Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2011., 10:16   #761
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Za sada ono što je bilo pod tepihom (kojekakvi kompleksi i strahovi) al strpljenja, za par života nešto bude i od mene
Drugim riječima - nisi. Onda ne možeš tvrditi da se meditacijom dolazi do spoznaje sebe. No, da me ne razumiješ pogrešno, pozdravljam sve tvoje napore u tom pravcu.

Čisto da preduhitrim možda nepotrebnu raspravu, kad kažeš "sebe" to se odnosi na SEBSTVO, suštinu, samo biće, ono što doista jesi, nepromijenjivo i stalno. Dok ovo što si gore nabrojao su privremeni mehanizmi podložni promjeni i ne predstavljaju "sebe". Oni su samo odraz tvog shvaćanja i doživljaja tvoje stvarnosti. Tako ja to razumijem. Dozvoljavam da bude i drugačije.

Kada je riječ o meditaciji, obzirom da smo na PF duhovnost, smatram da je potrebna krajnja preciznost, ukoliko je moguće, kako bi se izbjegle predrasude i pogrešne pretpostavke, kojih, kako vidimo, uvijek ima.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 13:57   #762
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Drugim riječima - nisi. Onda ne možeš tvrditi da se meditacijom dolazi do spoznaje sebe. No, da me ne razumiješ pogrešno, pozdravljam sve tvoje napore u tom pravcu.

Čisto da preduhitrim možda nepotrebnu raspravu, kad kažeš "sebe" to se odnosi na SEBSTVO, suštinu, samo biće, ono što doista jesi, nepromijenjivo i stalno. Dok ovo što si gore nabrojao su privremeni mehanizmi podložni promjeni i ne predstavljaju "sebe". Oni su samo odraz tvog shvaćanja i doživljaja tvoje stvarnosti. Tako ja to razumijem. Dozvoljavam da bude i drugačije.

Kada je riječ o meditaciji, obzirom da smo na PF duhovnost, smatram da je potrebna krajnja preciznost, ukoliko je moguće, kako bi se izbjegle predrasude i pogrešne pretpostavke, kojih, kako vidimo, uvijek ima.
Naravno da nisam došao do krajnje Stvarnosti, ali imam temelj vjerovati u svoj put, naglašavam svoj vlastiti put (ne jedini i najbolji, osim za mene u ovom trenutku).

Kada kažem nešto iz iskustva meditacije, onda to kažem zato jer kod nekih forumaša prepoznam neke stvari kojim sam se i ja bavio, a nisu baše eksplicite bile u literaturi i to je i za mene jedno širenje iskustava...

Isto tako, bez obzira što nisam spoznao krajnju Istinu (koju možemo zvati Bog, Nirvana, Atma, Jastvo...) znam da je put iznutra (meditacija ili neke srodna tehnika), a ne izvana (katekizam, rituali ili proučavanje svetih spisa).
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 03:31   #763
Quote:
nirguna kaže: Pogledaj post
vec sam dosta puta primjetio na forumu tekstove koji mi nekako nemaju smisla. neznam, valjda ljudi pisu na brzinu ili u nekom drugom stanju svijesti ..... u svakom slucaju nebi nam skodilo malo preispitivanja u stilu; ".... dali ce ovo covijek koji cita razumjeti?"

što promjene oboje?

kakvog to neometenog pogleda?

tko, sto i kako uranja?

kakve lijeve strane?
jesam li ja to pao s Marsa u ovaj thread? ..... ukazi mi gdje je o tim terminima vec bilo rijeci
mars je popularan ovih dana. pasti s marsa, izraz koji paše većini ljudi, svi su zatečeni zbivanjima, vremenskim promjenama npr.
dovoljne su da izazovu čuďenje, neshvaćanje, zatecenost. jer ljudi žive u unutarnjim dijalozima, interpretaciji stvarnosti a ne stvarnosti po sebi. ne opažaju ili točnije, ignoriraju opažaj, suptilnog, konkretnog , mijenu u kojoj jesmo I koja jesmo. nešto nepoznato, neočekivano I dijalog se aktivira. davno odabran. npr. zahtjeva se drugačija stvarnost. reakcija poput tvoje u postu. odgovorio si u skladu s dijalogom koji preferira tvoja stvarnost.
kako možeš spoznati ako ne opažaš. nepoznato svodiš na poznati dijalog. izlizan od upotrebe. što je svima razumljivo I čemu služi ta konstrukcija. zar svi opažaju isto s istog položaja, to je nemoguće. ali vrlo učinkovito ljudi se grupiraju iza dogovorene stvarnosti. riječ stado tek spominjem.
koje dogovore stvarati o samom sebi, stvarnosti svog bića, svom. jastvu. zar nije jednostavnije opažati slobodno, izvan dijaloga sve pa I sebe, osvijestiti vlastite potencijale, kreativne, djelatne, a ne trošiti energiju na održavanje opisa sebe I drugih.
napreduješ kad oslobodiš ono što jesi a ne kad postaneš drugačiji. od čega se oslobaďa, čovjek otkriva u igri svjetla I sjene, svatko sam, I uvijek na najteži način. tako učimo, lakog puta nema.
biti svjestan ili opsjednut , dva stanja , svakom dostupna.
meditacija je ulazak u tišinu, područje iza unutarnjih dijaloga, oslobaďamo I uvećavamo svoj tihi dio.
imamo lijevu I desnu stranu tijela , dvije moždane polutke, dva toka energije, svaki održava unutarnji dijalog. lijevi I desni se razlikuju. promjenu dijaloga I stvarnosti koju održava , (ili doživljava stvarnosti, dijalog je takav u svojoj prirodi, osjećamo se kao da prilazimo stvarnosti, promatramo ju, on je nosioc iluzije, velo ) , može se proizvesti promjenom položaja tijela. kad osvijestimo dijalo ge lijeve I desne (bučnije) strane, možemo pristupiti novom vidiku, putu sredine, središtu. putu srca. svatko to postiže kroz vlastita iskustva, kroz izazove koje pred njega stavlja namjera ii duh. termini nisu bitni, bitno je što nastojiš osloboditi se , jer spoznaja je to.
naklonost joj je prvi I najvažniji uvjet. za sebe I sve oko sebe. kad promatramo u naklonosti - spoznajemo, bez nje smo tamo gdje - ne razumijemo.
__________________
kad god nešto razumijem navučem se na to. zato pažljivo biram. svi su ljudi anđeli, to razumijem
atko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2011., 02:42   #764
Quote:
atko kaže: Pogledaj post
mars je popularan ovih dana. pasti s marsa, izraz koji paše većini ljudi, svi su zatečeni zbivanjima, vremenskim promjenama npr.
dovoljne su da izazovu čuďenje, neshvaćanje, zatecenost. jer ljudi žive u unutarnjim dijalozima, interpretaciji stvarnosti a ne stvarnosti po sebi. ne opažaju ili točnije, ignoriraju opažaj, suptilnog, konkretnog , mijenu u kojoj jesmo I koja jesmo. nešto nepoznato, neočekivano I dijalog se aktivira. davno odabran. npr. zahtjeva se drugačija stvarnost. reakcija poput tvoje u postu. odgovorio si u skladu s dijalogom koji preferira tvoja stvarnost.
kako možeš spoznati ako ne opažaš. nepoznato svodiš na poznati dijalog. izlizan od upotrebe. što je svima razumljivo I čemu služi ta konstrukcija...........
ima vise nivoa toga sto neki zovu unutarnji dijalog. Malo mi je cudno da meni govoris o tome jer ja sam rekao da ne razumijem ono o cemu pises, znaci tek trebam stvoriti neku sliku (un. dij.) o tome. E sad i to ti mozes nazvati unutarnjim dijalogom samo to je onda ona vrlo rana faza u percepciji i besmisleno se je na forumu cuditi sto neko fura takav unutarnji dijalog. Sustina foruma je dijalog pa tesko da moze proci bez unutarnjeg. Necemo valjda ici slusati cvrkut ptica na techno party.
Ono sto sam htio reci svojim prvim postom da su ti recenice ptilicno besmislene (u ovom zadnjem su tek nesto bolje). Cemu pisati nesto troznacno i nedovrseno pa onda ukazivat na unutarnji dijalog citaoca. Kako ti "pronices" u moj "unutarnji dijalog" mogao bih i ja tvrdit da se kod tebe radi o ego-igri misticne nedorecenosti koja ti pruza osjecaj da si iznad ostalih
nirguna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 22:45   #765
Meditacija je područje koje me interesira i, pošto je to područje u čiju se svrsishodnost ne može uvjeriti pukim čitanjem raznoga štiva (koje je, barem na internetu na našem jeziku, jako oskudno), namjeravam početi meditirati. Problem je u obilju kontradiktornih i površnih informacija. Sva je sila da ću takve dobiti i na forumu, ali nije na odmet upitati; kako da jedan totalni početnik samostalno krene u praksu meditacije?
Crag Hack is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 22:58   #766
Quote:
Crag Hack kaže: Pogledaj post
Meditacija je područje koje me interesira i, pošto je to područje u čiju se svrsishodnost ne može uvjeriti pukim čitanjem raznoga štiva (koje je, barem na internetu na našem jeziku, jako oskudno), namjeravam početi meditirati. Problem je u obilju kontradiktornih i površnih informacija. Sva je sila da ću takve dobiti i na forumu, ali nije na odmet upitati; kako da jedan totalni početnik samostalno krene u praksu meditacije?
Najpre sebi daj cilj, odnosno upitaj se šta želiš ti od meditacije. Pošto je meditacija u principu sredtvo za vežbanje spuštanja moždanih talasa, što su oni niži, kod nas se pojavljuju i dešavaju različite stvari (čistoća aure, zdraviji smo, duhovni razvoj se povećava i sve što on nosi) ali to nije toliko princip, već samo mogućnost koja se uz pomoć meditacije može efikasnije sprovoditi.
Varanasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 13:34   #767
Quote:
Crag Hack kaže: Pogledaj post
Meditacija je područje koje me interesira i, pošto je to područje u čiju se svrsishodnost ne može uvjeriti pukim čitanjem raznoga štiva (koje je, barem na internetu na našem jeziku, jako oskudno), namjeravam početi meditirati. Problem je u obilju kontradiktornih i površnih informacija. Sva je sila da ću takve dobiti i na forumu, ali nije na odmet upitati; kako da jedan totalni početnik samostalno krene u praksu meditacije?
Za slučaj da si preskočio link:

http://yu-budizam.com/texts/amaravati012.html

Tradicionalno, efikasno, provjereno, jednostavno... Probaj i vidi odgovara li ti.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 14:07   #768
Quote:
Crag Hack kaže: Pogledaj post
Meditacija je područje koje me interesira i, pošto je to područje u čiju se svrsishodnost ne može uvjeriti pukim čitanjem raznoga štiva (koje je, barem na internetu na našem jeziku, jako oskudno), namjeravam početi meditirati. Problem je u obilju kontradiktornih i površnih informacija. Sva je sila da ću takve dobiti i na forumu, ali nije na odmet upitati; kako da jedan totalni početnik samostalno krene u praksu meditacije?
Meditacija je neprestana kontemplacija na To (Upanišade)

Meditacija je ne-djelovanje

drugim riječima, ne postoji nikakva određena struktura, i najbolje je uopće se ne zamarati nikakvim položajima,tečajevima, metodama, provjerenim, neprovjerenim.....
slijedi svoj put, slušaj svoje srce, budi svoj
ima nešto u što možeš biti 100% siguran.....PRIRODA, spajanje/stapanje s prirodom, tu nemožeš pogriješiti

mir i ljubav
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 14:58   #769
Quote:
Varanasi kaže: Pogledaj post
Najpre sebi daj cilj, odnosno upitaj se šta želiš ti od meditacije. Pošto je meditacija u principu sredtvo za vežbanje spuštanja moždanih talasa, što su oni niži, kod nas se pojavljuju i dešavaju različite stvari (čistoća aure, zdraviji smo, duhovni razvoj se povećava i sve što on nosi) ali to nije toliko princip, već samo mogućnost koja se uz pomoć meditacije može efikasnije sprovoditi.
Što želim od meditacije? Pa više je razloga zašto se interesiram za takvu praksu. No ukratko rečeno, cilj mi je razbstriti um te steći uvid i kontrolu vlastitih misaonih procesa.
Crag Hack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:00   #770
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Za slučaj da si preskočio link:

http://yu-budizam.com/texts/amaravati012.html

Tradicionalno, efikasno, provjereno, jednostavno... Probaj i vidi odgovara li ti.
Hvala, obavezno ću pogledati. Bio sam na ovom sajtu, vjerojatno sam i proletio ovaj tekst površno. Reci, imaš li kakvih iskustava iz prve ruke?
Crag Hack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:11   #771
Quote:
Crag Hack kaže: Pogledaj post
Hvala, obavezno ću pogledati. Bio sam na ovom sajtu, vjerojatno sam i proletio ovaj tekst površno. Reci, imaš li kakvih iskustava iz prve ruke?
Relativno nedavno sam počela raditi vipasanu, doduše prema uputama iz jedne knjige, ali na engleskom. ako ti eng nije problem mogu ti napisati o kojoj se knjizi radi. ja sam jako zadovoljna time.

Ne mogu reći da vidim neke promjene na sebi ali to je premalo vremena za išta prosuditi, no s druge strane prema svim ostalim tehnikama koje sam prakticirala ova mi najbolje sjeda od svih. Bez problema ju radim 2x dnevno i bude sat i više bez napora. Samo ulazim sve dublje... To mi se do sada nije događalo. Prije su mi sve tehnike bile samo napor.

Ali to ti je sve jako individualno. Treba probati.

S druge strane efikasnost vipasane, tj. mindfulness meditacije je znanstveno dokazana. Mijenjaju se strukture u mozgu kod redovne prakse već kad si na 30 min dnevno.

http://www.physorg.com/search/?search=mindfulness
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 19:14   #772
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Relativno nedavno sam počela raditi vipasanu, doduše prema uputama iz jedne knjige, ali na engleskom. ako ti eng nije problem mogu ti napisati o kojoj se knjizi radi. ja sam jako zadovoljna time.

Ne mogu reći da vidim neke promjene na sebi ali to je premalo vremena za išta prosuditi, no s druge strane prema svim ostalim tehnikama koje sam prakticirala ova mi najbolje sjeda od svih. Bez problema ju radim 2x dnevno i bude sat i više bez napora. Samo ulazim sve dublje... To mi se do sada nije događalo. Prije su mi sve tehnike bile samo napor.

Ali to ti je sve jako individualno. Treba probati.

S druge strane efikasnost vipasane, tj. mindfulness meditacije je znanstveno dokazana. Mijenjaju se strukture u mozgu kod redovne prakse već kad si na 30 min dnevno.

http://www.physorg.com/search/?search=mindfulness

Upravo sam prvi put meditirao. Sjeo sam u ovu pozu:
http://www.yogatic.com/wp-content/up...hero-pose1.jpg

Usredotočio sam koncentraciju prvenstveno na disanje, povremeno se prebacujući i na cvrkutanje ptica. Često bih zatekao sebe u dijalogu sa samim sobom - 'ovo ne trebaš tako, trebaš ovako', ili 'kad završim s meditacijom postat ću na forumu' i slične misli. Nakon nekog vremena me uhvatila bol u butinama, pa mi je postalo neugodno u položaju, a osim toga nisam se osjećao ugodno u meditaciji pa sam u trenutku kad sam osjetio da se mučim, odustao, pa je tako moja prva meditacija trajala 13 minuti.


Što mi je činiti kada razne misli mi počnu letati kroz glavu?
Crag Hack is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 19:22   #773
Quote:
Crag Hack kaže: Pogledaj post
Što mi je činiti kada razne misli mi počnu letati kroz glavu?
Odlična tehnika koju sam ja naučio je: svaki put kad ti dođe misao, afirmiraj svim bićem "JA SAM TU". Kontempliraj svaku riječ posebno. Nije cilj meditacije ugoda, već konstantno vraćanje na čistu svijest. Možeš probati i sa "JA JESAM", što je donekle slično (ali ovo ipak upućuje na čistu, savršenu svijest te na sam apsolut). Ili još bolje, svaku misao, bilo pozitivna ili negativna posveti unutarnjom afirmacijom: "i ti si sveta" (misao). Na taj način ustvari izbacuješ agresivni nastup prema sadržajima uma i učiš se prihvaćati sve što dođe. Na taj način nema frustracije niti naglih prekida meditacije. Učiš se prihvaćati sve dijelove sebe i integrirati iskustvo. Koji put bude i s tim pomagalima i kontemplativnim sidrima problema, ali uvijek se sjeti da ništa ne gubiš u tom stanju, čak ni ako nema savršenog mira, možeš samo dobiti.

Mislim da je to primjenjivo bez obzira na tip meditacije koji prakticiraš. Bila ona pasivna ili aktivna, studiozna ili ne... Dobro je prenijeti te afirmacije i u svakodnevnicu radi jačeg učinka ali i povezivanja svetog i profanog.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 18.05.2011. at 19:31.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 11:27   #774
Quote:
Crag Hack kaže: Pogledaj post
Što mi je činiti kada razne misli mi počnu letati kroz glavu?
Meni osobno se čini da je ovdje sve lijepo razjašnjeno. Ako ti niti nakon više ponovljenih čitanja

http://yu-budizam.com/texts/amaravati012.html

ne bude jasno svakako postavi pitanje ovdje, tema o Budizmu, i tamo su ljudi koji su dugo u tome:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=243069&page=56

Ja ne mislim da sam kompetentna da ti odgovaram na to pitanje, istražujem kao i ti.

A ako nisi primjetio imaš i budistički forum gdje ćeš svakako doći do odgovora:

http://forum.yu-budizam.com/index.php
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 19:46   #775
MALE KOSMIČKE MEDITACIJE


ŠIVINA MEDITACIJA


POLOŽAJ ZA MEDITACIJU

Ležeći ili sedeći zatvoriti oči i opuštati se nekoliko sekundi.


IZVOĐENJE MEDITACIJE

Zatvorenih očiju u sebi ili naglas izgivoriti sledeći tekst:
tamnoplava energija ulazi kroz moje palčeve na nogama u moja stopala,
tamnoplava energija prolazi kroz moje potkolenice,
tamnoplava energija prolazi kroz moja kolena,
tamnoplava energija prolazi kroz moje butine,
tamnoplava energija prolazi kroz moje polne organe,
tamnoplava energija prolazi kroz moju karlicu,
tamnoplava energija prolazi kroz moje bubrege,
tamnoplava energija prolazi kroz moj pankreas,
tamnoplava energija prolazi kroz moju slezinu,
tamnoplava energija prolazi kroz moju jetru,
tamnoplava energija prolazi kroz moju žuč
tamnoplava energija prolazi kroz moje debelo crevo,
tamnoplava energija prolazi kroz tanko crevo,
tamnoplava energija prolazi kroz moj želudac,
tamnoplava energija prolazi kroz moja pluća,
tamnoplava energija prolazi kroz moje srce,
tamnoplava energija prolazi kroz moju kičmu,
tamnoplava energija prolazi kroz moj vrat,
tamnoplava energija prolazi kroz moju glavu,
tamnoplava energija izlazi kroz moje teme i zaustavlja se na 20 cm iznad moje glave.

Žuta energija ulazi na moje teme, prolazi kroz celo moje telo, izlazi kroz palčeve mojih nogu i odlazi u zemlju.


NAPOMENA

Neophodno je, pre spominjanja imena organa, svaki put obavezno igovoriti tamnoplava energija prolazi kroz...
Nasuprot tome, kada se izgovara tekst o žutoj energiji organi se ne spominju, jer ona u trenu samo projuri kroz celo telo.
Poželjno je zamisliti tamnoplavu energiju kako ide iz organa u organ kao magla.


TRAJANJE MEDITACIJE


Ukupno trajanje ove meditacije je oko tri minuta


KOLIKO PUTA SE RADI MEDITACIJA?


Ova meditacija se radi svakodnevno, jednom do dva puta.


EFEKTI ŠIVINE MEDITACIJE


Šivina meditacija ima vrlo snažnu isceljujuću i opuštajuću moć. U slučaju da u nekom organu, ili delu tela postoje bokovi, preporučljivo je tekst koji se odnosi na njega ponavljati sve dok bol ne prođe, na primer: tamnoplava energija prolazi kroz moj želudac, tamnoplava energija prolazi kroz moj želudac...



MEDITACIJA PUTOVANJE ENERGIJAMA


Kosmos bez kraja, kosmos prepun sadržaja i funkcija, pa ipak tako nepoznat, tako nepristupačan i nedodirljiv za obično oko i obični ljudski um. Ipak, kosmos se može doživeti bez obzira na to da li se radi o čoveku visokih paranormalnih moći, ili nekome koji je prvi put čuo da postoji nešto što se zove kosmos. To je, name, mogućnost da svaki čovek, zahvajujući postojanju svetlećeg tela koje je neprekidno vezano za njega, uspostavi takav kontakt sa kosmičkim energijama i kosmosom u celini i da doživi jedno tiho, prijatno putovanje na tim i u tim energijama, kao što se plovi na blego zatalasanom moru na gumenom dušeku, ili u čamcu posmatrajući plavetnilo neba i sjaj sunčevih zraka. To divno putovanje kroz kosmos uz pomoć energija kojima je on ispunjen, moguće je ostvariti meditacijom koja se zove Putovanje energijama.

Nekada su moć za ovu šetnju kosmosom imale samo visokorazvijene osobe u paranormalnom smislu, ali je, ovom objavom sada omogućeno svim ljudima da uživaju u ovoj prijatnoj relaksaciji i u upoznavanju sa energijama kojima je kosmos ispunjen i koje nas u potpunosti okružuju. Može je, dakle obavljati svaki čovek, s tim da svako mora pronaći način na koji će se osećati najprijatnije u toku te vožnje.



POLOŽAJ ZA MEDITACIJU

Leći ili sesti, zatvoriti oči i opustiti se nekoliko sekundi.


IZVOĐENJE MEDITACIJE

Zamislite zatvorenih očiju, da pored vas polako promiče beličasta magla, stalno u jednom pravcu. Potrebno je, zatim da zamislite da ste ušli u tu maglu i da vas ona polako, kao na krilima, nosi sa sobom. Pri tome ćete doživeti prijatnost, opuštanje, zadovoljstvo. Noseći vas tako, ona će možda menjati svoju boju i gustinu, izgledaće drugačije, ali ćete vi i dalje uživajući boraviti u njoj, i posmatrati sve pored čega prolazite, biće vam prijatno, osećaćete radost i zadovoljstvo. Na kraju ove prijatne vožnje, zahvalite se energijama koje su vas nosile kosmosom, otvorite oči i protegnite se.


TRAJANJE MEDITACIJE

Meditacija traje obično tri minuta.


KOLIKO PUTA SE RADI MEDITACIJA?

Ova vožnja kosmičkim energijama može se raditi jednom do dva puta dnevno.


EFEKTI MEDITACIJE PUTOVANJE ENERGIJAMA

Rezultati ove vežbe su postepeno poboljšanje funkcionisanja nervnog sistema, stabilizacija nerava, opuštanje, smanjenje psihijatrijskih i organskih tegoba i preventiva od nastanka novih bolesti. Ipak, ovo blago isceljujuće i relaksaciono sredstvo ne može razrešiti ozbiljne zdravstvene probleme, ali će mnogima pokazati način na koji je moguće uz pomoć energija kosmosa postići izuzetne rezultate u isceljenju bolesti i tegoba savremenog čovečanstva.



MEDITACIJA ZALAZAK SUNCA




POLOŽAJ ZA MEDITACIJU

Najbolji položaj i za ovu meditaciju je ležeći ili sedeći, zatvorenih očiju.


IZVOĐENJE MEDITACIJE

Zamislite da se nalazite na morskoj obali, na nekoliko metara od vode. Tamo postoji jedan kamen na koji ćete sesti, u turskom sedu, okrenuvši se prema moru. Sunce je, pred zalazak, dotaklo površinu mora na horizontu, a treperavi odsjaj njegovih zraka prostire se po vodi sve do obale na kojoj vi sedite. Sunčevi zraci i njihov odsjaj na površini vode su blagi i prijatni za posmatranje.

Pošto ste seli na kamen posmatrajte zalazak sunca – njegovu loptu i odsjaj zraka na vodi koji se prostire sve do vas. Ukoliko ne uspete da istovremeno gledate u sunce i njegov odsjaj na vodi, probajte barem jedno od ta dva. Ponekad ćete izgubiti kontakt sa suncem i njegovim zracima na vodi, ali znajte da vas oni tamo čekaju i vratite se ponovona njih.


NAPOMENA

Potrebno je pri ovoj meditaciji da sunce bude blago, zalazeće i da njegovi zraci ne smetaju vašim očima. Pored toga, onaj kamen treba da bude uvek isti, jer od momenta kada sednete na njega, počinje meditacija.


TRAJANJE MEDITACIJE

Meditacija Zalazak sunca traje oko tri minuta.


KOLIKO PUTA SE RADI MEDITACIJA?

Meditacija se radi jednom dnevno, a u slučaju da se ne osećate dobro, moguće je primenjivati i više puta na dan.


EFEKTI MEDITACIJE ZALAZAK SUNCA


Često se, već posle nekoliko sekundi pošto se seli na kamen, oseti usporenije i duboko disanje, smirenje i popuštanje napetosti. To je zbog toga što za spiritualne energije, vaše sedanje na kamen i posmatranje zalaska sunca, znače molbu da vam čiste auru od posledica stresova i negativnih misli, da uklanjaju uzroke nervne napetosti i raznih oboljenja i poboljšavaju funkcionisanje vešeg nervnog sistema.
Varanasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 19:49   #776
MALE KOSMIČKE MEDITACIJE


TESLINA MEDITACIJA

POLOŽAJ ZA MEDITACIJU

Meditaciju je najbolje izvoditi u sedećem ili ležećem položaju. U izuzetnim slučajevima, moguće je meditaciju realizovati i u stojećem položaju, ali je tada neophodno držati se ili biti naslonjen na neki čvrst predmet.


IZVOĐENJE MEDITACIJE

Potrebno je zažmuriti i zamisliti da se nalazite u jednom stubu energije, visine oko 2 metra i prečnika jednog metra, koja izgleda kao sivkasta magla. Meditacija se radi tako što se gleda u sivkastu energiju unutar stuba, ne napuštajući čak ni pogledom stub energije. Meditacija se završava jednostavnim otvaranjem očiju.


TRAJANJE MEDITACIJE

Meditacija traje približno dva minuta.


KOLIKO PUTA SE RADI MEDITACIJA?

Meditacija se može raditi jednom do dva puta dnevno, kao redovan trening ili po potrebi.


EFEKTI TESLINE MEDITACIJE

Teslina meditacija će tokom trajanja od oko dva minuta omogućiti potpuno smirenje nervnog sistema, pročišćavanje dela aure, poboljšanje cirkulacije krvi u celom organizmu, fizički odmor i poboljšanje funkcionisanja nervnog sistema.


MEDITACIJA MALA PLANETA


POLOŽAJ ZA MEDITACIJU

Za ovu meditaciju je najbolji sedeći položaj.


IZVOĐENJE MEDITACIJE

Zatvorite oči i otputujte u mislima na jednu malu planetu. Ona je tako mala da vidite kako se savija na horizontu, kao da ste na nekoj velikoj lopti. Iznad Male planete se vidi noćno nebo sa zvezdama. Planetu obasjava malo Sunce blagom crvenkastom svetlošću, pa je cela planeta crvenkaste boje. Planeta je potpuno beživotna i osim crvenog peska, šljunka i po koje stene, nema ničeg drugog. Čim započnete putovanje, već ćete biti na Maloj planeti. Uđite u telo koje tamo budete videli i boravite u njemu.

Kada želite da završite meditaciju, jednostavno otvorite oči.


TRAJANJE MEDITACIJE

Meditacija traje od dva do pet minuta.


KOLIKO PUTA SE RADI MEDITACIJA?

Meditaciju možete raditi jednom do tri puta na dan, kao redovnu vežbu ili po potrebi.


EFEKTI MEDITACIJE MALA PLANETA

Za vreme vašeg boravka na Maloj planeti, duhovne enerije čiste vašu auru od posledica stresova i time uklanjaju uzroke bolesti, smiruju nervni sistem, popravljaju raspoloženje i duhovno vas razvijaju.
Varanasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 23:00   #777
Kako čitanje utječe na našu svijest.
Zapitao sam se to zbog toga što kad čitam mogu stvarati ili zamišljati slike onog što čitam. Kad zatvorim oči i pokušam stvoriti sliku nečeg, stalno mi isčezava i nije stalna, ne mogu je jasno vidjeti kao kad su mi otvorene oči i kad se fokusiram na zamišljenu sliku.
DebeliXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:54   #778
Izgleda da svi meditiraju
DebeliXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 09:22   #779
Quote:
DebeliXXL kaže: Pogledaj post
Kako čitanje utječe na našu svijest.
Zapitao sam se to zbog toga što kad čitam mogu stvarati ili zamišljati slike onog što čitam. Kad zatvorim oči i pokušam stvoriti sliku nečeg, stalno mi isčezava i nije stalna, ne mogu je jasno vidjeti kao kad su mi otvorene oči i kad se fokusiram na zamišljenu sliku.
To je normalno i stvar je vjezbi vizualizacije i koncentracije. Vjezbanjem bi se stvar popravila.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 09:58   #780
Quote:
Varanasi kaže: Pogledaj post
MALE KOSMIČKE MEDITACIJE


TESLINA MEDITACIJA

POLOŽAJ ZA MEDITACIJU

Meditaciju je najbolje izvoditi u sedećem ili ležećem položaju. U izuzetnim slučajevima, moguće je meditaciju realizovati i u stojećem položaju, ali je tada neophodno držati se ili biti naslonjen na neki čvrst predmet.


IZVOĐENJE MEDITACIJE

Potrebno je zažmuriti i zamisliti da se nalazite u jednom stubu energije, visine oko 2 metra i prečnika jednog metra, koja izgleda kao sivkasta magla. Meditacija se radi tako što se gleda u sivkastu energiju unutar stuba, ne napuštajući čak ni pogledom stub energije. Meditacija se završava jednostavnim otvaranjem očiju.


TRAJANJE MEDITACIJE

Meditacija traje približno dva minuta.


KOLIKO PUTA SE RADI MEDITACIJA?

Meditacija se može raditi jednom do dva puta dnevno, kao redovan trening ili po potrebi.


EFEKTI TESLINE MEDITACIJE

Teslina meditacija će tokom trajanja od oko dva minuta omogućiti potpuno smirenje nervnog sistema, pročišćavanje dela aure, poboljšanje cirkulacije krvi u celom organizmu, fizički odmor i poboljšanje funkcionisanja nervnog sistema.


MEDITACIJA MALA PLANETA


POLOŽAJ ZA MEDITACIJU

Za ovu meditaciju je najbolji sedeći položaj.


IZVOĐENJE MEDITACIJE

Zatvorite oči i otputujte u mislima na jednu malu planetu. Ona je tako mala da vidite kako se savija na horizontu, kao da ste na nekoj velikoj lopti. Iznad Male planete se vidi noćno nebo sa zvezdama. Planetu obasjava malo Sunce blagom crvenkastom svetlošću, pa je cela planeta crvenkaste boje. Planeta je potpuno beživotna i osim crvenog peska, šljunka i po koje stene, nema ničeg drugog. Čim započnete putovanje, već ćete biti na Maloj planeti. Uđite u telo koje tamo budete videli i boravite u njemu.

Kada želite da završite meditaciju, jednostavno otvorite oči.


TRAJANJE MEDITACIJE

Meditacija traje od dva do pet minuta.


KOLIKO PUTA SE RADI MEDITACIJA?

Meditaciju možete raditi jednom do tri puta na dan, kao redovnu vežbu ili po potrebi.


EFEKTI MEDITACIJE MALA PLANETA

Za vreme vašeg boravka na Maloj planeti, duhovne enerije čiste vašu auru od posledica stresova i time uklanjaju uzroke bolesti, smiruju nervni sistem, popravljaju raspoloženje i duhovno vas razvijaju.
Ove tehnike nemaju veze sa meditacijom, to bi mogla biti neka vrsta kreativne vizualizacije gdje našim umom pokušavamo nešto napraviti, voditi energiju, zamišljati mjesta, organe, nešto treče....
To je suprotnost od meditacije.

Meditacija je nedjelovanje.
Tehnike koje vode ka smirivanju uma i dovode do stanja gdje nema misli, do blaženstva bi mogli nazvati meditacijom.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.