Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2009., 13:26   #1
Domaći ajvar

Moja mama radi najbolji ajvar na svijetu!

Kad kupim neki kupovni ajvar, bilo blagi bilo ljuti, bilo uprženi bilo ne, bilo hrvatski bilo makedonski, to jednostavno nije to. Podravkin mi je još i najgori, a uvjerljivo je najskuplji.

Mamu košta 11,5kn tegla ajvara bez truda. Uključeni i troškovi sirovina kao i troškovi plina. A po jednoj turi proizvede 18 tegli.

E sada, mene zanima, ima li možda potencijala prodaja domaćeg ajvara? Koliko bi platili teglu najboljeg ali domaćeg ajvara?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 14:44   #2
To nije roba za prodaju.velika većina ljudi niti ne zaslužuje da jede nešto dobro.Njima je dvaest deka parizera gastronomski vrhunac.Tako npr tko kod je kod mene probao kobasicu ili kukenovu seku svi su bili oduševljeni i ja ne mogu toliko brzo rezati koliko oni brzo jedu ali nitko se ne hvata novčanika.Ako moraju platit e onda i nije baš tako fina.Stoga poslušaj savjet -u finoj hrani neka uživaju tvoji najmiliji,a ostali neka jedu što hoće.Jer svi oni kojima je stalo do toga kakvu hranu jedu,oni su se već na neki način i pobrinuli za to.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 18:18   #3
20 kn placam domaci ajvar.Vrlo fin.
__________________
"Maybe, just once, someone will call me 'sir' without adding, 'you're making a scene'."
SemperVigilans is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 20:34   #4
Nekoliko puta sam dobio domaći ajvar na poklon i uvijek mi se vrlo brzo pokvario. Koliko vama to traje?

Quote:
salel kaže: Pogledaj post
To nije roba za prodaju.velika većina ljudi niti ne zaslužuje da jede nešto dobro.Njima je dvaest deka parizera gastronomski vrhunac.Tako npr tko kod je kod mene probao kobasicu ili kukenovu seku svi su bili oduševljeni i ja ne mogu toliko brzo rezati koliko oni brzo jedu ali nitko se ne hvata novčanika.Ako moraju platit e onda i nije baš tako fina.Stoga poslušaj savjet -u finoj hrani neka uživaju tvoji najmiliji,a ostali neka jedu što hoće.Jer svi oni kojima je stalo do toga kakvu hranu jedu,oni su se već na neki način i pobrinuli za to.
Svaka roba ima svoju vrijednost i kod nas se debelo pretjeruje sa cijenom. Ne mislim na tebe i na tvoje proizvode nego govorim općenito.
Ako mogu malo OF, upravo sam se vratio sa Krete. Najskuplje maslinovo ulje tamo u nekoj fancy bočici je daleko jeftinije od naših ulja. Za talijanska ulja kažu da su jeftina zbog mogućnosti obrade maslinika strojevima ali sasvim sigurno na Kreti to nije moguće jer je cijela brdovita. Volio bi da mi netko objasni po čemu bi to naša ulja trebala biti bolja i skuplja od onih sa Krete za koju kažu da je domovina maslinova ulja i da je ono tamo izumljeno? Ili smo veći vjernici i od Pape?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 20:55   #5
@neno1966 - pa nama to traje možda 3-4 mjeseca dok ne potaracamo sve al veli mama da bi da nismo tako proždrljivi trajao sigurno nekih 8-10 mjeseci, samo ga treba držat na hladnom i mračnom, dakle u kredenci
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 21:10   #6
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nekoliko puta sam dobio domaći ajvar na poklon i uvijek mi se vrlo brzo pokvario. Koliko vama to traje?
Nema konzervansa, zato se pokvario.Neki ljudi ne stave konzervans.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 08:54   #7
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nema konzervansa, zato se pokvario.Neki ljudi ne stave konzervans.
Vjerovatno ali na onom od Podravke piše bez konzervansa pa traje duuugo...
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 12:32   #8
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Vjerovatno ali na onom od Podravke piše bez konzervansa pa traje duuugo...
Bez industrijskih konzervansa vjerojatno.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 13:55   #9
znači 20kn bi dali za teglu domaćeg?

mislim da bi to bilo ok za mamu, samo je još treba nagovorit da ga radi u enormnim količinama treba nekako zaradit u secesiji hehe
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 13:35   #10
Nisam rekao da bi toliko dao,nego ga toliko placam na pijaci u Sl.Brodu.
Dao bih i 25 ,ako je dobar.
__________________
"Maybe, just once, someone will call me 'sir' without adding, 'you're making a scene'."
SemperVigilans is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 17:34   #11
Ja već nekoliko godina pravim domaći ajvar od domaćih nešpricanih paprika i patliđana. Na izbor se tri vrste: blagi, blago ljuti i ljuti. Količine koje spremim nisu velike...nemam ga gdje uskladištiti ali do Božića se sve proda...recept sam ponosno naslijedila od bake...
fancycraft is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 08:08   #12
Mi ne stavljamo patliđane u ajvar. Samo pečena paprika i ulje. Taj se uvijek prvi pojeo (receptura je od moje stare), a ajvar koji dobijemo od punice dođe na red tek kad našeg više nema. Tko god ga je probao tražio je teglicu za ponijeti. Zato jednu turu napunimo u male mini teglice od dječje hrane. Napomena: paprika pečena na roštilju!
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 10:42   #13
Mi paprike kuhamo ali ih onda pečemo sa patliđanima. Puno, puno je bolji ajvar u kojem ima patliđana...onako kremast i ...drukčijeg okusa...onaj od samih paprika mi i nije nešto ..izađe kao i svaki drugi kupovni...
fancycraft is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 11:02   #14
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nekoliko puta sam dobio domaći ajvar na poklon i uvijek mi se vrlo brzo pokvario. Koliko vama to traje?
Kol'ko treba

Kvaka je u pedanteriji pri sterilizaciji i kuhanju, kasnije propisnom skladištenju. Moja majka ne stavlja nikakve konzervanse.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 01:56   #15
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nema konzervansa, zato se pokvario.Neki ljudi ne stave konzervans.
Sorry sto se ubacujem,ali...ovo nije istina.
Moji rade ajvar bez konzervansa i uvijek mi ostane do slijedeceg...ponekad i 1,5 god . (znam barem 20-tak obitelji koji rade isto)
Stvar je u tome da se vrlo jednostavnim nacinom koristeci fizikalne i kemijske prirodne zakone moze sacuvati bilo koje konzervirano voce i povrce.

Ovo od Podravke je samo reklama da nema konzervansa...osim ako nisu sagradili posebno postrojenje gdje spremaju ajvar na tradicionalni nacin,a prodaju ga po cijeni onog sa dodatkom konzervansa.
__________________
..'ko na nas krene iz mesta je na.......
Gandalf Bijeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 09:38   #16
Meni domaći ne valjaju ali baš niti jedan. Pa ni od najdraže punice Najbolji mi je od Vitaminke ili Đakovčanke, ljuti naravno. Ima stalno nekih akcija po Kauflandu gdje se može kupiti teglica od 780 grama i za manje od 8 kuna tako da najdraža punica ima stalno nove teglice i poklopce.

Kako nema truda? Cijela kuća smrdi danima kada se kuha ajvar a ako se još i guli koža sa paprike onda je to posla za popizditi. A samo dok očistiš milijun kila paprike blago rečeno poludiš.

Po meni je hrana kod nas užasno skupa. Kako je netko rekao, zašto talijansko ulje ne bi bilo dobro ili samo hrvati znaju napraviti dobro ulje ili bilo šta drugo?

Neki dan je bila reportaža o Izraelu valjda gdje je čovjek izbušio bunar za vodu s dubine od nekih 500 metara usred pustinje i proizvodi masline i maslinovo ulje. I naravno da je ulje skoro duplo jeftinije nego u RH. Samo ne znam kako onda ovi naši mogu toliko laprdati o cijeni kada ju samo pokupe. Neki ih čak ni ne obrezuju.
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 23:42   #17
normalno da ti nijedan ne valja kad nisi probao ajvar moje mame
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 18:17   #18
ako se prodaje domači med, domači sir i domača rakija prodavo bi se i ajvar, i razno ukiseljeno povrče i slično, treba samo nekako stvorit naviku kod ljudi da kupuju domače, u pravom smislu rječi
sječam se i ja dok smo radili svoj ajvar ili nabavljali od ljudi koji su ga doma radili, to nema veze sa onim šta kupiš u dučanu

možda je tu zametak neke dobre ideje
zašto, kao što postoje mali proizvođači sira recimo, nebi se ljudi organizirali, i po domačem receptu proizvodili ajvar? sumnjam da bi se isplatilo da ga neko radi doma sam
ali recimo 2-3 ljudi da nađu prostor i u njemu samo štancaju dobar domači ajvar to bi več išlo
došlo bi na nešto kao što tu i tamo imaš male lokalne pivovare

pa ako bi išlo jednima, mogli bi tako u recimo bilokojem večem gradu izniknut deseci sličnih malih pogona, glavno je da se ljudi naviknu to kupovat, i nauče da je sigurno

možda bi išlo da organiziraš prodaju domačeg ajvara prvo preko neta, ograničenom broju klijenata, dok ne vidiš dalis e isplati

znam recimo da moja stara uvjek nabavlja odličan domači med od nekog pčelara čiji je broj dobila, med dođe u zagreb ravno sa velebita, kristaliziran, možeš kupit i sače ako ti se hoče, i razne vrste meda ovisno o sezoni

ili znam ljude koji tako nabavljaju rakiju na litre, imaš likove koji ju peku dobro i prodaju bircevima

neznam zašto bi sa ajvarom bilo drukčije
samo bi morali zbilja pazit na kvalitetu, čistoču, držat se recepta itd...

na crno se sve može
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 18:26   #19
molim ne mješat sranje ajvar iz trgovine s domaćim, vidim da neki pokušavaju reći da je kupovni bolji.......
meni je najbolji kad papriku ispečem na žaru( roštilju)... naravno patliđan i ostalo ide unutra....

neko pito za cijenu, evo gledam na okretistu u dubravi po 25kn ide tegla od 600-700g.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 17:22   #20
Tražim nekoga tko ima doma sav potreban "alat" da mi napravi ajvar, uz moju asistenciju - u vidu recepta i okusa. To bi trebao biti netko tko to inace u zivotu radi, a ne da mu je ovo prvi puta u životu. Još bolje ako ima svoj lanjski da mogu probati.

Donosim sav materijal - paprike, patliđan, ulje, začini, staklenke. Radi se o cca 40 kg paprika. Mora se raditi za vikend. Nemam odgovarajuće lonce, pa to očekujem da imate. Ako imate svoje paprike i patliđan, isto može.

Imam premalo mjesta u stanu da to sama napravim, a jako to volim i nemam volje sama to radit jer stvarno nemam uvjeta. Nisam u najboljoj fizičkoj kondiciji da mogu toliko fizički potegnuti da sama ovo napravim, ali definitivno upravljam procesom i sudjelujem u svemu.

Šta mislite o ovom zahtjevu? Kako i gdje da nađem nekoga ?
Volim_ajvar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.