Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2003., 18:43   #1
Unhappy Nekad je postojalo kino "Remetinec" (iliti: globalizacija naša svagdašnja)

Čitam baš maločas današnji "Vjesnik", i naletim na komentar autora T.P.

Vjerojatno potaknut člankom u jučerašnjem Vjesniku o skorom otvaranju novog multipleks-kina u Zagrebu (pretpostavljam i onom novom centru "Branimir" ili kako se već zove), uzeo je u ruke jučerašnje novine, posegnuo za arhivom Vjesnika od pred 40 godina (5.9.1963.) usporedio kino-rasporede za ta dva dana i raspisao se, pomalo nostalgično, na temu.

Citirat ću cijeli članak
Quote:
Mnogo toga polako i tiho iščezava iz naše svakodnevice. Iščezli su telefoni s brojčanicima, gramofoni, tipkovnice istiskuju nalivpera. Polako iz hrvatskih gradova iščezavaju i kino-dvorane. Još malo pa će i u Zagrebu iščeznuti sva kina, a dobit ćemo nešto što se na suvremenom poslovnom hrvatskom jeziku naziva multipleksima. Uskoro bi se trebao otvoriti multipleks s 13 kino-dvorana! Sigurno nešto što će oduševiti ljubitelje filma. Otprilike kao što bi ljubitelja nogometa oduševilo 13 nogometnih stadiona na jednome mjestu.

Iščezavanjem kino-dvorana gradske četvrti gube važnu socijalnu, urbanu i kulturnu značajku. Sve više postaju mjesta gdje se spava, kupuje kruh i mlijeko i (eventualno) dijete vodi u školu ili dječji vrtić (barem toliko dugo dok netko zbog racionalizacije ne izmisli multipleks-škole i multipleks-dječje vrtiće).

Za sve ostalo treba ići u udaljene suvremene hramove - hipermarkete ili multiplekse, svejedno. Stanovnicima Novog Zagreba, Črnomerca, Borongaja ili Mihaljevca odlazak u kino bit će ubuduće nešto poput izleta sa svim prometnim teškoćama zbog kojih će gubiti vrijeme.
To izgubljeno vrijeme moći će nadoknaditi kupnjom ulaznice putem mobitela ili Interneta, uslugom koju je omogućila tehnologija i istodobno uklonila švercere kino-karata koji su u pola glasa, često na kiši, svakoga prolaznika pitali: »Trebate karte?«.
Naravno, taj je izlet ipak manje zlo nego pravi putni pothvat što ga stanovnici mnogih gradova moraju poduzeti ne bi li došli do najbližega kina.

Multipleksima (a uvjeravat će nas da su oni jedina mogućnost za dobro poslovanje) nestat će i ona specifična atmosfera kina - javnog mjesta privatnog ugođaja. Nestat će dojam da se u kino ide ne samo radi zabave nego i radi nekih kulturnih ili umjetničkih zahtjeva. Činjenica da je krajem osamdesetih godina u Zagrebu postojalo kino (»Kinoteka«) u kojem se repertoar mijenjao svakodnevno, pa pritom još od predstave do predstave, i koji je imao kafić u kojem je gotovo svatko svakoga poznavao, a u sklopu svega još i knjižaru, danas zvuči nestvarno. Odlazak u kino tada nije bio izlet nego praznik.

U vremenu kada je »povećanje« imenica koja obilježava sav ekonomski i društveni život, broj kina se smanjuje. Danas (5. rujna) u Zagrebu radi 11 kina (13 kino-dvorana). Na isti dan prije 40 godina radilo je 20 kina i još četiri večernje pozornice. Tada svakome razumljiva činjenica da je postojalo kino »Remetinec« danas zvuči bizarno.

Silan napredak i brojna povećanja ostvarena u samo 40 godina u raznim područjima života, osim broja kina, smanjila su i broj filmova, ali i broj kinematografija čije filmove možemo gledati. Zagrebačka kina trenutačno nude za oko milijun stanovnika 12 filmova - devet američkih, jedan finski, jedan španjolski i jedan njemački (pri čemu nije nevažno da su španjolski i njemački film nešto što se netočno naziva erotskim filmom). Prije 40 je godina tada manje od pola milijuna stanovnika u Zagrebu moglo birati između 24 ponuđena filma - devet američkih, tri talijanska, tri zapadnonjemačka, dva engleska te po jednog sovjetskog, švedskog, španjolskog, francuskog, japanskog, domaćeg i francusko-talijanskog. Dvostruko više stanovnika - dvostruko manje filmova. Dvostruko više stanovnika - dvostruko manje kino-dvorana. A uvjeravaju nas da će se otvaranjem multipleksa povećati ponuda. Možda i hoće, ali će nam se grad sigurno smanjiti.
Što jest-jest... ovaj komentar dao mi je štošta za misliti.

Ni meni se sva ta "globalna okrupnjavanja" na djelu (od velikih šopping centara, mjesta tipa CK ili Importanne, ili sad ovaj novi Branimir nekako ne uklapaju u sliku Zagreba, ili onakvog kakav je on bio, ali činjenica je da od takvih stvari ne moćemo pobjeći.
Druga je stvar koliko se to dobro ili skladno (prikladno) realizira.

Ali da će oni - koji su sad tek mali klinci - dosta izgubiti..ne znajući npr. da je u Tuškancu nekad postojalo kino, ili da je CK nekad bio velika tvornica cipela usred grada...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 09:43   #2
Joj, meni je to tuzno (a znam da je neminovno).
Kinoteka.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 10:40   #3
Meni je to bed, ali ako ce to znaciti da ce pustati filmove poput Ljilja 4 - ever ili Sve ili nista u kina koja imaju pristojnu dvoranu (ono kino "Gric" ima kino - platno ko da su plahtu objesili ), ja odmah potpisujem da se otvori takav multipleks.

A to sa sve na istom mjestu - pa lovely jovely, znat ce se di idu ljudi. Da sad premjeste LJES na drugu web adresu, Nogomet na trecu, a Zenski kutak na cetvrtu - sta bi to dalo neki sarm forumu?
Sudden Sid is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 10:45   #4
meni samo fale mjesta gdje bi mogao pogledat stare filmove *
__________________
*ma rašpam nokte i pričam glupostiBolje picek u krevetu nego pjetao u kokošinjcuzaboli me ako te smeta moj post[SIZE=1]goli picek; nije za decu i srčane bolesnike
cekpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 10:50   #5
Meni je zalosno sto ta kina jednostavno vise nemaju filmova za prikazati. Da ima puno novih filmova, da se ima vise novaca za ici u kino, i ta lokalna kina zivjela bi. U gradu vec odavno ima kina koja imaju prosjek manje od 50 ljudi po predstavi, o kojem god filmu se radilo. Ono u Ilici, malo iza Britanca.... bio sam dva puta, na dobrim filmovima, mozes birati redove prazne, a ne stolice. Mrak, tisina, samoca.... ponekad je zgodno malo se opustiti.... ali uistinu je tuzno.

Ljudi su sada uglavnom naviknuti na luxuz i bljestavilo, ugodjaj koji pruzaju ta nova kina. U renoviranje takodjer treba uloziti nemali broj $$$$, zato mnoga i propadaju. Moja djevojka, frendica itd.... takodjer, ne razmisljaju o nekom drugom osim Tkalce. Ostala nisu "in".

Tako je to. Ne mozemo nista promijeniti.... osim da IMF skupi par milijuna eura, pa da obnovimo neko kino i imamo svoje kino, zaradjivat cemo, a sami gledati for free.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 11:58   #6
Quote:
shef Sale kaže:
Ali da će oni - koji su sad tek mali klinci - dosta izgubiti..ne znajući npr. da je u Tuškancu nekad postojalo kino
Na koje kino misliš? Bivša Sloboda pa Tuškanac? Šta ne postoji više? Tam di je Hemingvej bar?

Ili ono kino na otvorenom, malo poviše, tamo gdje je parking za restoran Dubravkin put? To fakat sablasno izgleda, sve zaraslo u travu, istrulilo, samo željezni djelovi koji su zapravo postolje za sjedala su ostali. Jel ko bio tamo?
Djete Kreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 12:59   #7
da, imaš pravo

Mislio sam na Slobodu/Tuškanac.
Ne, tamo više nema kina...
A dok se Ministarstvo kulture i grad Zagreb prepiru kome ce pripasti, dotlem su "Kinemtografi" cijelu opremu od kojih 2mil. kuna nabavne cijene prodali u - pazi sad - Kiseljak za 600.000 kuna.

Tako da ce sad u srcu srednje Bosne imat bolje kino nego skoro sva u Zagrebu

A obraslo kino...eh, da...nisam tamo bio godinama, ali i kad sam zadnji put bio bilo je koma.
sad je to valjda fukodrom, ak nije previse obraslo
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 01:24   #8
Tehnologija napreduje i sve smo više zasićeni razno raznim multimedijalnim senzacijama, pa zatvaranje jednog kino, rasprodaja oprema kao i sami filmovi više ne izazivaju interes. Uz sve te DVDove i TVoutove uskoro niti jedno kino neće raditi.

Dok sam bila mala odlazak u kino (pogledati neki dugometražni crtić) bio je obiteljski događaj. To se danima pripremalo, a poslije kina išlo se u slastićarnu na kolaće i limunadu. Danas to izgleda smiješno, patetično, nostalgićno, ali tako je bilo.
__________________
back to the Forum
MaSanYa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2003., 09:27   #9
Quote:
shef Sale kaže:
prodali u - pazi sad - Kiseljak za 600.000 kuna.

Tako da ce sad u srcu srednje Bosne imat bolje kino nego skoro sva u Zagrebu
kad vas pukne nostalgija, odete malo tam na vekend , kao pravi turisti .

Zaista je steta sto se dogadja, ta amerikanizacija je
JaBitTe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:47.