Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2007., 14:42   #1
Čovjekova sloboda

Bog je stvorio covjeka razumnim, udijelivsi mu dostojanstvo osobe obdarene inicijativom i gospodstvom nad svojim djelima. "Bog je htio covjeka prepustiti u 'ruke njegove vlastite odluke' (Sir 15,14), tako da sam od sebe trazi svog Stvoritelja i da slobodno prianjajuci uza nj dodje do potpunog i blazenog savrsenstva". Covjek je obdaren razumom i u tome je slican Bogu, stvoren slobodan i gospodar svojih cina.

Pa sto onda grijesimo...?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 14:52   #2
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Covjek je obdaren razumom i u tome je slican Bogu, stvoren slobodan i gospodar svojih cina.

Tko kaže da je s time obdaren da zna koristiti svoju obdarenost i za svoje dobro a kamoli za opće dobro?
Tko kaže da je u tome sličan Bogu?
Tko kaže da ima i slobodu ako ima život?
Tko kaže da je gospodar svojih čina?
Tko kaže da čovjekova sloboda ovisi o razumu?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 16:34   #3
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Bog je stvorio covjeka razumnim, udijelivsi mu dostojanstvo osobe obdarene inicijativom i gospodstvom nad svojim djelima. "Bog je htio covjeka prepustiti u 'ruke njegove vlastite odluke' (Sir 15,14), tako da sam od sebe trazi svog Stvoritelja i da slobodno prianjajuci uza nj dodje do potpunog i blazenog savrsenstva". Covjek je obdaren razumom i u tome je slican Bogu, stvoren slobodan i gospodar svojih cina.

Pa sto onda grijesimo...?
Misliš da je razum to što nas čini sličnima Bogu?
Ako da, možda ti je to odgovor na pitanje.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 16:44   #4
Pusti ga, još uvijek je pod dojmom praska

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 17:12   #5
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Pusti ga, još uvijek je pod dojmom praska

Čemu ta provokacija?
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 17:30   #6
Nije to provokacija već samo i malim slikivcama pokazujem što je sve čovjek u svojoj slobodi u stanju napraviti!

Tako i ova tvoja primjedba je očiti primjer za to. Ti imaš slobodu al očito nemaš slobodu "za" već slobodu "protiv". Osim ako si jedan od klonova jednog kipolisca, onda sve ok, razumim te.

Sloboda bez ljubavi je bez sadržaja i bez usmjerenja.
Ljubav je ta koja jedina daje sadržaj ljudskoj slobodi, ispunja je i daje joj smisao. Ljubav slobodi daje i usmjerenje. Ljudsko djelovanje više nije disperzivno (slično pčelici koja leti od cvijeta do cvijeta) već je usmjereno k dobru. Taj cilj je vrlo jasan i jednoznačan kad ti se otvore oči za ljubav.
Tek je u ljubavi čovjek slobodan.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 17:44   #7
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Nije to provokacija već samo i malim slikivcama pokazujem što je sve čovjek u svojoj slobodi u stanju napraviti!

Tako i ova tvoja primjedba je očiti primjer za to. Ti imaš slobodu al očito nemaš slobodu "za" već slobodu "protiv". Osim ako si jedan od klonova jednog kipolisca, onda sve ok, razumim te.

Sloboda bez ljubavi je bez sadržaja i bez usmjerenja.
Ljubav je ta koja jedina daje sadržaj ljudskoj slobodi, ispunja je i daje joj smisao. Ljubav slobodi daje i usmjerenje. Ljudsko djelovanje više nije disperzivno (slično pčelici koja leti od cvijeta do cvijeta) već je usmjereno k dobru. Taj cilj je vrlo jasan i jednoznačan kad ti se otvore oči za ljubav.
Tek je u ljubavi čovjek slobodan.
Gle, čitao sam temu "Kršćanstvo 1000..." i "Trojstvo..." i nemoj mi reć da nisi implicirao na te postove kada si podebljao "praska".

I opet je neš "očito".

I bez brige nisam ničji klon. (pogotovo ne klon kipolizac, molim te da me ne provociraš takvim izjavama, tnx )

Moje isprike na offtopičarenju.

A o slobodi si se ljepo izrazio. al ne mojoj.
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 17:49   #8
Ma sve ok, opraštam ti!
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 17:53   #9
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Ma sve ok, opraštam ti!
Danas ti ispovijedaš?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 17:59   #10
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Danas ti ispovijedaš?
Kršćanski je opraštati. Suludo je ići u telefonsku govornicu da se ispovjediš popu a nisi pokušala izmiriti s bratom. Još je bolje kad i dobiješ oprost od brata.

Ne znam, mene tako ući Biblija, možda i nisam u pravu!?
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 20:28   #11
U dubini savjesti čovjek otkriva zakon koji on sam sebi ne daje, ali kojemu se mora pokoravati. Taj glas, što ga uvijek poziva da ljubi i čini dobro a izbjegava zlo, kad zatreba, jasno odzvanja u intimnosti našega srca . Čovjek naime ima u srcu zakon što mu ga je Bog upisao. Savjest je najskrovitija jezgra i svetište čovjekovo, gdje je on sam s Bogom, čiji glas odzvanja u njegovoj nutrini.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 09:16   #12
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Kršćanski je opraštati. Suludo je ići u telefonsku govornicu da se ispovjediš popu a nisi pokušala izmiriti s bratom. Još je bolje kad i dobiješ oprost od brata.
off topic
često je ono što pišeš na mjestu (kad govorimo o općenitim stvarima, a ne o konkretnim razlikama između rimokatoličke crkve i recimo, anglikanaca, protestanata i jehovaca kada se ne slažem s onim što pišeš).

no, mislim da nije u redu što pretpostavljaš da među rimokatolicima ne postoje ljudi koji će se, recimo, prvo pomiriti sa svojim bratom ili sestrom, a onda otići na ispovijed i izmiriti se - ako imaju potrebu - sa svojim Bogom.

pogotovo mislim da nije u redu što način na koji se mire sa svojim Bogom omalovažavaš i podruguješ mu se izrazima poput "telefonska govornica".

ovo ne govorim zato što sam rimokatolik, nego zato što je ljudima njihova vjera sveta - ma koja ona bila - i ako zbog ničeg, onda bi se zbog toga trebali prema njoj odnositi s barem minimumom poštovanja.

on topic
zašto griješimo? zato što smo ljudi.
ako je jedina stvarna razlika između nas i Isusa bila u tome što on nije griješio - što bi mi bili da ne griješimo?
__________________
** Piljak je šiljak koji je zaobljen. ** (F. Udavače)
** All true wealth is biological. ** (L. M. Bujold)
** Ivan, you idiot! ** (L. M. Bujold)

Zadnje uređivanje lomanita : 31.07.2007. at 09:26. Reason: da me ne banaju zbog off topičarenja
lomanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 14:40   #13
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
U dubini savjesti čovjek otkriva zakon koji on sam sebi ne daje, ali kojemu se mora pokoravati. Taj glas, što ga uvijek poziva da ljubi i čini dobro a izbjegava zlo, jasno odzvanja u intimnosti našega srca . Čovjek naime ima u srcu zakon što mu ga je Bog upisao.
Kako vi kršćani obožavate generalizirat stvari. Nevjerovatno.
Prihvati činjenicu da ima bića koja nisu nit će ikad bit poput tebe i koja ti nisu braća niti imaju bilo kakvu povezanost s tobom niti zakonima koji su "upisani u tebi" i glasovima koji u tebi odzvanjaju.
Understand?
__________________
" I wanna stab you to death and play arround with your blood ". - Mr. Patrick Bateman
Supervillain_Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 14:47   #14
Sloboda.. hm.. ko kad si na sred poljane pa ne znas na koju stranu.. bas cool...

i kako onda ne "progrijesit"
__________________
kopriva ne prži kad je dobro stisneš
plaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 14:50   #15
Quote:
Supervillain_Outcast kaže: Pogledaj post
Kako vi kršćani obožavate generalizirat stvari. Nevjerovatno.
Prihvati činjenicu da ima bića koja nisu nit će ikad bit poput tebe i koja ti nisu braća niti imaju bilo kakvu povezanost s tobom niti zakonima koji su "upisani u tebi" i glasovima koji u tebi odzvanjaju.
Understand?
Prihvatam Tvoju konstataciju,mir stobom i Duhom Tvojim.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 15:38   #16
Quote:
lomanita kaže: Pogledaj post
off topic
1. često je ono što pišeš na mjestu (kad govorimo o općenitim stvarima, a ne o konkretnim razlikama između rimokatoličke crkve i recimo, anglikanaca, protestanata i jehovaca kada se ne slažem s onim što pišeš).

2. no, mislim da nije u redu što pretpostavljaš da među rimokatolicima ne postoje ljudi koji će se, recimo, prvo pomiriti sa svojim bratom ili sestrom, a onda otići na ispovijed i izmiriti se - ako imaju potrebu - sa svojim Bogom.

3.pogotovo mislim da nije u redu što način na koji se mire sa svojim Bogom omalovažavaš i podruguješ mu se izrazima poput "telefonska govornica".

4.ovo ne govorim zato što sam rimokatolik, nego zato što je ljudima njihova vjera sveta - ma koja ona bila - i ako zbog ničeg, onda bi se zbog toga trebali prema njoj odnositi s barem minimumom poštovanja.

on topic
5. zašto griješimo? zato što smo ljudi.

6.ako je jedina stvarna razlika između nas i Isusa bila u tome što on nije griješio - što bi mi bili da ne griješimo?
1. Hvala, hvala!

2. Zašto me optužuješ za nešto što nisam rekao? Rekao sam samo da je suludo ići u govornicu a ne pomirit se prije toga s bratom. Nisam nigdje napisao niti se može na bilo koji objektivni način izvuči ova tvoja besmislena optužba na moje čist i nevin obraz.

3. Ne znam kako se to zove al to je neka kućica u hramu a vani na displeju piše "Ispovjeda se". Zar je toliko pogrdno to mjesto nazivati telefonska govornica? I koliko sam ja shvatio, to ipak u nekom smislu i jest tel. govornica jer oni tu ne razgovaraju s popom već s Isusom. Jer kažu da Isusu ispovjedaju grrijehe, zar ne?! U tom kontekstu mi je tlf. govornica baš simpa izraz.

4. Tko se tu ne odnosi prema nečijoj vjeri s minimum poštovanja? Ja koji koristim svoj simpa-laički izraz "telefonska govornica" za tu kućicu ili oni koji govore da vjeruju a nemaju osnovnog znanja o svojoj vjeri i ne prakticiraju je ( to i ovdje svako malo možeš pročitati od dežurnih katoličkih apologeta) a svako malo se obrušavaju na one koji ne misle kao oni? Oni kažu da imaju potrebu braniti ono što i sami smatraju zastarjelim a još uz to ni ne poznaju pravi nauk toga? Nije li to potpuno nepoštivanje i obezvrjeđivanje nečije religije (jest, ovaj puta oni obezvrjeđuju svoju vjeru) jer je potpuno iskrivljuju i pretvaraju u sektaško obrambenašku idolatriju?

5. Ne. Već zato što smo ranjeni istočnim grijehom. Kao ljudi stvoreni smo dobri, pogledaj topic svijet je nastao u 19 dana

6. Upala si u logičku aporiju. Mi jesmo ranjeni grijehom ali grijeh nije konstitutivni element biti čovjeka. Smisao kršćanskog života i jest biti kristolikima, postati Kristi.

Eto, vidim da baš ne pratiš moje pisanje na forumu, pa si zato tako pisala. No svejedno, baš si mi draga !
Ne boj se Izraila ja sam pozitivac i prosvjetljeni kršćanin!
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 18:42   #17
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Kršćanski je opraštati. Suludo je ići u telefonsku govornicu da se ispovjediš popu a nisi pokušala izmiriti s bratom. Još je bolje kad i dobiješ oprost od brata.

Ne znam, mene tako ući Biblija, možda i nisam u pravu!?
Odgovaraš na nepitano?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 18:46   #18
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Odgovaraš na nepitano?

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 18:49   #19
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Nisam te to pitala. Zašto se čudiš? Malo i čitaj osim što pišeš.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 18:52   #20
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Nisam te to pitala. Zašto se čudiš? Malo i čitaj osim što pišeš.
vidim da ima više žena koje mi se nameću pa vas molim da to nastavite preko pp a ovdje se držimo teme čovjekova sloboda. Hvala!
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.