Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2003., 00:04   #1
Izabrani narod

Jesu li Izraelci bili izabrani narod, i ako jesu zašto su razapeli Krista? Šta mislite?
 
Odgovori s citatom
Old 06.02.2003., 00:04   #2
(Izv. iz knjige 'Želja vjekova' E.G.White

Vise od tisuću godina izraelski narod ocekivao je Spasiteljev dolazak. Na ovaj dogadjaj on je polagao najsvjetlije nade. U pjesmi i prorocanstvu, u crkvenom obredu, u obiteljskoj molitvi, on je kao dragocjenost cuvao Njegovo ime. A ipak, prilikom Njegovog dolaska, nije Ga prepoznao. Ljubljeni na nebu za njega je bio -kao koren iz suhe zemlje-. U Njega -ne bi oblicja- i on nije video na Njemu nikakvu ljepotu da bi Ga pozelio. -K svojima dodje, i svoji ga ne primise. - (Iz 53,2; Iv. 1,11)

Ipak, Bog je izabrao Izraela. On ga je pozvao da medju ljudima sacuva poznanje Njegovog zakona, simbola i prorocanstva koji su ukazivali na Spasitelja. On je zelio da ovaj narod bude kao vrelo spasenja za ovaj svijet. To sto je bio Abraham u zemlji svoga boravka , Josip u Egiptu, a Daniel na babilonskom dvoru, to je izraelski narod trebalo da bude medju narodima. On je trebalo da otkrije Boga ljudima.

Kada je pozvao Abrahama, Gospod je rekao: - Blagoslovicu te ... i ti ces biti blagoslov ... i u tebi ce biti blagoslovljena sva plemena na zemlji. - (1. Mojsijeva 12,2.3) Isto ucenje ponavljali su i proroci. Iako je Izrael bio opustosen ratom i ropstvom ipak je ostalo obecanje koje mu je bilo dato: - Ostatak ce Jakovljev biti usred mnogih naroda kao rosa od Gospoda i kao sitan dazd po travi, koja ne ceka covjeka niti se uzda u sinove covjecije. - (Mihej 5,7) U vezi sa hramom u Jeruzalemu, Gospod je preko Izajije izjavio: - Jer ce se dom moj zvati dom molitve svim narodima - (Iz. 56,7)

Medjutim, Izraelci su svoje nade usredsredili na svjetovnu velicinu. Od vremena njihovog ulaska u Kanansku zemlju, oni su se udaljili od Bozjih zapovijedi i posli putevima neznabozaca. Bog im je uzalud slao opomene preko svojih proroka. Uzalud su podnosili kazne neznabozackog ugnjetavanja. Svaka reforma je bila pracena jos dubljim otpadom.

Da je Izrael bio vjeran Bogu, On bi mogao da postigne svoj cilj njihovim uvazavanjem i uzdizanjem. Da su hodili putevima poslusnosti, On bi ih uzdigao -nad sve narode, koje je stvorio hvalom, imenom i slavom-. - I videce svi narodi na zemlji- rekao je Mojsije - da se ime Gospodnje prizva na tebe, i bojace se tebe. - -Narodi kad cuju sve ove uredbe-, reci ce, -samo je ovaj veliki narod mudar i razuman. - (5. Mojsijeva 26,19; 28,10; 4,6). Medjutim, zbog njihovog nevjerstva, Bozja namjera mogla se ostvariti samo kroz neprekidne patnje i ponizenja.

Oni su odvedeni u babilonsko ropstvo i rasijani po zemljama neznabozaca. U nesreci mnogi su obnovili svoju vjernost Njegovom zavjetu. Dok su vjesali svoje harfe o vrbe i plakali za svetim hramom koji je opusteo, svetlost istine blistala je iz njih i saznanje o Bogu sirilo se medju narodima.

Neznabozacki sistemi zrtava bili su izopacenje onog sistema koji je Bog ustanovio; mnogi iskreni posmatrac neznabozackih obreda ucio je od Židova znacenje bozanski uspostavljene sluzbe i u vjeri usvojio obecanje o Iskupitelju.

Mnogi izgnanici trpeli su progonstvo. Nije bio mali broj onih koji su izgubili svoj zivot zato sto su odbili da pogaze Subotu i postuju neznabozacke praznike. Kada su se idolopoklonici digli da uniste istinu, Gospod je doveo svoje sluge pred lice careva i vladara, da bi oni i njihov narod mogli primiti svjetlost. Mnogo puta najveci vladari dovedeni su dotle da proglase nadmocnost Boga koga su njihovi izraelski robovi obozavali.

Babilonskim ropstvom Izraelci su djelotvorno lijeceni od sluzbe rezanim linkovima. U toku vjekova koji su slijedili oni su patili od ugnjetavanja neznabozackih neprijatelja, sve dok nisu stekli cvrsto uvjerenje da njihov napredak zavisi od poslusnosti Bozjem zakonu. Medjutim, kod mnogih poslusnost nije potekla iz ljubavi. Pobuda je bila sebicna. Oni su sluzili Bogu samo vanjskim znacima kao sredstvima za postizanje nacionalne velicine. Oni nisu postali svjetlost svijetu, vec su se da bi izbjegli iskusenje idolopoklonstva, zatvorili prema svijetu.

U uputstvima datim Mojsiju, Bog je ogranicio njihovo druzenje sa idolopoklonicima, ali je ovo ucenje bilo pogresno protumaceno. Njegova je namjera bila da ih zastiti od prihvatanja neznabozackih obicaja. Medjutim, ono je iskorisceno za podizanje zida razdvajanja izmedju Izraela i drugih naroda. Izraelci su smatrali Jeruzalem svojim nebom, i zaista su bili ljubomorni sto Gospod pokazuje svoju milost i prema neznaboscima.

Posle povratka iz Babilona, velika paznja bila je posvecena vjerskom obrazovanju. Svuda po cijeloj zemlji gradjene su sinagoge u kojima su svećenici i knjizevnici tumacili zakon. Takodjer su osnivane i skole u kojima su se zajedno sa umjetnoscu i znanošću, predavala i nacela pravde.

Ali, ove ustanove su se iskvarile. Za vrijeme ropstva, mnogi ljudi prihvatili su neznabozacke pojmove i obicaje i unijeli ih u svoju vjersku sluzbu. U mnogo cemu oni su se prilagodili obicajima idolopoklonika.
 
Odgovori s citatom
Old 06.02.2003., 00:16   #3
Posto su se udaljili od Boga, Izraelci su u velikoj mjeri izgubili iz vida ucenje o obrednoj sluzbi. Ovu sluzbu ustanovio je sam Krist. Svakim svojim djelom, ona je predstavljala Njega i bila puna zivotne snage i duhovne ljepote. Medjutim, Izraelci su izgubili duhovni zivot koji je proistekao iz njihovih obreda i cvrsto se drzali mrtvih formi.

Pouzdali su se u same zrtve i obrede, umjesto da su se oslanjali na Onoga na koga su te zrtve ukazivale. Da bi popunili mjesto onoga sto su izgubili, svećenici i rabini umnozavali su svoje sopstvene zahtjeve, i ukoliko su bivali strozi, utoliko se manje ispoljavala Bozja ljubav. Svoju svetost mjerili su mnostvom svojih obreda, dok su njihova srca bila ispunjena gordoscu i licemerstvom.

Bilo je nemoguce drzati zakon, pored svih njihovih detaljnih i tegobnih propisa. Oni koji su zeleli da sluze Bogu i koji su se trudili da postuju rabinska pravila, mucili su se pod teskim teretom. Oni nisu mogli imati mira od optuzbi nemirne savjesti. Tako je sotona obeshrabrivao narod, umanjivao njegovo shvatanje o Bozjem karakteru i izvrgavao preziru izraelsku vjeru. On se nadao da ce dokazati tvrdnju koju je postavio prilikom pobune na nebu - da su Bozji zahtejvi nepravedni i da se ne mogu ispuniti. - Cak i Izrael -, izjavio je on, -ne drzi zakon-.

Iako su zeljeli dolazak Mesije, Izraelci nisu pravilno shvatali Njegovu misiju. Oni nisu trazili oslobodjenje od grijeha, vec oslobodjenje od Rimljana. Ocekivali su Mesiju da dodje kao osvajac, da slomi silu tlacitelja i uzdigne Izrael do svjetskog kraljevstva. Tako je za njih bio pripremljen put da odbace Spasitelja.

U vreme Kristovog rodjenja, narod je bio ugnjetavan vladavinom stranih gospodara i razdiran unutrasnjim razmiricama. Izraelcima je bilo dopusteno da zadrze neki oblik samouprave, no ipak nista nije moglo da prikrije cinjenicu da su bili pod rimskim jarmom ili da su se pomirili sa ogranicavanjem sopstvene moci. Rimljani su polagali pravo da imenuju i opozivaju prvosvećenika i ova sluzba cesto je pribavljana prijevarom, podmicivanjem, pa cak i ubojstvom.

Na taj nacin svećenstvo je postajalo sve izopacenije. Uprkos tome, svećenici su jos uvek posjedovali veliku moć koju su iskoristavali za ostvarenje sebicnih i najamnickih ciljeva. Narod je bio izlozen njihovim nemilosrdnim zahtjevima, a i Rimljani su ih tesko oporezivali. Takvo stanje prouzrokovalo je ogromno nezadovoljstvo. Narodne pobune bile su ceste. Pohlepa i nasilje, nepoverenje i duhovna ravnodusnost razjedali su i samo srce nacije.

Mrznja prema Rimljanima, nacionalni i duhovni ponos naveli su Izraelce da se jos stroze pridrzavaju svojih bogosluzbenih formi. Svećenici su nastojali da odrze ugled svoje svetosti pretjeranom paznjom prema vjerskim obredima. Narod u svom mraku i pod teretom, a vladari zedni vlasti, ceznuli su za dolaskom Onoga koji ce pobijediti njihove neprijatelje i obnoviti kraljevstvo Izraela.

Oni su proucavali prorocanstva, ali bez duhovnog sagledavanja sustine. Tako su prevideli dijelove Pisma koji ukazuju na ponizenje Kristovog prvog dolaska, a pogresno primjenjivali one koji govore o slavi Njegovog drugog dolaska. Oholost je zamracila njihovu viziju. Oni su tumacili prorocanstvo u skladu sa svojim sebicnim zeljama.
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 00:16   #4
Re: Izabrani narod

Quote:
krshcanin kaže:
Jesu li Izraelci bili izabrani narod, i ako jesu zašto su razapeli Krista? Šta mislite?
Preporucam ti da procitas nesto drugo osim te kvazi-znanstvene literature. O cemu ti govoris? Znas li ti povijest Rimskog carstva u 1. stoljecu ove ere? Znas li ti koliko je sekti bilo u to vrijeme bilo u Judeji i koliko je raznoraznih ustanika bilo pribijeno na krizeve diljem provincije? Jedan od njih bio je i Isus.

A to sto se u borbi za prevlast izmedju ove dvije monoteisticke sljedbe tada jos progonjena nazarenska sekta (ovdje sekta nije pejorativni izraz) - kasnije prepasla u zasebnu religiju (krscanstvo) - posluzila pricom u kojoj Pilat pere ruke dok Zidovi vicu "Krv njegova na nas i DJECU nasu" (samo parafraziram) - I sto je to na DJECU nasu onda bilo opravdanje za stav prema Zidovima kroz citav srednji vijek - sasvim je druga prica. Iz perspektive ondasnje Judeje djeluje i smijesno jer tko su bili ondasnji stanopvnici Judeje - i farizeji, i saduceji, i zeloti, i nazareni - nego Zidovi.

I ako ces temelje i legitimnost krscanstva izvlaciti iz Biblije (za tebe Starog zavjeta), onda ti treba poprilicno intelektualne gimnastike da bi pomirio stav o nasljedju Biblije s jedne strane, a s druge razapece Isusa od strane sljedbenika iste knjige. Uostalom, koliko je meni poznato, vodece su crkve odustale od tumacenja Zidova kao Isusovih ubojica???

By the way, cisto povijesno gledano - razapinjanje na kriz bila je RIMSKA kazna za nerimske gradjane... ponavljam, u razdoblju 1. stoljeca poprilicno rasirena.

P.S. Ove je samo savjet. Ne zelim s tobom ulaziti u raspravu .

P.P.S. Ako se ne varam, autorica je adventist. Ja imam priliku poznavati neke adventiste u NY i svi su izuzetno pozitivno orijentirani prema judaizmu, cak se zanimaju za razne rituale (npr. one vezane za Shabat) i rado odlaze u sinagoge. Meni je jasan njihov cilj - za njih je Isus bog, oni zele dobiti okus vremena u kojem je Isus zivio (mada je to jos bilo vrijeme Hrama, a ne sinagoga), ali iza svega stoji da oni Zidove ne mrze i ne promatraju kao Isusovog ubojicu.

Shalom
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob

Zadnje uređivanje rambi : 07.02.2003. at 04:09.
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 02:39   #5
Samo jos nesto s moje strane...

Spoznajemo sada da su mnoga, mnoga stoljeća sljepoće zastrla naš pogled te više ne vidimo ljepotu Tvojeg izabranog naroda, kao što ni na njegovu licu ne prepoznajemo obrise našeg prvorođenog brata. Spoznajemo da na našem čelu stoji Kainov znak. Stoljećima je Abel ležao u krvi i suzama, jer smo zaboravili na Tvoju ljubav. Oprosti nam prokletstvo koje smo nepravedno izrekli nad Židovima. Oprosti nam što smo Tebe po drugi put pribili na križu u njihovu tijelu. Jer ne znasmo što učinismo...

PAPA IVAN XXIII, - Molitva kajanja, 3. VI 1963.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 03:30   #6
Re: Samo jos nesto s moje strane...

rambi
ako su Rimljani izvrsili kaznu to nreznaci da su oni krivi za njegovu smrt ..
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 04:00   #7
Re: Re: Samo jos nesto s moje strane...

Quote:
Rima kaže:
rambi
ako su Rimljani izvrsili kaznu to nreznaci da su oni krivi za njegovu smrt ..
Vidi gore.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 04:06   #8
Re: Re: Re: Samo jos nesto s moje strane...

Quote:
rambi kaže:
Vidi gore.
OK rambi
ja jedino vidim da si rekao nezelis o tome raspravljati , sto je Ok
meni zanima ovo:
ako ga nisu Rimljani ubili , a ti tvrdis da nisu ni zidovi onda koji je kriv za njegovo ubistvo , ispada po tome da su muslimani najispravniji jer muslimani misle da nije ni umro ,,niko nije kriv
hajde Ok nemoras ako neces
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 19:18   #9
Re: Re: Izabrani narod

[QUOTE]rambi kaže:
[B]Preporucam ti da procitas nesto drugo osim te kvazi-znanstvene literature. O cemu ti govoris? Znas li ti povijest Rimskog carstva u 1. stoljecu ove ere? Znas li ti koliko je sekti bilo u to vrijeme bilo u Judeji i koliko je raznoraznih ustanika bilo pribijeno na krizeve diljem provincije? Jedan od njih bio je i Isus.

kršćanin-Ovo nema veze s kvazi-znanstvenom literaturom. O Rimskom carstvu znam dovoljno, povjest sam volio. U to vrijeme među Židovima su bile tri dominantne sekte: saduceji (uglavnom bogatiji dio ljudi od koji su se birali velikosvećenici), farizeji (vjerski fanatici- koji su se gradili pobožni) i zeloti (revolucionari-koji su željeli silom da se oslobode od Rimljana). Ustanci su bili česti i zato su Rimljani sumljičavo motrili na Krista i Njegov rad a slali su i špijune da vidi što on propovijeda. Isus nije bio kao ovi nabrojani i za razliku od njih nije poticao netrpeljivost prama Rimljanima.

rambi-A to sto se u borbi za prevlast izmedju ove dvije monoteisticke sljedbe tada jos progonjena nazarenska sekta (ovdje sekta nije pejorativni izraz) - kasnije prepasla u zasebnu religiju (krscanstvo) - posluzila pricom u kojoj Pilat pere ruke dok Zidovi vicu "Krv njegova na nas i DJECU nasu" (samo parafraziram) - I sto je to na DJECU nasu onda bilo opravdanje za stav prema Zidovima kroz citav srednji vijek - sasvim je druga prica. Iz perspektive ondasnje Judeje djeluje i smijesno jer tko su bili ondasnji stanopvnici Judeje - i farizeji, i saduceji, i zeloti, i nazareni - nego Zidovi.

kršćanin-Činjenice i povjest govore da su oni zaista sami to govorili a naravno ta kletva se mogla i promijeniti za svakog tko bi se obratio. Naravno da nije bilo opravdano nikog ubijati.

rambi-I ako ces temelje i legitimnost krscanstva izvlaciti iz Biblije (za tebe Starog zavjeta), onda ti treba poprilicno intelektualne gimnastike da bi pomirio stav o nasljedju Biblije s jedne strane, a s druge razapece Isusa od strane sljedbenika iste knjige.

kršćanin-na što konkretno misliš.?

rambi-Uostalom, koliko je meni poznato, vodece su crkve odustale od tumacenja Zidova kao Isusovih ubojica???

kršćanin-vodeće crkve su odustale od mnogo toga.

rambi-By the way, cisto povijesno gledano - razapinjanje na kriz bila je RIMSKA kazna za nerimske gradjane... ponavljam, u razdoblju 1. stoljeca poprilicno rasirena.

kršćanin-bila je rimska ali tko je od Rimljana tražio da pogube Isusa?

rambi-P.P.S. Ako se ne varam, autorica je adventist.

kršćanin-ona je bila adventistica i jedan od osnivača adventističke crkve ali ta crkva se još za njenog vremena počela kvariti i ona danas više duhovno nema ništa zajedničkog sa autoricom i nekadašnjim adventistima.

rambi-Ja imam priliku poznavati neke adventiste u NY i svi su izuzetno pozitivno orijentirani prema judaizmu, cak se zanimaju za razne rituale (npr. one vezane za Shabat)

kršćanin-subota jeste jedna od Božji zapovijedi, i ja je svetkujem.

rambi-ali iza svega stoji da oni Zidove ne mrze i ne promatraju kao Isusovog ubojicu.

kršćanin-nitko razuman i ne treba mrziti Židove, Bog ne mrzi nijednog grešnika, nego sve poziva na pokajanje, a povjest se ne može izbrisati.
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 19:51   #10
Re: Samo jos nesto s moje strane...

Quote:
rambi kaže:
Spoznajemo sada da su mnoga, mnoga stoljeća sljepoće zastrla naš pogled te više ne vidimo ljepotu Tvojeg izabranog naroda, kao što ni na njegovu licu ne prepoznajemo obrise našeg prvorođenog brata. Spoznajemo da na našem čelu stoji Kainov znak. Stoljećima je Abel ležao u krvi i suzama, jer smo zaboravili na Tvoju ljubav. Oprosti nam prokletstvo koje smo nepravedno izrekli nad Židovima. Oprosti nam što smo Tebe po drugi put pribili na križu u njihovu tijelu. Jer ne znasmo što učinismo...

PAPA IVAN XXIII, - Molitva kajanja, 3. VI 1963.
Samo kojeg narode, to su svi oni koji su odani Božjoj Riječi bez obzira na rasu i narodnost a ne više niti jedna posebna nacija i narod.

Mnoga stoljeće i tisućljeća i jesu zastrla njihov pogled i to je još i sad tako.
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 19:54   #11
Voljela sam i ja fiziku, ali to ne znaci da o njoj sve znam. Povijest nije grana knjizevnosti, vec znanost pa svaki autor koji pretendira da pise povijest nije uvijek i povjesnicar. Zato bih ti ipak preporucila da procitas neko POVIJESNO djelo o tom razdoblju. Ja na religiozne argumente koje si iznio kao svoj odgovor (izvlacenje zakljucka o citavom narodu kao gresnom iz literature kao sto su evandjelja, koja nisu povijesna vec ideoloska, ili, ako hoces, vjerska a pisana su u smjeru izgradjivanja legitimnosti nazarenske sekte, kasnije krscanstva)mogu samo odgovoriti drugim religioznim argumentima pa cemo se zasac naci u zacaranom krugu.

Sto se tice intelektualne gimnastike - mislila sam na tu vrlo maglovitu definiciju pojma Zidov - Isus je Zidov kao i prvi krscani, kao i saduceji, farizeji (kako ih ti nazivas - vjerski fanatici - sto opet nije povijest nego ideologija), eseni, zeloti i mnogi drugi... onda Zidovi ubili Isusa, pa Zidov sahranio Isusa, njegova majka Zidovka, Zidovi gresan narod... pa onda krscani postali PRAVI Izrael... - to je teologija, a ne logika, a teologijom na teologiju opet cemo se zavrtiti u carobnom krugu.

Pozdrav.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 21:46   #12
[QUOTE]rambi kaže:
[B]Voljela sam i ja fiziku, ali to ne znaci da o njoj sve znam. Povijest nije grana knjizevnosti, vec znanost pa svaki autor koji pretendira da pise povijest nije uvijek i povjesnicar. Zato bih ti ipak preporucila da procitas neko POVIJESNO djelo o tom razdoblju.

kršćanin-ako kad budem imao vremena ne bi škodilo više povijesti ali znam sigurno o onome što se dogodilo s Isusom i posle toga s Židovskim narodom.

rambi- Ja na religiozne argumente koje si iznio kao svoj odgovor (izvlacenje zakljucka o citavom narodu kao gresnom iz literature kao sto su evandjelja, koja nisu povijesna vec ideoloska, ili, ako hoces, vjerska a pisana su u smjeru izgradjivanja legitimnosti nazarenske sekte, kasnije krscanstva)mogu samo odgovoriti drugim religioznim argumentima pa cemo se zasac naci u zacaranom krugu.

kršćanin-Evanđelje i cijela Biblija su vrlo objektivne i nepristrane knjige i one istinito govore i o dobrim i o lošim stranama svakog čovjeka, pa i naroda.U samoj Bibliji se puno govori o slavnoj povjesti Izraelskog naroda ali nažalost i o njihovim tamnim dijelovima. Istina je, nažalost, da većina njih nije povjerovala u Isusa iz Nazareta, ali istina je i to da su mnogi, njih par tisuća povjerovali i da su baš ti Židovi bili jezgro buduće Božje zajednice. Izraelski narod nije nikakav izuzetak od drugih, i drugi narodi su kasnije, pa i sada, u većini odbacili vjeru u Isua iz Nazareta i tako će biti i sa svim drugim narodima. Nažalost samo će manjina iz svih ostalih rasa i naroda na kraju biti ti koji će se naći za stolom u kraljevstvu nebeskom sa Abrahamom, Izakom i Jakovom.

Kako je to rekao apostol Pavle, nekad revni farizej i Židov, 'nisu svi Izraelci koji su od Izraela, a niti su svi pogani koji su od poganstva' samo oni koji budu od vjere, oni će biti na kraju taj izabrani narod.

rambi-Sto se tice intelektualne gimnastike - mislila sam na tu vrlo maglovitu definiciju pojma Zidov - Isus je Zidov kao i prvi krscani, kao i saduceji, farizeji (kako ih ti nazivas - vjerski fanatici - sto opet nije povijest nego ideologija), eseni, zeloti i mnogi drugi... onda Zidovi ubili Isusa, pa Zidov sahranio Isusa, njegova majka Zidovka, Zidovi gresan narod... pa onda krscani postali PRAVI Izrael... - to je teologija, a ne logika, a teologijom na teologiju opet cemo se zavrtiti u carobnom krugu.

kršćanin-na znam, koju bi ti teologiju imaš kao suprotnu od moje, samo izvoli, baš me zanima. No, na kraju, svatko ima pravo da bude uvjeren u svoje, ali istina ipak mora biti jedna.

Pozdrav i tebi

je li ti svetkuješ subotu?
 
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 13:45   #13
Re: Re: Re: Re: Samo jos nesto s moje strane...

Quote:
Rima kaže:
OK rambi
ja jedino vidim da si rekao nezelis o tome raspravljati , sto je Ok
meni zanima ovo:
ako ga nisu Rimljani ubili , a ti tvrdis da nisu ni zidovi onda koji je kriv za njegovo ubistvo , ispada po tome da su muslimani najispravniji jer muslimani misle da nije ni umro ,,niko nije kriv
hajde Ok nemoras ako neces
Svaki čovjek koji griješi je kriv za smrt Božjeg Sina, to je najispravniji odgovor, i svaki taj bi da je tad bio na tom mjesti vikao:'raspni ga, raspni ga'
 
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 21:17   #14
rambi:

Quote:
Oprosti nam prokletstvo koje smo nepravedno izrekli nad Židovima.
to je ono stoje tebi i tvojem narodu nepojmljivo...

A sto se tive pape Ivana XXIII....on nek je mislio sta je mislio ali ja ne vjerujem u niakav izabrani narod i ne vjerujem u nikakvu borbu za prevlast judaizma i krscanstva s obzirom da judaizam nije ni namjenjen nezidovima...ili kako vi kazete poganima.

Mislim da svatko tko je citao evadjelja (rambi vjerojatno najmrskije stivo) ne moze svu krivicu sa smrt naseg Mesije svaliti na cijeli Zidovski narod.
Jer..jasno je da je Isus ubijen jer je dirnuo u moc zidovskog svecenstva...zbog niceg drugog.
Oslobadjanje Barabe je bila samo manipulacija mase....
A...takva smrt je imala i svoj razlog i njegova mucenicka smrt i oprost njihovih grijehova i kasnije uskrsnuce su temelj krscanske vjere.
Idiotizam poput isticanja nacionalnosti "sinu bozjem" ne zelim ni komentirati posto je ta izjava na tragu razmisljanja ljudi poput Radovana Karadzica.
__________________
the me that you know is now made up of wires; and even when I'm right with you I'm so far away...
m0ris the hands0me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 21:39   #15
Proročanstva kažu da će se ti prizori suđenja Sinu Božjem ponoviti u licu onih koji Ga budu slijedili.
 
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 00:22   #16
Re: Izabrani narod

Quote:
krshcanin kaže:
Jesu li Izraelci bili izabrani narod, i ako jesu zašto su razapeli Krista? Šta mislite?
Nisu!

Muslimani su izabrani narod.
__________________
Zmaj od Bosne
Zmaj od Bosne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 00:29   #17
Pazi da ga na ovom forumu ne bismo izabrali za baciti van.
Ako nastavis s ovakvim postovima posvuda, nikad se ne zna...
Mozda sam ja gori zmaj od tebe, iako ne od Bosne.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 21:25   #18
Re: Re: Izabrani narod

Quote:
Zmaj od Bosne kaže:
Muslimani su izabrani narod.
Naravno, ali kad ispune uvjete za to!
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.