Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2015., 14:02   #3661
Quote:
Riki10 kaže: Pogledaj post
Ljudii, iz cega ste se spremali za maturu iz biologije? Koji bi prirucnik ili skripta bio najbolji?
Hvala unaprijed
Udžbenici + ovaj priručnik
Od skripta mi ni jedna nije sjela i sve su završile u smeću

A pripreme... Ne znam šta da vam kažem osim da ne vidim ni jedan razlog zašto bi vam trebale pripreme (di će vam netko čitat skriptu jer nije to matematika pa da je potrebno neko veliko objašnjavanje) iz predmeta kojeg možete naučit u tjedan dana ako se primite knjige.
__________________
Give yourself over to absolute pleasure.
Ginny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 17:13   #3662
pa meni je biologija tamo bila dosadna, super je predavačica bila ali bio je nešto što moraš sjest i naučiti, jedino ako ti šteka genetika, stanica, krvne grupe, i neke zeznutije stvari svakako se isplati poći. ja tamo nisam bila zadovoljna s kem ali druga grupa jest jer su imali bolju profu. fizika se definitivno isplati, a i matematika meni ta dva predmeta zlata vrijedila, skripta iz bio je super i nije predetaljna, a ima sve i super je po njoj raditi
Munja Dbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 17:38   #3663
Ja sam se pripremao (za kemiju, biologiju i fiziku) po skripti Kirstine Kučande i odlična je. U potpunosti prati katalog tako da ne treba učiti ni više ni manje nego što tamo piše. U svakom slučaju, mislim da pripreme za biologiju zaista nisu potrebne jer je to predmet za koji treba sjesti i naučiti. Što se tiče eventualnih problema sa stanicom, nađeš crtež stanice na internetu i čitaš obilježja i zadaću svakog organela, nije to neka mudrost. Krvne grupe isto. Naučiš što su aglutinogeni a to aglutinini, kada dolazi do aglutinacije i znaš krvne grupe. Genetika je, priznajem, malo zeznuto gradivo, ali samo zbog toga ići na pripreme i davati novac je apsurdno. Sigurno postoji neki prijatelj koji zna, a može se naći hrpa primjera i objašnjenja na internetu. Jedini slučaj kad bih preporučio pripreme iz (sad konkretno) biologije je ukoliko netko nije učio biologiju u srednjoj školi.
__________________
Mi smo kazalište. U jednom trenu glumci, a u drugome publika. - R. Goffman
random96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2015., 13:51   #3664
Jel' mozda netko upućen detaljnije u promjene ispita iz biologije?
Med15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 21:32   #3665
Quote:
Med15 kaže: Pogledaj post
Jel' mozda netko upućen detaljnije u promjene ispita iz biologije?
Kako mislis?... prolista sam malo katalog i ne cini mi se da su puno toga minjali
MedicalStudent is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 21:25   #3666
Koliko vam je trebalo za nauciti biologiju? Jel moze netko procijeniti koliko je meni dovoljno? Znam, glupo pitanje. Ahhaha Ljetos sam rijesila maturu 73% bez ucenja..4.sam razred. U prvom razredu sam ucila, ali ne sad bas previse, sjecam se dosta toga, u drugom razredu sam bas bas ucila, sjesam se skoro svega, ali moram to malo ponoviti da mi se ne pobrka,treci razred sam isla na razredni, pa tako da sam odgovarala skoro cijelu knjigu i bas ga znam, cetvrti razred sad radimo u skoli, ucim osrednje, ali bas znam krizanja. Sto kazete? �� Htjela bih imati oko 90%
jeky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 20:52   #3667
Zanima me jel učite bolesti čovjeka, gradivo trećeg razreda. Jako ih je puno, a u ispitnom katalogu ih se nigjde ne spominje, a na maturi ih također nisam primijetila.
__________________
"Ima nečeg utješnog i radosnog u prizoru sreće običnog, malog čovjeka." Tracy Chevalier
ajdontnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 21:25   #3668
komentari na ispit?
__________________
I'm going slightly mad
axlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 21:33   #3669
Bez komentara.
Normalno da će ljudi sad kad vide pitanja reći kako je to jednostavno i zašto to nismo znali, ali kad učiš to mjesecima i dobiješ ovakva pitanja, prvo ostaneš razočaran, a onda pokušaš nekako povezati s gradivom i iskoristiti to što si učio. Meni je najveći problem bio objasniti da to zvuči kak treba, ali od muke više nisam znala rečenisu sastavit.
Bilo je dosta s njihove strane neprecizno postavljenih pitanja, zadaci ni u prvom dijelu nisu bili prelagani s obzirom da su se i oni sveli na primjenu znanja, a ne zaokruživanje pukih činjenica i tako, pitam se čemu sam učila sve one silne podjele životinja i njihova obilježja kao i sve vezano za čovjeka...
__________________
"Ima nečeg utješnog i radosnog u prizoru sreće običnog, malog čovjeka." Tracy Chevalier
ajdontnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 23:34   #3670
ja sam polagala prvi put prije 5 godina i nekako mi se taj test činio lakšim nego ovo jučer.
ja sam apsolutno za da se traži nekakvo logičko razmišljanje i zaključivanje na temelju naučenog, no ostala sam wtf kod nekih pitanja.
upamtila sam ono soljenje pršuta na prvoj stranici ispita doslovno nisam razumjela nijedan od ponuđenih odgovora pa sam eto bezveze odabrala odgovor
no, ja nisam ni ciljala na neki visoki postotak riješenosti ispita, već samo da dobijem više bodova od prošlog, na kojem sam za doslovno dlaku prošla s dvojkom
ima li igdje neki forum, ili na fejsu neka grupa, gdje se raspravlja o ispitu?
__________________
I'm going slightly mad
axlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 00:34   #3671
To s pršutom je meni bilo lagano kad sam vidjela da je ponuđen odgovor da voda izlazi iz bakterija jer je okruženje hipertonično, više sam problema imala s klamidijom i sa zadacima iz drugog dijela..
Bilo je ovdje komentara: https://www.facebook.com/Maturant-10...4680/?ref=py_c

Želim da što prije stave rješenja da si izračunam bodove, nadam se da neću imat više od 26 grešaka da ne bude manje od 4
__________________
"Ima nečeg utješnog i radosnog u prizoru sreće običnog, malog čovjeka." Tracy Chevalier
ajdontnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 11:41   #3672
Bezobrazan ispit. Stare mature sam izrješavao uzduž i popreko. Učio sam i iz knjigai iz skripti. Ovo je bilo neko očekivanje zaključivanja, a razina samostalnog zaključivanja se postiže kad si stručnjak za nešto, nekakav doktor s dobrom praksom, a ne znanje srednje škole koje se ovdje trebalo testirati. Po ovako dvosmislenim pitanjima kad razmišljam neznam si ni odrediti koliko sam točno odgovorio. Za ovako glupi test nisam ni trebao učiit jer je sve svođeno na pogađanje.

Pitanja je bilo puno više nego na starim maturama i bila su teža, kako je netko rekao bila su neprecizna (vosak može biti i lipid i ugljikohidrat), nepotrebno kompliciranje oko genetike a dosad su bile Katerine i Luke, ono s krvnim grupama nisam znao ni započeti. Gradiva o čovjeku i stanicama skoro pa uopće nije bilo, sve botanika i ekologija.... itd. Uglavnom bezobrazan i amaterski sastavljen ispit, ovo nije prošlo nikakve interne kontrole. Za ovo bi netko trebao odgovarati, ali pošto smo pasivna nacija, neće biti ničeg od toga. Svi na kavicu i fb.

Planirao sam skucati Biologiju za min 85% bodova, pa lakšim tempom na fiziku i kem. Ovako će biti krvavo. Bojim se i pomisliti kakva će biti kemija naspram ovog smeća od ispita. Godinama je Biologija služila za skupljanje bodova onima koji planiraju upisati medicinu, ovo je čisti bezobrazluk.
lakrdijaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 20:46   #3673
Kako ide proces zalbi kod biologije, jel moram imati objasnjenje zalbi i jel mi mora profesorica odobrit zalbu ili mogu sam ulozit zalbu?
Wota is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 23:36   #3674
Quote:
ajdontnow kaže: Pogledaj post
To s pršutom je meni bilo lagano kad sam vidjela da je ponuđen odgovor da voda izlazi iz bakterija jer je okruženje hipertonično, više sam problema imala s klamidijom i sa zadacima iz drugog dijela..
Bilo je ovdje komentara: https://www.facebook.com/Maturant-10...4680/?ref=py_c

Želim da što prije stave rješenja da si izračunam bodove, nadam se da neću imat više od 26 grešaka da ne bude manje od 4
Hvala na linku
Eto recimo meni je klamidija bila jednostavna za odgovorit samo iz razloga što sam imala jedan takav par u blizini i znala sam iz njihovog primjera odgovor na pitanje
A recimo oni nesretni pelikani..ja sam napisala da su oni u jatu sigurniji pa im srce slabije udara kakvu jebenu fiziku da sad uključujem u biologiju, uostalom, nije naznačeno na kojoj poziciji naš pelikan leti

Edit: a jesam se nasmijala na komentare, svaka čast ekipi
__________________
I'm going slightly mad

Zadnje uređivanje axlica : 08.06.2016. at 23:51.
axlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 00:12   #3675
PITANJE koje su na ispitu iz biologije na državnoj maturi u ponedjeljak dobili maturanti već se dva dana ne prestaje spominjati na društvenim mrežama. Maturanti su se žalili kako su dobili pitanje o kojem "nisu učili", a o neobičnom pitanju o pelikanima raspisali su se i srpski mediji. Pitanje je glasilo ovako:
"Istraživanja su dokazala da pelikani koji lete sami imaju veći broj otkucaja srca od pelikana koji lete u jatu. Jednom rečenicom objasnite zašto se pelikanima kada lete u skupinama smanjuje broj otkucaja srca?"

Nakon što je ispit iz biologije završio, maturanti su izišli nezadovoljni i o pelikanima se počelo raspredati na dugo i široko pa je pitanje na svom fejsu komentirao i Mate Rimac, koji je negodovanje maturanata komentirao statusom: "Zamisli, moraju upaliti glavu. Nije pisalo u knjizi! Grozno!"

Odgovor je, zajedno s rezultatima ispita iz biologije izišao danas, a glasi ovako: Pelikani koji lete u jatu manje su opterećeni.

Logika dolaska do odgovora mogla se pronaći i u biciklizmu, gdje se na dugometražnim utrkama i rutama, vozači namjerno smjenjuju na čelnoj poziciji, na kojoj su najveći udari vjetra, kako ne bi svo vrijeme bili izloženi maksimalnom opterećenju.

Za sada nije poznato koliko je ispitanika točno odgovorilo na pitanje.
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 07:51   #3676
Ma kaj su manje opterećeni, nek pitaju ovog kaj prvi leti kak mu je..
A i ovog rimca isto nabijem na k
__________________
I'm going slightly mad
axlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:04   #3677
Za koliko dana su vam izasla rjesenja iz biologije da znam sebi za fiziku?
-Damon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 15:46   #3678
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Logika dolaska do odgovora mogla se pronaći i u biciklizmu, gdje se na dugometražnim utrkama i rutama, vozači namjerno smjenjuju na čelnoj poziciji, na kojoj su najveći udari vjetra, kako ne bi svo vrijeme bili izloženi maksimalnom opterećenju.
Ako bi se pravilno primijenila logika koja vrijedi za bicikliste došlo bi se do krivog odgovora. Naime, u članku koji se bavi letom pelikana se kaže da pelikani lete u V formaciji - jedan pored drugoga. Biciklisti se voze jedan iza drugoga. Razlog zašto biciklisti štede snagu je taj da se nalaze u zavjetrini iza biciksliste koji je ispred, a razlog zašto pelikani štede snagu je zbog vrtložnih struja koja nastaju od mahanja krilima i koja stvaraju uzgon peikanima koji se nalaze sa strane. Dodatna fora je da, kada bi pelikani letjeli jedan iza drugoga kao što se voze biciklisti, ne samo da ne bi štedjeli snagu, nego bi im te vrtložne struje otežavale letenje i gurale bi ih prema dolje. Oni koji su došli do točnog rješenja radeći analogiju sa biciklistima su, u biti, iz pogrešnih pretpostavi pogrešnim zaključivanjem izvukli zaključke koji su, posve slučajno, a ne zahvaljujući njihovim sposobnostima "logičkog zaključivanja", na kraju ispali točni.

Zbog toga bi, barem po meni, točan odgovor trebao biti - Nismo se sa tim znanstvenim radom upoznali tijekom školovanja, pa bi bilo glupo nagađati zašto je tome tako.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 17:45   #3679
Za dva dana su rješenja izašla..

Ali ljudi moji, pa kako taj njihov odgovor da su manje opterećeni išta objašnjava? Pa logično je da su manje opterećeni, no tu svejedno ne znamo zašto su manje opterećeni. Ja sam odgovorila otprilike ovako: pelikan u jatu ima manji broj otkucaja srca jer mora pružiti manji otpor zraku pošto leti u skupini i zato mu je potrebno manje snage.. A ovaj njihov odgovor je jadan. To je kao da pitaš nekoga zašto ti imaš dijabetes, a on ti kaže zato što imam premalo inzulina u krvi. To se podrazumijeva, isto kao i ovo da su manje opterećeni.

E da, mislite da će mi priznati križanje s obzirom da sam umjeso Rh+ i Rh- pisala Dd i dd jer smo tako u školi radili, a i na internetu sam vidjela da se aleli za Rh tako označavaju?
__________________
"Ima nečeg utješnog i radosnog u prizoru sreće običnog, malog čovjeka." Tracy Chevalier
ajdontnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 18:04   #3680
a gdje su ta rješenja?
__________________
I'm going slightly mad
axlica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.