Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2005., 19:48   #81
Pa 500 Kn i nije puno
Nasi suci ionako uvjek dosude najblazu kaznu

Pogledaj malo koje su sankcije predvidjene i za druge stvari koje se u praksi ne kaznjavaju.

Recimo ne prijavljivanje boravista u roku od 7 dana, ne mijenjanje podataka na osobnoj, odnosno osobne, ...

Kazne za takve stvari su predvidjene zakonom, ali je problem (u tvom slucaju prednost) sta ih nitko ne uzima za ozbiljno.

Uostalom 200000 Kn predvidjeti kao plafon za takve stvari je smijesno (ako se uzme u obzir koliko se moze na porezu pokusati prevariti drzavu).
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 16:38   #82
R-Sm obrazac i PD obrazac

R-Sm obrazac i PK obrazac !!


Jel ima nekog tko mi može odgovoriti na malu problematiku ??
( Pokušala sam pitati u nadležnoj instituciji...ali nisu baš pristupačni :-)))

Radi se o obrtu koji ima 4 zaposlena. Za prvi mjesec nije isplatio plaću ( ni netto ni doprinose ), pa sam obračun plaće (R-Sm) predala bez netto iznosa sa šifrom 00.
U četvrtom mjesecu isplatio je samo neto plaću bez doprinosa za prvi mjesec s time da nije tražio novi obračun plaće zbog osobnog odbitka za travanj 1.600,00 kn, već je samo prebacio osnovice, i to ne u cijelokupnom iznosu nego svakom samo dio plaće.
Po tome sam predala obrazac sa netto iznosima koliko je bilo netto isplaćeno sa šifrom 77.

E sad....on bi sad isplatio doprinose i porez u cijelokupnom obračunatom iznosu za mjesec 01,02 i 03, a razliku netto plaće nebi.

Šta sad da ja radim ???

Prvo: Dal moram raditi novi obračun plaće zbog poreza i osobnog odbitka prema netto iznosu koliko je ukupno isplaćeno il neka plati kako je obračunato ( npr danas plati doprinose i porez za 1 mjesec, sutra za drugi...., s time da će mi onda na PK obrascu na kraju godine biti za peti mjesec 3osobna odbitka.

I kaj je s tim R-Sm obrascima. Po takvom, ako im nikad ne isplati razliku netta ( il im isplati na ruke ) ta će mi razlika uvijek ostati visjeti u zraku.
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.

Zadnje uređivanje Jedina : 10.05.2006. at 18:02.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:43   #83
Obračun plaće

ppitanje za sve koji se time bave.
Iz bruto plaće odbija se 20% (15%+5%) doprinosa. Da li postoji gornji limit kod doprinosa ili nema ograničenja?
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 12:03   #84
Mislim da je trenutno max. osnovica 37194,00 kn.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 12:18   #85
Quote:
Jedina kaže:
s time da će mi onda na PK obrascu na kraju godine biti za peti mjesec 3osobna odbitka...
Bit će jedan odbitak a na kraju godine zaposlenik traži povrat poreza.

Ostatak priče baš i nisam uspio skužiti.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 13:08   #86
I kako se to onda raspodjeli u I stup i drugi stup?
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 14:21   #87
Da, najvisa osnovica je 37.194,oo
15 % u l stup, 5% u ll stup
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 19:18   #88
na dio osnovice koji premašuje MAX ne plaćaš doprinose iz plaće
__________________
Bolje izgubiti trenutak u životu, nego izgubiti život u trenutku...

živi i pusti druge da žive ...
jaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 00:42   #89
PK obrazac više ne postoji , misliš na IP

pazi, taj IP ima glupe logične kontrole, ne prolazi ništa što nije po zakonu
__________________
Bolje izgubiti trenutak u životu, nego izgubiti život u trenutku...

živi i pusti druge da žive ...
jaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 18:15   #90
kako si isplatiti plaću iz doo?

Lijepo molim da mi netko objasni ili uputi na neku stranicu gdje mogu vidjeti kako isplatiti plaću iz doo.
Dakle treba mi kako napraviti obračun plaće i kome i na koje sve račune se to isplaćuje.

E da.... znam da je "nađi si knjigovođu" najbolji odgovor na ovo pitanje ali to na žalost (zbog nedostatka financija) trenutno nije moguće.


Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!!!!
goauld is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 21:09   #91
Quote:
goauld kaže: Pogledaj post
...(zbog nedostatka financija)...
Pa sto ces si onda uopce isplacivati?
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 21:58   #92
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Pa sto ces si onda uopce isplacivati?
hmmm.... znao sam da cu morati to detaljno objašnjavati.

Dakle, da zadovoljim dječju znatiželju:

Posao kojim se bavim traži adekvatan prostor. Prostor sam nasao i mislim ga kupiti kreditom banke ali taj kredit ne mogu dobiti dok si ne isplatim 3 plaće.
Firma ima taman dovoljno novaca na računu za te 3 plaće.

Ukratko.... mislim vođenje knjiga prepustiti nekome. Ali tek kad počnem raditi jer ne mislim sad nekoga plačati preko 1000 kuna, koliko košta bilo koji normalniji knjigovođa, samo zato da bi mi on rekao 5 rečenica o tome kako da si isplatim plaću. To mogu saznati i od dobrih ljudi na forumu....(nadam se...)
goauld is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 00:57   #93
Mislim da ti ne igra igra, banka ti neće dati kredit ako radiš u doo u kojem je jedan zaposlen, tražiti će te BON-2, BON-1, itd......
Barbus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 11:09   #94
1. kao prvo moraš biti zaposlen u tom d.o.o.-u. Jesi li zaposlen? Ako nisi moraš sklopiti ugovor o radu i prijaviti se na mirovinsko i zdravstveno (ako ti je prvi posao moraš i radnu knjižicu izvaditi i poreznu karticu - PK kartica) Tu ima malo papirologije jer se trebaš prijaviti posebno na mirovinsko i posebno na zdravstveno + ako je to prvi zaposlenik u firmi onda treba i firmu kao firmu prijaviti u mirovinsko i zdravstveno.

2. nakon što si dakle sklopio ugovor o radu s d.o.o. i prijavio se moraš isplatiti onu plaću koju si napisao u ugovoru. Plaća se isplaćuje jednom mjesečno za prošli mjesec. Ne možeš si sada odjednom isplatiti tri plaće za zadnja tri mjeseca jer se moraš prijaviti na mirovinsko i zdravstveno u roku 15 dana od kada ti u ugovoru o radu piše da počinješ raditi.

3. Uplatni računi i sami obračun plaće su ti najmanji problem. Osim toga trebaš ispuniti RSm i SPL obrazac koje predaješ na FINU (Regos) i ID obrazac koji predaješ na poreznu upravu.

A da ipak platiš nekome da ti to sredi? I istina je što Barbus kaže sumnjam da će ti banka dati kredit ako radiš u firmi koja je tek krenula.

Da ne ispadne da samo solim pamet bez da želim pomoći evo ti pregled računa i stopa

i link na jedan tekst da ti malo pojasni o samom obračunu plaća.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 14:08   #95
Hvalaaaaaa.... to sam trazio!!!

Prva dva koraka sam vec obavio, samo me mucila tehnika isplate.
Kaj se tice banke vec sam pitao i rekli su mi da ce mi trebati suduznik. Njega sam nabavio i sad se ceka samo da dodjem u banku za 3 mjeseca sa svojim isplatnim listama tako da kredit moze glasiti na mene...

Zadnje uređivanje Edgar : 03.08.2007. at 18:48. Reason: quote
goauld is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 03.08.2007., 00:36   #96
samo JAKO dobro pazi da ne uplatiš na krivi račun ili s krivim pozivom na broj. Provjeri 10 puta prije isplate.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 01:10   #97
Bolovanje i isplata plaće???

Trenutno sam na bolovanju,a zanima me koliku min. plaću od poslodavca mogu očekivat.Prijavljen sam na 3500kn...Čuo sam od nekoga da mi je min. plaća na bolovanju 70%,a neki drugi kažu pak 80% od prijavljene???
Kako da uopće znam na kolko sam prijavljen jer mi na platnoj listi piše svašta...stimulacija,prijevoz,ovaj rad,onaj rad i sl.

Navodno čak ostvarujem neku dodatnu naknadu ako sam na bolovanju dulje od 3 mjeseca...da li je to istina ili ne???
stils24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 09:48   #98
izvoli naknada plaće zbog bolovanja
na dnu ti piše kako se obračunava

ukratko
osnovica je prosjek zadnja tri mjeseca, dakle kad se uračunaju i stimulacije, godišnji, provizije, prebačaji,... što već tko ima
osnovica je onaj dio plaće na koji se oobračunavaju i plaćaju porezi i dopprinosi, ne peijevoz i sl.
poslodavac sam odlučuje koliko se isplaćuje za prvih 42 dana bolovanja s tim da ne može biti manje od 70%, ako hoće može isplaćivati i 100%

tu dodatnu naknadu tj. pomoć može bezporezno isplatit, ali mu nije obaveza
ovisi o njegovoj dobroj volji
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 11:50   #99
ako se radi o bolovanju uslijd povrede na radu onda je naknada 100% visine plaće
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 19:06   #100
Nije ozljeda na radu tak da niš od 100% plaće...a prosjek zadnje tri plaće se uzima i ova 42 dana mog bolovanja jer mi je u tom periodu dosta manja plaća pa još umanjeno ili plaća dok još nisam bio na bolovanju pa umanjena od države il ko već plaća nakon 42 dana???
stils24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.