Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2008., 10:33   #1
Žbukanje ručno ili strojno?

Molim sve koje se razumiju u žbukanje da mi pomognu u dilemi za šta se odlučit što se tiće žbukanjaizmeđu ručnog ili strojnog?Imam kuću negdje oko 954 kvadrata s tim da se kuća sastoji od 2 stana i jedan je moj a dugi će bit od brata.
Hvala svima na odgovorima!
__________________
zdenac
zdenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 23:42   #2
ja se ne razumijem u žbukanje ali živim u ožbukanoj kući i moje iskustvo je slijedeće:

kuća mojih roditelja, u kojoj trenutno živimo i MM i ja,je nova i ožbukana strojno. ne prođe niti dan da se zbog toga ne pokajemo. u zid se ne može zabiti čavao jer nastaje rupa razmjera vulkanskog kratera. ne može se zabiti niti igla jer ostavlja ogromnu rupu. zidovi su užasno neravni. uvijek imamo osjećaj da se zvuk prenosi kroz žbuku jer je kada kucneš u zid čuje se šuplji zvuk.

na stranu što smo mi očigledno imali meštre koji su se do sada u životu vjerovatno bavili cvjećarstvom pa su netom otkrili da su novci u građevini, ali svaka kuća u kojoj sam bila a da je strojno žbukana ima slične probleme. je li problem u neznanju naših udarnika, u nekvaliteti materijala, u čistom bezobrazluku istih tih udarnika, ne znam. znam samo da smo muž i ja svoju novoizgrađenu kuću ožbukali ručno. iznutra i s vana. i svaki dan zahvalim Bogu na iskustvu života u strojno ožbukanoj kući koje me je poučilo i podarilo mi mudrost da se odlučimo za ručno žbukanje.

eto. moje iskustvo sa žbukama
inra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 15:13   #3
Iz mojih razgovora s ljudima, ono što svi brkaju kad pričaju o strojnom i ručnom je zapravo vrsta žbuke.

Kod ručnog žbukanja uglavnom se radi sa ručno pripremljenom cementno-vapnenom žbukom - "klasičnim" materijalom za žbukanje. Ručna priprema podrazumijeva da žbukeri sami miješaju pijesak, cement i vapno.

Kod strojnog se sve prostorije osim "mokrih" (kupaona i sl) žbukaju gipsano-vapnenom žbukom. "Mokre" se žbukaju cementno-vapnenom. Kod strojnog su i jedna i druga vrsta žbuke tvornički pripremljene kao gotov materijal.

Ono što ljudi uglavnom poistovjećuju sa strojnim žbukanjem je zapravo gipsano-vapnena žbuka. Istina da ona može pokazivati neke znakove krhkosti kod zabijanja čavla u zid, ali s druge strane ona ima izrazito finu strukturu pa se nakon žbukanja kod izrazito kvalitetnih majstora može čak i proć bez gletanja. Zašto se nabacuje isključivo strojno? Pa zato jer gips jako brzo veže pa je potrebno raditi brže.

Sam način žbukanja je po mom mišljenju potpuno nebitan; dal je žbuku izmiješao i nabacio žbuker ili stroj taj he svejedno. Bitan je onaj koji će ju nakon nabacivanja ravnat. Ako je taj loš, i ručno žbukanje će bit loše. Druga je stvar što se ručnog žbukanja sigurno neće prirmit onaj tko to ne zna dobro radit. A u strojnom se nađe svašta.

Na kraju, i ako se žbuka strojno, možeš tražit da ti sve ožbukaju CV žbukom pa onda nećeš imat problem sa zabijanjem čavlića. Cijena je i tako ista.

Nama je prije 2 mj. žbukano strojno s obje žbuke, i nemam niti jedan od problema o kojima priča inra. Za usporedbu; jedna kupaona nam je ožbukana ručno, a druga strojno i nema apsolutno nikakve razlike. cca 500m2 bilo je gotovo za 4 dana, ručno bi se radilo min. mjesec dana. I to je zapravo glavna prednost strojnog.
__________________
Gambling in Las Vegas! Treba dovršit kuću...
ICON is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 22:28   #4
Quote:
inra kaže: Pogledaj post
ja se ne razumijem u žbukanje ...

Možda se ne kužiš u žbukanje ali jako pametno zboriš.

" Iskustvo je majka mudrosti! "
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 13:18   #5
Quote:
inra kaže: Pogledaj post
na stranu što smo mi očigledno imali meštre koji su se do sada u životu vjerovatno bavili cvjećarstvom pa su netom otkrili da su novci u građevini,
Mislim da je u tome najveći problem. ja sam imao strojno žbukanje i jakooooooo sam zadovoljan. Dečki su mi napravili super, nemam problema niti sa izolacijom, niti sa zabijanjem čavala i sl. Sve izbočine su pojačali sa onim mrežicama i nigdje namam niti jedno oštećenje, premda sam već 100 puta zapeo stolicom i namještajem.

U svakom slučaju sam jako zadovoljan. Mislim da je to isključivo do majstora.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 13:07   #6
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Mislim da je u tome najveći problem. ja sam imao strojno žbukanje i jakooooooo sam zadovoljan. Dečki su mi napravili super, nemam problema niti sa izolacijom, niti sa zabijanjem čavala i sl. Sve izbočine su pojačali sa onim mrežicama i nigdje namam niti jedno oštećenje, premda sam već 100 puta zapeo stolicom i namještajem.

U svakom slučaju sam jako zadovoljan. Mislim da je to isključivo do majstora.
---------------------------------------
Možeš li mi dati broj od tih koji su ti radili i skojim si bio zadovoljan..možeš mi i na privat.Hvala
__________________
zdenac
zdenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 08:28   #7
Quote:
zdenac kaže: Pogledaj post
---------------------------------------
Možeš li mi dati broj od tih koji su ti radili i skojim si bio zadovoljan..možeš mi i na privat.Hvala
No problem, poslat ću ti na PM.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 12:17   #8
Tko zna , koliko bi koštao materijal po m2 kod "ručnog žbukanja s cement-vapnenom žbukom" ( samo materijal, bez ruku ) ?
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 07:20   #9
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
No problem, poslat ću ti na PM.
-----------------------------------------------------------------------
Čekam tvoj mail!
__________________
zdenac
zdenac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.