Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2007., 15:19   #1
Stanje u OSRH i modernizacija OSRH

Topic sam zamislio kao nastavak Mig21 umjesto Gripena? topica gdje se raspravljalo o trendovima razvoja HV-a, točnije oružanih snaga RH.

Što kupiti? Gripena ili F-16 ili pak nešto treće?
Nastaviti razvoj Degmana?
Patria - OK izbor ili promašaj?

Za više informacija preporučam pogledati stranicu Ministarstva Obrane i dokumente objavljene tamo.

Pliz, bez besmislenog politiziranja.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 31.08.2007., 17:33   #2
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Što kupiti? Gripena ili F-16 ili pak nešto treće?
Gripen, ćega ga bolja budućnost.

Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Nastaviti razvoj Degmana?
Ovisi o cijeni. Možda čak i da, ja bi mu dodao više šupljeg oklopa. Jer ako ispadne ok možemo postojeće M84 pojačati u njega.

Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Patria - OK izbor ili promašaj?
Promašaj. Previše sredstva je uloženo u taj aspekt, a istovremeno nema sredstava za druge po meni bitnije stvari. Iako još uvjek neznam koliki ta Patria ima oklop i može li se taj oklop pojačati da bude sposobna izdržati barem slabija eksplozivna sredstva. Možda malo šupljeg oklopa nebi preopteretilo vozilo a pružilo bi dobru zaštitu.

PS neznam u kakvom su stanju naše T-55-ice, ako određen broj valja trebalo bi ih preraditi u oklopnjake. Izrael, pa i rusi i srbi su to dobro izveli.
Makar ja još uvjek fantaziram o borbenom oklopnom vozilu koje bi imalo samo jednog člana posade i bilo naoružano raketama i mitraljezima. 1 član posade = malo prostora koji treba oklopit = mnogo oklopa i jaka zaštita. Ono što je avion u zraku to bi ovo bilo na zemlji.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 31.08.2007., 19:48   #3
Mislim da bi se za početak tribali orjentirat na avijaciju. Kupit Gripene (Iako ne znam zašto se ne razmatraju i drugi avioni ako će mo razmatrat nešta šta vrijedi 50M dolara) u kombinaciji sa nešta protuzračnih sustava ... te pokoji helić.
Konev is offline  
Old 31.08.2007., 20:38   #4
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Gripen, ćega ga bolja budućnost.
To da. Premda, koji Gripen? Načuo sam negdje da se Šveđani pokušavaju riješiti starih JAS-39A. Moguće da ih mi uzmemo, ako izaberemo Gripen.

S druge strane, ovisi i koji F-16. Ponuđeni Block 20 ADF je dobro prijelazno riješenje, ali je neupotrebljiv na duge pruge. Block 52, pak, rađe nego JAS-39A.

Quote:
Ovisi o cijeni. Možda čak i da, ja bi mu dodao više šupljeg oklopa. Jer ako ispadne ok možemo postojeće M84 pojačati u njega.
Degmana bi zaboravio, ipak je on samo daljni rođak T-72 a o tom tenku nemam neko previsoko mišljenje. Rabljeni Nizozemski Leo 2A4 bi bio sasvim OK riješenje, i sa pogleda cijene i sposobnost. Naravno, ako uopće zadržimo MBT-e.

Quote:
Izrael, pa i rusi i srbi su to dobro izveli.
Srpski HAPC? Nisam upoznat.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 31.08.2007., 21:01   #5
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Srpski HAPC? Nisam upoznat.
http://members.lycos.co.uk/oklop/munja.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/VIU-55_Munja

Uz to, svi njihovi M-80 BVP-i moderniziraju se s novim 30mm topom.

Imaju i prototip, koji je odbijen, ne HAPC-a, nego moderniziranog T-55, pod nazivom T-55H (aktivni oklop i novi SUV).
Manaslu11 is offline  
Old 31.08.2007., 21:08   #6
Mislio sam baš na HAPC, u klasi Nagmachona ili BTR-T. Ovo je ipak inženjersko vozilo.

Što sa T-55? Raubat ih dok se ne raspadnu pa u otpad, ili da ih pregradimo u nešto? Makar HAPC-ovi dobro izgledaju, i imaju puno prednosti mislim da nisu pretjerano praktični za naše potrebe. LOV na kotačima je sasvim dovoljan.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 31.08.2007., 21:14   #7
Inženjersko vozilo koje prevozi pet inženjeraca. Nigdje ne piše da to ne mogu biti obični vojnici. BTR-T prevozi također pet; druga je stvar što je BTR-T puno jače naoružan i oklopljen.
Manaslu11 is offline  
Old 31.08.2007., 22:11   #8
Svejedno. Za HV taj tip vozila nije potreban.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 31.08.2007., 22:21   #9
Tema prikvačena na vrh foruma, jer mislim da je dosta bitna.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 31.08.2007., 22:50   #10
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
S druge strane, ovisi i koji F-16. Ponuđeni Block 20 ADF je dobro prijelazno riješenje, ali je neupotrebljiv na duge pruge. Block 52, pak, rađe nego JAS-39A.
Koliko se sječam netko je na nekoj temi postao kako Poljaci imaju dosta problema sa kvarovima na svojim F-16icama. Što se tiće Gripena A, nemože li se on nadograditi na C standard. Što znaći ako sada i uzmemo povoljno A verziju, jednog dana ga možemo dat nadogradit. Plus, Gripen se mnogo lakše održava od 16tice.

Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Degmana bi zaboravio, ipak je on samo daljni rođak T-72 a o tom tenku nemam neko previsoko mišljenje. Rabljeni Nizozemski Leo 2A4 bi bio sasvim OK riješenje, i sa pogleda cijene i sposobnost. Naravno, ako uopće zadržimo MBT-e.
Ideja sa uzimanje Leoa 2A4 (i nadogradnjom u Đuri) se i meni sviđa. Međutim postoji već veliki broj M-84, kako naših tako i Kuvajtskih koje bi trebalo iskoristit.
Po meni trebalo bi kupiti protuoklopno oružje koje posjeduju naši susjedi, i s time isprobavati oklope naših Degija. I dodati koliko treba, makar ako treba po cijenu smanjene pokretljivosti.

Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Srpski HAPC? Nisam upoznat.
Mislio sam na Munju, ali sad vidim da je to zapravo vozilo inžinjerstva.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
Što sa T-55? Raubat ih dok se ne raspadnu pa u otpad, ili da ih pregradimo u nešto? Makar HAPC-ovi dobro izgledaju, i imaju puno prednosti mislim da nisu pretjerano praktični za naše potrebe. LOV na kotačima je sasvim dovoljan.
Ovisno u kakvom su stanju. Poluraspadnute tenkove se ne isplati prerađivat. S druge strane ušćuvanu 55-icu je šteta bacit. Možda skinut kupolu i staviti kakav drugačiji borbeni sustav.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 31.08.2007., 22:53   #11
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Svejedno. Za HV taj tip vozila nije potreban.
Čuj, u miru nije potreban nikakav tip vozila. U ratu treba svakakvih. I inžinjerijskih vozila, i tenkova za izvlačenje itd. itd. S tim da nam naravno ne treba ne znam koliko inžinjerijskih vozila. No, inžinjerijsko vozilo nam nije prioritet.
Ali ne radi se o tome. Nego o tome da je M-80 BVP loše oklopljeno vozilo, i njemu treba dostojna zamjena - nešto poput CV-90, Warriora, ili možda nove - i prilično skupe - njemačke Pume. E sad, što će to biti, to je druga stvar. Ljiga dakle predlaže jeftiniju opciju koja bi zapošljavala vlastitu industriju. Pitanje je, međutim, je li većina tih pedesetpetica toliko otišla da se sam remont motora i mjenjača, te dodavanje oklopa, isplati ili ne. Pitanje ostaje otvoreno.

I Patria je također prilično tanko oklopljena, no Patria ima nešto drugačiju namjenu, pa neka je. Tenk, BVP i transporter (MBT, IFV i APC) su 3 različita vozila, i svako ima svoju ulogu. Samo da ne bi birokratima palo na pamet da s Patrijom zamjenjuju tenk.

Glede same Patrie. Dosad su tek odabrali samo vozilo, a naoružanje je još važnije. Taj dio u posljednje vrijeme slabo spominju. Naša posla.
Manaslu11 is offline  
Old 31.08.2007., 23:03   #12
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Koliko se sječam netko je na nekoj temi postao kako Poljaci imaju dosta problema sa kvarovima na svojim F-16icama. Što se tiće Gripena A, nemože li se on nadograditi na C standard. Što znaći ako sada i uzmemo povoljno A verziju, jednog dana ga možemo dat nadogradit. Plus, Gripen se mnogo lakše održava od 16tice.
Ne znam za mogućnost nadogradnje JAS-39A na C, mada razlike nisu male. Što se poljskih Vipera tiče, čuo sam i ja za probleme sa održavanjem premda je to normalno na avionu koji se tek uvodi u sastav poljskog zrakoplovstva.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 31.08.2007., 23:38   #13
Evo nečega što nisam vidio da se do sada već raspravljalo - u jednom od dokumenata razvoja HVa piše da je Zlin 142 odabran kao avion koji će se nabaviti za osnovnu obuku pilota, i to pet komada. Koliko sam nabrzaka pogledao, to mi zgleda kao zamjena za utve...
el Duderino is offline  
Old 01.09.2007., 10:34   #14
tenkovi gusjenice vs kotaci

ajmo
za i protiv sa naglaskom kaj bi HVu u hrvatskoj bolje odgovaralo
JoZ@ is offline  
Old 01.09.2007., 11:03   #15
gusjenice za većinu vozila veličine tenka ili manjih preko od kojih 35 tona i više, kotači za sva vozila s manjom tonažom. Budući da tenkovi gotovo redoviti imaju i 40, 50, 60 tona - prilično je očito da vjerujem da su pravi tenkovi oni s gusjenicama. može se napraviti nešto što bi imali sličnu vatrenu moć kao tenk, no oklopna zaštita bi tu bila vrlo, vrlo niska.

Što se tiče hrvatske, trenutačni planovi mi se čine okej. Omjer 3:5 za tenkove i raznorazna borbena vozila je sasvim prihvatljiv. Vozila na kotačima su sasvim solidna za obrambene operacije odnosno brze protuudare. Za neke veće ofanzivne operacije i prodiranje unutar obrambene crte neprijatelja radije bih imao oklop koji jedino gusjenice, realno, mogu podnijeti no takve operacije hrvatske vojska ne bi ni trebala izvoditi. A iskreno se nadam da hrvatski vojnici neće niti morati patrolirati npr bagdadom i slično u bliskoj ili dalekoj budućnosti, pa da im opet oklop bude prioritet.
el Duderino is offline  
Old 01.09.2007., 11:03   #16
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
ajmo
za i protiv sa naglaskom kaj bi HVu u hrvatskoj bolje odgovaralo
S obzirom na blatnjavu Slavoniju-gusjenice.
Petric25 is offline  
Old 01.09.2007., 11:08   #17
Quote:
Petric25 kaže: Pogledaj post
S obzirom na blatnjavu Slavoniju-gusjenice.
nemozes gledat samo slavoniju
ja bi to napravil mjesvito
a vozila na kotacima stavil kao lovce tenkova
jer su pokretljiviji

+ za kotace je i mobilnost
JoZ@ is offline  
Old 01.09.2007., 11:13   #18
Spojeno u topic o modernizaciji OSRH. Sorry ekipa.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 01.09.2007., 12:01   #19
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Evo nečega što nisam vidio da se do sada već raspravljalo - u jednom od dokumenata razvoja HVa piše da je Zlin 142 odabran kao avion koji će se nabaviti za osnovnu obuku pilota, i to pet komada. Koliko sam nabrzaka pogledao, to mi zgleda kao zamjena za utve...
Da Zlinovi su zamjena za Utve-75.Iako ne znam zašto nisu odabrali Diamond Catanu?
http://en.wikipedia.org/wiki/Diamond_DA20

BTW prvi post na novom podforumu
Pilatus is offline  
Old 01.09.2007., 12:05   #20
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
nemozes gledat samo slavoniju
ja bi to napravil mjesvito
a vozila na kotacima stavil kao lovce tenkova
jer su pokretljiviji

+ za kotace je i mobilnost
Pazi stari, ako cemo gledati malo sire od same tehnologije, tj. ako ce se gledati politicka situacija, jedino je Slavonija uistinu i bitna. Najveca, ako ne i jedina prijetnja je Srbija na istoku. CG je neovisna, a juznu granicu BiH nastanjuju Hrvati. Jug Hrvatske jednostavno nema ko napasti. Slovenci, Madjari u svakom slucaju nece ratovati. Znaci jedini problem je eventualni buduci rat u BiH u koji bi se umjesala Srbija, a i to je skoro pa nevjerovatan scenarij.

Po mom misljenju, bilo bi nekad mudro modernizirati koju Mi-24tku, ili nabaviti nesto novo - PO u slavonskim ravnicama, potpora pjesadije u nepristupacnom krsu ili na otocima.
...ska is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:02.