.

I hajd me prosvijetlite šta su to oksiformne krivulje? Ja to u mojoj literaturi nisam nigdje vidjela. Kakav je to profil/ogtt koji se nazove 'oksiformnom krivuljom'?
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 07:28   #1832
Quote:
linakina kaže: Pogledaj post
nama u varaždinu ginekolozi i dijabetolozi u bolnici toleriraju vrijednost šećera 1 sat nakon obroka 6,8, sve što je iznad toga oni svrstavaju u gestacijski dijabetes.
Oni su po mojem mišljenju prestrogi što se samokontrole tiče ( zanima me od kud im taj kriterij), no kod kriterija za postavljanje dijagnoze ne bi trebalo biti previše mudrosti. Ili će koristiti kriterije prema SZO i imati puno trudnica s GDM ili će koristiti kriterije prema HAPO studiji kako i predlaže ginekološko društvo.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 10:06   #1833
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Oni su po mojem mišljenju prestrogi što se samokontrole tiče ( zanima me od kud im taj kriterij), no kod kriterija za postavljanje dijagnoze ne bi trebalo biti previše mudrosti. Ili će koristiti kriterije prema SZO i imati puno trudnica s GDM ili će koristiti kriterije prema HAPO studiji kako i predlaže ginekološko društvo.
zato svaka druga trudnica koja dolazi zbog nekih komplikacija na održavanje trudnoće ili na neko promatranje u vz bolnicu ima uz osnovnu komplikaciju i gdm, i svaka druga je na adi na njihovom odjelu
__________________
MOJA SREĆA 04.08.2006., DRUGA SREĆA 25.07.2011.
linakina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 10:31   #1834
Curke, help!

Trudna 10 i pol tj.
radila sam krvnu sliku, glukozu i urin

i ovo piše na nalazu:
(S) Glukoza
rezultat 5.9
Ref. intervali 4.4 - 6.4

i jučer mi dr. veli da je na tašte trebalo biti 5.0
i moram na malu dijetu, ne smijem slatko
malo me to zbunilo, zašto piše da je gornja granica 6.4, ako se 5.0 uzima kao normalno
nije mi teško pripaziti, uopće mi se ne jede slatko, ali malo sam se prepala....
__________________
Bolje šutjeti i biti smatran glupim, nego progovoriti i odstraniti svaku sumnju...
Tily13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 11:07   #1835
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Sva tri vađenja su bila iz vene. Na drugo ne bih niti pristala.
stvarno iritantno sto unatoc smjernicama po svim bolnicama vade iz prsta. valjda im je jeftinije.

Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
I hajd me prosvijetlite šta su to oksiformne krivulje? Ja to u mojoj literaturi nisam nigdje vidjela. Kakav je to profil/ogtt koji se nazove 'oksiformnom krivuljom'?
i ja sam se malo zaletila pa sad ne znam objasniti; taj pojam sam pokupila tu na forumu. koliko ja kuzim, to je ovakav rezultat ko moj, nakon 2 sata je guk u ogtt-u ok tj. unutar ref. vrijednosti, ali onaj nakon 30 i 60 min previse odskace

bolje da se ja prestanem baviti teorijom i brojkama i samo se poslusno drzim dijete...

linakina kod vas u VZ su stvarno strogi!
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 12:28   #1836
Quote:
Leda kaže: Pogledaj post
stvarno iritantno sto unatoc smjernicama po svim bolnicama vade iz prsta. valjda im je jeftinije.


i ja sam se malo zaletila pa sad ne znam objasniti; taj pojam sam pokupila tu na forumu. koliko ja kuzim, to je ovakav rezultat ko moj, nakon 2 sata je guk u ogtt-u ok tj. unutar ref. vrijednosti, ali onaj nakon 30 i 60 min previse odskace

bolje da se ja prestanem baviti teorijom i brojkama i samo se poslusno drzim dijete...

linakina kod vas u VZ su stvarno strogi!
i kod nas se kod ogtt-a (u bolnici) sva tri vađenja (0,60 i 120 min) krvi vade it vene
__________________
MOJA SREĆA 04.08.2006., DRUGA SREĆA 25.07.2011.
linakina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 13:19   #1837
Quote:
Leda kaže: Pogledaj post
stvarno iritantno sto unatoc smjernicama po svim bolnicama vade iz prsta. valjda im je jeftinije.


i ja sam se malo zaletila pa sad ne znam objasniti; taj pojam sam pokupila tu na forumu. koliko ja kuzim, to je ovakav rezultat ko moj, nakon 2 sata je guk u ogtt-u ok tj. unutar ref. vrijednosti, ali onaj nakon 30 i 60 min previse odskace

bolje da se ja prestanem baviti teorijom i brojkama i samo se poslusno drzim dijete...

linakina kod vas u VZ su stvarno strogi!
Hvala, sad mi je jasno.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 13:27   #1838
Quote:
Tily13 kaže: Pogledaj post
Curke, help!

Trudna 10 i pol tj.
radila sam krvnu sliku, glukozu i urin

i ovo piše na nalazu:
(S) Glukoza
rezultat 5.9

Ref. intervali 4.4 - 6.4

i jučer mi dr. veli da je na tašte trebalo biti 5.0
i moram na malu dijetu, ne smijem slatko
malo me to zbunilo, zašto piše da je gornja granica 6.4, ako se 5.0 uzima kao normalno
nije mi teško pripaziti, uopće mi se ne jede slatko, ali malo sam se prepala....
Referentne vrijednosti jesu takve ( po mojem mišljenju su stare), ALI kod netrudnica GUK do 5,6 mmol/L iz venske plazme ( vađenje iz vene) se smatra urednim, a od 5,7-7 mmol/L intolerancija glukoze natašte. E sad u trudnoći su razine glukoze i niže nego kad žena nije trudna, ne znam sad za koliko točno. Dakle, savjet da držiš dijetu nije loš, dapače. Ne znam da li je preporučio OGTT i kada.
Za trudnice je određena referentna vrijednost od 5,1 na tašte prema toj HAPO studiji te sve piše tamo u linku koji sam stavila nekoliko postova više.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 15:25   #1839
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Dakle, savjet da držiš dijetu nije loš, dapače. Ne znam da li je preporučio OGTT i kada.
Za trudnice je određena referentna vrijednost od 5,1 na tašte prema toj HAPO studiji te sve piše tamo u linku koji sam stavila nekoliko postova više.
Dobila sam uputnicu za DZ, opet vaditi glukozu, nakon dijete...

Hvala ti puno na objašnjenju, svakako ću pripaziti.
__________________
Bolje šutjeti i biti smatran glupim, nego progovoriti i odstraniti svaku sumnju...
Tily13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 14:33   #1840
Joj kak sam ljuta na samu sebe
Držim se dijete, čak i izgubila 4 kg u 3 mjeseca (sve skupa dobila 7 kg u T ). Termin mi je u srijedu i kak se bliži, ja sve luđa, svašta bih jela kaj ne smijem
Inače se tu i tam počasti dijabetičkom čokoladom ili keksima, ali rijetko.
I danas pokleknem (ujutro guk na tašte 4,4, ali je i manji jer mi aparatić pokaže više), i poslije se počastim nekim burekom od višnje iz Mlinara i nakon 2h guk 7,5 !!! Mislim, kaj sam očekivala, bolje da si nisam ni mjerila.
Svinja
Jedva čeka da rodim pa da vidim hoće to doći na svoje, hoću li si tu i tam moći priuštiti nekaj slatko
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.