Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2012., 19:21   #381
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Isto tako, mozes otvoriti firmu u HR i ici npr u Njemacku raditi sa svojom firmom, za firme zabrane ne postoje.

Vise nece biti opcija odbijanja radne dozvole jer ti obrazovanje nije po njihovom standardu jer se ulaskom u EU ta klauzula ponistava.

Bugari u Rumunji imaju jos uvijek vazecu zabranu pa ih je puna Njemacka, ljudi nasli nacina, otvore nesto kao obrt (u Njemackoj se to zove "gewerbe") i rade kao sami za sebe a rade kao da su zaposlenici te firme.
Imaju pravo i na Kindergeld:

http://www.spiegel.de/video/einwande...o-1197780.html

No ono sto ja ljudima objasnjavam je sljedece. Da, dozvoljeno je otvorit "nesto kao obrt". Ali najbitnije je ono sto pise u zakonima, a zakoni ne dozvoljavaju nesamostalan radni odnos pod krinkom samostalnog. Znaci ako recimo neki baustelac namjerava "zaposlit" se u Njemackoj tako da otvori obrt a po prirodi posla je zaposlen, to nece biti legalno. Nije legalno ni za Nijemce, naravno da nece bit legalno ni za Hrvate. Tocno je da je taj prekrsaj teze dokaziv nego rad bez radne dozvole, ali to je svejedno prekrsaj i svejedno ce se mozda nac neki ljubomorni radnik koji ce cinkat. Samo upozoravam ljude da to ne shvate olako. Uostalom, s obzirom na to koliko su Rumunji poprijavljivali te obrte, ne bih se cudio da se toj praksi stane na kraj. Bilo je rijeci na ovom forumu da to u Austriji vise ne funkcionira kao prije (bio je doduse slucaj sa BiH drzavljaneom iz Slovenije ako se dobro sjecam).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 19:26   #382
ja sam neki dan u austrijskim dnevnim novinama vidjela članak da su imali par racija po gradilištima i napisali par stotina prijava pitanje je radi li ovdje itko legalno prek ljeta
spishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 23:35   #383
Sefovi obicno "zaborave" napraviti radne dozvole.

Mene je samo sreca spasila od zatvora (i vjerojatno visegodisnjeg izgona) u Becu, kasnije sam nacuo da je sef platio kaznu 100.000 eura jer je "zaboravio" napraviti nam radne dozvole.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 23:41   #384
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Sefovi obicno "zaborave" napraviti radne dozvole.

Mene je samo sreca spasila od zatvora (i vjerojatno visegodisnjeg izgona) u Becu, kasnije sam nacuo da je sef platio kaznu 100.000 eura jer je "zaboravio" napraviti nam radne dozvole.
Pod "zatvor" mislis na ekstradikcijski pritvor, ili? Koliko znam za rad na crno se ne daje zatvorska kazna nego prije izgon.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 23:45   #385
Ako ti papiri nisu u redu strpaju te iza resetaka dok se sve ne razjasni, hoces to zvati zatvor ili pritvor, isto ti je, budes iza resetaka.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 04:07   #386
Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Petrina dobro veli kaj se tiče kontakata i priprema za preseljenje. Ja već aktivno radim na tome,što se tiče Švedske,pa što bude-bude.
Mislim da je u cijeloj toj priči najbitniji jezik!

Ipka,Zeleni10 je u pravu kaj se tiče mijenjanja dosta toga od ulaska u EU. Sve vam je rekao s onim kako su njega mučili sa svjedodžbama,a Mađarima ih nisu ni gledali.

Kad se samo sjetim koliko me poslodavaca u UK odbilo,jer sam imao studentsku vizu,sa samo 20 sati tjedno dozvoljenog rada.

Yep! I ja se pribojavam toga.
ogranicenja rumun i bugar moze preskociti a da ne ceka 7 godina.dovoljno je 12mj da radi bez prekida i onda ima pravo slobodnog kretanja sto se tice posla, znaci vise se ne trazi od njih da apliciraju za radnu dozvolu.druga opcija da radi kao self-employed gdje mu takodje ne treba dozvola za rad.takodje 3 opcija je student viza gdje ima pravo raditi 20h sedmicno i ako izdrzi 12mj bez prekida ima pravo na free movement.

Postoji jos i exemptions from the worker authorisation requirement sto se tice Rumuna i Bugara: navodim jedno koje je meni interesantno.
--you have been working with permission, and without interruption, in the UK for a period of 12 months ending on or after 31 December 2006. For example, you are already present in the UK as a work permit holder or in some other category that confers permission to take employment (for example as a student and you have been in part-time employment continuously for 12 months)http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eu...ts/liveworkuk/

npr ako HR bude u situaciji kao RU i BU sto se tice UK postoji sansa za one koji si nekad bili i radili u UK da izbjegnu ogranicenje.
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 11:32   #387
@vagrant,bravo,odlične informacije.

Neka se pokriju ušima oni koji seruckaju da je ova tema niškoristi
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 25.07.2012., 12:26   #388
vagrant: ako si self-employed 12 mj jel onda dobivamo pravo rada bez prekida i slobodno kretanje?
peter871 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 16:07   #389
@peter871,logično bi tako trebalo biti. Njihov uvjet je da si godinu dana radio u UK,ne pitaju kako,samostalno ili od nesamostalne djelatnosti.
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 09:38   #390
o, pa to su već jedna vrata.
peter871 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 10:16   #391
Norveska

Koliko razumijem nema vise nikakvih ogranicenja za Bugare i Rumune,ja mislim da je to pozitivno i da nece biti zabrana ni za hrvatske drzavljane.

Særregler opphevet for bulgarske/rumenske arbeidsinnvandrere
Publisert 21.06.12

Særreglene for arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania ble opphevet med umiddelbar virkning den 15. juni 2012.

Særreglene for arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania ble opphevet i Statsråd den 15. juni 2012 med umiddelbar virkning.
Dette innebærer at nye arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania likestilles med andre innvandrere fra EØS-landene utenom Norden. De trenger ikke lenger søke om oppholdstillatelse, det rekker å registrere seg.
Goranm71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 21:28   #392
EVO KO ZELI U AUSTRIJU

Na novinski upit hoće li Austrija 1. srpnja 2013., kada RH uđe u EU, otvoriti svoje tržište radne snage Hrvatima, austrijski je ministar odgovorio da Austrija neće inzistirati na prijelaznom roku od sedam godina, ali da ima dva okvirna uvjeta koja relativno pomažu Republici Hrvatskoj, uredbu o sezonskoj radnoj snazi na temelju koje mnoge osobe iz Hrvatske dolaze na sezonski rad u Austriju te popis nedostatne radne snage. Dodao je kako je pitanje želi li Hrvatska da se iz nje povlači kvalificirana radna snaga. „Nadam se da će Hrvatska i Austrija uz pomoć zakonske regulative naći adekvatno rješenje tog pitanja na dobro obiju zemalja“, rekao je Mrsić ustvrdivši kako je to i političko pitanje.
Slaven22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 07:14   #393
The EU Affairs - jobs

http://www.eurobrussels.com/job_disp...ussels_Belgium

Evo mogucnosti za HR citizens

good luck
master driller is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 17:06   #394
Quote:
Goranm71 kaže: Pogledaj post
Koliko razumijem nema vise nikakvih ogranicenja za Bugare i Rumune,ja mislim da je to pozitivno i da nece biti zabrana ni za hrvatske drzavljane.

Særregler opphevet for bulgarske/rumenske arbeidsinnvandrere
Publisert 21.06.12

Særreglene for arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania ble opphevet med umiddelbar virkning den 15. juni 2012.

Særreglene for arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania ble opphevet i Statsråd den 15. juni 2012 med umiddelbar virkning.
Dette innebærer at nye arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania likestilles med andre innvandrere fra EØS-landene utenom Norden. De trenger ikke lenger søke om oppholdstillatelse, det rekker å registrere seg.
Super je to, al norveska nije clanica EU pa ne vidim bas sto ce se to za hrvate promijenit u norveskoj nakon ulaska hrvatske u EU.

Osim sto mozda norvezanima postane jasno da ima jos neki narod tamo na supku europe kojima bi mogli podijelit par radnih dozvola
crótach is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 17:31   #395
Nije clanica, ali je u Schengenu i ima ugovor sa EU o slobodnom kretanju i zaposljavanju.

Mojim prijateljima iz Madjarske nisu trebale radne dozvole a meni je odbijena iz prilicno glupog razloga, ako nam ne uvedu prijelazno razdoblje odoh ja odmah tamo jer radna dozvola nece biti potrebna.

Posla ima a place su odlicne.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 19:50   #396
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Nije clanica, ali je u Schengenu i ima ugovor sa EU o slobodnom kretanju i zaposljavanju.

Mojim prijateljima iz Madjarske nisu trebale radne dozvole a meni je odbijena iz prilicno glupog razloga, ako nam ne uvedu prijelazno razdoblje odoh ja odmah tamo jer radna dozvola nece biti potrebna.

Posla ima a place su odlicne.
Tako je,cisto sumnjam da ce se zamarati da uvode prelazno razdoblje samo za Hrvatsku s obzirom na bolje stanje ekonomije u odnosu na Bugarsku i Rumuniju a takodjer i na njezinu velicinu.Ipak bez radne dozvole ce biti mnogo lakse zaposliti se,bar za ljude koji nemaju neko specijalno obrazovanje za koje se moze dobiti radna dozvola.
Goranm71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 23:42   #397
Meni nije problem za posao, meni su problem papiri, a to se napokon mijenja u moju korist 01.07.2013.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 14:34   #398
pitanje, kako ce to izgledati na granici sa slovenijom kad udjemo u eu? hoce li nam i dalje pregledavati putovnicu i eventualno "zezati" kao i do sada?
deisler is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 14:50   #399
Quote:
deisler kaže: Pogledaj post
pitanje, kako ce to izgledati na granici sa slovenijom kad udjemo u eu? hoce li nam i dalje pregledavati putovnicu i eventualno "zezati" kao i do sada?
... pa nece vise biti slovenci na grani leh rvati, pomaknut ce se
__________________
RIJEČKI KARNEVAL
rijeka53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 14:52   #400
Quote:
rijeka53 kaže: Pogledaj post
... pa nece vise biti slovenci na grani leh rvati, pomaknut ce se
ma biti ce dvije godine, tako sam citao....
deisler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.