Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2006., 16:53   #1
Povući dio sredstava iz fondova i kupiti dionice INE?

Kao što i sam naslov govori - pitanje je da li povući dio sredstava iz fondova i kupiti najveći mogući broj Ininih dionica?

Povlačenje košta (mene, jer je kraće od godinu dana) 2%.

Računicu počinjem sa tih 2% u minus, pa s prognozom izgubljene zarade u tom fondu (jer da je taj iznos ostao-donio bi prihod).
Podvučem crtu minusa......

Inina dionica kretat će se od 1.400 do 1.900 i kažu da je taj raspon ZAGARANTIRAN.
Maximum je 38.000.
Za taj maximum, nakon NEprodavanja godinu dana, na svakih 10 dionica dobije se jedna.
Što znači da u oba cjenovna (krajnja) slučaja imamo mogućnost NEprodavanjem dobiti 2 dionice....koje su samim time i sigurna zarada od 2.800 ili 3.800. Dakle za godinu dana (promatrajući samo mamilicu-dvije dioonice) najbolja varijanta je zarada od 10% a u najgoroj varijanti zarada je oko 7,5%.
E sad, koju prognozu kalkulirati u imaginarnu zaradu? Koliko u tih godinu dana cijena dionice može narasti?
S druge strane, koliko će postojanje Ininih dionica na tržištu opet probuditi fondove? Rast (balansiranih) fondova je usporen. Novi mamac je na stolu.
Mogućnost špekuliranja sa vrijednošću novog mamca je-skoro pa nikakva.
Ili ju ja ne vidim...što je najvjerojatnije

Što vi mislite o tome?
Povući novac i kupiti Inine dionice ili pretpostaviti da će taj iznos, ostavljen u fondovima, donijeti veći prinos?
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 18:33   #2
Quote:
deatwin kaže:
Kao što i sam naslov govori - pitanje je da li povući dio sredstava iz fondova i kupiti najveći mogući broj Ininih dionica?

Povlačenje košta (mene, jer je kraće od godinu dana) 2%.

Računicu počinjem sa tih 2% u minus, pa s prognozom izgubljene zarade u tom fondu (jer da je taj iznos ostao-donio bi prihod).
Podvučem crtu minusa......

Inina dionica kretat će se od 1.400 do 1.900 i kažu da je taj raspon ZAGARANTIRAN.
Maximum je 38.000.
Za taj maximum, nakon NEprodavanja godinu dana, na svakih 10 dionica dobije se jedna.
Što znači da u oba cjenovna (krajnja) slučaja imamo mogućnost NEprodavanjem dobiti 2 dionice....koje su samim time i sigurna zarada od 2.800 ili 3.800. Dakle za godinu dana (promatrajući samo mamilicu-dvije dioonice) najbolja varijanta je zarada od 10% a u najgoroj varijanti zarada je oko 7,5%.
E sad, koju prognozu kalkulirati u imaginarnu zaradu? Koliko u tih godinu dana cijena dionice može narasti?
S druge strane, koliko će postojanje Ininih dionica na tržištu opet probuditi fondove? Rast (balansiranih) fondova je usporen. Novi mamac je na stolu.
Mogućnost špekuliranja sa vrijednošću novog mamca je-skoro pa nikakva.
Ili ju ja ne vidim...što je najvjerojatnije

Što vi mislite o tome?
Povući novac i kupiti Inine dionice ili pretpostaviti da će taj iznos, ostavljen u fondovima, donijeti veći prinos?
ostavi u fondu, pogotovo ako je dionički. činjenica je da će dionički fondkovi rasti do ulasku hrv. u EU sigurno. prema tome, rasti će i cijene dionica. radije uzmi kredit koji će nam svima biti ponuđen, i tako kupi dionice. barem ja tako planiram.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 18:43   #3
Quote:
Renata kaže:
činjenica je da će dionički fondkovi rasti do ulasku hrv. u EU sigurno.
Činjenica je da na tržištima kapitala ništa nije sigurno.
čvarkožder is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 18:46   #4
Quote:
čvarkožder kaže:
Činjenica je da na tržištima kapitala ništa nije sigurno.
lijepo se nadati
mene momentalno više zanimaju prognoze za iduću godinu...
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 19:03   #5
Quote:
emili kaže:
lijepo se nadati
mene momentalno više zanimaju prognoze za iduću godinu...
Mislim da će Dinamo biti prvak.
čvarkožder is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 20:06   #6
Quote:
deatwin kaže:
Što vi mislite o tome?
Povući novac i kupiti Inine dionice ili pretpostaviti da će taj iznos, ostavljen u fondovima, donijeti veći prinos?
Ja pretpostavljam da bi cijena dionice ine mogla ici gore, bar dok ne dodju radnicke dionice na trziste, usprkos pokazateljima da pri ovoj cijeni (racunam 1900kn) i nije bas povoljna tj. ako cijenu od 1900kn poredim s prihodima i knjig. vrijednosti te usporedim s slicnim kompanijama vidim da Ina nije jeftina, ali bez obzira na to vjerujem da bi cijena dionice mogla porasti.

Ipak, s druge strane prinosi dionickih fondova ove godine su bili iznimni, pa cisto sumnjam da bi vrijednost dionica ine mogla pratiti rast vrijednosti udjela u inv. fondu, ako bar donekle nastave dosadasnji postotak rasta.
cartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 09:28   #7
NE!!! Takvu glupost nije lijepo napraviti!

Recimo ja ću u INU staviti nekih 10% posto svojih investicija.
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 09:36   #8
Quote:
Renata kaže:
....radije uzmi kredit koji će nam svima biti ponuđen, i tako kupi dionice. barem ja tako planiram.
Može malo opširnije o tom kreditu? Gdje, kako?


I kako (gdje) ja kao fizička osoba mogu kupiti dionice Ine?
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 09:37   #9
Quote:
Boris_RI kaže:
Može malo opširnije o tom kreditu? Gdje, kako?
I kako (gdje) ja kao fizička osoba mogu kupiti dionice Ine?
Pa ima 7 strana na topicu baš o INI
Kredit: skoro svaka banka!
Kupnja: RBA ili FINA!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 11:45   #10
Ma čitam o INI. Ali mi nije jasno jel' postoji kredit isključivo za INU ili jednostavno digneš gotovinski?
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 11:50   #11
Quote:
Boris_RI kaže:
Ma čitam o INI. Ali mi nije jasno jel' postoji kredit isključivo za INU ili jednostavno digneš gotovinski?
RBA kredit ISKLJUČIVO za kupnju INE!



Kunski kredit RBA za kupnju dionica INA-e

općenito kako i gdje predati Zahtjev


Korisnik kredita u Raiffeisenbank Austria d.d. Zagreb (dalje: Banka) može biti fizička osoba-državljanin Republike Hrvatske s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koji podnosi obvezujuću ponudu za kupnju dionica INA d.d. s pravom prvenstva i posebnom pogodnosti.

Korisnik kredita za kupnju dionica INA d.d. u obvezi je imati stalna primanja (zaposlenik ili umirovljenik).

Iznos kredita: do 38.000,00 KN

Rok otplate: od 12 mjeseci do 48 mjeseci

Kamatna stopa: 8,95% godišnja, redovna, promjenjiva. Efektivna kamatna stopa iznosi već od 9,32%. Realna godišnja kamatna stopa jednaka je efektivnoj kamatnoj stopi.


Interkalarna kamata se ne obračunava.

Na sve dospjele, a nenaplaćene iznose koje Korisnik kredita duguje temeljem Ugovora o kreditu, Banka obračunava i naplaćuje zakonsku zateznu kamatu od prvog dana poslije dana dospijeća do dana plaćanja. Kamate na kredit obračunavaju se dekurzivnom metodom, primjenom proporcionalnog kamatnjaka.

Trošak obrade kredita: ne obračunava se

Kreditna sposobnost: ne utvrđuje se

Instrumenti osiguranja kredita:


Suglasnost o zapljeni primanja Korisnika kredita

Založno pravo na dionicama INA d.d.
Korištenje kredita:
Kredit se isplaćuje na transakcijski račun u RBA broj 2484008 - 1300109925 s pozivom na broj kreditirane obvezujuće ponude.

Otplata kredita:
Kredit se otplaćuje u mjesečnim anuitetima iskazanim u KN. Anuiteti dospijevaju na naplatu zadnjeg dana u mjesecu, sve do konačne otplate kredita. Prvi anuitet dospijeva na naplatu u mjesecu koji slijedi iza mjeseca u kojem je kredit iskorišten.

Prijevremena otplata kredita (djelomična ili konačna) može se obaviti samo uz suglasnost Banke, a prema uvjetima i uz naknadu, koji su važeći u trenutku prijevremene otplate kredita.

Za otplatu kredita može se ugovoriti trajni nalog po RBA tekućem računu.

Dokumentacija

zahtjev za kredit za kupnju dionica INA d.d. (nije potrebna ovjera poslodavca)

zadnja isplatna lista (nije potrebna ovjera poslodavca) odnosno odrezak od mirovine za umirovljenike

preslika osobne iskaznice tražitelja kredita

obvezujuća ponuda za kupnju dionica INA d.d. s pravom prvenstva i posebnom pogodnosti
Banka zadržava pravo zatražiti dodatnu dokumentaciju.

Ugovor o kreditu i Suglasnost o zapljeni primanja Korisnika kredita ovjeravaju se kod javnog bilježnika. Korisnik kredita snosi troškove javnobilježničke pristojbe.


Tablica primjera (iznosi u KN)

Tablica primjera za kredit s kamatnom stopom 8,95% godišnja, promjenjiva

Iznos
kredita Rok otplate
(god) Anuitet
5.000 4 124,31
10.000 4 248,61
15.000 4 372,92
20.000 4 497,23
38.000 4 944,73


Napomena: Banka zadržava pravo odbiti kreditni zahtjev.

Uvjeti se primjenjuju od 13. studenog 2006. godine


p.s.
Pa ako imaš net, a IMAŠ, prošvrljaj malo po site-ovima banaka.
Ali moja preporuka je da kredit NE DIŽEŠ!



----------------------
bilo bi lijepo da admin/moderator prebaci sve ovo na glavni topic o INI!
¨
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 12:20   #12
Mislim da bi bila ludost

a) povući lovu iz fondova i kupiti INA-u
b) dići kredit za INa-u

udio kta u ukupnom iznosu kredita na kraju otplate biti će iznad 20%. Znači vi koji dižete kredit očekujete porast vrijednosti preko 20% u npr 5 godina. Svaka čast. Koliko vidim na raznim forumu raspravlja se da li je kupnja isplativa i koliko rizična, je li cijena precijenjena, da li kupiti ili ne, a vidi uvijek ima hrabrih - odmah u glavu, diži kredit čiji je trošak bar 20%....treba taj trošak anulirati...i tek onda sliejdi zarada.....

a mi s gotovinom štrikamo....

svaka čast
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 12:30   #13
Quote:
Edgar kaže:
Koliko vidim na raznim forumu raspravlja se da li je kupnja isplativa i koliko rizična, je li cijena precijenjena, da li kupiti ili ne,
Na forumima ima dosta seruckanja oko te INE,ne kažem da na našem tržištu nema možda boljih prilika, ali se na sličnim razinama kupuju gubitaši zato jer će se možda jednog dana nešto pozitivno dogoditi, a INA im je jako skupa
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 15:20   #14
Quote:
Edgar kaže:
Znači vi koji dižete kredit očekujete porast vrijednosti preko 20% u npr 5 godina. Svaka čast.
Samo malo, ti hoćeš reći da rast od 20% u roku od 5 godina nije realan?

Da ne govorim da je 10% rasta u 1 godini samo na temelju gratis svake 10. dionice.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 17:12   #15
nisam vas skužila što zapravo kažete za invest. fondove, ai moram reći da me uhvatila panika jer sam upravo prije 3 tjedna sve prebacila u dioničke fondove. totalno sam krivo procijenila. sada padaju fondovi, a ne znam kako će to dugo trajati. možda će toliko pasti da se kasnije neće uzdići do razine kada sam ja kupila. da li da sve povučem van dok mi gubitak još nije tako velik?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 19:00   #16
Quote:
Renata kaže:
nisam vas skužila što zapravo kažete za invest. fondove, ai moram reći da me uhvatila panika jer sam upravo prije 3 tjedna sve prebacila u dioničke fondove. totalno sam krivo procijenila. sada padaju fondovi, a ne znam kako će to dugo trajati. možda će toliko pasti da se kasnije neće uzdići do razine kada sam ja kupila. da li da sve povučem van dok mi gubitak još nije tako velik?
Ne brini se, ostavi ih, i ja ću ih ostaviti. ako sada vadiš možeš samo izgubiti, što zbog pada vrijednosti što zbo izlazne naknade. dosa niti jedan nije propao, valjda neće baš sad. fondovi fluktuiraju gore dole sad idu dolje...a kaj sad pričekaj, ja ću
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 19:07   #17
Quote:
banderas kaže:
Samo malo, ti hoćeš reći da rast od 20% u roku od 5 godina nije realan?

Da ne govorim da je 10% rasta u 1 godini samo na temelju gratis svake 10. dionice.

Antonio, napisah već negdje na ovom pforumu pod temom INA-e da je slično bio u njemačkoj pri prodaji Deutsche telekoma. Buka i halabuka ko sad danas kod nas....svi redoom pop.....i to 4/5 investicija, dakle na svkaih 100 investiranih spali na 20, cijena do dana današnjeg nakon 10tak i više godina nije dostigla početnu cijena unatoč vrtoglavom rastu interneta i mobilnih komunikacija koje su ono doba bile tek u fazi razvoja....

Osim toga, možda cijena unutar tih 5god i poraste za 20%, ali ti ih nećeš moći prodati u tom trenutku jer si ih založio....prvo moraš vratiti kredit, a onaj tko ima para ne diže kredite od efektivno 20% kta. to mu se neisplati.

i zlatno pravilo investiranja....ne ulaži više od onoga što možeš podnijeti izgubiti (ili tako nekako)...... i Krašev aje dionica '99 bila 700kn, nisam je prodao...čekao sam 7 godina da opet dodje na tu cijenu (u međuvremenu je bila pala i na 60kn) Onda nije bilo razvijeno finan. tržište, danas je, tj razvija se Nema potrebe čekati 8g.

A koliko ti očekuješ zaraditi na iNA-i i u kojem period
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.