Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2007., 23:58   #1
Bolesti urinarnog trakta kod mačaka

eto..da i ja nesto napisem..moj macak je uginuo zbog neuspjelog oporavka od operacije mokracnih kamenaca..18.12.2007. a imao je samo dvije godine



Mokraćni kamenci

Jedna od funkcija mokraćnog sustava je izbacivanje tijelu suvišnih tvari u tekućem obliku. Međutim neki nepotrebni minerali su slabo topljivi i mogu se udružiti u kristale. Ako je vrijeme izbacivanja kristala iz mokraćnog sustava produženo, onda se kristali mogu spojiti u veće formacije i tada se zovu KAMENCI ili UROLITI.

UROLIT je opće ime za sve kamence koji se nalaze bilo gdje u mokraćnom sustavu, a po mjestu lokacije onda dobiju ime. Najčešći kamenci su u mokraćnom mjehuru i mokraćnici, a mogu biti i u bubrezima. Ime kamenci dobiju i po sastavu minerala od kojih su građeni. Tako mogu biti: STRUVITNI, OKSALATNI, URATNI ili CISTINSKI.

Mehanizam nastanka kamenaca nije još do kraja razjašnjen, ali se znaju neki faktori koji ubrzavaju nastanak kao što su : infekcija mokraćnih puteva, genetika, hrana, volumen mokraće i učestalost mokrenja. Primijećeno je da je prisustvo kamenaca veće kod životinja koje žive u kući i malo se kreću. Debljina je također jedan od faktora rizika.

ZNAKOVI: Uroliti u mokraćnom sustavu mogu proći bez nekih specifičnih znakova, mogu uzrokovati cistitis ili mogu uzrokovati opstrukciju tj. začepljenje uretre. Znakovi koje vlasnik primjećuje najčešće su učestalo mokrenje, kada ljubimac ide na pijesak ili na travu napinje se, a izađe samo par kapi ili mokri krvavu mokraću. Zbog zadržavanja mokraće u mjehuru proširi se trbuh i postane napet i bolan. Životinja je u početku razdražljiva i pokazuje bol, a kako vrijeme odmiče tvari iz mokraće počinju ulaziti u krv, ljubimac postaje apatičan, neće da jede, povraća i na kraju može doći do kome i smrti. Začepljenje mokraćnih puteva je hitno stanje i liječenje treba početi odmah. Prvi i osnovni zadatak je uspostaviti prohodnost mokraćnice i ublažiti bol. Ponekad kada mokraća krene pod pritiskom iz punog, čak prepunjenog mokraćnog mjehura može sa sobom izbaciti i kamenac. Zavisno od kliničkog nalaza veterinar se može odlučiti za kateterizaciju ili za otvaranje mokraćnog mjehura.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 15.01.2014. at 23:07.
***marty*** is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 23:59   #2
Kamenci

Kamenci

Urolitijaza je naziv za oboljenje koje izazovu kamenci ili kristali u urinarnom traktu. Formiranje kamenca u urinarnom traktu nastaje kao posljedica različitih poremećaja. Urinarni trakt ima funkciju da izbacuje štetne tvari iz organizma u obliku tekućine-urina. Mokraćni kamenci nastaju zato jer iz nekog razloga dođe do prezasićenosti urina sa jednom ili više supstanci, pa one više nisu otopljene u mokraći već dolazi do njihove precipitacije te tako nastanka a zatim i rasta mokraćnih kamenaca. Nastanak mokraćnih kamenaca je nepredvidiv, tako da njihovim otkrivanjem zapravo nismo postigli dijagnozu, već samo otkrili posljedicu nekog poremećaja u organizmu. Ponekad mokraćni kamenci ne uzrokuju nikakve simptome niti smetaju psu, no one koji izazivaju simptome potrebno je odstranitit. Simptomi su u pravilu otežano mokrenje, pojava krvi u mokraći, infekcije urinarnog trakta, urina inkontinencija a ponekad i potpuna opstrukcija mokraćnih puteva. Opstrukcije mokraćnih puteva mnogo je češća u mužjaka nego u ženki zbog toga što je uretra kod mužjaka mnogo uža i duža. Učestalost mokraćnih kamenaca u pasjoj populaciji iznosi negdje oko 0.5%.

Mokraćne kamence klasificiramo prema njihovu kemijskom sastavu. Najčešće nalazimo na magnezij-amonij fosfaste. Kamence sastavljene od kalcij oksalata, urata, cistina i kalcijum fosfata nalazimo mnogo rijeđe. Ponekad nađemo kamence mješanog sastava ili takve koji imaju više slojeva, a svaki sloj ima različit mineralni sastav.

Kemijski sastav urolita vrlo je važan jer nam daje smjernice u otkrivanju njegovih uzroka te nam određuje vrstu dijete koju obavezno propisujemo nakon liječenja. Na mokraćne kamence posumnjamo onda kada imamo psa koji ima problem sa mokrenjem. Obično vlasnici primjete krv u mokraći, učestalije i/ili otežano mokrenje. U mokraći potražimo kristale koji već upućuju na određenu vrstu problema. Ponekad kateterizacijom i ispiranjem mokraćnog mjehura uspijemo dobiti kamence i tada se pristupa novoj analizi.

Već sam izgled kamenca mnogo nam govori o njegovom sastavu. Rtgom možemo lijepo vidjeti neke vrste kamenaca, a onda se ovisno o njihovoj veličini, broju i lokalizaciji odlučujemo da li ćemo ih pokušati odstraniti ispiranjem ili je neophodan kirurški zahvat.

Sturvitna urolitijaza (kamenci sastavljeni od amonijum fosfata) ja najčešća. 85% oboljelih pasa su ženke i to obično u starosti od 3 do 8 godinia. Poglavit uzrok nastajanja ove vrste kamenaca leži u bakterijskim infekcijama i to bakterijama koje stvaraju ureazu. Tako je u terapiji najvažnije eradicirati infekciju, dijetom zakiseliti urin, te davati dijetalnu hranu koja će reducirati koncentraciju uree u mokraći.

Kalcijum oksalatni kamenci čine oko 25% svih urolitijaza, a javljaju se uglavnom kod mužjaka. Kod ovih pasa urin je prezasićen kalcijem. Za razliku od sturvitne urolitijaze gdje pravilnom dijetom u većini slučajeva možemo rastopiti kamence, kalcij oksalatne kamence u pravilu moramo kirurški odstranti, ali samo ako uzrokuju probleme bolesnom psu. Obično su maleni, u promjeru od 5 mm pa ih pas ponekad uspije izmokriti ili ih dobijemo kateterizacijom. No ponekad se nanižu u uretri i nemoguće ih je odstaniti bez kirurškog zahvata. Kada dođe do potpune opstrukcije kirurški zahvat je hitno potreban.
***marty*** is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 19:44   #3
Zatajenje bubrega kod mačaka

imam mačka starog 13 god. do sada je bio u jako dobrom stanju za svoje godine. prije 5 dana je odjednom prestao jesti, piti, kretati se, stvarno je bio u katastrofalnom stanju, niti glavu nije mogao podići. odveli smo ga veterinaru, koji je utvrdio zatajenje bubrega, kreatinin mu je bio 7 puta iznad normale. dao mu je infuziju i vitamine.

danas je imao napadaj (konvulzije), što stvarno nije bilo lijepo za gledati. temperatura mu je jako niska, pokušavm ga utopliti pokrivačima i stavljam ga blizu peći gdje je inače volio biti. veterinar ne želi davati prognoze i sumnja da će mu redovite infuzije pomoći.

no vidim po netu iz iskustva drugih da su njihove mačke sa bolesnim bubrezima također bile u takvom stanju, na rubu smrti, i da su se oporavile na neko vrijeme. da li je to moguće, jer ne vjerujem da me se veterinar želi riješiti samo zato jer je mačak star, a opet, ne želim mu dolaziti sa spikama "pročitao sam na netu" toga se već sigurno naslušao.

ima li možda drugih terapija osim infuzija?
hellblade is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 11:21   #4
infuzija ga dize, hrani i rijedi krv , e sad treba napravit i dodatne pretrage cijelu krvnu sliku, uzv bubrega i vidjet da su bubrezi otkazali potpuno ili ne i ako nisu ima spasa sa lijekovima ali ako jesu onda ga je definitivno bolje uspavat da se mica ne muci......... infuzija i vitamini nisu lijek
Inace zatajenje bubrega je jako cesto kod macaka u podmaklim godinama kao sto je i tvoj ali treba vidjet zasto je doslo do zatajenja i ozdravljenje se ponekad moze ocekivat ovisno o uzroku
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 12:04   #5
danas sam ga nosio veterinaru, i nema puno šansi, mačak uopće ne zna gdje je, svaki sustav mu je propao, krv je puna otrova, kost je i koža. veterinar je preporučio injekciju, nema druge...
hellblade is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 12:10   #6
Zao mi je.
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 12:16   #7
Quote:
hellblade kaže: Pogledaj post
danas sam ga nosio veterinaru, i nema puno šansi, mačak uopće ne zna gdje je, svaki sustav mu je propao, krv je puna otrova, kost je i koža. veterinar je preporučio injekciju, nema druge...
Odi u "Bubu" kod dr. Ljolje. Ako ga je moguće spasiti, oni će to uspjeti. Vjeruj mi.

I želim i tebi i maci puno sreće.. Javi kak je prošlo.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 13:12   #8
Je da, presadit će mu bubreg... i to zabadava, vjerojatno... Nemam ništa protiv nikoga, to su mi kolege i dragi prijatelji, ali daj fakat malo sjašite s te Bube, dosadili ste i Bogu i ljudima; jebote, kao da nitko drugi nema pojma o veterini, osim njih I kaj misliš kak je prošlo? Uspavat će mu mačka, to je očigledno, nije li?
Ontopic, čini mi se da si malo prekasno reagirao, jer sumnjam da ti je mačak u 5 dana s normalne tjelesne težine spao na kostur. Možda je bilo nekih ranijih simptoma, koji nisu prepoznati?
Ako je bolest nastupila naglo, onda se tu u pravilu radi o akutnom zatajenju, za što postoje pa rekao bih relativno pristojni izgledi da se stvar poboljša.
Od lijekova, ako to sad više išta znači, najčešće se koriste ACE-inhibitori (enalapril, benazepril), amlodipin, blokatori Ca-kanala, sredstva za vezanje fosfora... i da, infuzije su bitan dio priče...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 19:05   #9
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Ontopic, čini mi se da si malo prekasno reagirao, jer sumnjam da ti je mačak u 5 dana s normalne tjelesne težine spao na kostur. Možda je bilo nekih ranijih simptoma, koji nisu prepoznati?
prije par tjedana sam primijetio da je malo mršaviji, ali nisam to smatrao zabrinjavajućim, obzirom na njegove godine. i da, stvarno je odmah izgubio na težini. u 5 dana od standardnog aktivnog mačka on je došao na ovakvo stanje. veterinar je opipom zaključio da su mu bubrezi atrofirali i da ih se ne može spasiti.
mislim da ćemo ga sutra odvesti jer nema smisla da samo ovako leži. sad je počeo i stenjati kao da ga nešto boli, onda ga malo okrenem pa mu je kao bolje neko vrijeme, ali onda opet isto.
ja stvarno mislim da je gotov...
hellblade is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 12:13   #10
eto, gotovo je... jučer navečer nas je napustio. umirio se, i to je bilo to. ne znam kako ću ga prežalit, odrastao sam uz njega. hvala na podršci.
hellblade is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 13:57   #11
Jako mi je žao. Proživio je dug život uz svoju obitelj, bio mažen i pažen.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 13:58   #12


baš mi je žao zbog tvog ljubimca...
Monica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 16:51   #13
Quote:
hellblade kaže: Pogledaj post
eto, gotovo je... jučer navečer nas je napustio. umirio se, i to je bilo to. ne znam kako ću ga prežalit, odrastao sam uz njega. hvala na podršci.

Proživjeli ste lijepe godine skupa. Nikad ga nećeš prežalit, možda nakon nekog vremena odlučiš imati drugog koji će te usrećiti.
Drži se!
ninanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 21:09   #14
Žao mi je tvog mačka! I sama sam osjetila gubirak voljene životinje i znam kako to boli! Starije mace znaju često imati ozbiljnih problema sa bubrezima, pogotovo mužjaci. Tu jedino dugoročno pomaže Hillsova posebna hrana, ali s njom treba početi puno ranije, dok još nema jako izraženih simptoma. Čim životinja zađe u neke malo veće godine trebali bi ju voditi vetu na sistematski pregled bar jednom na godinu. Pošto smo uglavnom u škripcu sa lovom to odgađamo ali trebalo bi postupati tako,jer kronične bolesti ne nastaju ipak u 2 dana.....
kikibela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:46   #15
__________________
-I am like wind-
josip the maan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 23:34   #16
Mačak sa zatajenjem bubrega - što dalje?

Pozdrav svima.
Imam perzijskog mačka, zove se Pero i star je 14 godina (prošlu srijedu je imao rođendan ). Prije cca 2 mjeseca pukla mu je kapilara u oku i to smo sanirali bez nekih većih problema. Sve je bilo ok do prije nekoliko dana kada mu se nešto slično dogodilo opet s istim okom (ovaj puta malo ozbiljnije, cijelo oko mu je zatamljeno i trenutno ne vidi na njega). Bili smo kod veterinara koji mu je propisao terapiju za oko, a odlučili smo ga poslati na pretrage (vađenje krvi) da otkrijemo uzroke navedenoga...

Rezultat: Krvna slika je jako loša, veterinar kaže da mu bubrezi funkcioniraju na 40% (ne znam da li akutno ili kronično) - što urokuje lošu krvnu sliku, anemiju i na koncu probleme s pucanjem kapilara u oku te da mu je preostalo nekoliko mjeseci života max...

Navodno za to nema lijeka (nema dijalize) i da ćemo ga morati uspavati kada počne patiti...

Svi smo vrlo tužni i ne želimo se pomiriti s činjenicom da će nas naš Pero uskoro napustiti i spremni smo poduzeti sve što je u našoj moći da mu nekako barem malo olakšamo i eventualno produljimo život (iako je i 14god puno).

Počeo sam čitati po netu i spominju se različite opcije:
- transplatacija (tko to radi i gdje, negdje sam pročitao da možda to rade kod nas na vet.faksu?)
- akupunktura?
- lijekovi i specijalna prehrana (bez soli i određenih vrsta proteina)?
- transfuzija?
- nešto treće?

Molim vas za bilo kakav savjet. Ne želimo se samo tako pomiriti sa sudbinom i ne pokušati učiniti za Peru sve što je u našoj moći. Zaslužio je to, ako ništa drugo onda zbog tih 14 godina koje nas je svakodnevno uveseljavao i radovao i zbog čega smo mu beskrajno zahvalni...

Hvala u naše i njegovo ime


btw unazad par mjeseci je počeo iz neobjašnjivih razloga svakodnevno lizati pločice na balkonu bez ikakva povoda. I to je radio dosta često a mi mu nismo branili jer nismo znali da li mu to može škoditi. Ima li to veze sa bubrezima možda? Uzrok? posljedica?
Zg_noj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 00:12   #17
Tako mi je žao. Ne znam puno o zatajenju bubrega kod životinja, ali znam kako ide kod ljudi, a mislim da je otprilike isto.

O transplantaciji bubrega kod životinja ništa ne znam, a ako se to negdje i radi, ne vjerujem da se prakticira kod nas. Sama je transplantacija organa zahtjevna operacija koja prije svega podrazumijeva organ, u ovom slučaju, bubreg, od druge osobe, a ako u pitanju nije živi davalac, uvijek je riječ o ljudima nastradalima u nesreći, jer je važno da organ namijenjen presađivanju bude zdrav. Onda je tu i eksplantacija, vađenje organa, pa njegov transport do pacijenta, a sve to u što je moguće kraćem roku, tako da zbilja sumnjam da se to radi na životinjama. Pitati se uvijek može.

Od ostalih opcija najvažnija će biti prehrana (bez soli, smanjen unos bjelančevina) - vjerujem da postoji posebna hrana za mace u takvim slučajevima, te eventualno lijekovi, no o tome te mora posavjetovati veterinar.

Akupunktura može i ne mora pomoćikod raznih boleština, ali u slučaju zatajenja bubrega prije mi se čini da od nje neće biti velike koristi. Ako za Peru to ne bude neugodno isto se tako uvijek može probati.

Za transfuziju mislim da se postavljaju isti problemi kao i za transplantaciju, a sama transfuzija i nije rješenje ni pomoć.

U vezi s lizanjem pločica palo mi je na pamet da zatajenje bubrega narušava odnos elektrolita u organizmu odnosno količinu različitih "soli", uvjetno rečeno. Očito mu nešto nedostaje pa to pokušava nadoknaditi. Isto tako falit će mu i vitamini pa i o tome treba porazgovarati s vetom.

Funkcija bubrega od oko 40% nije potpuno zatajenje, ali se ono nažalost može očekivati. Osim u slučaju nekog čuda. Bubrezi za sada, pretpostavljam, izbacuju tekućinu, ali je dovoljno ne filtriraju, no s vremenom se u tijelu počinje nakupljati voda i stvarati edemi.

Što da ti kažem? Razgovarajte s vetom, procijenite što ima smisla, a što nema i budite s Perom do kraja.

Tako mi je žao.

P. S. Sad sam se sjetila da bi navodno uzimanje sode bikarbone moglo pomoći u usporavanju procesa (link), premda meni to zvuči neobično, jer soda bikarbona sadrži natrij čiji se unos treba strogo kontrolirati. I opet, pitajte veta.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 13:18   #18
Didi, hvala ti na odgovoru !

Ovo sa sodom bikarbonom zvuči jako zanimljivo i definitivno ću to napomenuti veterinaru.
U ovih par dana od diagnoze sam dosta toga pročitao i naučio o toj bolesti (kronično zatajenje bubrega) i temeljem svega pročitanog shvatio sam da iako ne možemo promijeniti kraj, sve ipak nije izgubljeno i da uz mnogo truda i ljubavi moj Pero može koliko toliko kvalitetno s nama provesti još nekoliko mjeseci ako ne i godina...a to je vrijedno truda, definitivno !!!

Danas idemo do veta na kontrolu oka pa ćemo vidjeti kako dalje...

btw naišao sam na jednu stranicu posvećenu macama sa istim problemom - ona mi je puno pomogla da shvatim neke stvari i donesem neke odluke http://www.felinecrf.com
Zg_noj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 14:52   #19
nemojte samo pustiti da se muci.kad pocne pokazivati znakove da mu je tesko,a ako nema spasa,nemojte pustiti da sam umre,jer je to bolna smrt.
meni je kujica imala uremiju i u njenom slucaju nije bilo spasa.
na zalost,kod krivog veta smo tada isli,tako da je dijagnoza postavljena prekasno i do tada se 6 dana mucila,dok nismo otisli po drugo misljenje.
da sam na pocetku imala ispravnu dijagnozu,ne bi joj priustila ni trena muke,a ne 6 dana.govorim o zadnjih 6 dana kada su naglo nastupili nepopravljivi simptomi. a da ne govorim da smo unazad tome godinu dana svaki cas isli kod veta sa simptomima koji su trebali (njemu,ne meni ) ukazivati na uremiju,pa je za sve imao neko deseto objasnjenje,a nije ni krv izvadio.danas se sama sebi cudim,kako sam bila toliko glupa da sam mu slijepo vjerovala.
neka vam vet realno i posteno kaze opcije i sanse i mislite na miceka,sto je najbolje za njega.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 23:07   #20
moj mačak je u 15-toj godini od zatajenja bubrega i otišao .......
meni su rekli da kada se to dogodi da sve štetne tvari idu u organizmu a ne da ih se pomokri jer ih bubreg ne pročisti, tako nekako.
znam kako vam je
libera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.