Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2014., 11:45   #1
Život Sarajlije u Zagrebu

Pozdrav svima,

Zanima me šta mislite može li Sarajlija uspjeti u Zagrebu? Volio bih čuti iskrena mišljenja. Imam strani pasoš, i mogao bih doseliti u Hrvatsku. Želio bih živjeti negdje bliže našim prostorima, ali me zanima koje su šanse za posao u drušvenim naukama. Imam i magistarsku diplomu iz EU, doduše nije nostrifikovana, ali valjda nešto vrijedi. Je li moguće uspjeti u Hrvatskoj sa muslimanskim imenom i sarajevskim naglaskom?
__________________
Ниједна наша република не би била нико и ништа да нисмо сви заједно!
BataŽivojinović is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 11:48   #2
Ja bi se preselio u Amsterdam, pa ako si za zamjenu nekretnina...

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 17.01.2014. at 12:55. Reason: Q
henry chinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 11:49   #3
Nekretnina ostaje ovdje, volim Holandiju, ali volio bih biti nekih godinu - dvije bliže Balkanu. Čisto da me želja mine, ali ne bih u Sarajevo.
__________________
Ниједна наша република не би била нико и ништа да нисмо сви заједно!

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 17.01.2014. at 12:56. Reason: Q
BataŽivojinović is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 11:55   #4
problem bi mogla biti tvoja struka jer takvih imamo previše...jedino ako nađeš posao u nekoj EU ustanovi, zašto ne bi u Sarajevo, mislim ipak si od tamo?

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 17.01.2014. at 12:56. Reason: Q
henry chinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 12:03   #5
Živio sam u Sarajevu skoro cijeli život, i naravno da volim Sarajevo, ali mi je ipak skučeno, za moj ukus kasaba. Zadnjih šest godina sam uglavnom u Holandiji, mada sam jedno vrijeme proveo i u Beogradu, koji mi je druga kuća.

Zagreb sam posjećivao samo turistički. Ipak, dopao mi se, kao i svaki naš grad, i mogao bih legalno raditi u njemu, jer imam EU pasoš (za razliku od Srbije, gdje bih morao raditi sa bh. pasošem, pa bi bilo mnogo peripetija, a i plate su mnogo manje). Što se tiče pronalaska posla, jasno mi je da je teško, teško je i u najboljim zemljama, a kamoli kod nas, ali me zanima ovaj socijalni dio. Dakle, koliko su Zagrepčani otvoreni za nekoga ko je ipak južnjak.

Ja sam u svom poslu među najboljim i imam odlične reference, mada nikad čovjek ne zna, ali me više interesuje da li bih se mogao uklopiti u zagrebački život. Imam nekoliko prijatelja koji su poslovno u Zagrebu vrlo često i kažu mi kako grad i nije baš otvoren za druženja, sve se svodi uglavnom na poslovno, a južnjaci su nekako uvijek ispod ostalih. Nemam neki kompleks niže vrijednosti i nemam problem s tim odakle sam, ali ne bi mi se dalo da pod lupom sebi tražim društvo. U Beogradu je već bila druga priča, bio sam prihvaćem i živio sam kao kralj, ali morao sam ići od tamo iz poslovnih razloga.

Sad nekako želim okrenuti stranicu i pitam se šta dalje, pa istražujem između Norveške, Britanije i Balkana. Balkan mi je najdraži, a opet želim kakav - takav pristojan život .

Eto, gomila nekih informacija, ali valjda kontaš šta hoću reći .
__________________
Ниједна наша република не би била нико и ништа да нисмо сви заједно!

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 17.01.2014. at 12:56. Reason: Q
BataŽivojinović is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 12:50   #6
ne znam što misliš pod južnjaci, ako misliš bosanac oni su na glasu u Zagrebu kao vrlo duhoviti ljudi i rado su prihvaćeni...e sad ovisi od ekipe među kojom se krećeš, pretpostavljam da se ni u Beogradu nisi družio s njihovim skinheadsim (ili nekom sličnom denominacijom). Obzirom da sam rođeni zagrepčanec mogu ti poželiti dobrodošlicu i preporučiti Zagreb jer sam u svojim putovanjima po svijetu skužio da je Zagreb idealan za život što se tiče veličine i sigurnosti. Što se tiče nacionalizma, nije veći ni manji nego drugdje u okruženju. Pošto smo mi zagrepčanci fini, niko ti nebu u facu rekel, eventualno malo iza leđa

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 17.01.2014. at 12:58. Reason: Q
henry chinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 13:11   #7
Quote:
BataŽivojinović kaže: Pogledaj post
Zanima me šta mislite može li Sarajlija uspjeti u Zagrebu?
itekako, najnormalnije, znam jednu original sarajku, dr.sc.oec. (tu završila), profesorica na ekonomiji u zg inače i cura je tu već debelo preko 10 godina i za nju imam samo riječi hvale.
a uklopila se savršeno i bez po muke.
zagreb joj je sad dom, zasnovala je i obitelj i kaže da ga ne bi mijenjala nizašto.
čak je i naglasak sad skoro pa purgerski , teško se sad još na pokojoj riječi tuitamo može ulovit onaj vaš tipični naglasak, malotko bi to danas još razaznao da je il nije rođena ovdje.

no to je sveskupa i vrlo individualno na kraju krajeva, i dosta ovisi i o tebi samom, ne samo o okolini.

Quote:
BataŽivojinović kaže: Pogledaj post
Volio bih čuti iskrena mišljenja. Je li moguće uspjeti u Hrvatskoj sa muslimanskim imenom i sarajevskim naglaskom?
savršeno moguće, znam tucet takvih, onu gore ženu sam naveo samo kao primjer.

Quote:
BataŽivojinović kaže: Pogledaj post
Dakle, koliko su Zagrepčani otvoreni za nekoga ko je ipak južnjak.

Imam nekoliko prijatelja koji su poslovno u Zagrebu vrlo često i kažu mi kako grad i nije baš otvoren za druženja, sve se svodi uglavnom na poslovno, a južnjaci su nekako uvijek ispod ostalih.
a koliko si ti sam otvoren? pa u evropskim okvirima, naročito u odnosu na ostale sjevernije krajeve, i sam zg itekako spada pod isti taj otvoreni, južnjački, temperamentniji milje, mentalitet i način života i razmišljanja.

kažeš imaš frendove ovdje i svi ti redom kažu identično, a ti ipak pitaš nas 'vamo anonimuse - eeee, sad mi već sve ovo pomalo smrdi na još jednu trol temu kojoj je u kasnijoj fazi, kako se raspra bude razvijala, cilj ispljuvati zg i zagrepčane kao neke zatvorene kante (imali smo već ovuda slučajeve, ne govorim napamet), a što nema veze s vezom jer - u svakom žitu kukolja, svugdje ima i ovog i onog i 'vak'ih i 'nak'ih, nigdje i ništa nije crno-bijelo.
enivej-to dopustiti neću pa vi sad kontajte.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 13:52   #8
Ma nije ovo trol tema, ali ovi moji frendovi su prilično drugačiji od mene, ni oni nisu baš najotvoreniji. Ja pokušavam biti otvoren, jbg živio sam u različitim državama, imam prijatelja svih nacija.

Namjerno pitam anonimuse jer smatram da je internet iskreniji od svega i rijetko ko će mi u lice reći šta misli.
__________________
Ниједна наша република не би била нико и ништа да нисмо сви заједно!
BataŽivojinović is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 13:58   #9
mislim da ćeš se onda uklopiti bez beda, nemaš frke!

a to onda razmisli kakvi su ti ustvari "prijatelji", prije bi ti to onda neki poznanici bili, po meni je osnovna vrlina svakog dobrog prijatelja upravo iskrenost i neposrednost, da mi kaže šta me ide, i kad valja i kad ne valja.
a ne ove današnje povlađujuće "uvlačim ti se u guzicu" fejs fore, s lajkovima za sve i sva, nebitno šta. fuj.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 14:07   #10
lajkam
henry chinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 14:11   #11
Ako je mogao Miljenko Jergović uspjeti onda može svatko.
Jurica222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 13:33   #12
Znam gomilu ljudi izbjeglih iz Sarajeva tijekom 90 koji žive ili su živjeli u Zagrebu (istina, pretežito Hrvata) i moj je dojam da je bit Sarajlija u Zagrebu više prednost nego mana. Tako da mislim da je veće pitanje hoće li se život u Zagrebu svidjet tebi, nego hoćeš li se ti svidjet njemu.


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 00:42   #13
Uklopiti se ne bi trebao biti problem, imam prijatelje albance, bošnjake, srbe, gledaj većina Zagrepčana je odnekuda došla ili njihovi roditelji. Samo se nemoj razočarati nije Zg Amsterdam.
Ako se odlučiš za Zagreb, dobrodošao
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 12:39   #14
Mislim da ne bi trebao imati problema nikakvih. Jedino ti treba biti na umu dok se ne saživiš sa sredinom to da nisu ljudi tu takvi kakvi djeluju.
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 18:38   #15
zagreb pun bosanaca i hercogoavaca i vecina se snasla.....
pa dodji i ti.....jedan gore -dole nema veze
neboj se nista.....
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 16:14   #16
Ljudi, hvala svima na odgovorima.

Došao je i taj trenutak, krajem ljeta stižemo nas troje, tačnije žena, beba i ja.

Može li me neko uputiti u to koji je najbolji kvart za život, kako uvesti auto iz Holandije (a ne proći skupo), gdje se još parking ne plaća, koji vrtići su okej, a ne preskupi, itd.?

Gdje je najbolji ručak bez svinjetine, a gdje najbolje kuhano vino (bosanski muslimani, ne jedu špek, ali vole alkohol )?
__________________
Ниједна наша република не би била нико и ништа да нисмо сви заједно!
BataŽivojinović is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 16:34   #17
hmm... za jesti vani ima bosanski restoran Sofra mada u zadnje vrijeme kažu da ne valja,
najbolji ćevapi su u Tvornici pljeskavica TPK u Cvjetnom naselju
kuhano vino se ovdje baš i ne pije često, više pivo po pivnicama mada će po kafićima napraviti kuhano vino ali nije uobičajeno... masa ljudi ide u Pivnicu Medvedgrad i to samo na pivo jer hrana nije dobra
vrtić za dijete probaj riješiti što prije, ako može već sad
najbolji dijelovi za život su što bliže centru a da nije centar: Bundek, Trešnjevka, Maksimir, Trnje
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 16:47   #18
I oko Jaruna je fino, pogotovo za obitelj s bebačom.
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 17:07   #19
Quote:
BataŽivojinović kaže: Pogledaj post
Ljudi, hvala svima na odgovorima.

Došao je i taj trenutak, krajem ljeta stižemo nas troje, tačnije žena, beba i ja.

Može li me neko uputiti u to koji je najbolji kvart za život, kako uvesti auto iz Holandije (a ne proći skupo), gdje se još parking ne plaća, koji vrtići su okej, a ne preskupi, itd.?

Gdje je najbolji ručak bez svinjetine, a gdje najbolje kuhano vino (bosanski muslimani, ne jedu špek, ali vole alkohol )?
Ja ti mogu za vrtice reci. Gradski su najbolji, ali njih mozete dobiti samo ako oba roditelja imaju prebivaliste u Zagrebu, a jedan roditelj minimalno 5 godina.
Ima sve vise privatnih vrtica i ljudi su razlicito zadovoljni s obzirom da se u privatnim vrticima cesce mijenja kadar i grupe su mjesovitije.

Zagrepcani i na privatne vrtice imaju subvencionirano ovisno o prihodima po clanu kucanstva, sto vi opet ne ostvarujete, a ekonomske cijene se razlikuju, ali tu su negdje oko 2000 kn mjesecno, ali i više.

U privatnim vrticima je isto tesko usred godine naci mjesto, a “natjecaj” je u svibnju, tako da se na vrijeme prijavite.

Pogledajte stranicu:
https://www.zagreb.hr/predskolski-od...brazovanje/508

Tu imate informacije i o gradskim i o privatnim vrticima.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 17:15   #20
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
najbolji dijelovi za život su što bliže centru a da nije centar: Bundek, Trešnjevka, Maksimir, Trnje
Ali se tu i placa parking zar ne?

Bata Ž. u kojem kvartu ćeš raditi? Žena?
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.