Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2003., 18:40   #21
Jao ma to za DU me uopće ne čudi... pričala sam s curom, iz Du koja radi kao turistički vodič, a po njenim riječima, glavna joj je fora zezat ljude, kao npr. Talijanu će reći da ne zna talijanski kako bi se dotični mogao malo namučit, a ona i frendice pritom krepavati od smijeha I to su ti naši turistički djelatnici..

P.S.ovo joj je trebala biti dobra fora, kao, svi ćemo se tome nasmijati-ostala sam u šoku-totalno....šta je najgore, to je bilo na njenom radnom mjestu, na kojem je zadužena za objašnjavanje znamenitosti i provođenje ljudi gradom...eto toliko o tome...
Pezy is offline  
Old 15.02.2003., 18:43   #22
Quote:
Putnik92 kaže:
Dalje, izmedju tourism master, plan destination analysis, product development nisam bas shvatio sto je bila tvoja poruka?
Malo si pogresno stavio zareze pa cu smatrati da je to razlog da ne razumijes tekst sa par prilicno jednostavnih engleskih rijeci. Obzirom da putujes prema Europi, tvoj engleski bi morao biti na takvom nivou da ih razumijes.

tourism-turizam
master plan- glavni plan razvoja (u ovom slucaju turizma)
destination analysis-destination=(turisticko) odrediste; analysis=analiza; => destination analysis=analiza turistickog odredista
product development-product=produkt, proizvod; development=razvoj; => product development=razvoj (turistickog) proizvoda

Pokusaj sad.
Lilly is offline  
Old 15.02.2003., 19:12   #23
Ma Lilly ljubi te sandra october pametnu

naš putnik je takva vele faca da će nadmašit i španjolce u izradi master plana, a horwath consulting i mr. dragičević se mogu sakrit pred njim

već mu par dana hoću replicirat, al nema smisla replicirat čovjeku koji si u potpis stavi

Quote:
YU je proslost, HR sadasnjost, a Europa buducnost.
ko da mu je račan slogan slagao
Sandra October is offline  
Old 15.02.2003., 19:35   #24
Damn, nist ne kontam sale sa politickim motivom! (Racan mi je ono: )

Sandra, znas kako je jedna spanjolska consultancy firma smislila slogan za Hrvatsku: "Wonderfully underdevelopped"? Moguce da nije wonderfully nego nesto u tom fazonu ali onim koji su trebali prihvatiti slogan je ono underdevelopped valjda zvucalo kao undevelopped a, gdje ces za Cro reci da je nerazvijena! Mogli su onda ubaciti u slogan i bivsi kompanjon zemalja treceg svijeta!

Elem, moj profi koji mi je to pricao (malo konfuzan tip, nista me nece zacuditi ako mi neko posalje reply kako Spanjolci nisu predlozili "underdevelopped" nego bas "undevelopped") je to bilo strasno smjesno i super. On je underdevelopped dozivljavao kao kompliment i kao dobar adut zemlji koja se pokusava okrenuti sustainable, eco i agro turizmu. Ali eto, it wasn't meant to be.
Lilly is offline  
Old 15.02.2003., 19:46   #25
Vezano za Dubrovnik, nije mi bila poanta reci kako je Dubrovnik postao transit destination zbog nasih konobara ili drugog osoblja. Do takvih stvari dode kada nema strateskog planiranja.
A, da ce "ljubazni" konobari i ostali turisticki radnici samo uljepsati stanje je za ocekivati.

Medutim to nisu najvaznije stvari. Najvaznije stvari se desavaju na nivou daleko iznad. Zasto ti konobari imaju tu slobodu da budu neljubazni? Zasto se sve ostale stvari na koje je bilo primjedbi do sada na bezbroj topica smiju desavati? Zato sto ne postoje pravila, ne postoje kazne, najgore: ne postoje nikakve smjernice, onako pozitivno formulirane recenice koje ti kazu kako da se radije ponasas kad pomislis nekoga zeznuti na bilo koji od opisanih nacina.
Lilly is offline  
Old 16.02.2003., 09:21   #26
Quote:
Putnik92 kaže:
...
i kaže........
i kaže.......

Reda veličine radi; u svibnju smo moja bolja polovica i ja organizirali tjedan dana odmora u toscani sa još nekoliko parova.

predivna vila iz 15og stoljeća. 7 soba.4 kata. 3 000 m travnjaka, sjenica, bazena 3 komada i 2 roštilja...uređena da ti pamet stane.
sa domaćicom i kuharom - 10.000 eur tjedno. redovna cijena.

da ne velim da u toscani da svaki dan hoćeš pizdit van imaš gdje otić.
podijeli sa brojem osoba, prošli smo jeftinije, je li tako?
i - takvu vilu u hr naći neću.

Gle Putniče dragi, ne kažem ja da si ti u krivu, al si malkicu preoptimističan.
investicijski bankari će se potrudit nakon što su pokupovali hotele dići ih na razinu, povećati vrijednost, provesti restrukturiranje....
ali vanhotelsku ponudu (koje u hr NEMA)može dić jedino srednje poduzetništvo.
koje će onda, obzirom da je njihov posao se potruditi držat ga na razini.

tko ozbiljno ovdje vodi računa o promicanju poduzetništva? ma daj, skini tu ponosnu hrvatsku mrenu s očiju...
Sandra October is offline  
Old 16.02.2003., 09:25   #27
Quote:
Lilly kaže:
Damn, nist ne kontam sale sa politickim motivom! (Racan mi je ono: )

Sandra, znas kako je jedna spanjolska consultancy firma smislila slogan za Hrvatsku: "Wonderfully underdevelopped"? Moguce da nije wonderfully nego nesto u tom fazonu ali onim koji su trebali prihvatiti slogan je ono underdevelopped valjda zvucalo kao undevelopped a, gdje ces za Cro reci da je nerazvijena! Mogli su onda ubaciti u slogan i bivsi kompanjon zemalja treceg svijeta!
Lilly, španjolci plešu kako vlada svira. I lakše je bez puno truda proglasit nas jednim velikim eco selom (neću opće ulazit u projekte tipa družba adria) i tražit 'ljepotu' u stanju kakvom je negoli se malo pomučit.
ta ista vlada je u razradi turističke strategije za liku dala viziju 'hrvatske švicarske' pa ti vidi dan danas ne znam jel bi plakala il se smijala na takve vizije
Sandra October is offline  
Old 16.02.2003., 23:24   #28
Quote:
Lilly kaže:
Elem, moj profi koji mi je to pricao (malo konfuzan tip, nista me nece zacuditi ako mi neko posalje reply kako Spanjolci nisu predlozili "underdevelopped" nego bas "undevelopped") je to bilo strasno smjesno i super. On je underdevelopped dozivljavao kao kompliment i kao dobar adut zemlji koja se pokusava okrenuti sustainable, eco i agro turizmu. Ali eto, it wasn't meant to be.
Draga Lilly kao anglo-jezicni strucnjace, ne cini li ti se ipak da imas malo previse slova "p" kod "un(der)developped"??
Thresholder is offline  
Old 17.02.2003., 01:59   #29
Quote:
Lilly kaže:
Btw, vidim da vlada misljenje da kao ministar imas neogranicene ovlasti, samo ti trebaju muda da sve i sprovedes... ne moze ministar turizma ukinuti ugovor teretnjacima za prevoz nafte, niti moze tek tako istresti lovu za renovaciju hotela.
Mozda sam se krivo izrazila u naslovu topica. Htjela sam reci, sto biste ucinili da popravite stanje u nasem turizmu, sto biste napravili kad biste imali carobni stapic i mogli provesti u djelo sve promjene koje vam padnu na pamet.

Ljudi, jako mi vas je zanimljivo citati. Samo nastavite.
Princeza is offline  
Old 17.02.2003., 08:52   #30
Tresholder, provjeri rjecnik.
Lilly is offline  
Old 17.02.2003., 10:33   #31
Quote:
Lilly kaže:
Tresholder, provjeri rjecnik.
Tresholder je u pravu.

A sto se tice mojih zareza (ili tocnije *mojeg zareza*), mogla si mozda i pomisliti da kao posljedica kopiranja teksta i ubacivanja koda za formatiranje zarez ponekad zavrsi i tamo gdje mu nije mjesto. Velika stvar! Osim za cjepidlake koji kritiziraju tudje greske, a niti vide, niti priznaju svoje vlastite!

A znam i engleski. A i hrvatski, i to dovoljno da se ne moram pomagati engleskim.

U svakom slucaju hvala na ljubaznim prijevodima, ali bit pitanja je bila eventualna korist od svega toga sto se krije iza navedene engleske frazologije, a ne gramatika i pravopis.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 17.02.2003., 10:48   #32
Quote:
Sandra October kaže:
(o meni)
Mislim da je posrijedi mali nesporazum...

Ja sam ti rodjeni pesimista. Nisam mracnjak, volim biti nasmijan, ali vjerujem da ce stvatri poci lose ako to bude ikako moguce. Ne znam zasto smatras da sam *preoptimistican*?

Besmisleno je da tumacis moj potpis, spominjes Racana i *ponosnu hrvatsku mrenu* kako to cinis, posljedicno tvojoj losoj percepciji mojih stavova. Stavljas mi, de facto, u usta rijeci koje ja nikad ne bih rekao. Ostavi politiku za forum na koji spada i dodji me tamo tuci po tom pitanju, ako te volja.

Na Toskani si pokazala da je iznajmljivanje vile bolji biznis tamo nego u HR. OK, ali teorija trzisne privrede kaze da ce svaka drzava koristiti svoje komparativne prednosti da se pozicionira na trzistu na nacin da ostvari najvecu mogucu marzu. Dakle baviti se necime, a ne bas svime.

Quote:
ali vanhotelsku ponudu (koje u hr NEMA)može dic jedino srednje poduzetništvo
Reci konkretno na sto mislis. U HR mozes iznajmiti dasku za jedrenje, jedrilicu, bicikl ili auto, otici u kafic, restoran ili disko, na izlet brodom ili ronjenje s bocama... Sto po tebi fali?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 17.02.2003., 10:59   #33
Quote:
Princeza kaže:
Mozda sam se krivo izrazila u naslovu topica. Htjela sam reci, sto biste ucinili da popravite stanje u nasem turizmu, sto biste napravili kad biste imali carobni stapic i mogli provesti u djelo sve promjene koje vam padnu na pamet.
Nista sto ja pisem nema temelj u imaginarnom, vec u onome sto smatram itekeko mogucim (dakako uz postojanje volje da se isto srprovede).

Quote:
Npr. zabranila bih da se od sad nadalje izgradi i jedan jedini veliki hotel.
Za to postoje urbanisti u Ministarstvu prostornog uredjenja(~), kad bi bar radili svoj posao...

Quote:
Napravila bih strogu kontrolu gradje u privatnom sektoru, da ne bi bilo 'obiteljskih kuca' na pet katova i izbetoniranih plaza.
Trebao bi netko proci s velikim bagerom kroz HR i po putu pregaziti gomilu ilegalnih objekata. Ali sad malo mastamo...

Quote:
Mislim da je jedna od velikih boljki naseg turizma to sto bi svi htjeli zaradit, ali tesko im je pomaknut dupe, nasmijesit se turistu, biti ljubazan i uciniti sve da se gost dobro osjeca.
Rekao bih radije *drzave* umjesto *turizma*.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 17.02.2003., 16:50   #34
turizam ?

O nautickom turizmu i haraclijama koji zasticeni polulegalnim "koncesijama", jedrilicarima naplacuju sidrenje (cesto uz prijetnju) u divljim uvalama Jadrana:

Jedna dodatna impresija, koja me (kao velikog prijatelja našeg juga i ljudi koji žive uz naše obale) zapravo boli, jest da nas i Grci a pogotovu Turci u gostoljubivosti DEBELO ŠIJU ! Žao mi je što to moram reci, (ako želim biti potpuno iskren), ali u svim mojim krstarenjima Jonskim i Egejskim morem ukupno, nisam doživio toliko neugodnih nesporazuma s domacim ljudima, koliko se kod nas može doživjeti u samo jedno nervozno popodne na jednoj od naših pretrpanih riva.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 18.02.2003., 15:36   #35
E pa da i ja iznesem svoje veleuvaženo mišljenje o hrvatskom turizmu.

Potpisujem sve što je Princeza napisala.

Jedino se ne bih zanosio zabranom prometa za tankere. Budimo realni , to je ipak neizvodivo. Ali zato se mora uložiti maksimum novca , znanja i rada na kontroli tankerske plovidbe.


Ono što bi trebalo biti osnovno - ljubaznost! Pa zar je toliko teško nasmiješiti se i reći gostu koju lijepu? Obišao sam veći dio Europe i baš svugdje naišao na veće gostoprimstvo nego na našoj obali. Npr. u Austriji gdje sam redovno na skijanju (osim ove zime ... šmrc , šmrc ) konobari , serviseri i svi ostali se tope od susretljivosti. A što je najzanimljivije ima ih masu iz ovih krajeva. Znači vani mogu , a kod kuće ih nije briga. U Dalmaciji svaki put kada pozovem konobara u restoranu imam utisak da me gleda tako k`o da bi mi najradije šamarčinu zavalio , jer otkud mi samo ideja da ga budim iz meditacije.
I kad smo već kod restorana , mislim da treba puno više poraditi na promociji dalmatinske kuhinje. Više plodova mora , i ne nabijati astronomske cijene. Svaka čast ćevapima i bureku , ja ih obožavam , ali zato postoji Sarajevo.

Hvala Bogu konačno se kotrlja i taj autoput. Bez dobre prometne povezanosti obale i unutrašnjosti iluzorno je govoriti o razvoju turizma. A na tom planu još se jaaaako puno mora raditi.

Isto tako puno se toga mora promijeniti i sa "noćnim životom". Neka priča tko šta hoće , ali ne može se sve zatvarati u 23h. Ili može , ako želimo goste s prosjekom starosti 65 i više. Meni je recimo u Kataloniji bila ludnica , nema kakvog oblika zabave nema i sve radi non-stop. Imamo divno more , lijepu prirodu , sve ja to znam , ali ljudi traže i nešto više. Ipak ovo nije 1903. nego 2003.

A pitanje elitni ili masovni turizam. Pa te su se podjele već same od sebe nametnule. Tko će spriječiti horde Bosanaca , Hercegovaca , Čeha , Slovaka i Mađara da svako ljeto okupiraju Makarsku rivijeru? Nitko. Ne treba ni pokušavati.
S druge strane su Dubrovnik , Brijuni , Kornati ... mjesta koja su samim izgledom elitistička i takva trebaju ostati. Nije ovo nikakav snobizam , ali mislim da tamo ne bi trebalo omogućiti boravak baš svakom.

I na kraju poraditi na kvaliteti marina i ronilačkog turizma. Posebno na zaštiti podvodnog biološkog i arheološkog blaga.

P.S
Jedno pomalo off-topic pitanje. Da li netko ima iskustva sa iznajmljivanjem svjetionika?
Urpanus is offline  
Old 18.02.2003., 16:14   #36
Ja bi, ja bi, ja bi..... omogucila ljudima koji imaju k. ljubimce da se osjecaju. ako nista drugo, dobrodosli. Mi smo ko 7. cudo svijeta sa nasim psom. Mogu si vec zamislit veselja ovo ljeto.
Billi is offline  
Old 19.02.2003., 02:31   #37
Ok, a prometno povezivanje?

Ja, recimo, nisam za naplatu cestarine. Samo se stvara nepotrebna guzva. Zbog cega ljudi ne bi na ulazu u zemlju kupili jednotjednu, dvotjednu, mjesecnu vinjetu, kao u Austriji? To je puno prakticnije (samo sto bi se vecina okrenula na licu mjesta i vratila se kuci kad bi skuzili kol'ko ce para pljunut samo za ceste).

Dalje ~ obavezna izgradnja autocesta. I to ne ovakvih smijesnih kao Zagreb-Rijeka (mislim na onaj dio kod Delnica koji ima samo dvije trake plus siroke zaustavne), nego ceste za buducnost, s najmanje dvije trake u svakom smjeru. A moze i tri, za kamione.

Medjusobna povezanost otoka? Ja sam za davanje koncesija malim, privatnim firmama. Neka organiziraju mrezu trajekata, brodova, hidroglisera... Plus lokalni aerodromi sa Cessnama, za voznju od otoka do otoka ili od vecih gradova do otoka.
Princeza is offline  
Old 19.02.2003., 10:24   #38
Quote:
Princeza kaže:
Ok, a prometno povezivanje?

Ja, recimo, nisam za naplatu cestarine. Samo se stvara nepotrebna guzva. Zbog cega ljudi ne bi na ulazu u zemlju kupili jednotjednu, dvotjednu, mjesecnu vinjetu, kao u Austriji? To je puno prakticnije (samo sto bi se vecina okrenula na licu mjesta i vratila se kuci kad bi skuzili kol'ko ce para pljunut samo za ceste).
Ja isto mislim da bi trebalo uvesti vinjete za strance, a za domace bi se godisnja vinjeta mogla naplatiti zajedno s godisnjom registracijom vozila. Danas se isto placa nekakvo davanje za ceste prilikom registracije, trebalo bi samo podici cijenu. Vinjete bi trebalo placati ne samo za autoceste, vec za sve ceste u zemlji. Od tako skupljene love odrzavale bi se postojece ceste i gradile nove. Takodjer, vinjeta bi mogla biti dosta skupa za slepere i kamione s prikolicom da se limitira tranzit kroz HR i stimulira transport zeljeznicom.

Turistima ne bi bio nikakav problem platiti vinjetu, jer npr. Parizanin koji se ljeti spusti na Azurnu obalu samo za cestarine pljune ~100 €.

Quote:
Dalje ~ obavezna izgradnja autocesta. I to ne ovakvih smijesnih kao Zagreb-Rijeka (mislim na onaj dio kod Delnica koji ima samo dvije trake plus siroke zaustavne), nego ceste za buducnost, s najmanje dvije trake u svakom smjeru. A moze i tri, za kamione.
Trasa koju spominjes nije autocesta, a niti tzv. "poluautocesta" (jer to ne postoji), to je najobicnija cesta s mjestimice poduplanom trakom.

Izgradnja autocesta je skakljivo pitanje jer, iako cemo se lako sloziti da su potrebne, jako su skupe za jedno siromasnu zemlju poput Hrvatske. Sto se desava? Hrvatska se krvavo zaduzuje za izgradnju AC ZG-ST koja ce biti stvarno iskoristiva onih 8-9 ljetnih vikenda kada su guzve enormne. Voznja po toj AC ce kostati vise od utrosenog goriva! Ja cu osobno nastaviti voziti po staroj cesti, koja je jedna od boljih cesta u HR, to mi je rentabilnije.

Svaka AC bi trebala imati po 3 trake po smjeru (da li je to slucaj AC ZG-ST?) jer ako si ikad isla po AC Venecija-Trst (2x2 trake) mogla si vidjeti svu beskorisnost takve AC kad kamioni krenu preticati.

Izgradnja AC ide na ruku turistima, ali sto je s gradjanima HR? Oni se i dalje voze po velikoj vecini gradskih, prigradskih, zupanijskih, pa i drzavnih cesta gdje do besvjesti vjezbaju izbjegavanje rupa u asfaltu.

Quote:
Medjusobna povezanost otoka? Ja sam za davanje koncesija malim, privatnim firmama. Neka organiziraju mrezu trajekata, brodova, hidroglisera...
U okviru mogucnosti pristajanja u lukama, svatko tko zeli i ima uvjete bi trebao dobiti mogucnost morskog prijevoza putnika (i bez eksplicitnih koncesija). Neke takve firme vec postoje. No hoce li te firme biti rentabilne ako se nastavi sa subvencijama? Ja za dva sata brzog katamarana platim smijesnih 15 kn! Otocani placaju 50% te cijene!

I dakako van 3 mjeseca ljetne sezone posla gotovo da i nema...

Quote:
Plus lokalni aerodromi sa Cessnama, za voznju od otoka do otoka ili od vecih gradova do otoka.
Ja sam vec isao na otok (Unije) avionom, tako da i toga ima. Bilo se pricalo i o jednoj privatnoj inicijativi s hidro-avionima, ali od toga ocito nista...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 19.02.2003., 18:12   #39
Uz sve gore navedeno, s cim se manje ili vise slazem, dodao bih par stvari koje se mogu tesko (ali ipak mogu) regulirati nekakvim zakonima i propisima, a nalaze se u nama, u kucnom odgoju.

Prva je vec spomenuta ljubaznost. Fascinira me do koje mjere nasi konobari i trgovci mogu biti neljubazni. Stalno se opravdavaju teskim poslom, problemima, ovim i onim. Kao da je austrijskom konobaru posao laksi (da, koka-kola u Austriji je puno laksa nego koka-kola u Hrvatskoj ), kao da se njemackim prodavacicama ne dogadaju privatni problemi, kao da engleski policajci ne mogu imati los dan... Pa ipak su svi oni ljubazni, osim nasih.

Fascinira me kako su svi fascinirani ljubaznoscu stranih konobara nakon sto se vrate s nekog putovanja, a onda ti isti konobari koji su se odusevili kad su bili na skijanju u Austriji postanu monstrumi kad posluzuju goste na moru.

I jos nesto u vezi s ljubaznoscu. Stvarno mi je glupo kako nasi konobari (i druge usluzne djelatnosti) mogu brkati pojmove kao ljubaznost i usluznost (koje bi trebale biti osnove gostoprimstva) sa servilnoscu (koju od njih ionako nitko ni ne trazi).

Druga stvar na kojoj se treba poraditi je cistoca, to jest, urednost. Kod nas je dosta toga staro, pohabano, siromasno, ali ne znam zbog cega bi to trebalo biti prljavo?

Vozio sam se malim trajektom od Splita do Visa usred sezone. Trajekt je prepun ljudi, stakla su tako prljava da se ne vidi van, a stolice od skaja starog valjda trideset godina poderane i prljave. Ljudi stavljaju casopise i lezaljke za plazu na klupice da bi uopce sjeli (govorim o sjedalima u kabini). Stvarno sramota!

Zar je tako tesko (pouzdano znam da nije skupo) oprati prozore na trajektu barem tri-cetiri puta tjedno? Zar je tesko odrzavati sjedalice, to jest, klupice od skaja? Znam da nije.

Istovremeno se ismijavamo od Ceha i Slovaka. Oni su nekad bili siromasni, ali to siromastvo je uvijek bilo uredno. Pitam se tko je od svih onih bahatih Dalmatinaca konobara ikada bio u Pragu ili Bratislavi, pa da ima pravo potcjenjivati Cehe i Slovake? Jesu li ti konobari ikada vidjeli kako izgledaju ti gradovi? Kako je to sve cisto i uredno? Sad kad vise nisu tako siromasni, to se vidi i na njihovim gradovima. Sad im gradovi izgledaju bogato, uredjeno i jos uvijek uredno i cisto. A mi jos uvijek izgledamo siromasno, jadno i bijedno, a jos k tome smo i prljavi. I tko se ima pravo smijati kome? Tko ima pravo ismijavati koga?

Ja znam da je Jadroliniji tesko kupiti nove trajekte, ali barem da ove koje imaju odrzavaju cistim i urednim, to ne bi smio biti problem.

Isto vrijedi i za kafice. Za njihove case i salice, koje cesto nisu dobro oprane. Za bestek. Zahode da ne spominjem.

Iskreno, cesto me sram kad vidim strance kako s cudenjem gledaju nas svinjac.
slavkec is offline  
Old 20.02.2003., 23:05   #40
Ovo s urednoscu, ljubaznoscu i potcjenjivanjem istocnoeuropskih gostiju je totalno istina. Grozno.

Znam po sebi ~ kad sam na nekoj atraktivnoj turistickoj lokaciji, ne zelim da me se tretira kao jadnika iz siromasne zemlje samo zato jer imam hrvatsku putovnicu i dolazim iz Zagreba, nego uzivam kad se prema meni ponasaju kao prema svakom drugom gostu, bio on Nijemac, Englez ili Svedjanin. Zbog toga mi je zlo kad vidim kako se nasi turisticki radnici neskriveno potsmjehuju Cesima i Slovacima.
Princeza is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:56.