Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2005., 12:15   #61
Toliko ipak firma naivna nije
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 12:16   #62
nemoj bit tako sigurna.. to ti je uobičajena praksa pogotovo u državnim firmama..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 12:21   #63
Za ovaj slučaj o kojem pišem, a nije jedini u toj firmi, koja donekle i jest državna, znam da nikom nije ni na kraj pameti da mu ide još i nadoknađivati putne troškove.

Čak su i na oglasnim pločama stavljali obavijesti da PK moraju biti u skladu sa "stvarnim" stanjem.
Ali, jbg, nemreš nikog na silu natjeravat po firmi što da radi.

Dok mu je god osobna na jednoj adresi, po tome moraš postupati.
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 12:29   #64
Quote:
bobica kaže:
slažem se, ja isto pizdim kad netko koristi sve blagodati koje mu veliki grad pruža, a za to ne plaća cijenu takve usluge (u vidu prireza)
Nadam se da nisi mislila na studente
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 12:31   #65
aha.
inače mislim da firme griješe što uopće plaćaju troškove prijevoza.
uzmi dva radnika, jedan stoji 5 km (I zona) od firme drugi 50 km (III zona). drugome plaćaš puno veće troškove prijevoza, što prevedeno znači da tog radnika za isti rad (isti posao kao i prvi radnik) plaćaš više od prvog radnika.
trebaju postojat jedinstveni troškovi prijevoza, i tako spriječiti prevare te vrste. uostalom oni koji dalje stanuju obično imaju i druge pogodnosti tipa niži prirez, manje komunalije itd.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 12:51   #66
Quote:
nn-st1 kaže:
inače mislim da firme griješe što uopće plaćaju troškove prijevoza.
Da, najbolje da sagrade komune i da svi zaposleni žive zajednou jednoj zgradi ograđenoj žicom i da ne izlale do mirovine

Quote:
nn-st1 kaže:
uzmi dva radnika, jedan stoji 5 km (I zona) od firme drugi 50 km (III zona). drugome plaćaš puno veće troškove prijevoza, što prevedeno znači da tog radnika za isti rad (isti posao kao i prvi radnik) plaćaš više od prvog radnika.
trebaju postojat jedinstveni troškovi prijevoza, i tako spriječiti prevare te vrste.
Nemožeš ništa napraviti jedinstveno - a da bude pravedno. Ni porez ni išta drugo.
Što bi značili jedinstveni troškovi prijevoza? Ili bi nekoga zakinuo, ili bi nekome platio prijevoz više nego on stvarno košta. A to je opet manje pravedno. Ne postoji apsolutna pravda

Quote:
nn-st1 kaže:
uostalom oni koji dalje stanuju obično imaju i druge pogodnosti tipa niži prirez, manje komunalije itd.
Ajmo uzeti da postoje osobe koje žele ostati živjeti u manjem mjestu i ne zanima ih preseljenje u veći - imaju pravo na to.

Dalje, postoje osobe koje bi možda htjele živjeti u većem mjestu - ali nemaju mogučnosti za to. I plus školovanje djece, zdravstvene usluge, ..nema potrebe za nabrajanjem.

I velika i manja mjesta imaju svako svoje prednosti i nedostatke. Ali niži prirez i manje komunalije mislim da nikome nisu odlučujući u vaganju veće ili manje mjesto.
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 13:02   #67
je , kak' ne.
plaćeni prijevoz je samo izboreno radničko pravo. gledaj malo iz kuta poslodavca. radnika plaćaš za rad koji obavlja,a ne da ga još i hraniš i plaćaš mu prijevoz do mjesta rada.
to samo vizuelno djeluje humano.
npr.
I. plaćaš radnika 2500 kn i nema plaćen prijevoz i prehranu
= poslodavac okrutni kapitalist, siroti radnik.
II. plaćaš radnika 2000 kn + 500 kn za prijevoz i hranu
= human poslodavac, dobra radnička prava (plaćen prijevoz i prehrana) al eto slaba plaća..
a u oba slučaja poslodavac plaća radnika 2500 kn,a radnik potroši 500 kn na hranu i prevoz...

Quote:
Što bi značili jedinstveni troškovi prijevoza? Ili bi nekoga zakinuo, ili bi nekome platio prijevoz više nego on stvarno košta
a zašto uopće plaćat troškove prijevoza? zašto radnik dolazi na posao? možda zato da nešto radi i zaradi za sebe?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 13:21   #68
Nije ti to isto.
Na prijevoz nemaš nikakva plaćanja (ne ulaze u osnovicu), u nekim zemljama ni na hranu.

Razlika između zadovoljnog i nezadovoljnog radnika se itekako osjeti u poslu, ali vidim da to tebe ne zanima

A ništa, bič u ruke i mlati po radnicima
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 14:15   #69
I. Ako nemaš neku turbo plaća niti ćeš ti niti tvoj poslodavac nešto posebno profitirat od prireza.
II. S druge strane Zakon o radu promatra smatra plaćom bruto plaću te je to plaća koja treba biti navedena u ugovoru o radu.
III. Obveza svakog građanina je obavijestiti Poreznu Upravu i poslodavca o svim novonastalim promjenama i dostaviti odgovarajuće isprave u roku 30 dana.
IV. Plaća se može isplatiti i bez PK ali se ne može obračunati osobni odbitak.
V. U računovodstvu postupaju isključivo prema onome šta piše na PK pa makar podaci nisu točni. To nije njihova briga
DUSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 14:31   #70
Quote:
DUSK kaže:
I. Ako nemaš neku turbo plaća niti ćeš ti niti tvoj poslodavac nešto posebno profitirat od prireza.
II. S druge strane Zakon o radu promatra smatra plaćom bruto plaću te je to plaća koja treba biti navedena u ugovoru o radu.
III. Obveza svakog građanina je obavijestiti Poreznu Upravu i poslodavca o svim novonastalim promjenama i dostaviti odgovarajuće isprave u roku 30 dana.
IV. Plaća se može isplatiti i bez PK ali se ne može obračunati osobni odbitak.
V. U računovodstvu postupaju isključivo prema onome šta piše na PK pa makar podaci nisu točni. To nije njihova briga
1. mjesečno sada imam 520 kn prireza, tj. godišnje preko 6000 kn, a ti procijeni je li to malo ili puno
2. radim u velikoj firmi s preko 1000 zaposlenih i plaće su oduvijek svima ugovorene u netu, već godinama trahju prepucavanja s drž. upravom o tome i nitko nikad nije uspio dokazati da plaće trebaju biti UGOVORENE u brutu
3. to je za mene loša vijest
4. imaju oni pk
5. javim kad se čujem s ekipom iz računovodstva, ali sumnjam da će tu biti kruha - znam da su i neki od visoko pozicioniranih prijavljeni u mjestima gdje prireza nema
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 15:25   #71
Quote:
nn-st1 kaže:
aha.
inače mislim da firme griješe što uopće plaćaju troškove prijevoza.
To im je obveza po Općem kolektivnom ugovoru i drugim posebnim kolektivim ugovorima. Grješile bi, tj. kršile ugovor ako ne bi isplaćivale. A ugovor je ugovor.

A osim toga - to je neoporezivo, tako da je za firmu zaista kikiriki.

Meni plaćaju 600 kn prijevoza mjesečno (izravna uplata HŽ-u) - a da mi toliko daju kroz plaću - neto bih dobio svega nešto više od polovine. Privatna firma inače.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 15:30   #72
Quote:
bobica kaže:
[B]slažem se, ja isto pizdim kad netko koristi sve blagodati koje mu veliki grad pruža, a za to ne plaća cijenu takve usluge (u vidu prireza)
Ali sada i ti ulaziš u tu kategoriju, a?

Quote:
isto tako me živcira to što ću steći zakonsko pravo na manju obvezu iz plaće (nema prireza), samim time i na veći neto, a od toga ne mogu profitirati jer poslodavac ugovara plaću u netu
selim se iz centra zg i ipak se odričem velikog broja blagodati dosadašnjeg načina života. grrr, baš me to ljuti
Da, to je jedan od ostataka socijalizma - ugovaranje netto plaća - da recimo imaš troje djece, tvoj poslodavac bi fino uštedio, mjesto da ti imaš nekoliko stotina kuna veću plaću (što je i nakana zakondavca).

Zato treba težiti ugovaranju bruto plaće - tvoji prirezi, porezne olakšice i sl. su tvoja stvar.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 16:10   #73
slažem se, vojky, treba ugovarati plaću u brutu - sva sreća da mi i muž ne radi u mojoj firmi pa bez problema koristimo olakšicu za dijete.
ja ne ulazim u kategoriju onih koji koriste blagodati života u velegradu - ja iz nje izlazim . ako želim u kino - u auto i vozi 20 km, umjesto jednakog broja minuta šetnje... . ako si mislip na blagodati rada u velegradu - te se ne kanim odreći

by the way, kažu u računovodstvu da ne moram odmah mijenjati pk nakon preseljenja - podržavaju me u mojoj nakani da godišnje tražim povrat prireza... samo me još zanima što će porezna na to reći. a to planiram pitati nekoga iz porezne...
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 16:32   #74
telefon 650-1111
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 16:40   #75
thnx, vaservaga, iskopat ću nekog tamo
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 12:50   #76
[QUOTE]bobica kaže:
[B]1. mjesečno sada imam 520 kn prireza, tj. godišnje preko 6000 kn, a ti procijeni je li to malo ili puno

Ako živiš u Zagrebu i imaš toliko prireza mjesečno plaća ti je cca 18.000,00 KN BTO mjesečno. ( reci meni di radiš ) ili si možda pobrkala porez - prirez. Naime od poreza ne možeš uteć.

5. javim kad se čujem s ekipom iz računovodstva, ali sumnjam da će tu biti kruha - znam da su i neki od visoko pozicioniranih prijavljeni u mjestima gdje prireza nema

VIDIT ZAKON O POREZU NA DOHODAK
DUSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 10:35   #77
Quote:
DUSK kaže:
[Ako živiš u Zagrebu i imaš toliko prireza mjesečno plaća ti je cca 18.000,00 KN BTO mjesečno. ( reci meni di radiš ) ili si možda pobrkala porez - prirez. Naime od poreza ne možeš uteć.
VIDIT ZAKON O POREZU NA DOHODAK [/B]
Bruto plaća je na moj ugovoreni neto malo više od 16300, što daje 520,53 prireza i skoro 2900 poreza (naravno, bez ikakvih odbitaka i olakšica - sve je na muža ili korišteno na god. razini, upravo zbog ugovorene neto plaće).

Dusk, mislim da me malo potcjenjuješ, znam ja o tome više nego što misliš i kad kažem da plaćam toliko prireza možeš mi vjerovati da je to tako. Htjela sam vidjeti ima li netko konkretnog iskustva s traženjem povrata poreza zbog preplaćenog prireza tijekom godine - a sve zato što je namjerno propustio promijeniti podatke na PK

Inače radim na nižoj managerskoj poziciji u članici relativno velike grupacije koja pruža razne usluge vezane uz područje financija.
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 13:09   #78
U mojoj firmi ljudi imaju PK kartice na ZG, a prebivaliste im je npr. u Dubrovniku.

Firma im je trazila boraviste u Zg ili okolici, i na temelju toga im izvadila PK. (Jos u doba dok su to firme radile).

Ljudi uredno prijavljuju povrat prireza i dobivaju ga. (Naravno za istinitiost podataka u PK kartici bi trebao odgovarati, i ako zive u Zg, a tamo upisu adresu svog prebivalista jednostavno se prave blesavi)

Dakle u praksi funkcijonira. Po zakonu bi trebalo to promijeniti u roku od nekih 15 dana. Ali isto tako po zakonu se mora promijeniti osobna, vozacka, putovnica, ...

U tvom slucaju je to cak i moralno opravdano, jer zasto bi gazda koristio tvoje beneficije.

A poreznici su toliko nemarni da ce te priupitati kao mene kad dodjem promjeniti podatke na PK kartici sa novom adresom nesto u stili: "I samo ste zbog toga dolazili?"

Dakle, suti, pravi se blesava, i na kraju godine podnesi prijavu za povrat razlike poreza i prireza u mjestu svog prebivanja.

Naravno riskiras eventualno probleme, ali po tvom postu cini mi se da si toga svjesna, i jedino sta te zabrinjava je sansa za nekakve eventualne sankcije, koje su po meni zanemarivo malo vjerovatne.
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 14:58   #79
billy,
hvala na konkretnoj informaciji, baš sam se tome nadala
gledala sam sankcije predviđene zakonom o porezu na dohodak i, koliko vidim, za ovakve stvari (tipa neprijavljivanja promjena) nema sankcija.
preostaje mi još vidjeti za isto u opz-u.
hvala
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 15:01   #80
opz

Opći porezni zakon kaže:
(1) Novčanom kaznom od 500,00 do 200.000,00 kuna kaznit će se:
.................
10. tko ne prijavi činjenice bitne za utvrđivanje njegove porezne obveze u zakonskom roku (članak 56. stavak 1.),
.......
(čl. 56. st. 1 je promjena prebivališta, između ostalog).
Eto, sada znam što zakon kaže (istina, mogla sam to saznati i puno ranije) ali mislim da ću ipak probati s varijantom plaćanja prireza za ZG i povrata poreza

bobica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.