Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2017., 11:59   #101
Apostol Pavao

Prema svemu sudeći, Pavle je bio Apostol, ali nema povjesnih dokaza kao je dobio svoje aposwtolstvo. Zbog toga se Luka i poziva na njegovo ekstatičko iskustvo. Tada se on preobrazio i postao vjernik.

Jeruzalemska crkva u jeruzalemu kojom su upravljali stupovi i apostoli ili dvanajstorica je imala vodstvo vjere, ali oni nisu najeravali vjeru širiti među neobrezane pogane.

Kad je Pavle prvi put došao u Jeruzalem dobio je legitimaciju da može iči u misionarenje. Međutim ono što piše o0 drugom sastanku nam juasno govori da oni nisu znali kako će Pavle misionariti i da će njegovo misionarenje promijeniti Mojsijev Zakon.

Zbogt toga su Jeruzalemska crkva, Stupovi, dvanajstorica izazvali napad na Pavlov autoritet kao apostola vjere.

Stoga se moramo zapitati da li je on bio apostol. Ako polazimo od razlika između učenja Svetog Pavla koje se nastavlja u današnjim crkvama onda je to pitanje opravdano. Stari Zavjet jasno kaže da će savez između Boga i ljudi biti obrezanje. Svinhjetina je zabranjena a mora se poštovati Šabat.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 15:26   #102
Stjepan je bio prvi mućenik. U ranoj crkvi su u početku bili samo Hebrejski kršćani. poslije su u Jeruzalemu crkvi počeli dolaziti i Helenski kršćani koji dolaze iz dijaspore. Stjepan je bio takav Helenizirani židov koji je došao u Jeruzalem zbog pashe. Tu je čuo za isusa i pridružio se crkvi.

poslije Stjepanova kamenovanja nastaju progoni. Očigledno je da su helenizirani židovi bježali u Damask a Šaul iz Tarza je išao za njima sa ciljem da ih progoni, ubija i kažnjava kao heretike.

Šaul iz tarza je Židov iz dijaspore. Gtovori Grčki.

Tarz je jedan od najbogatijih gradova u rimskom carstvi i treči grad po veličini.

Šaul je posvečen tori i Hramu, obrezan 8-og dana, izraelewc iz plemena benjuamin, hebrej, farizej, progonitelj, pravedan i besprijekoran.

Očigledno da je Šaul zelot, koji je terorizirao heretike.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 18:13   #103
Na putu u Damask, Pavle je doživio ekstatičko iskustvo, to je dovelo do preobražaja i on je od progonitelja crkve postao vatreni vjernik. Luka piše da ga je pogodila svjetlost iz nebesa. Pao je. Glas ga je pitao: Šavle, Šavle, zašto me progoniš, pitao je: Tko si ti gospodine, a glas je odgovorio, Ja sam I sus kojega ti progoniš.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 18:18   #104
https://youtu.be/lbhAypQ573U

Zgodno štivo na temu.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 18:51   #105
https://youtu.be/MvSxE_9euv8
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 18:10   #106
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Mora se priznat, naslov teme je naj ikad do sad !

https://www.youtube.com/watch?v=NVrDDn8N0tg
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 18:29   #107
naziv teme je 2.?!
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 18:48   #108
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
naziv teme je 2.?!
Nastavak je teme " Da li je u ranoj crkvi bilo protivljenja Svetom Petru i njegovom učenju"


Eto, nekim slučajem slučajno sam popratila što je autor napisao na temi 1., pa u žaru pisanja valjda je zaboravio na vol.2, ili je pak to neko učinio umjesto njega (?) na požbrkan način.

Tema kao tema jeste zahtjevna, no blagdan je pa forumašima više do zezancije, ajmo reč 5 minuta školskog odmora.

A autor , ima priliku naslov postaviti kako treba , ukoliko ga nisu rastužili naši komentari , ništa je to ljudi , sve se stigne popraviti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 20:09   #109
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nastavak je teme " Da li je u ranoj crkvi bilo protivljenja Svetom Petru i njegovom učenju"


Eto, nekim slučajem slučajno sam popratila što je autor napisao na temi 1., pa u žaru pisanja valjda je zaboravio na vol.2, ili je pak to neko učinio umjesto njega (?) na požbrkan način.

Tema kao tema jeste zahtjevna, no blagdan je pa forumašima više do zezancije, ajmo reč 5 minuta školskog odmora.

A autor , ima priliku naslov postaviti kako treba , ukoliko ga nisu rastužili naši komentari , ništa je to ljudi , sve se stigne popraviti.
sad jedino mod može izmijeniti naslov teme
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 21:21   #110
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
sad jedino mod može izmijeniti naslov teme
a moguće ni ne treba, ionak je tema kojom se ljudi ne bave...

kaj se mene tiče može se i zaključati
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 23:02   #111
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Sve jasno!
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 23:17   #112
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Sve jasno!
Hah, došli jučer a danas im sve jasno, haha, neznate vi tko je kom1

znate, on napiše stvari s kojima se vi ne znate obračunavati... Da, da.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 00:05   #113
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Hah, došli jučer a danas im sve jasno, haha, neznate vi tko je kom1

znate, on napiše stvari s kojima se vi ne znate obračunavati... Da, da.
Pa upravo tako, zasad smisao teme meni ostaje misterij.

A možda je nekamo nestao "1.", i uvod prije toga - koji bi otkrio o čemu se tu zapravo radi.

P.S. Eh upravo čitam:

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nastavak je teme " Da li je u ranoj crkvi bilo protivljenja Svetom Petru i njegovom učenju"


Eto, nekim slučajem slučajno sam popratila što je autor napisao na temi 1., pa u žaru pisanja valjda je zaboravio na vol.2, ili je pak to neko učinio umjesto njega (?) na požbrkan način.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 08:38   #114
Tema govori o Svetom Pavlu.

Iako u n3ekim knjigama piše da je kršćanstvo osnovao Isus to nije točno. Kršćanstvo je osnovao Pavle. Do Pavla nije postojala vjera o Kristu.

Crkva i teologija nemaju povjesnih dokaza čak ni za tvrdnju da je Pavle bio apostol. Zbog toga su prihvatili nepovjesno apostolstvo Pavlovo pa govore o svjetlosti i glasu.

Sam Pavle taj ekstatični događaj nikada ne spominje i o tome govori samo Luka.

Učenici koji su postali dvanajstorica i koji su postali Apostoli u Jeruzalemskoj crkvi su bili i ostali Židovske vjere.

Kad su birali dvanajstog apostola u zamjenu za preminulog Judu, rečeno je da to mora biti onaj koji je od krštenja kod Ivana pa do križa bio sa Isusom. Po toj definiciji Pavle nije apostol.

Zato Pavle kaže da je njega isus odabrao još u majčinoj utrobi.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 09:36   #115
Prema priči, je Pavle izgubio vid. Odveli su ga u damask, kršćanin Anha mu je na oči položio ruku i povratio vid kad su mu sa očiju spale nekakve ljuske. Bio je ispunjen duhom svetim, bgio je kiršten, i promjenjeno mu je ime od Šaul u Pavao ili Pavle.

Pavle od tada odlazi u misionarenje, ali on odlazi iswključivo i pretežno neobrezanim Rimljanima koji su do tada ignorirali Židovske misionare a nije ih ni Jeruzalemska crkva slala drugima osim Židovima.

Pavle tvrdi da je njemu dato da propovijeda neobrezanim poganima.

Tapriča je propagandistička legenda koju je smislio Luka da bi uzvisio svog učitelja Pavla. O tome sam Pavle ne govori.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 18:14   #116
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post

Tema govori o Svetom Pavlu.
Aha, znači nije Petar neg je Pavao.

Pa zašto onda ne napišeš u naslovu teme?

Premda, znamo ti mi i o jednom i o drugom, tim više o ovom drugom, ko njega nezna taj o njemu ne može ni raspravljati, jel tak.

E sad, dobro se zbilo u Makedoniji, u doba Pavla. Jesi li zamjetio kojom su lakoćom prihvatili vjeru koju im je došao propovijedati? Živa istina, u Makedoniji se Pavla nije proganjalo. Mora da se odmorio od napora vječitog progonstva. Bilo je dobro dok nije došao u Rim. Eee Rim Rim...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 18:28   #117
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post

Zato Pavle kaže da je njega isus odabrao još u majčinoj utrobi.
Čuj, ovak se nebumo razgovarali... Pavla velikim početnim a isusa malim početnim slovom.

Ili ćeš reči da je Pavao taj sin božji iz NZ (?)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 13:40   #118
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Aha, znači nije Petar neg je Pavao.

Pa zašto onda ne napišeš u naslovu teme?

Premda, znamo ti mi i o jednom i o drugom, tim više o ovom drugom, ko njega nezna taj o njemu ne može ni raspravljati, jel tak.

E sad, dobro se zbilo u Makedoniji, u doba Pavla. Jesi li zamjetio kojom su lakoćom prihvatili vjeru koju im je došao propovijedati? Živa istina, u Makedoniji se Pavla nije proganjalo. Mora da se odmorio od napora vječitog progonstva. Bilo je dobro dok nije došao u Rim. Eee Rim Rim...
Znači Petar je stijena itd...

Odmah si pogodila zbog čega piše 2. i da nije tema 2. nego je došlo do greške jer sam stekao običaj da brojim postove pa sam greškom pritisnuo na religiji umjesto na temi.

U Novom Zavjetu jako malo piše o dvanajstorici, koji su isusovi učenici bili prije nego su postali Apostoli.

Razlog je očigledan, Petar je hodao swa živim Isusom iz Nazareta a od Pavla počinje Isus Krist. A kršćanska crkva u Rimu vjeruje u Isusa Krista.

Petar je hodao sa Isusom iz Nazareta.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 13:41   #119
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Čuj, ovak se nebumo razgovarali... Pavla velikim početnim a isusa malim početnim slovom.

Ili ćeš reči da je Pavao taj sin božji iz NZ (?)
Greška u tipkanju.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 16:46   #120
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Znači Petar je stijena itd...

Odmah si pogodila zbog čega piše 2. i da nije tema 2. nego je došlo do greške jer sam stekao običaj da brojim postove pa sam greškom pritisnuo na religiji umjesto na temi.

U Novom Zavjetu jako malo piše o dvanajstorici, koji su isusovi učenici bili prije nego su postali Apostoli.

Razlog je očigledan, Petar je hodao swa živim Isusom iz Nazareta a od Pavla počinje Isus Krist. A kršćanska crkva u Rimu vjeruje u Isusa Krista.

Petar je hodao sa Isusom iz Nazareta.
Je, pogodila sam zato što imam razumijevanja za druge, ali ni to nebu večito trajalo.

Primjerice, opet greška u tipkanju a izgleda i u misli. Prvo veliš o njima piše premalo pa onda Petar je hodao sa Isusom, a di ćeš više od tog, pa sve je jasno, ne, vidio si i sam da se NZ ne bavi privatnim životima dvanaestorice. A kršćanska u Rimu, heh, znadeš li kolko tamo ima kršćanskih zajednica, doista nejasno je na koju misliš, valjda katoličku

Rekoh ja da se ipak radi o Petru a ne Pavlu, a naslov teme je persu, nek ostane, vrlo je upečatljiv.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.