Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2004., 17:26   #1
Najisplativije / najučinkovitije grijanje

Odselih se u novi stan i po malo se blizi zima a grijanje nisam rjesio. Za drva sam ljen, gradskog plina isl nema, krupni zahvati tipa centralnog nemaju smisla pa ostaje na zalost samo struja (il nezdrave stvari poput plinske boce )

Dvoumim se izmedju klime, termo peci i glamox radiatora.

U biti buduci da sam sam treba zagrijat samo jednu sobu. I kupatilo naravno, kuhinju tu i tamo (jos se najcesce prislepam starcima za rucak )

U istri je pa se ne spusta bas na minus dvadeset.

Svidja mi se glamox ali i termo peci ima ljepih (novijeg dizajna) a prednost im je sto se mogu punit po jevtinijoj struji

S klimom mi se nece gnjavit oko ciscenja filtera i slicnih gluparija . Ali ako je bolja od ovih moze i ona upast u obzir.

Inace dosta sam zimogrozan, volim da se dobro zagrije bar ta jedna prostorija di najvise boravim.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 21:29   #2
Re: najizplativije elektricno grijanje...

Quote:
ravana kaže:
Odselih se u novi stan i po malo se blizi zima a grijanje nisam rjesio. Za drva sam ljen, gradskog plina isl nema, krupni zahvati tipa centralnog nemaju smisla pa ostaje na zalost samo struja (il nezdrave stvari poput plinske boce )

Dvoumim se izmedju klime, termo peci i glamox radiatora.

U biti buduci da sam sam treba zagrijat samo jednu sobu. I kupatilo naravno, kuhinju tu i tamo (jos se najcesce prislepam starcima za rucak )

U istri je pa se ne spusta bas na minus dvadeset.

Svidja mi se glamox ali i termo peci ima ljepih (novijeg dizajna) a prednost im je sto se mogu punit po jevtinijoj struji

S klimom mi se nece gnjavit oko ciscenja filtera i slicnih gluparija . Ali ako je bolja od ovih moze i ona upast u obzir.

Inace dosta sam zimogrozan, volim da se dobro zagrije bar ta jedna prostorija di najvise boravim.
pogledaj prosjek zimskih temp u tvom kraju. vjerovatno imas nekoliko dana u zimi oko -5, nesto vise dana ispod 0 a ovo sve drugo iznad 0. u tom slucaju definitivno klima, i to po mogucnosti koja moze grijat nesto ispod 0 da nije preskupa.s tim ce ti mjesecni racun bit najmanje 3 puta manji nego kod el. peci.
jos si za svaki slucaj uzmes neku jeftinu el. pec za dane ak se bas spusti ispod temp na kojima klima ne moze grijat.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 21:33   #3
Re: Re: najizplativije elektricno grijanje...

Quote:
moja-kucica kaže:
pogledaj prosjek zimskih temp u tvom kraju. vjerovatno imas nekoliko dana u zimi oko -5, nesto vise dana ispod 0 a ovo sve drugo iznad 0. u tom slucaju definitivno klima, i to po mogucnosti koja moze grijat nesto ispod 0 da nije preskupa.s tim ce ti mjesecni racun bit najmanje 3 puta manji nego kod el. peci.
jos si za svaki slucaj uzmes neku jeftinu el. pec za dane ak se bas spusti ispod temp na kojima klima ne moze grijat.
Ovog sam se bojao
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 18:56   #4
I ja sam iz istre tako da ti preporučam klimu i ništa ti više ne treba. Posavjetuj se u nekoj trgovini koja prodaje i montira klime tako da ti preporuče koja klima ti je potrebna. To ti se gleda po kubikaži prostora koji treba grijati i hladiti. S njom ćeš imati najmanji utrošak elek. energ. a usput si riješio i problem ljeta koji smatram ovdje kod nas je veći problem od zime.
KLIMA JE ZAKON
ISTRAŽIVAČ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 22:50   #5
Slazem se ali klima (pogotovo kavalitetnija, inverterska isl) kosta tolko vise od bilo kojeg drugog grijanja (sad ne spominjem i hladjenje ljeti) da je pitanje jel isplativo.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 23:22   #6
Re: najizplativije elektricno grijanje...

Quote:
ravana kaže:


U biti buduci da sam sam treba zagrijat samo jednu sobu. I kupatilo naravno, kuhinju tu i tamo (jos se najcesce prislepam starcima za rucak )

U istri je pa se ne spusta bas na minus dvadeset.

Svidja mi se glamox ali i termo peci ima ljepih (novijeg dizajna) a prednost im je sto se mogu punit po jevtinijoj struji

Mozda da obratis paznju na el. kvarcne grijalice, potrosnja struje je niza nego kod termo peci,
prostor se brzo zagrije, zauzima manje mjesta i lako se premjesta u drugi prostor.
Aenea is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 09:23   #7
Re: Re: najizplativije elektricno grijanje...

Quote:
Aenea kaže:
Mozda da obratis paznju na el. kvarcne grijalice, potrosnja struje je niza nego kod termo peci,
prostor se brzo zagrije, zauzima manje mjesta i lako se premjesta u drugi prostor.
Ja mislim da su elekrtrične kvarcne grijalice najgore sranje koje postoji. Ne znam koliko troše, pretpostavljam da ne malo. Dvadesetak centimetara ispred sebe prže, a dalje je sve hladno. I moraju biti konstantno uključene. OK su za prostorije u kojima boraviš s vremena na vrijeme.
Prvi Vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 09:29   #8
Quote:
ISTRAŽIVAČ kaže:
I ja sam iz istre tako da ti preporučam klimu i ništa ti više ne treba. Posavjetuj se u nekoj trgovini koja prodaje i montira klime tako da ti preporuče koja klima ti je potrebna. To ti se gleda po kubikaži prostora koji treba grijati i hladiti. S njom ćeš imati najmanji utrošak elek. energ. a usput si riješio i problem ljeta koji smatram ovdje kod nas je veći problem od zime.
KLIMA JE ZAKON
dobro nije bas da se gleda po kubikazi al ajde...
tako gledaju neki "majstori" pa onda ili predimenzioniraju (cesce) peci ili ti je zima...
to se gleda po gubicima koje ce ta prostorija imati.
neka recimo soba, sa samo klasicnom opekom i normalnim prozorima moze imat gubitke od 6 kW. onda uzmes klimu koja ima toplinsku snagu od 6 kw i to e to.
ista ta soba izolirana kak se spada, moze imat gubitke od 3 ili 4 kw. tada snaga klime nece bit ista a time i potrosnja....
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 19:50   #9
Re: Re: Re: najizplativije elektricno grijanje...

Quote:
Prvi Vozač kaže:

Ja mislim da su elekrtrične kvarcne grijalice najgore sranje koje postoji. Ne znam koliko troše, pretpostavljam da ne malo. Dvadesetak centimetara ispred sebe prže, a dalje je sve hladno. I moraju biti konstantno uključene. OK su za prostorije u kojima boraviš s vremena na vrijeme.
Prije bih tako opisala one infra grijalice ( znale su se koristiti za kupatila ) koje nista ne ugriju a potrose puno. Ali nikako kvarcne grijalice.
Prije nekoliko godina koristila sam jedne zime kvarcnu grijalicu u uredu i sasvim je dobro grijala prostoriju od otprilike 20 m3. Istina, bila je ukljucena cijelo vrijeme ( minimum osam sati dnevno ) ali nikad na full jer jednostavno nije bilo potrebno. Ne sjecam se tocno cifre, no potrosnja struje je bila puno niza nego kad smo prethodno po uredima koristili termo peci.
Aenea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 11:24   #10
Podižem temu jer mi treba odgovor na isto pitanje.
Samo ja sam podstanar pa ne namjeravam baš kupovati klimu za tuđi stan, niti raditi bilo kakve veće zahvate.

Stan je u Rijeci (dakle nema oštrih zima), južno je orijentiran, ima ogromne prozore preko cijele južne stijene u sobi koju jedinu mislim grijati (osim što ću za kupaonicu uzeti kakvu puhalicu ili tako nešto), sve okolo su stanovi... tako da računam da neće biti jako zima, a i gazda kaže da su oni rijetko uopće trebali grijati dok su tamo živjeli (valjda ne laže). Osim što su ti prozori dvostrani mač, istina da će se kroz staklo ugrijati zrak, ali s druge strane drveni su i relativno stari, pa se bojim da ne dihtaju baš najbolje...

S drvima mi se ne da zezati jer nikada se nisam grijala na drva pa uopće ne znam šta se s tim radi... gradski plin nije razveden po stanu... što mi preostaje?

Soba koja će se grijati ima svojih 20 - 25 m2 (strop je visok nekih 2,30m, znači soba ima kojih 50-60 kubika). Pretpostavljam da bi termo peć bila najbolje rješenje jer bi držala temperaturu skoro konstantno ako je i samo po noći punim (tako se moji roditelji griju), no termo peći su nespretne, uzimaju puno prostora, velika je početna investicija, a čini mi se da i podosta troše. A ni ne trebam se grijati baš stalno, ionako po danu skoro nikada nisam doma. Mislila sam kakve konvektore uzeti, ali čini mi se da to pak ništa ne zagrije... ma nisam pametna....

Ovakve kvarcne grijalice kakva je na slici koju je netko gore linkao imamo u uredu (kao pomoć nekakvim kamenim pločama koje pak ne griju skoro uopće), i ne sviđaju mi se baš, prošle zime sam svako malo morala ustati od stola i čučnuti ispred grijalice da se malo zagrijem, jer zbilja grije samo pola metra ispred sebe Čini mi se da to baš i nije za neke veće prostore, eventualno za kakvu malu sobicu. A i mislim da dosta troši, stalno nam je izbacivao limitator kad bi to uključili (dok smo mramornih ploča mogli imati uključenih koliko god smo htjeli i nikome ništa).

Nakon ovog traktata ima li tko možda kakav pametan savjet? Moram krenuti u pohod na grijalice ubrzo... dok ne zahladi.
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:28   #11
uzmi klimu, klima nije za tuđi stan već za tebe

a uvijek možeš odšarafit tih 10-ak šarafa i furat klimu sa sobom...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 15:36   #12
Konvektor Ja ga imam za spavacu i radnu sobu. Tih je, fino i brzo ugrije, ima termostat i (navodno) malo trosi. Ovo navodno samo zato jer nemam s cime usporediti, ali racun za struju nije dolazio jako veliki (a imam u drugoj sobi termo pec i klimu jos).

Konvektora ima zbilja svakakvih i po svakakvim cijenama. Ovaj moj je bio oko 300-400 kn, i ima i ventilator (sto je dosta bitno jer onda fino raspuse topli zrak po sobi).
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 19:48   #13
Quote:
vrabac kaže:

Soba koja će se grijati ima svojih 20 - 25 m2 (strop je visok nekih 2,30m, znači soba ima kojih 50-60 kubika). Pretpostavljam da bi termo peć bila najbolje rješenje jer bi držala temperaturu skoro konstantno ako je i samo po noći punim (tako se moji roditelji griju), no termo peći su nespretne, uzimaju puno prostora, velika je početna investicija, a čini mi se da i podosta troše.
Kupi polovnu preko oglasa za 50-100 eura, eventualno ofarbaj lim ako ruzno izgleda i isto tako ju prodaj kad ju vise nebudes trebala. Pripazi kod kupovine da svi grijaci rade i da se ventilator vrti.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 15:54   #14
Grijanje

Kako se grijete i koji tip grijanja je najisplativiji?
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 16:27   #15
Grijem se na struju.
Glamox radijatori: jedan u sobi, jedan u kuhinji i kupit ću još jedan za hodnik.
Zadovoljna sam grijanjem, a rata struje mi je 300kn tokom cijele godine i sada pred obračun imam debelu pretplatu ( računam i sama mjesečnu potrošnju ).
ljubav-je-bol is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 15:10   #16
Plin svakako.
__________________
And you've never met anyone as everything as I am sometimes.
Rock Star is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 17:49   #17
Quote:
pumpkin pie kaže: Pogledaj post
Kako se grijete i koji tip grijanja je najisplativiji?
Najisplativiji je onaj za koji:
1. što jednoličnije zagrijava prostor(e) gdje treba grijanje
2. s namanje energije osigurava dovoljan osjećaj ugode (=osjetilna toplina na koži)
3. zahtjeva najmanju investiciju
4. ima najmanje troškove održavanja
5.omogućava individualno postizanje željene ugode u svakom zasebnom prostoru

E sad, ako prostor treba relativno malo toplinske energije (mali gubici prostora jer je izolacija vrhunska) onda gornje zahtjeve zadovoljava električno stropno grijanje.
Troškovi za struju će biti prihvatljivi a komocija maksimalna.
Ali ako je prostor relativno slabo izoliran (pa treba pri -15 cca preko preko 100 W/m2) onda se u prvi plan stavljaju troškovi grijanja, odonsno najjeftiniji energent. Ostalo je u drugom planu.
Zahtjev 1. će se kolko tolko i ispuniti ali ostali budu kako ispadne. I onda se uglavnom rade "vodena" centralna grijanja na razne energente (drva, ulje, plin-ako ga ima, pa čak i struja (s elektr. kotlom) što je sa stanovišta trošaka energije najskuplje).

Podnogrijanje na toplu vodu zadovolja zahtjeve 1. i 2. Zahtjev 3. baš i ne. A ostali zahtjevi su zadovoljeni slično kao i kod radijatorskih centralnih grijanja. Podna grijanja pri tome imaju ograničenje temperature poda s tim da je bolje ako je pod od "kamenih" materijala (pločice, mramor i sl.). Parketi su manje pogodni. Ako je kuća slabije izolirana onda podno grijenje možda neće biti dostatno (zbog toga što se ograničava temperatura poda iz zdravstvenih razloga vezanih uz noge). A ako je kuća dobro izolirana, onda podno grijanje i nije optimalni izbor (iako zadovolja zahtjeve 1. i 2. puno bolje od radijatorskog.

Ako se kuća/stan rade iznova ona su mogućnosti odabira puno veće. Ali ako je prostor već uređen, onda u prvi plan može doći i točka 3. A točka 5. prakitčki odpada. Pa se tako rade grijanja na kamine (drvo), termopeći, električne grijalice, prenosne plinske grijalice i sl.

Puno o grijanju i vrstama imaš u temi "Sve o grijanju..."
Wesper is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 21:01   #18
plin
nikad se vise ne bi vratila na HEP toplinarstvo...
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 14:44   #19
Quote:
pumpkin pie kaže: Pogledaj post
Kako se grijete i koji tip grijanja je najisplativiji?
U fazi izgradnje kuće sam i nakon pomnog razmišljanja odlučili smo se za plin. I u dnevnom boravku kamin što je savršeno za prijelazna razdoblja kad je malo toplo malo hladno, pa otvaraš i zatvaraš grijanje što je veliki gubitak energije. Ima jako povoljnih kaljenih peći i jako dobroj dizajna tako da služi i kao ukras prostorije (a lijepo se stisnuti na kauču dok vatrica gori). I raznih veličina tako da se mogu smjestiti svagdje.
may21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 17:33   #20
Plin.
Koliko potrošiš, toliko i platiš.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.