Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 02.08.2007., 12:56   #1
Smile Najljepše misli o… Prijateljstvu!

Najljepše misli o… Prijateljstvu! Kako lijepi i obećavajući naslov topica i to još na pdf-u religija. Pa kako to? Otkud ta tema na religiji? Smatram da onaj koji nije doživio ljudsko prijateljstvo – prihvaćanje, ljubav, razumijevanje ali i sukobe, taj ni ne može imati ispravan odnos prema Bogu.

Bog nam se, između ostaloga, objavio i kao Prijatelj. U Iv evanđelju je rekao: Ja vas nazvah prijateljima! Tema topica je upravo to sveto Prijateljstvo, prijateljstvo pisano velikim slovom P, Prijateljstvo između Boga i čovjeka, čovjeka i Boga.

No, da bi se ispravno razumjelo to prijateljstvo potrebno je protumačiti i misterij ljudskog prijateljstva.

Prijatelj obogaćuje život, pruža osjećaj vrijednosti, spoznaju jedinstvenosti, u njemu imamo sigurnost i oslonac, širinu i slobodu, živost i ljubav.

Ljudi su danas sumnjičavi prema institucijama. Mnogi brakovi su razoreni, mnoge vjerske i društvene institucije pokazale su se, u najmanju ruku, dvoličnima. Riječi ljubav, Bog, očinstvo, sinovstvo… toliko često zloupotrebljavane i iskrivljavane da nam je već svima muka kad ih čujemo.

Prijateljstvo nije institucija. To je odnos u koji svako stupa dobrovoljno, slijedeći vlastiti ukus, odabir i ono što mu se sviđa. Danas mnogi misle da je za dobar život potrebno prijateljstvo. Smatraju da je prijateljstvo jedna od najviših životnih vrijednosti.

Prijateljstvo je mnogima siguran oslonac u vremenu bez oslonca, dom u zemlji bez domova. U svakom prijateljstvu može se osjetiti čežnja za nekim tko mi je blizak, tko je uza me.

Mi, ljudska bića, prvenstveno smo relacijska bića, bića u odnosu s drugima. Kad bi religiozni ljudi to mogli nekako shvatiti, to bi sasvim promijenilo shvaćanje pojma svetosti. Svetost bi se tada shvaćala kao trajno Zajedništvo, trajno Prijateljstvo. To Prijateljstvo uključuje ispravne odnose na više razina: sa samim sobom, s drugima, s Bogom s cijelim svemirom. Tada se religiozni ljudi ne bi usmjeravali na sve dublje poniranje u sebe i na pročišćavanje vlastitog bića pomoću samotnog putovanja u nutrinu. Tada bi se usmjeravali na usklađivanje cijele osobe. Usklađivali bi ispravan odnos prema samima sebi. Usklađivali bi svoj odnos s ljudima. Usklađivali bi svoj odnos prema prirodi. I konačno usklađivali bi odnos s Bogom.

Ovdje vas pozivam neovisno o vašim religioznim ili inim uvjerenjima da malo progovorite u vezi ove vrlo pozitivne, ekumenske i dijaloške a nadasve tople i ljudske teme.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.