Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2010., 21:23   #21
Quote:
Pavlekic kaže: Pogledaj post
EU znači prije svega vladavinu prava.

I sva sreća da je EU implementirana i protestantskom idejom, uglavnom preko skandinavskih zemalja, da su SVI ljudi jednaki i da SVI imaju pravo na pismenost, obrazovanje, dostupnost informacija, pravedno suđenje itd., a prvenstveno da se poštuje osobnost.
Vladavina prava, veliš? LJudska prava?
Takvo jedno pravo si je uzeo francuski predsjednik i napravio to što je napravio, znamo, zar ne?
Takov jedno pravo si je uzela i V.Britanije i povisila školarinu - boli glava.

Tako je tužno priznati da naši političari ne znaju biti na čelu ove Za Hrvtsku sve, Hrvatsku nizašto!.
Kao da su u vrtiću i igraju životima naroda.
Činjenica je da je Rumunjska i Poljska u EU zbog svog velikog teritorija, zbog zapadnih investitora - da si malo podebljaju džep.
Zar netko misli da žele Hrvatsku zbog obrazovanog naroda?

Zašto ne bi Hrvatska uvjetovala ulazak? Zar nema čime? Sjetimo se floskula unatrag 20 godina: Hrvatska je mala Švicarska, Hrvatska je Bogom dana.... Nisu to trebale biti floskule, da smo imali na vlasti one koji vole svoju domovinu.

Zadnje uređivanje Cika Strile : 13.12.2010. at 09:36.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 23:03   #22
Quote:
Pavlekic kaže: Pogledaj post
A koji bi bio tvoj argumemnt za ostati izvan EU?
Hrvatska naprosto ne može opstati sama.



EU znači prije svega vladavinu prava.

I sva sreća da je EU implementirana i protestantskom idejom, uglavnom preko skandinavskih zemalja, da su SVI ljudi jednaki i da SVI imaju pravo na pismenost, obrazovanje, dostupnost informacija, pravedno suđenje itd., a prvenstveno da se poštuje osobnost.

Niti jedna katolička zemlja takav sustav vrijednosti ne poznaje niti primjenjuje, zato katoličke zemlje i jesu siromašnije, korumpiranije itd.

Što je Hrvatska bliža EU---time se u društvu ipak osjeća kakav-takav pomak prema vladavini prava, iako je posla još puno.

Ulazak u EU je tek početak.

A ako će ulazak u EU JOŠ VIŠE prisiliti vlastodršce ili javnu vlast i sve ljude da se drže poštivanja zakona i da poštuju integritet i osobnost drugih ljudi---onda taj ulazak za mene je nedvojbeno važan.

Ulazak u EU je jedan konkretan i stvaran čin koji se reflektira na sve pore društva.

Jednom gospodarstveniku je VRLO VAŽNO da se uđe u EU, što bi mu moglo olakšati i poslovanje i veće tržište.

A svi oni koji lamentiranju o ulasku u EU kao o nekakvom "osjećaju gubitka suvereniteta" i sl.---takvi neka se zatvore u svoje ormare i nek prepričavaju i baljezgaju o "nacionalnom ponosu".

Ti isti koji su nas godinama hipnotizirali o "nacionalnom ponosu" znamo gdje su završili. Pokrali i opljačkali sve živo.

Pravi domoljub je onaj koji poštuje zakone svoje zemlje, koji je tolerantan prema različitostima, koji ne utajuje porez državi "koju toliko voli", koji ne šverca...

Ovo što sada imamo je još uvijek suprotno od tog.

Pa moji argumenti protiv EU su otprilike...
1. Politički/pravni/kulturni
- Hrvati čine manje od 0.01% stanovništva EU (496 milijuna njih + naša 4,5 milijuna), što znači da mi od EU demokracije u bilo kojem pogledu nemamo koristi, možemo se samo "uskladiti" sa Njihovim zakonima
- Zašto bi ja morao biti tolerantan prema različitostima? Ja se recimo ne osjećam ugodno živjeti pokraj arapa, kineza ili crnaca, nebih se osjećao kao u svojoj državi nego nekoj forsiranoj tvorevini. Da se ogradim, ja poštujem svakog čovjeka i ne mislim da san ja više vrijedan od bilo koga, samo mislim da su države te koje bi trebale biti najveće organizacije na Zemlji sa svojim posebnostima.
- Zašto će neHrvati imati jednaka prava kao i Hrvati u Hrvatskoj? Ja mislim da bi Hrvati kao državljani Hrvatske trebali imati veća prava, npr.ekonomska prava. (izuzevši osnovna ljudska prava)
- Zašto Hrvatska ne smije zaštititi svoje more od Izlova od strane Europljana
- U EU nema nulte stope poreza ?(kao danas na knjige, na socijalne namirnice..i sl.) - čitaj: Podići će se porezi na određene stvari.
2. Gospodarski
- Zašto Hrvatska ne smije zaštititi domaći proizvod u Hrvatskoj (nema više "kupujmo Hrvatsko", carine, poticaja tvrtkama, državnih tvrtki). Zašto Hrvatska time sama sebe gospodarski uništava?
- Hrvatska godišnje mora plaćati članarinu u EU 0,5 mlrd. € (odakle nam, već plaćamo NATO)
- Zašto smo morali u najgorim gospodarskim uvjetima privatizirati brodogradilišta i još neke kompanije na štetu hrvatskih radnika. (možda da bi bili konkurentni? )
- (Ovo nije provjereno ali, kada se ukinu CARINE mislim da ćemo imati gubitak oko 9mlrd.€ godišnje u proračunu zbog duplo većeg uvoza nego izvoza.) (?)

3. Moralni
- Zašto nas lažu? Zašto nisu transparentni, zažato se prezentiraju kao jedina nada za Hrvatsku? Zašto medijskog prostora nemaju i EU skeptici kao i oni koji "šire dupe" Europi?
- Zašto nas ucjenjuju? ako ne uđemo u EU zašto ćemo mi biti žrtve ucjene EU i zašto će nas ona, TAKO DOBRA, ekonomski i politički uništiti te izolirati??
- ako uđemo u EU, zašto ne možemo izaći?
- Ako na referendumu budemo protiv EU, zašto ćemo ponovno na referendum o ulasku?
- Mislim da države uopće nebi smjele ulaziti u UNIJU i gospodarski se povezivati "kako bi bili konkurentni na svjetskom tržištu", nego samo surađivati zbog zajedničkih interesa (kao npr.ulaganje u istraživanja i znanost). slična organizacija je EU nekad bila..danas je uzela veća prava.

Tvoji argumenti su: hmm..
1. Hrvatska ne može opstati sama
2. EU znači vladavinu prava
3. Gospodarstvo će imati veće mogućnosti i biti će konkurentnije
4. Hrvati će postati civiliziraniji
(sorry ako sam krivi kontekst tvojih argumenata upotrijebio, nije bila namjera)


malo sam skeptičan prema svemu šta si rekao/la.

možda jedini argument koji je po meni koristan za RH je što ćemo neizravno 1.godinu ostvariti 1.5mlrd€ ulaganja u RH od njih. Pitam se, hoćemo li se tako jeftino prodati?? :S
KvaziProvokator is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 23:56   #23
Znam da ovo nije upućeno meni, no volio bih odgovoriti.
Quote:
KvaziProvokator kaže: Pogledaj post
Pa moji argumenti protiv EU su otprilike...
1. Politički/pravni/kulturni
- Hrvati čine manje od 0.01% stanovništva EU (496 milijuna njih + naša 4,5 milijuna), što znači da mi od EU demokracije u bilo kojem pogledu nemamo koristi, možemo se samo "uskladiti" sa Njihovim zakonima
To bi bilo 1%.
Quote:
- Zašto će neHrvati imati jednaka prava kao i Hrvati u Hrvatskoj? Ja mislim da bi Hrvati kao državljani Hrvatske trebali imati veća prava, npr.ekonomska prava. (izuzevši osnovna ljudska prava)
I ti ćeš ta ista prava imati i u njihovim zemljama. Zapravo je i cilj da cijela europa postane praktički jednan entitet, bez xy država (karikiram; vjerujem da će države ostati takvima unatoč članstvu u EU) jer jedino tako i može konkurirati SAD-u i kini kao vojna, politička i gospodarska sila.

Quote:
- Zašto Hrvatska ne smije zaštititi domaći proizvod u Hrvatskoj (nema više "kupujmo Hrvatsko", carine, poticaja tvrtkama, državnih tvrtki). Zašto Hrvatska time sama sebe gospodarski uništava?
poticaji, državne tvrtke - vidim kako nam je s njima dobro. A poticaji poljoprivredi čine 50% proračuna EU-a, tako da...
Quote:
- Hrvatska godišnje mora plaćati članarinu u EU 0,5 mlrd. € (odakle nam, već plaćamo NATO)
Hrvatska će prvih 10ak godina zapravo vući pare iz EU. Dakle mi recimo uplatimo 0,5 mlrd € a povučemo recimo 5 mlrd €.
Quote:
- Zašto smo morali u najgorim gospodarskim uvjetima privatizirati brodogradilišta i još neke kompanije na štetu hrvatskih radnika. (možda da bi bili konkurentni? )
Vidiš da nisu. Da se privatiziralo prije, bilo bi bolje. Ali nije bilo političke volje. Džabe ti takva proizvodnja kad ovi preuzmu posao na kojem gube novac.
Quote:
- (Ovo nije provjereno ali, kada se ukinu CARINE mislim da ćemo imati gubitak oko 9mlrd.€ godišnje u proračunu zbog duplo većeg uvoza nego izvoza.) (?)

Neš ti carina, mi i nemamo carine za EU proizvode. A za kinu ne vjerujem da ćemo ukidati.


Quote:
- Zašto nas lažu? Zašto nisu transparentni, zažato se prezentiraju kao jedina nada za Hrvatsku? Zašto medijskog prostora nemaju i EU skeptici kao i oni koji "šire dupe" Europi?
Ne znam zašto, iako bi i oni trebali imati riječ.
Quote:
- Zašto nas ucjenjuju? ako ne uđemo u EU zašto ćemo mi biti žrtve ucjene EU i zašto će nas ona, TAKO DOBRA, ekonomski i politički uništiti te izolirati??
Neće nas uništiti, barem ne namjerno. Pare će otići u BG, RO, HU, PL, itd, a nas će jednostavno zaobići. Za samouništenje ćemo se pobrinuti sami.
Quote:
- ako uđemo u EU, zašto ne možemo izaći?
Možemo.
Quote:
- Ako na referendumu budemo protiv EU, zašto ćemo ponovno na referendum o ulasku?
Ne nužno.
Quote:
- Mislim da države uopće nebi smjele ulaziti u UNIJU i gospodarski se povezivati "kako bi bili konkurentni na svjetskom tržištu", nego samo surađivati zbog zajedničkih interesa (kao npr.ulaganje u istraživanja i znanost). slična organizacija je EU nekad bila..danas je uzela veća prava.
Ali gospodarsko povezivanje i konkurentnost jesu zajednički interesi.


Quote:
možda jedini argument koji je po meni koristan za RH je što ćemo neizravno 1.godinu ostvariti 1.5mlrd€ ulaganja u RH od njih. Pitam se, hoćemo li se tako jeftino prodati?? :S
Ne vidim kako se mi to prodajemo ako stranac dođe i otvori kod nas tvornicu... on sretan jer dobija profit, mi sretni jer je barem netko od 300000 nezaposlenih dobio posao, plaća poreze i privređuje za sebe, a s tim novcem potencijalno napravi nešto samostalno.

Naravno argumenti su ti na mjestu i imaš pravo na svoje mišljenje, dakako da nije sve u EU bajno no ipak mislim da članstvo ima više dobrih nego loših strana.
__________________
“Sometimes I need what only you can provide: your absence.”
Žic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 23:57   #24
Quote:
KvaziProvokator kaže: Pogledaj post
Pa moji argumenti protiv EU su otprilike...
1. Politički/pravni/kulturni
- Hrvati čine manje od 0.01% stanovništva EU (496 milijuna njih + naša 4,5 milijuna), što znači da mi od EU demokracije u bilo kojem pogledu nemamo koristi, možemo se samo "uskladiti" sa Njihovim zakonima
- Zašto bi ja morao biti tolerantan prema različitostima? Ja se recimo ne osjećam ugodno živjeti pokraj arapa, kineza ili crnaca, nebih se osjećao kao u svojoj državi nego nekoj forsiranoj tvorevini. Da se ogradim, ja poštujem svakog čovjeka i ne mislim da san ja više vrijedan od bilo koga, samo mislim da su države te koje bi trebale biti najveće organizacije na Zemlji sa svojim posebnostima.
- Zašto će neHrvati imati jednaka prava kao i Hrvati u Hrvatskoj? Ja mislim da bi Hrvati kao državljani Hrvatske trebali imati veća prava, npr.ekonomska prava. (izuzevši osnovna ljudska prava)
- Zašto Hrvatska ne smije zaštititi svoje more od Izlova od strane Europljana
- U EU nema nulte stope poreza ?(kao danas na knjige, na socijalne namirnice..i sl.) - čitaj: Podići će se porezi na određene stvari.
2. Gospodarski
- Zašto Hrvatska ne smije zaštititi domaći proizvod u Hrvatskoj (nema više "kupujmo Hrvatsko", carine, poticaja tvrtkama, državnih tvrtki). Zašto Hrvatska time sama sebe gospodarski uništava?
- Hrvatska godišnje mora plaćati članarinu u EU 0,5 mlrd. € (odakle nam, već plaćamo NATO)
- Zašto smo morali u najgorim gospodarskim uvjetima privatizirati brodogradilišta i još neke kompanije na štetu hrvatskih radnika. (možda da bi bili konkurentni? )
- (Ovo nije provjereno ali, kada se ukinu CARINE mislim da ćemo imati gubitak oko 9mlrd.€ godišnje u proračunu zbog duplo većeg uvoza nego izvoza.) (?)

3. Moralni
- Zašto nas lažu? Zašto nisu transparentni, zažato se prezentiraju kao jedina nada za Hrvatsku? Zašto medijskog prostora nemaju i EU skeptici kao i oni koji "šire dupe" Europi?
- Zašto nas ucjenjuju? ako ne uđemo u EU zašto ćemo mi biti žrtve ucjene EU i zašto će nas ona, TAKO DOBRA, ekonomski i politički uništiti te izolirati??
- ako uđemo u EU, zašto ne možemo izaći?
- Ako na referendumu budemo protiv EU, zašto ćemo ponovno na referendum o ulasku?
- Mislim da države uopće nebi smjele ulaziti u UNIJU i gospodarski se povezivati "kako bi bili konkurentni na svjetskom tržištu", nego samo surađivati zbog zajedničkih interesa (kao npr.ulaganje u istraživanja i znanost). slična organizacija je EU nekad bila..danas je uzela veća prava.

Tvoji argumenti su: hmm..
1. Hrvatska ne može opstati sama
2. EU znači vladavinu prava
3. Gospodarstvo će imati veće mogućnosti i biti će konkurentnije
4. Hrvati će postati civiliziraniji
(sorry ako sam krivi kontekst tvojih argumenata upotrijebio, nije bila namjera)


malo sam skeptičan prema svemu šta si rekao/la.

možda jedini argument koji je po meni koristan za RH je što ćemo neizravno 1.godinu ostvariti 1.5mlrd€ ulaganja u RH od njih. Pitam se, hoćemo li se tako jeftino prodati?? :S

Gle, ovo uglavnom nisu argumenti već pitanja, koja zbilja imaju odgovore.

1.
- Što točno fali EU zakonima? EU ima najnapredniji zakonik na svijetu, s kojim su usklađene zemlje poput Danske, Švedske i Švicarske, a koje nisu puno (ili uopće) veće od RH niti sa brojnijim stanovništvom...
- bilo koja država koja inzistira na etničkoj čistoći unutar granica nije demokratska niti napredna, a to iz brojnih razloga u koje neću ulaziti. Recimo samo da je iluzorno zamisliti zemlju okruženu zajednicom zemalja (kao što će RH biti s EU kroz 10-15 godina), a koja vodi izolacionističku politiku
- jedno od primarnih prava u civiliziranom svijetu je pravo vlasništva i sva prava koja proizlaze iz vlasništva, te pravo na jednakost. Ovo su najosnovnije tekovine demokracije.
- tko kaže da ne smije? Pa već je. Područje koje bi bilo obuhvačeno ZERPom su zapravo međunarodne vode, dok mi imamo daleko veća prava u našim teritorijalnim vodama. Uostalom, naša ribarska flota je toliko mizerna, a riba generalno toliko slabo zastuppljena na stolovima RH domačinstava, da je to prestrašno. Nitko nam nije kriv što ne lovimo više, a pogotovo ne Talijani i Slovenci.
- ponovno - nitko nam nije kriv što imamo lošu poreznu politiku. Ako ćemo stavit porez na kruh i knjihge 5%, zašto ne bi jednostavno smanjili PDV za postotak koji će to izjednačiti? Naime, prosječna stopa PDVa je baš zato u EU 19%.

2.
- Koji domaći proizvod? Šta tog još ima uopće? A di se može kupit, pa i na placu babe prodaju povrće iz uvoza! I zašto bi štitili preskup nekonkurentan proizvod, da bi mogli preko subvencija i poticaja hraniti seljake koji sami nikad ne bi opstali svojom lošom i zaostalom proizvodnjom? Pa već ih uvoz sasvim dovoljno uništava da će im bit apsolutno svejedno. S druge strane, nitko ne brani državi investicije u prenamjenu i restrukturiranje zemljišta, pa da počnemo proizvoditi konkurentne poljoprivredne proizvode... Dapače, EU nudi milijarde eura nepovratnih sredstava za takve projekte...
- članstvo u EU je mizerna cifra, obzirom na sve fondove koje možemo povući iz EU. Npr., predpristupni i pristupni fondovi su samo dio. Postoje još posebni fondovi za projekte, koje u svako doba može netko napisati i poslati, postoje velika sredstva za ulaganje, postoje posebni poticaji zbog uvođenja vanjske granice EU, a na kraju postoje i posebni fondovi pomoći izvlačenju iz krize. Irska je dobila 85 miljardi eura pomoći uz prilično smiješne uvjete, odnosno uz zahtjev da srede državu. Baš je zla za ta EU...
- brodogradilišta su rupe bez dna. Država ulaže toliko novaca u brodogradilišta, koja su apsolutno nekonkurentna po svim parametrima, da bi komotno tih 25.000 ljudi mogli fiktivno zaposlit u državnim službama, dođe nam na isto. A ti ljudi, koliko god bilo žalosna njihova sudbina, primaju novac od svih nas, preko poreza, da bi nastavili raditi posao koji generira gubitke. Uostalom, država ne bi smjela posjedovati tolike firme, privatizacija je nužan proces svake tranzicijske zemlje. Sama činjenica da brodogradilišta nitko ne želi kupiti je dovoljan dokaz o njihovoj konkurentnosti... Brodogradilištima trebaju kapitalna ulaganja i restrukturiranje, sa ili bez EU. Uostalom, odustala je čak i Europa od naših brodogradilišta, rekli su na kraju da radimo s njima što hoćemo, jer nikakve sreće od toga...
- carina na dio proizvoda iz uvoza je 6%. Ukidanjem carina će zapravo pojeftiniti roba, što će povećati kupovnu moć građana taman da izjednači deficit od carine. Uostalom, zašto svi gledaju štetu od ukidanja carina? Pa našim izvoznicima će se također ukinuti carina za izvoz u EU. Otvara nam se bescarinsko tržište od 450 milja ljudi, ej!! O takvoj prilici dobri poduzetnici sanjaju čitav život...

3.
- jedini koji nas lažu i EU pretvaraju u spasitelja su naši vlastiti političari. Znaš koja je najčešće na to reakcija prosječnog EU birokrata? Otprilike "EU nije eldorado, nećemo vam riješiti probleme dok ih sami ne riješite, eventualno ćemo vam pomoći da ne propadnete u dužničko ropstvo." Upravo to.
- neće nas nitko izlirati, izolirat ćemo se sami ako u EU ne uđemo, ne moraju oni ništa napraviti da se to ostvari, jer mi smo potpuno ovisni o njima već odavno. A uvjeti mi baš i ne izgledaju prestrašno. Dapače, uvjeti su nešto što bi mi sami trebali raditi, bez da nam netko to govori. Onak - riješite sporove sa susjedima (bez prejudiciranja), poštujte vlastite zakone, sredite organizirani kriminal, obnovite gospodarstvo, očistite pravosuđe od korupcije... Ak je to zlo, što je dobro?
- tko kaže da ne možemo izaći? Možemo izaći točno na identičan način kako smo i ušli - običnim referendumom.
- zato jer je nekom u interesu da uđemo. Onog trenutka kada građani budu umorni od referenduma i odaberu vlast koja se protivi EU, neće više biti referenduma. Dakako, prije toga će ipak većina skužiti da je alternativa puno gora, čim nezaposlenost udari preko 400.000, a krediti postanu nemogući za vraćanje...
- ti ne razumiješ izgleda da ne postoji više lokalno gledanje na svari. Danas svi kupuju kinesku robu i nedostatak visokoobrazovanih stručnjaka nadoknađuju iz Indije i istočne europe. Svijet je pozornica velikih igrača, a male pripajaju, kupuju ili uništavaju velike sile. Kina, Indija, SAD, Rusija, sve su to prebogate i vojno moćne zemlje s golemim stanovništvom, s kojima se nemoguće ravnopravno nositi bez nekog oblika ujedinjenja, čak i jedna Njemačka, top 10 ekonomija svijeta to više ne može samostalno. Pa i mi smo već kupljeni, nemamo ništa u domaćem vlasništvu i potpuno smo gospodarski i financijski ovisni i EU. Nema više nacionalne samostalnosti, malo smo se prekasno uključili na taj vlak, jer polako ali sigurno ekonomski odnosi zamjenjuju društveno-ideološke i vraćamo se raspodjeli na klase, ovaj puta u neoliberalnom kapitalizmu koji vlada svijetom. Sve da ogradimo zemlju bodljikavom žicom i sakrijemo se u rup, sadeći krumpir za preživljavanje, ne možemo protiv toga, što je već poodavno većini jasno. S druge strane, EU zbilja nudi najveću moguću dozu samostalnosti. Bolje i to nego da budemo vojna ispostava SADa sa korumpiranim državnicima i gladnim narodom. Esti nacionalnog ponosa, od toga se ne živi...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 01:30   #25
Quote:
KvaziProvokator kaže: Pogledaj post
Zašto nijedna politička stranka nije protiv ulaska u Europsku Uniju?
?
Kako nema? Ima ih na desetkke. No, ljudi za te stranke ne glasaju.
Jednostavno, svima je jasno da EU nema alternative. I ljudi su toga svjesni. Tuduše, nekad im se nešto i ne sviđa, pa im digne živac kao npr kad neko iz EU-a kaže da nismo dovoljno pravna država, a se neki ljudi nadure i na dva dana su protivnici ulaska Hr u EU. No, vrlo brzo im se vrati razum!
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 03:01   #26
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Jednostavno, svima je jasno da EU nema alternative.
Nije svima jasno, naprimjer meni. Objasni zasto Hrvatska nema alternativu ulaska u EU, tim vise sto postoje europske drzave koje nisu clanice EU.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 03:17   #27
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Nije svima jasno, naprimjer meni. Objasni zasto Hrvatska nema alternativu ulaska u EU, tim vise sto postoje europske drzave koje nisu clanice EU.
Jel ti ozbiljno želiš RH usporediti sa Švicarskom i Norveškom? E pa samo za tvoju informaciju, te dvije zemlje su imale bolji standard od EU prosjeka u trenutku nastanka EU i to je razlog zašto nisu ušle (ali su svejedno uskladile zakone, ukinule carine i jedino što ih dijeli od članstva je formalno glasanje građana).

Hrvatska pak ima gospodarski pad, 80% uvoza (koji je preko 10 puta veći od izvoza) nam ide iz EU, deviznom klauzulom nam je par desetaka milijardi kuna duga direktno vezano uz euro (a ostatak uz dolar i švicarski franak), a stranci su vlasnici svih banaka i većine velikih poduzeća. Isto tako, RH ima gori standard i lošije gospodarstvo od najsiromašnije EU zemlje, a uskoro će nas, ako već i nije, prestići Ukrajina.

I to je po tebi osnova za ekonomsku samostalnost? Fala bogu da nam ekonomija ne ovisi o ovakvima poput tebe, onda bi odmah mogli potpisati bankrot...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down

Zadnje uređivanje Pizvo : 13.12.2010. at 03:22.
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 03:30   #28
NE U EU

Ne želimo biti kao Rumunjska, Bugarska, Grčka ili Portugal.

Želimo biti kao Švicarska i Norveška!

http://szssplit.hr/wp-content/upload...11/letak2p.png
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 03:33   #29
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
NE U EU

Ne želimo biti kao Rumunjska, Bugarska, Grčka ili Portugal.

Želimo biti kao Švicarska i Norveška!

http://szssplit.hr/wp-content/upload...11/letak2p.png
To je sve super i krasno, ali ima jedan mali problemčić, o kojem izgleda ni jedan veliki protivnik EU ne razmišlja, pričajući o tome. A glasi:

KAKO??



(s tim da dakako uzmeš u obzir moj predhodni post...)

EDIT: i da - Grčka, Irska i tih ostalih par zemalja (od njih 27 btw.), su si same krive za krizu i krah gospodarstva, jer su imali korumpirane i nesposobne političare i neodrživu ekonomsku politku, (a sad ih EU spašava desetcima milijardi eura zajmova). Jel ti zvuči poznato možda?
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 03:38   #30
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
To je sve super i krasno, ali ima jedan mali problemčić, o kojem izgleda ni jedan veliki protivnik EU ne razmišlja, pričajući o tome. A glasi:

KAKO??



(s tim da dakako uzmeš u obzir moj predhodni post...)
Za početak NEglasanjem za HDZ-SDP.
Ovcoder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 03:51   #31
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Za početak NEglasanjem za HDZ-SDP.
Aha. Znači dovest ćemo nekog novog na vlast. Ok. Odkud njima lova za vraćanje duga, kapital za investicije (gruba procjena je oko 50 milijardi kuna samo za pokretanje održivog razvoja), razumno objašnjenje odustanka od svih međunarodnih ugovora vezanih uz EU stranim državama koje su vlasnici tog duga (koji iznosi preko 100 milijardi kuna), novac za krpanje štete i pada burze kad se strani investitori krenu povlačiti iz zemlje koja očito ipak neće u EU, pa će poslovanje preseliti drugdje, uzrokujući desetke tisuća novih nezaposlenih, odkud nam tržište, kad će EU tržište biti zatvoreno za nas, kako misle uvoziti nešto iz stranih zemalja, kada je Hrvatska, zajedno sa bivšom Yugom i Albanijom zapravo otok u sred EU (sve rubne zemlje osim Turske, a i ona će kroz 10 godina u EU), odkud mehanizam sprječavanja devalvacije kune, do koje će neminovno doći ako ne prijeđemo na euro, a uzrokovati će eksponencijalno povećanje duga zbog spomenute devizne klauzule, kako će i pod kojim uvjetima dobivati kredite, kad su sve banke u stranom vlasništvu, odkud Hrvatskoj težina u diplomatskim pregovorima, što će se dogoditi kad Srbija uđe u EU prije nas...

Ili to možda sve nije bitno koliko činjenica da ćemo tih par mjeseci, prije bankrota centralne države i onda protektorata međunarodne zajednice, moći po ulicama mahati zastavama i vikati "imamo Hrvatsku", što je zapravo laž jer u tom trenutku nećemo posjedovati ni vlastitu odjeću?
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 04:12   #32
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Nije svima jasno, naprimjer meni. Objasni zasto Hrvatska nema alternativu ulaska u EU, tim vise sto postoje europske drzave koje nisu clanice EU.
Te države su u znatno drugačijoj poziciji od Hrvatske.
Mogli bi sad o povijesti i kako to da je npr jedna Švicarska bogatija od Hrvatske,no dovoljno je reći da je ona sada puno bogatija od Hrvatske.
Osim toga, zapadno od Hrvatske , pa sve do Atlantika istina neke države nisu formalne članice EU-a, nemaju predstavnika u Komisiji ni Evropskom parlamentu, ne uplaćuju u RU proračun i sl., no po svemu drugome faktički jesu u EU; i po zakonima i po članstvu u EU institucijama i po Šengenu itd....
I pa sad ćeš možda reći pa što ne bi i mi mogli tako službeno ne uć u EU, al uzet od EU-a što nam paše, a što ne ne.
E pa zato jer Hrvatska nije u istom položaju te zemlje; nije u poziciji da ispregovara takve svari. Diplomacija je trgovina; za svaku uslugu moraš pružit protuuslugu, a Hrvatska za razliku od Švicarske nema ništa za ponuditi za povlašten položaj u odnosu recimo Njemačku, Francusku, Britaniju...
I ne zaboravi; Švicarska se nije tako razvila van EU, nego kada EU-a nije bilo ni stoljećima blizu, tako da je to neusporediva situacija.

Osim toga, Hrvatska je premalo tržište za domaće proizvođače, poduzetnike, obrtnike, a posebno industriju.
Otvaranjem tržišta prema EU ništa ne gubimo, a puno dobivamo.
Hrvatskim tvrtkama se otvara stoput veće "domaće" tržište nego li je to danas.
S druge strane smo ionako potpuno otvoreni jer smo premali i naši resursi su preograničeni da bi u većoj mjeri mogli biti "samozadovoljni" u ekonomskom smislu.
Drugim riječima; Hrvatska EU ne treba, niti značajno povećavamo EU tržište, niti imamo opće išta što EU nema, a mi imamo, tu uključujem i pitku vodu, i obalu, i poljoprivredu i ljudske resurse, geostrateški položaj, prometni položaj, rudna bogatstva, turistički potencijal itd.....
S druge pak strane EU ima mnogo toga što mi nemamo, a EU ima, a nama je nužno potrebno.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 07:57   #33
zato što nitko nije smislio i prezentirao nikakvu alternativu. niti jedna iole relevantna stranka ni osoba nisu ništa predložile a da je to logično i planski.

sve nekakvi ridikuli iskaču koji samo govore to je štetno to je ovakvo to je onakvo a što je alternativa? održavanje postojećeg stanja
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 08:24   #34
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Jel ti ozbiljno želiš RH usporediti sa Švicarskom i Norveškom? E pa samo za tvoju informaciju, te dvije zemlje su imale bolji standard od EU prosjeka u trenutku nastanka EU i to je razlog zašto nisu ušle (ali su svejedno uskladile zakone, ukinule carine i jedino što ih dijeli od članstva je formalno glasanje građana).

Hrvatska pak ima gospodarski pad, 80% uvoza (koji je preko 10 puta veći od izvoza) nam ide iz EU, deviznom klauzulom nam je par desetaka milijardi kuna duga direktno vezano uz euro (a ostatak uz dolar i švicarski franak), a stranci su vlasnici svih banaka i većine velikih poduzeća. Isto tako, RH ima gori standard i lošije gospodarstvo od najsiromašnije EU zemlje, a uskoro će nas, ako već i nije, prestići Ukrajina.

I to je po tebi osnova za ekonomsku samostalnost? Fala bogu da nam ekonomija ne ovisi o ovakvima poput tebe, onda bi odmah mogli potpisati bankrot...
Znaci racunamo da ce nas EU izvlaciti iz ekonomske krize kao, naprimjer, Grcku ?? Ja sam naivno mislio da imamo resurse, dobru radnu snagi a da nam politika ne valja, pa sam naivno mislio da treba mjenjat ono sto nevalja a ne ono sto valja.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje glosa : 13.12.2010. at 08:35.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 08:28   #35
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Nije svima jasno, naprimjer meni. Objasni zasto Hrvatska nema alternativu ulaska u EU, tim vise sto postoje europske drzave koje nisu clanice EU.

Kako ne. Uvijek možemo pozvati stručnajke iz Pyongyanga kako bi nam rastumačili svoj polit-ekonomski model apsolutne suverenosti i komandne ekonomije.

Zato jer smo lopine. Zato jer bi sve pokrali. Eto zašto.

Zašto je Hrvatska imala veliki ekonomski rast do 2008? Pa ne valjda zbog odjednom probuđene radišnosti, marljivosti i štedljivosti. Ili možda zbog mudre politike dr. Ive? Isključivo zbog stranih investicija, jeftinog i dostupnog novca, a što je sve bilo u korelaciji s boomom na jebenoj globalnoj razini.

Ako ostanemo izvan EU, ostat ćemo mala izolirana, bijedna i siromašna balkanska državica prepuna nacionalnog ponosa i nacionalnog suvereniteta, a stvarno sa političkom bandom na vlasti, kako se sada jasno pokazuje. Ako postanemo članica EU, a postat ćemo, uz niz loših stvari gore nabrojanih, ipak će se za većinu građana otvoriti perspektiva boljeg i kvalitetnijeg života.

A što to uopće znači sintagma nacionalna suverenost? Je li to ono kada se lik nacionalno identificira istim imenom kao ja, što mu valjda daje bianco mjenicu da me pljačka kako i kada želi? Je li to ta glasovita suverenost? Ako to pak čini Ugar ili Švabo, onda sam neslobodan? Ako to čini Hrvat, onda sam, što, slobodan? I pun ponosa?

Jedna teza je pak potpuno promašena. Našoj političkoj eliti uopće ne odgovara EU, ona bi najradije malu i autarhičnu zajednicu, ali ne mogu, jer su svjesni da ljudi ne bi imali što za jesti. Dakle, upravo iz razloga da se održe na vlasti i spriječe događanje naroda na ulici, oni nominalno podržavaju EU iako im to uopće ne odgovara, jer znaju da sami idemo u propast.

EU je daleko od savršenstva sa puno loših osobina. Ali EU je spasila Grčku (čitaj: Nijemci) od totalne katastrofe, učinila je to i sa fiktivnom ekonomijom Irske.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 12:58   #36
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
zato što nitko nije smislio i prezentirao nikakvu alternativu. niti jedna iole relevantna stranka ni osoba nisu ništa predložile a da je to logično i planski.

sve nekakvi ridikuli iskaču koji samo govore to je štetno to je ovakvo to je onakvo a što je alternativa? održavanje postojećeg stanja
Zar ti vjeruješ da ovi tekući političari mogu iz EU izvući neku korist i za Hrvatsku?

U "pregovorima" su dokazali da sve rade po diktatu velikih i na štetu nacionalnih interesa.

Kada bi EU i bila dobra za nas, trebali bi imati jake pregovarače koji bi znali to izvući u korist Hrvatske.

Jasno i glasno: Dok imamo političare slugane prema EU i lopine prema vlastitom narodu, jedno veliko NE njima i njihovim stranim gazdama.

U EU bi bili kolonija korumpiranih političara i jeftine radne snage!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 13:54   #37
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Zar ti vjeruješ da ovi tekući političari mogu iz EU izvući neku korist i za Hrvatsku?

U "pregovorima" su dokazali da sve rade po diktatu velikih i na štetu nacionalnih interesa.

Kada bi EU i bila dobra za nas, trebali bi imati jake pregovarače koji bi znali to izvući u korist Hrvatske.

Jasno i glasno: Dok imamo političare slugane prema EU i lopine prema vlastitom narodu, jedno veliko NE njima i njihovim stranim gazdama.

U EU bi bili kolonija korumpiranih političara i jeftine radne snage!
Ma kakve jeftine radne snage, pa Hrvat je skup za poludit, imamo najveće doprinose u Europi...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 14:32   #38
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
NE U EU

Ne želimo biti kao Rumunjska, Bugarska, Grčka ili Portugal.

Želimo biti kao Švicarska i Norveška!

http://szssplit.hr/wp-content/upload...11/letak2p.png
Ne zelis biti kao Grcka? Ja bih odmah volio biti kao Grcka, u kojoj je prosjecna btto placa 1.700 - 1.800 eur, doj je u hrvatskoj oko 700 eur.
Ephraim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 15:37   #39
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Kako nema? Ima ih na desetkke. No, ljudi za te stranke ne glasaju.
Jednostavno, svima je jasno da EU nema alternative. I ljudi su toga svjesni. Tuduše, nekad im se nešto i ne sviđa, pa im digne živac kao npr kad neko iz EU-a kaže da nismo dovoljno pravna država, a se neki ljudi nadure i na dva dana su protivnici ulaska Hr u EU. No, vrlo brzo im se vrati razum!
Pa nije da nema nikakve alternative. Uvijek se nude alternative, nego mi se čini da se te alternative ignoriraju. A ljudi nisu baš politički aktivni ni obrazovani da ih prepoznaju te im počnu vjerovati. (možda sam i ja jedan od tih)

Npr. Evo jedna alternativa u koju su se svi koji su pogledali kratkoročno uživili i onda nisu znali kako dalje...
KvaziProvokator is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:11   #40
Razina politicke nepismenosti kod euroskeptika (pa i na ovom topiku) je zastrasujuca. Nadam se da ce oni koji su odgovorni za priblizavanje EU Hrvatskoj u sto skorije vrijeme poraditi na tome. Cisto zato da mozemo svi skupa donjeti najbolju odluku, kakva god ona bila. Ne cudi me otpor prema EU kad neki misle da se se ne moze van iz EU

nego, kako je to EU stetna za obice gradjane rep hrv nakon eventualnog ulaska?
__________________
il vento soffia ancora, ma il tempo è gentiluomo
Delvecchio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:56.