Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2009., 19:00   #1
Gana i Obala bjelokosti

Idem u 9. mjesecu a malo toga znam sto se inace sazna iz prvih ruku. ajde slozite male ruke. tko je bio? kako je dospio?
sabajta007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 22:30   #2
Evo ukratko
Općenito super- kao i većina putovanja!!
Gana je odličan izbor za prvo putovanje u zap. afriku, Obala Bjelokosti je nažalost u komi!
Avio karta: Zg- London-Accra, povratna, cca 6000 kn.
Smještaj: koma..al totalna... cca 300-500 kuna za sobu sa klimom koja možda radi (znači tropskom)... vratima u raspadu, zidovima koji se ljušte i tako to. Nažalost ne postoji velik izbor hotela.
Hrana: ok, jeftina, ukusna, ne toliko otrovna
Cijene: veće od očekivanih!!
Ljudi: super, susretljivi jako, otvoreni, dosta rasta ekipe.
Arhitektura: užas
Zabava: čista petica
Sigurnost: danju sve super, noću samo pijan van hotela.. Realno Accra i gradovi u Gani u rangu j. amerike. Ceste, nac. parkovi, plaže- skroz sigurno.

Šta se tiče Ob. Bjelokosti po mojim kriterijima to je najbolja država u zap. Africi, al je trenutno u komi. Skupo i opasno!!! Abidjan pogotovo! Ako ti to nije problem, isplati se..definitivno. Togo i Benin su zakon.. ako te zanimaju. Zahtjevniji od Gane al, bolji izbor od Bjelokosti u ovom trenutku. Lome pogotovo!!!!
Da ne filozofiram puno, ne znam šta te zanima?.. pitaj..možda mogu bit od pomoći.
pozdrav
Marcos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 10:02   #3
Quote:
sabajta007 kaže: Pogledaj post
Idem u 9. mjesecu a malo toga znam sto se inace sazna iz prvih ruku. ajde slozite male ruke. tko je bio? kako je dospio?
Wow svaka čast ako odeš
Pogotovo u Obalu Bjelokosti iliti Cote d'Ivoire.
Kao što Marcos reče nije baš najsigurnije mjesto na svijetu u ovom trenutku.
Al ko zna možda je bolje nego što se priča.

Kad se vratiš očekujem malo duži post o putovanju OK?
Zookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 20:09   #4
e pa ovako...
IZNIMNO mi je drago da ste se javili!
naime, karta je kupljena - 5400kn Bec-Cairo-Accra. Idem na "ko fol studentsku razmjenu" al idem u stvari da mi pozadina vidi puta
zanima me jako puno toga al mozemo od pocetka:
Ostat cemo na stopu 9 dana u Egiptu pa dalje Accra. Smjesteni smo u Kumasiju na razmjeni kraj onog "shistosoma jezera". iznenadjena sam cifrom smjestaja! Zar je moguce da je tako skupo? Jel to samo tako u Accri?
Kakav je prijevoz od grada do grada??? Imaju kombije, buseve, taxije... Navodno da se ne moze bas na backpacking po Africi al meni to zvuci suludo. Svugdje se moze na backpacking. Gdje ima volje, ima i nacina
Sto se Obale tice, imamo tamo lika koji ce nas provest pa ne brinem pretjerano.
Idem s kolegom al kako je inace za zenu tamo putovat?
I zaboga, daj neke manje cifre... Utjesi me!
Mislili smo i u Togo al opet kao opasno ic na vlastitu ruku... Jel ljudi to malo ipak pretjeruju??
sabajta007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 20:15   #5
nemoj ti da ti "pozadina" olitiga gujica vidi nesto drugo dole :P
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 00:24   #6
Svaka čast savjetima, ali ne treba se oslanjati isključivo na njih. 'Accra accomodation' u googlu npr. baca vani ovo:

http://www.travellerspoint.com/budge...n-en-ci-5.html

Dakle, čini se da ne treba potrošiti malo bogatstvo na smještaj.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 04:12   #7
Šta se tiče cijena smještaja, govorim o hotelima koji su smješteni u Osu-centar Accre i koji su koliko-toliko prihvatljivi.
Naime po dolasku sam obišao barem desetak hotela navedenih po vodičama al su bili ili: a)bitno skuplji od cijena navedenih u vodičima b) lošiji od najlošije rupe koju sam vidio!!
Van Osu-a nisam ni tražio smještaj jer je i sam centar porilično edgy, a u stalim kvartovima nema ničeg...zanimljivog...ček ni struje..ponekad
Ako ti nije bitno dal si u centru i kakva je kvaliteta možeš proći i jeftinije, a možda s druge strane meni nije bio sretan dan da nađem nešto bolje.
To je šta se tiče Accre, u Kumasiju možeš proći i jeftinije, ako ideš u Cape Coast-u također!!

Šta se tiče veza sa drugim gradovima, imaš kombije i buseve. Busevi su redoviti, sigurni i jeftini (evo da utješim malo).
Sa glavnog marketa u Accri imaš kombije otprilike svakih sat za većinu destinacija u susjednim državama i Gani . Market je totalni kaos al bez problema nađeš nekog ko te uputi na pravu lokaciju. Kombiji su ti još jeftiniji al imaj u vidu da ih pretrpaju do vrha, tako da si stisnut da se maknut ne možeš busevi su bolja opcija!!!
Taksi te može odvest do kud hoćeš ako se s njim dogovoriš al mislim da ti se ne isplati ako si na budžetu. (možeš i preko granice taksijem)

Definitivno svaka destinacija može bit za backpack, i afrika također, iako je možda malo zahtjevnija, al kako za koga..možda za tebe i ne bude. Nemaš razloga za brigu putovala sama ili u paru....... Vidio sam dole dosta cura koje su putovale tako da......za razliku od Toga, Ob. Bjelokosti i Benina gdje nisam vidio apsolutno niti jednog turista

Ako imaš nekog u Obali Bjelokosti to je odlično!!
Ne znam dal se sad može do Man-a, to je oko zone sukoba, ali Abidjan je super!!.... iako je ne toliko davno bio još puuuno bolji
Prijatelj dole će ti vjerojatno dati bolje informacije.

Šta se tiče Toga, od Accre do Lome-a imaš nekih cca 6 sati-ovisno o vozaču i stanju ceste.
Granica tamo je najluđa koju sam ikad vidio pošto je na samoj plaži.
Na vlasti je trenutno vojna hunta, što pretpostavlja dosta vojnih patrola, što između ostalog znači da plaćaš napojnicu (ili mito) vojnicima kad: a) prelaziš granicu b)šetaš ulicom c) voziš se taksijem d) kad god ih je volja....
To je zapravo i jedini problem
S druge strane meni je Togo ostao stvarno u super sjećanju.
Lome kao me oduševio više od Abidjana (Acrra nije baš estetski biser) i svih gradova po Africi koje sam vidio!! (Za Afriku stvarno wow) cijene su niže, ljudi govore francuski..
U svakom slučaju ako ne misliš previše otkrivat Lome noću, ne bi trebalo biti problema ...meni se ništa nije desilo i unatoč noćnim turama

E da, posjeti Cape Coast i Elminu obavezno ako možeš, to mi se najviše svidjelo u Gani (i tvrđave i gradovi... i plaže tamo)

Eto, pitaj šta te još zanima..pozdrav
Marcos is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 19:14   #8
Ne mogu vjerovat da sam takva sretnica da sam naletjela na nekog tko je backpackirao tamo
ma ja nisam zahtjevna. Jedino sto mene sekira jest hocu li morat mijenjat datum povratka :klap: cini se da bih se mogla zadrzat
U Accri cu se uvalit studentima ili vec cu naci nekog preko CS il nesto nesto... Trebamo li vize za Togo i OB? Koliko kostaju i koliko moramo cekat? Pretpostavljam da se mogu izganjat u Accri. a sigurna sam da se tamo ne rade problemi oko stvari koje se trebaju platit
Mogu li izvadit nekako vizu za Ghanu odavdje (iz Zgb) ili moram ic u Beograd?
Koje godine si ti bio u Africi?
Koji si vodic koristio? (ja sam narucalila Bradta jer nema LP za Ganu)
sabajta007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 19:42   #9
Quote:
sabajta007 kaže: Pogledaj post
(ja sam narucalila Bradta jer nema LP za Ganu)
Ako si htjela LP a namjeravaš posjetiti i okolne zemlje mislim da si trebala uzeti LP West Africa gdje ih ima više. Jedino je pitanje koliko su detaljno obrađene sve te zemlje u jednoj knjizi?

edit: proprčkao sam po LP siteu i našao vodiče u PDF formatu, pa možda uspiješ iskoristiti nešto od ovoga.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i

Zadnje uređivanje aaston : 04.04.2009. at 19:55.
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 11:04   #10
ma znam za te PDF vodice al sta ce mi to kad mi stizu vodici za mjesec-dva. uostalom, stize mi i taj za west afriku. u svakom slucaju hvala.
sabajta007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 22:49   #11
Šta se tiče viza, potrebne su nam za većinu zapadne Afrike.
Za Ganu sam tražio u Beogradu, sa interneta skineš prijavni formular, ispuniš, dodaš pare, nazoveš i kažeš da ćeš poslat poštom putovnicu, pošalješ i za tjedan dva dobiješ je nazad s vizom!
Šta se tiče Toga ja sam vizu vadio na granici, dobiješ je za 5 min, i to nije neki problem, iako sigurno možeš i u Accri.
E sad za Ob. Bjelokosti najbolje ti je izvaditi prije puta, vaditi možeš i u Accri (ambasada ti je odmah do glavne ulice u Osu - Oxford street, tamo su ti i svi bankomati, mjenjačnice i sl.). Na granici se službeno ne može dobiti viza, iako sam ja uspio.. U svakom slučaju probaj vadit prije puta!!!!!
Ako ćeš istočnije za Benin, isto na granici vadiš u pet minuta.
Šta se tiče cijena, za Togo mi u putovnici piše 10 000 cfa, a za Benin 12 000 cfa (zapadnoafričkih franaka)- za 7 dana. E sad, stvarno se ne mogu sjetit više kakv je bio kurs, al to možeš naći na internetu. Za Ganu i Ob.B. mi ne piše ništa, al koliko pamtim bile su oko 50 usd.
Sve stvari u vezi viza i sigurnosti Toga i Ob. B. provjeri na nekom novijem postu thorn three foruma ili sl. jer su jako nestabilni i stvari se mijenjaju dosta često. Ja sam bio krajem 2007.
Od vodiča sam koristio West Africa i Africa od LP, s tim da je Africa koja je izašla čini mi se sredinom 2007 bila puno točnija i preciznija od stare West Africe iako ima manje teksta o navedenim državama. Sad, ne znam, možda su izbacili novu W. Africu, al ako nisu iskreno ti preporučam Africu-znatno točnije!!!!
Daj reci koji ti je plan puta, šta očekuješ i tako to...????
Marcos is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 01:52   #12
Pa vidim da su se s tim vizama uskladili u cijenama gdje god krenes! samo para daj i
Vel... let mi je 25.8. za Cairo - tamo 9 dana (da sad ne drobim o egiptu pa da me moderator ne )
4.9. letimo u Accru, smesteni smo u Kumasiju, planiramo ostat oko 5-6 dana da prosvrljamo po kirurgiji i popijemo koju s rajom. Onda cemo vidit sta valja u Gani (Cape Cost i Elmina se podrazumijevaju). Zatim jedno 5 dana potrosit na Ob. bjelokosti pa preko Accre opet Togo i bas eventualno ako stignemo Benin na kratko. Navodno se vracamo 1.10.og al ... ... kolko bude para...
E sad...ti pricaj sta treba vidjet, sta treba izbjec i kako produzit boravak tj. sto manje potrosit
p.s. zeljno iscekujem informacije
eh da, i koliko si platio kartu? otkud si letio?
i kako si se usudio slat putovnicu postom u Bg???
sabajta007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 15:51   #13
Talking

evo me...sorry, nisam bio u hr.
Letio sam zg-lon-accra... čini mi se 5900 kn
Putovnicu uvijek šaljem fedex-om ili nekom sličnom agencijom, kada je ambasada negdje dalje...dodje tamo i natrag u par dana...sa vizom naravno! do sada je sve uvijek bilo ok!

Tura šta si navela je bila slična mojoj i čini mi se super.

Kumasi je ok...ljepši od accre ( i manje zabavan)..ali općenito jedino što gradovi nude je kvalitetan nightlife! Obavezno Cape coast i Elmina...to mi se jaaako svidjelo... manji su gradići i puno su ugodniji od accre...u blizini imaš nacionalni park koji i nije baš nešto...zapravo je bez veze..al ako uspiješ naći jeftini prijevoz ajmo reć da se isplati. Tvrđave obavezno!!!...i plažu ako voliš. Kokorbite nije loš...rasta ekipa i sve šta ide uz to.

Od O. bj. ako si samo pet dana ne isplati ti se ići u Man..iako je to najbolji dio!!!....ako se ipak odlučiš pogledaj kako je s politikom jer to je prije bila ratna zona! Ako si samo u Abidjanu onda se kvalitetno možeš opijat po klubovima..ima ih koliko hoćeš...i najbolji su u zap. africi. samo nek te neko vodi!! Oprezno tamo..mene je opljačkalo..with z gunz:-)!

U Togu je prije neki dan bio pokušaj državnog udara...presidente uhapsio svog brata, pa čisto pogledaj o čemu se radi...to je tamo normalno.
U blizini Lomea ti je Aneho, Togoville i Kpalime(malo dalje). Prve dvije destinacije možeš obavit u jednodnevnim izletima iz Lomea taksijem i jako se isplati. Kpalime je super al trebaš prespavat. Inače možeš i jednostavno uživat u Lomeu...meni je bilo jako lijepo. Navečer oprezno...taxi obavezno i pripremi sitnu lovu za davat vojnicima. Sjever Toga nije nešto!

Ako ćeš u Benin, imaš super stvari za vidjeti. Računaj za bazu Cotonou (što je najveća katastrofa koju sam ikad vidio) ili Porto Novo (koji je puno ljepši, sigurniji, ali su ti i veze slabije). Ganvie je selo na vodi...ako si bila po jugoistočnoj aziji znaš o čemu se radi, al meni je svejedno to bilo zakon!!! Obavezno probaj!!
Abomey (ostaci njihovih utvrda) ti i nije baš nešto, pogotovo nakon Elmine i Cape Coast-a...ali ako ti je arheologija fetiš...pogledaj. Ouidah- izvorište vudua i put robova što do mora prođeš pješke-obavezno!!! Gran popo su ti plaže i to je bez veze! U Ob, bj. Togu i Gani su puno bolje. Ako spavaš u Cotonou otiđi i do Porto Nova. Sve to su ti uglavnom jednodnevni izleti..osim Abomey-a...al i njega možeš u jedan dan...ako se isforsiraš malo...Sjever- nacionalni park W je dobar...ako pogodiš sezonu, al općenito se u zap. afriku ne isplati radi životinja...tamo su ljudi, muzika, ples i zabava broj jedan!!! uživaj u tome!!! Za nac. parkove- istočna i južna afrika, al to vjerojatno i sama znaš.

Kako da uštediš? pa ne znam...ja sam na sve izlete išao taksijem, što je malo skuplje al mislim da se isplati jer je njihov lokalni prijevoz....po principu kad ga volja. Ako si ljubitelj alkohola.. pij u hotelu...u klubovima, pogotovo onim boljim te oderu. Za smještaj sam ti već rekao...to sama procijeni. Hrana za razliku od Azije i J. Amerike nije baš dostupna po uličnim štandovima,a ona koja postoji meni je bila stvarno ispod svakih kriterija normale!!

Baš mi je drago što ideš tamo..nema puno ljudi koji se usude..a meni je zap. afrika jedna od najdražih destinacija...mislim da ću uskoro opet:-)
Pitaj slobodno dalje..

Zadnje uređivanje Marcos : 23.04.2009. at 16:00.
Marcos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 02:28   #14
sabajta, kako idu planovi za put?
Marcos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 13:08   #15
Marcos, da li znaš nešto o Entete vizi? Znam da je do prije nekoliko godina takva viza bila u điru i bila je zajednička za nekoliko zemalja u regiji (Gana, Togo, Benin, Niger i još neka ako se dobro sjećam). Sigurno je postojala iako u nekim ambasadama nisu ni znali za nju ili su se pravili da ne znaju.
Zna li netko nešto o tome?
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 20:56   #16
Evo Marcos, satraše me s prohtjevima. Kao da idem tamo pred kralja i kraljicu a ne pred hrpu malih bolesnih cr... Afrikanaca
Cijepila sam se protiv žute groznice i tifusa. Žutu sam morala odradit zbog vize. Danas isprintala formulare, nabavila sličice uf...!
E sad - ta viza. Bravo aston, dobro pitanje. Naaaaavodno da je 50 eura single entry za Ghanu a multiple čak 100eura
Kolega mi veli da si stignem do 8. mjeseca istočit za toliko para plazme al to mi dođe ko prostitucija nekako
Molim te ako znaš uopće - koja je to viza za skupinu zemalja među koje kao ne spada Ghana a to nema nikakve logike!
Kao što znaš, izlazit ćemo i ulazit u zemlju a istočili su mi i plazmu i krvna zrnca već pa gledam kako skratiti trošak???
sabajta007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 21:12   #17
Malo sam nabrzinu proguglao između ostalih naletio i na ovaj link. Čini se da vole zajebavati na granici.
I viza se zove entente a ne entete kao šta sam gore napisao
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 13:26   #18
Što se entente vize tiče imam samo kratko iskustvo.
U pripremi putovanja čuo za to, raspitao se nešto malo, rekli mi da može bit problema, odustao!
kad sam bio dole upoznao jednog tipa kojeg nisu pustili u ob. bj. na kopnenoj granici s tom vizom. Nažalost samo toliko znam, ja je u svakom slučaju nisam koristio.
Za Ganu vrijedi pravilo dvostruki ulaz-dvostruka cijena..kao. Nazovi ambasadu u Bg, reci da ideš u Togo u Lome samo na par dana i da ti treba multiple ulaz, onda pitaj za cijenu. Meni su dali multiple ulaz za cijenu single! nisu ni spominjali duplu cijenu iako se navodno plaća.
Marcos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 17:04   #19
Neviđeno i nečuveno!
NE IZDAJU vize od 3 mjeseca za mulitple entry nego samo single! Što znači da bih trebala uzeti vizu na godinu dana i osim onih 100 eura trebam i kojekakva garantna pisma iz Ghane
da stvar bude tragikomičnija - tip koji izdaje vize otišao je prije koji dan na godišnji i vraća se 20.7.!!! eeee, da mi je posao di mogu 2 mjeseca u komadu na godišnji!
osim toga, viza teče od trenutka izdavanja što opet znači da moram tempirat kad ću im slat papire
sabajta007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 15:47   #20
Marcos, što napraviti s putničkim/zdravstvenim osiguranjem? Jesi li ga uplaćivao?
Poprilično je skupo... a Togo i Obalu bjelokosti neki ni ne pokrivaju...
sabajta007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.