Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2017., 11:07   #1
4k kamera + produkcija za Youtube

Pozdrav!

U zadnje vrijeme radim dosta Youtube videa za svoje studente pred pločom koristeći mobitel Galaxy Note 4. Radim u 4k rezoluciji kako bih mogao napraviti digitalni zoom na ploču u postrpodukciji. Primjer:
https://youtu.be/yKBpf68b86A?t=31s

Želio bih ubrzati workflow i spreman sam na veću investiciju. Nabavljam bolje računalo i mikorfon, ali čini mi se da bi pomogla i bolja kamera. Kako ubrzati prebacivanje 5-10 GB videa sa kamere na komp? Idealno bih želio da upalim snimanje i nakon 10-tak min odmah na računalu mogu krenuti sa produkcijom. Sada mi samo prebacivanje videa s kamere zna trajati 20-tak minuta.

Imao sam ideju uzeti Panasonic G7 i iskoristiti HDMI izlaz i nekakvu video karticu na računalu, ali 4k capture video kartica ne nalazim mnogo u ponudi. Druga opcija je download preko USB-a, ali usb 2.0 je dosta spor. Trebala bi mi bolja kamera npr. Panasonic GH-5 za usb 3.1, ali nisam siguran da li bi to pomoglo jer pretpostavljam da zavisi o brzini SD kartice na kojoj je pohranjen zapis. Idealno bi bilo kada bi se video datoteka nekako automatski pohranjivala na računalo. Molim savjet.

Za kameru je bitno da prima mikrofon ulaz jer ne želim usporavati workflow brigom oko dodavanja zvuka u postprodukciji.
matekos is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 13:35   #2
Za takve stvari definitivno uzmi bolju kameru. Taj Panasonic je, po svemu sudeći šta san gleda, dobar izbor.
Ako je brzina SSD-a ograničavajući faktor onda oko toga ne trebaš brinit. USB 3.1 je jako brz prijenos.

Vidi imaju li te kamere audio in.
Ako namjeravaš imat bolji zvuk onda ti ni poseban snimač nebi predstavlja veći problem. Samo importiraš audio file u editor, sinkroniziraš ga sa videom (famozni klap, ali dovoljan je i obični pljesak) i slijepiš da sva daljnja rezanja, premještanja i sl. budu automatska i za video i za zvuk.
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 19:20   #3
@matekos: http://www.aviteh.hr/web-trgovina/pr...rder-4k-detail...ili UHS II SD kartica i USB 3.0 card reader? Možda čak i obična HS Class 10 SD kartica, to ti je cca 5-6 max 10 minuta prebacivanja, s UHS II bi bilo cca tri puta brže...

Zadnje uređivanje MytByte : 31.03.2017. at 19:45.
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 15:02   #4
Quote:
DelmatST kaže: Pogledaj post
Za takve stvari definitivno uzmi bolju kameru. Taj Panasonic je, po svemu sudeći šta san gleda, dobar izbor.
Ako je brzina SSD-a ograničavajući faktor onda oko toga ne trebaš brinit. USB 3.1 je jako brz prijenos.

Vidi imaju li te kamere audio in.
Ako namjeravaš imat bolji zvuk onda ti ni poseban snimač nebi predstavlja veći problem. Samo importiraš audio file u editor, sinkroniziraš ga sa videom (famozni klap, ali dovoljan je i obični pljesak) i slijepiš da sva daljnja rezanja, premještanja i sl. budu automatska i za video i za zvuk.
Opcija sa karticom koju je spomenuo MyByte mi od svega spomenutog najviše odgovara. Tako bih uz dovoljno brz SSD imao video odmah spreman za obradu. Program koji koristim je Camtasia studio, a u njemu ipak ima malo posla za slijepiti video i zvuk. Npr. ponekada se slijepi na "klap", ali nakon par minuta audio i video "driftaju", pa ih opet treba uskladiti.

Tako čini mi se da bi mi za sada bila dovoljna klasa kamere 700-1000 eura: npr. Panasonic G7 ili G80. Sve kamere koje gledam imaju audio in. Već sam nabavio dobar bežični mikrofon set (Rode Videomaker). Volio bih čuti mišljenja kada bih uzeo klasu iznad, npr. GH5 što bih time konkretno dobio?

Hoće li isti setup raditi i za video streaming? Npr. da li bi ovo moglo delati?
Veza 5Mbps uplink trebala bi dopustiti 1080p uz H.265 kodiranje. Recimo da želim napraviti javljanje u live emisiju gdje se snimam ispred zelenog platna (ili održati predavanje za studente pred pločom). Koristim kameru na HD rezoluciji preko HDMI izlaza spojenu na spomenutu karticu u računalu tipa
procesor Ryzen 7 1700, RAM 16GB i grafa Radeon RX470 4MB s dobrim SSDom. Zatim želim da mi neki program na računalu napravi npr. chroma key (makne zelenu boju), komprimira H.265 u 1080p i pošalje dalje kroz uplink.
Da li bi štimalo ako kamera snima i šalje kroz HDMI u 4K (tada bolje izgleda chroma key efekt), a dalje uplink 1080p? Što bi trebao imati da ovo radi?
matekos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 19:27   #5
@matekos: ne razumijem se baš u live streamanje tj koji softver bi odradio sve to u jednom...rekao bih ti da koristiš Davinci resolve jer ti on radi sve efekte osim dekodiranja i kodiranja videa kroz GPU a tvoj GPU nije loš tj mogao bi imati real time key, možda čak i u 4K), jedino je problem to h.265 kodiranje, ne znam ništa što to radi u realnom vremenu osim skupih hardverskih enkodera...evo ovdje: https://www.youtube.com/watch?v=5EP-gUMtTcY&t=287s koriste Wirecast za live stream preko Blasckmagic recorder boxa (isti vrag kao ona kartica) a taj Wirecast podržava overlay grafike uživo, a možda i chromakey...nažalost, vidim da koristi Intel Quicksync ili Nvida nvenc hardversko ubrzanje za kodiranje (u h264 samo), ne i AMD-ovo i košta $500

Ima i ovo: https://www.youtube.com/watch?v=A-7CWc6x6r0

Zadnje uređivanje MytByte : 01.04.2017. at 19:43.
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:25.