Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2004., 00:08   #1
Ruže

.. pita mene frend di se one u Zagrebu mogu kupit i da li uopce postoje hibridne crne ili se farbaju.. dakle, please help .. thnx

(bitniji naglasak je na pitanju di se u Zg mogu kupit )
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 00:28   #2
kolko ja znam crne ruže kupuju silovatelji žrtvama..
ruda mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 08:52   #3
Re: Crna ruza

Quote:
Doria kaže:
.. pita mene frend di se one u Zagrebu mogu kupit i da li uopce postoje hibridne crne ili se farbaju.. dakle, please help .. thnx

(bitniji naglasak je na pitanju di se u Zg mogu kupit )
Ruža crnih nema, ima plavih koje ponekad nazivaju crne.
Možda je na to mislio tvoj frend.
No kako su mogućnosti genetike velike ne vjerujem da već negdje u svijetu nije proizvedena crna ruža (kao i tulipani).
Samo je pitanje da li je crna boja ruža ujedno i opravdana i da li su te ruže dovoljno "izdržljive" da se s njima ide u komercijalni uzgoj.

A postoje i sprejevi....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 10:26   #4
Quote:
Torcida_ZG kaže:
P.S. A koji će mu k**** crne ruže?
.. iskreno, nisam ni pitala
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 14:36   #5
Re: Re: Crna ruza

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Ruža crnih nema, ima plavih koje ponekad nazivaju crne.
Možda je na to mislio tvoj frend.
No kako su mogućnosti genetike velike ne vjerujem da već negdje u svijetu nije proizvedena crna ruža (kao i tulipani).
Samo je pitanje da li je crna boja ruža ujedno i opravdana i da li su te ruže dovoljno "izdržljive" da se s njima ide u komercijalni uzgoj.

A postoje i sprejevi....
U Engleskoj mozes kupit crni paradajz

ja sam jednom dobila tamno plave ruze. bile su predivne
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2004., 00:07   #6
Nemruth dobro veli, nema crnih ruža. crno nije boja spektra. ruža može biti plava ili eventualno tamno plava.
farbaj ruže
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2004., 00:14   #7
Crne ruze ne postoje,kao sto vecina kaze postoje tamno plave medu ostalim uobicajenim bojama.
A ovo u vezi Engleske i crnog paradajza prvi put cujem, nisam to nigdi ovdi vidila.
 
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 15:48   #8
Crne ruže nisu plave boje. Crne ruže su zagasito crvene baršunaste ruže. Zbog svoje zagasite boje i svjetlosnog efekta izazvanog baršunastim slojem, nazivaju se crnima.

Plave ruže se dobivaju tako da bijele ruže ostavimo u vodi u koju dodamo tintu. Intenzitet plave boje u laticama ovisi o količini tinte u otopini i vremenu stajanja u njoj.
 
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 14:35   #9
Re: Crna ruza

Quote:
Doria kaže:
.. pita mene frend di se one u Zagrebu mogu kupit i da li uopce postoje hibridne crne ili se farbaju.. dakle, please help .. thnx

(bitniji naglasak je na pitanju di se u Zg mogu kupit )
uzgajaju se, ne farbaju se. mozes naruciti u cvjecarnici, ali bit ce skuplje, naravno, ako se njima uopce isplati narucivati. sumnjam da se moze naruciti samo jedan komad
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 20:04   #10
Re: Crna ruza

Quote:
Doria kaže:
.. pita mene frend di se one u Zagrebu mogu kupit i da li uopce postoje hibridne crne ili se farbaju.. dakle, please help .. thnx

(bitniji naglasak je na pitanju di se u Zg mogu kupit )
Ima i crnih ruža, od plastike!
Big Bug is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 18:15   #11
RuŽe

evo, ovdje možemo raspravljati o svojim ružama, oni koji ih imamo. Mi smo si jučer nabavili jednu mini ružicu u teglici. mislimo je držati na balkonu ili u stanu. jel to izvedivo? kako se ruže zaljevaju?
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 20:36   #12
u kuci ce ti prestat cvasti. Slobodno ju postavi na balkonu. Ako ju presadis u vecu teglu, dakle ako korijen bude imao vise prostora, mini ruza se ti poprilicno narasti no listici i cvjetovi ostat ce i dalje sitniji (bit ce oni nesto veci ali ne kao u velike)
Dakle, nemoj ju presadjivati. Nece njoj biti premalo u teglici u kojoj ti je sada.
Btw. slicno ti se ponasa suncokret. Ako sjemenku zasijes u obicnu casicu od jogurta, izrast ce ti i svast velicine ivancice. Sto mu vise prostora das biljka i cvijet ce biti veci
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2005., 22:43   #13
Ja svake godine kupim po jednu na Bocarskom, najveca je sad oko 1m visoka i oko 40 cm2 siroka. Sve su preseljene 9 kom u vrt i bez problema prezimljuju, nisu ni osjetljive na bolesti.
Mene muci kako se to orezuje
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 12:30   #14
mene zanima može li se ruža uzgajati u tegli, ali normalna ruže, ne mini ?
a što se tiče mini ruža, njih kada sm kupovala u tegli su bile 4 biljke, odnosno 4 male ruže. da li se one rasađuju ili ostave u tegli kak i kupimo?
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 20:25   #15
upravo kupila i posadila jednu penjacicu "don juan" samt tamno crvena
imate ovdje savjete o ruzama pa pogledajte
ruže
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 20:55   #16
Quote:
emili kaže:
mene zanima može li se ruža uzgajati u tegli, ali normalna ruže, ne mini ?
a što se tiče mini ruža, njih kada sm kupovala u tegli su bile 4 biljke, odnosno 4 male ruže. da li se one rasađuju ili ostave u tegli kak i kupimo?
1. mozes bez problema i lijepo ce ti i penjacica na balkonu izgledati, ali ju moras posaditi u one velike zardinjere i bitno ti je da je izlozena suncu.
2. Ne znam kolika ti je ta posuda. Orijentaciono: jednoj je dosta teglica velicine casice od jogurta. Ako ju presadis u vecu, veca ce ti i narasti.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 10:50   #17
hvala na odgovoru

nemam iskustva s ružama jer smo ih izbjegavali zbog stradavanja dječjih lopti od strane oštrih trnja na njima, pa da odmah se raspitam i po tom pitanju: križanjem raznih vrsta da li je možda osvanula ruža bez trna (znam da je to njen zaštitni znak, al eto ipak pitam)... i još nešto.. da li su ruže osjetljive biljke, konkretno me zanima osjetljivost na propuh?

eto, to na ta pitanja nisam naišla na odgovore na onom zanimljivom linku!

uh da, koja je obilježje ruža čajavki? samo ime mi ništa ne govori!
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 16:54   #18
evo tu ih imas
daklem, imas cajevke, polyanthe, floribunde, penjacice i mini.
Razlikuju se po broju latica odnosno po obliku cvijeta.

Imam slika sa "plantaza" ruza (budem vam stavila). Bukvalno ogromna polja. Slikala ih prosle godine u Vojvodini. Ljudi po cijele dane cuce i kaleme. Mozete si mislit kak to zgleda po ljetnim vrucinama.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 16:41   #19
Čuvarkuća i nametnici (+ dvije ruže)

Proljetos sam kupila dvije "mini ruže" i smjestila ih na južni balkon. Ružice se baš i nisu udomaćile, listovi su im se sušili, ali su i dalje cvale. Primjetila sa m da su im listovi nakon nekog vremena postali sivi / bijeli, ali nisu izgledali kao da su napadnuti nametnicima, više kao da imam cementaru u susjedstvu (a ne običnu toplanu ).
I tako sam otišla na produženi vikend, prethodno obilno natopivši svoju malu balkonsku džunglu.
Po povratku sam ruže zatekla potpuno bez lišća (bile su i prije loše, ali toliko loše nikad ne ). Nisu se osušile, obje su potjerale po nekoliko novih izbojaka i pupova, a novi listovi su im OK.

E, sada dolazim do naslova ovog topica.
Ružin susjed je stara i velika čuvarkuća. Tek kad sam nju vidjela mi je sinulo : pali mu se lampica : da su ono na ružama ipak bili nametnici, jer je sada ta bijela "prašina" razasuta po čuvarkući.
Ona i dalje izgleda OK, iako joj se cvijet osušio vrlo brzo nakon što je procvala.

Molim pomoć - čime da je špricam?

Sva sreća da su ostale biljke na balkonu malo podalje od njih.
FridaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 22:09   #20
Nevjerojatno koja slučajnost!
Upravo sam kopala po netu tražeći kakvi su mi to nametnici ili gljivice napali moju ružu koja je isto kao i tvoja pobijelila! Ali, moja je pobijelila iznutra, to jest naličje listova, ne lice.
Sad, nešto sam čitala na netu da postoje dvije bolesti koje ljudi miješaju: peronospora i pepelnica! Ne znam koja je koja, ali ono što rade je da ubijaju lišće koje se zatim osuši i pada.
I mene zanima... Kako da se riješim te bolesti? Ruža mi je mlada i ima tri pupoljka! Nikako ne bih htjela da mi se osuši...

Zna li tko čime da je našpricam i u kojoj ljekarni da to kupim? U poljoprivrednoj ljekarni na Trešnjevci imaju samo prašak za uši i mrave, a to mi ne treba.
Elinya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:35.