Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 22:08   #1
Bluetooth i Wi-Fi interferencije na laptopu

Nedavno sam premjestio radni stol na drugo mjesto i imam dva problema: daleko su mi i router i Hi-Fi i ni jednog ne mogu povezati žicom na laptop. Inače imam optiku i 100 Mbps internet. Sad kad sam spojen na Wi-Fi, nemam baš 100% punu brzinu, ali recimo da imam uglavnom oko 80 - 90 Mbps što mi je ok. Međutim, problem nastane kad se Bluetoothom povežem na Amazon Echo Dot koji je povezan na pojačalo i tako streamam glazbu. Brzina interneta padne na cca 10 - 13 Mbps, a osim što je sporiji, često zna i štekati a ako opteretim internet (torrenti npr.), počne mi zvuk preskakati.

Kakve su to nebuloze i pi*darije i ima li neko riješenje za to? Druga opcija mi je streamati glazbu Wi-Fi-em putem DLNA protokola na headless audio server kojeg imam, ali je prevelika latencija (nekoliko sekunda) i neupotrebljivo je za gledanje videa i ostalo.

Laptop je Asus N750JK, OS je dual boot Windows 10 i Ubuntu GNOME 16.04 (problem je više-manje prisutan na oboje), Wi-Fi je Intel Dual Band Wireless AC 7260. U Device manageru mi pokazuje dvije "Bluetooth device" stavke pod "Network adapters"?
__________________
A gde je pečat?
mekerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:21   #2
Kolika ti udaljenost do rutera?čudi me da je toliko slab wi-fi signal da ga čak bluetooth uspije "zatući".Ako je do signala najbolja solucija bi ti bila da nabavis Wireless range extender koji ti je nekakvih 120-150kn skuplje je od wi-fi adaptera ali mislim da je ovako bolje nego da ti mora stalno biti ukljucen u laptop,a šteta je već kad imas takav net da ga nemozes iskoristiti.Također svakako provjeri u postavkama rutera na koliko je podešen wifi signal output level (pojedini znaju biti u power save modu) te slabije slati signal.
__________________
Its just suck...
Lucaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:27   #3
Ma već sam nešto čačkao po routeru baš zbog tog slabog signala, jer mi ni na kraj pameti nije palo da ga Bluetooth kolje. Kad sam tek prebacio stol, bio mi je konstantno spojen na Bluetooth prijamnik i stalno slaba brzina. Slučajno sam primjetio da se stvar popravi kad isključim BT. Problem je što imam stariju verziju Speedport routera pa nemam 5 GHz (što bi vjerojatno uvelike pomoglo jer je BT na 2.4 GHz ako se ne varam?). Ali sam eksperimentirao sa kanalima i nisam puno postigao. Power saving je isključen.

Ispočetka je router bio u drugoj prostoriji jer mi optika dolazi u sobu a stol sam prebacio u dnevni, ali sam uspio preko terase dovesti kroz prozor ethernet kabel u dnevni, tako da je Speedport tamo sada. Ima možda metar i pol, dva zračne udaljenosti, Wi-Fi signal je pun.
__________________
A gde je pečat?
mekerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:41   #4
Da bluetooth je 2.4 ghz standardno.A dobro isao si najjeftinijom solucijom micanja namještaja,nisi cak ni rupe morao bušit,ali opet dva metra doslovce nije nikakva udaljenost..dali ti bluetooth ometa brzinu neta samo na laptopu ili i na nekom drugom uređaju mob/tablet ako si na njima isao vidit stanje brzine tokom ukljucenog bluetootha
__________________
Its just suck...
Lucaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:43   #5
Baš ću probati danas na mobitelu, kad dođem s posla. Neko kratko vrijeme sam bio s mobitela puštao na Bluetooth ali se nisam sjetio izvrtiti Speedtest a sad pretežno s mobitela, ako slušam glazbu, puštam preko DLNA.

Nije mi to sad od neke izričite važnosti, glazbu pretežno slušam sa audio servera kojeg pogoni RPi, ali tu i tamo bi htio pogledati neki video ili poslušati nešto na Youtube, pa da posluži Bluetooth. A ne da mi se duž stana protezati ethernet i audio kablove
__________________
A gde je pečat?
mekerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:50   #6
Probaj bas da znaš gdje je problem konkretno ruter ili wlan u kojeg imam veće sumlje...Razumijem sve,nekoristis puno ali zelis da ipak to radi...netrebas mi nista govoriti,sve razumijem
__________________
Its just suck...
Lucaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 18:48   #7
Evo isprobano i na mobitelu, isto zafrkava. Evo screenshoot, dakle zadnjih 6 gornjih mjerenja, kad se krene odozdo, prvo je bez Bluetootha, pa slijede dva sa uključenim Bluetoothom ali ne svira glazba (ponovio sam mjerenje jer je bio pao na 50 ali se ipak vratio), i onda su ova dva niska dok se stream-a muzika (na trenutke je padao na 5-8 Mbps, dosta je skakalo tokom testa), i zatim opet na vrhu 90+ kad sam ubio Bluetooth.

E sada, to me malo zabrinulo jer sam mislio da je mala vjerojatnost da je to zbog nekakvog internog dijeljenja nečega između BT i Wi-Fi unutar laptopa i mobitela (ista antena, čip, sabirnica, štogod), jer su dva totalno različita uređaja. Ali sam sad probao streamati muziku s mobitela na Bluetooth i mjeriti na laptopu (Ubuntu) i uredno je izmjerio 66 Mbps.

Sjetio sam se da imam negdje stari jeftini kineski Wi-Fi extender kojem je eksplodiralo napajanje. Kao privremeno riješenje bi možda mogao uzeti neki stari punjač od moba i upogoniti to čudo, pa nek on hvata Wi-Fi i onda se kabelom spojiti na njega.

Dugoročno bi trebao investirati u neki kvalitetni router a ne ovo smeće što T-Com dijeli. Gledao sam one neke Asusove sa po 4 antene koji imaju i 5 GHz i sve moguće standarde, ali su po 100 eura. Ili eventualno kupiti onaj tanki ethernet kabel, plosnati, pa ga nekud po podu provući.

Ali me sad čisto informativno zanima zašto se BT i WiFi unutar istog uređaja tako kolju.
__________________
A gde je pečat?
mekerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 21:30   #8
I meni je dvaput dao t-com neki jeftini sa kojim je bilo puno problema, rekel je tada t-com tehničsr da ti nisu skupi i dobili su ih na probu. Na kraju mi je dao siemes novi routeri otad nemam problema. Zovi ti samo t-com da ti nek daju drugi router da ti se taj često smrzava. Reci t-com tehnicaru da hoces siemens

Poslano sa mog ASUS_Z00AD koristeći Tapatalk
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 21:34   #9
neradi ti link od screenshota Sumljao sam i na tu nekakvu hardwersku grešku ali kada sam vidio da je riječ o poprilično kvalitetnom laptopu više je krenilo vući na ruter.A pitanje je sad na koliko radi taj tvoj extender dali ce mu biti dovoljan punjac od moba ili ces morati naci neki mali trafo iz nekakvodg drugog punjaca.

T-com doslovce dan danas djeli polovne siemens sx763 rutere koji su 10god stari.A dobro asus je brend najjeftiniji njihovi ruteri su oko 350kn pa sve do neki 1200 mada ima i skluplji ali ne na hr trzistu.Probaj malo pogledati po njuskalu ili povoljnije i sigurnije na forumima (tipa pce ili bug) ima dosta ljudi koje nove rutere pordaju za stotinjak kuna.
__________________
Its just suck...
Lucaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 08:34   #10
Nebitno koji je ruter i koje snage, brzine itd jer će uvjek kad radi BT imati smetnje međusobne sa padom brzine.
Rješenje je jedino da se rješi BT ili sa wi-fi pređe na 5GHz.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.