Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2010., 13:02   #21
Danas sam bio u RBA pitati za prijevremenu otplatu kredita (kredit je bio 30.000 kn, još mi ostalo nekih 17 tis i nešto sitno), teta mi kaže 3 % od ukupnog iznosa kredita , pa to je katastrofa, skoro 1000 kn bi im trebao dati, zato što će dobiti keš odmah, pa ovo je živi lopovluk,
Kaže meni teta pa mi smo banka, to vam je tako
Pa u svakoj trgovini kad vide keš nude svakojake popuste, a u banci kad vide keš moraš platiti naknadu
Pa ko je tu lud
Još sam onako usput pitao imaju li kakvih najava o snižavanju kamata (bila je pri dizanju kredita oko 9 %, a poslije su mi digli jer je kamat promjenjiva)
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 15:07   #22
Quote:
europe kaže: Pogledaj post
Danas sam bio u RBA pitati za prijevremenu otplatu kredita (kredit je bio 30.000 kn, još mi ostalo nekih 17 tis i nešto sitno), teta mi kaže 3 % od ukupnog iznosa kredita , pa to je katastrofa, skoro 1000 kn bi im trebao dati, zato što će dobiti keš odmah, pa ovo je živi lopovluk,
Kaže meni teta pa mi smo banka, to vam je tako
Pa u svakoj trgovini kad vide keš nude svakojake popuste, a u banci kad vide keš moraš platiti naknadu
Pa ko je tu lud
Još sam onako usput pitao imaju li kakvih najava o snižavanju kamata (bila je pri dizanju kredita oko 9 %, a poslije su mi digli jer je kamat promjenjiva)
pogledaj si u tablicu koliko bus jos kamata platil do kraja normalnog roka amortizacije i usporedi da li ti se isplati platiti tih soma kuna (pretpostavljam da se isplati).

naknade za prijevrmene isplate nisu nis neuobicajeno. tak sam savjetoval mami da isplati auto kredit (imala je kes koji bi inace sprckala na pizdarije) i na taj nacin je usparala oko skoro soma eura (vise se ne sjecam detalja, jer je to bilo oko 2004.).
rekla mi je da su ju belo gledali u PBZu, ali imala je sve crno na bijelo (ugovor), platila nekakvu naknadu/kamate po ugovoru i
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 16:18   #23
Ukidanje naknade na prijevremeno vraćanje kredita

Činjenica je da su neke banke opako smanjile tu naknadu na samo 1% od glavnice. (govorim o stambenim kreditima)

No, je li netko čuo da bi ju potpuno trebali ukinuti od 1.1.2011g. ? Zbog zakona i slično?
DavorNovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 23:24   #24
Nema ukidanja, već su postavili maksimalnu naknadu...
Zakon o potrošačkom kreditiranju:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_75_1783.html
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 18:30   #25
Procitala sam zakon i samo zelim provjeriti da li sam dobro shvatila: ako nakon 1.1.2011 zelim napraviti prijevremenu otplatu postojeceg kredita cija preostala glavnica je manja od 75.000kn, osiguranje je obicna mjenica (ili zaduznica, ne sjecam se vise) i radi se o visegodisnjem kreditu s promjenjivom kamatnom stopom, onda necu morati platiti uopce naknadu za prijevremenu otplatu? Sada bi mi bila 3% sto bih radije izbjegla, a skupila sam novac - ovako bi me kamata ovih 3 mjeseca puno manje dosla od tih 3%...

P.S. Ima li netko saznanja da li su se banke pripremile pa sad nece naplacivati naknadu nego nemam pojma sto, ali uglavnom nesto sto ce de-fakto biti opet naknada (npr. da mi papire za podnosenje zahtjeva naplate 3%... sad karikiram ali znate na sto mislim)?
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 23:30   #26
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Procitala sam zakon i samo zelim provjeriti da li sam dobro shvatila: ako nakon 1.1.2011 zelim napraviti prijevremenu otplatu postojeceg kredita cija preostala glavnica je manja od 75.000kn, osiguranje je obicna mjenica (ili zaduznica, ne sjecam se vise) i radi se o visegodisnjem kreditu s promjenjivom kamatnom stopom, onda necu morati platiti uopce naknadu za prijevremenu otplatu? Sada bi mi bila 3% sto bih radije izbjegla, a skupila sam novac - ovako bi me kamata ovih 3 mjeseca puno manje dosla od tih 3%...

P.S. Ima li netko saznanja da li su se banke pripremile pa sad nece naplacivati naknadu nego nemam pojma sto, ali uglavnom nesto sto ce de-fakto biti opet naknada (npr. da mi papire za podnosenje zahtjeva naplate 3%... sad karikiram ali znate na sto mislim)?
Na prvo boldano - da, trebalo bi biti, ali nisam sigurna da se Zakon o platnom prometu odnosi i na kredite. Možda ima uporište u članku o otkazu ugovora (ali, stvarno to ne znam protumačiti, međutim mogu pitati pa napišem).

Drugo boldano - na žalost, uvijek tako ide: smanjiti npr. naknadu na jednoj strani, a povećati na drugoj. Primjer su ti razni paketi, koji kada iz njih izbaciš one usluge koje ne koristiš, i zbrojiš naknade od onih usluga koje stvarno trebaš, dođeš na isto (ili i manje).
BuhaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 12:36   #27
S obzirom da me osobno ovo pitanje interesira, dao sam si malo truda popricati sa pravnicima i bankarima vezano uz ovo.

Istina je da se nakon 2011 smanjuje naknada za prijevremenu otplatu, ali ono sto jos uvijek nije sigurno je da li se to odnosi samo na kredite koji se podignu nakon tog roka ili na one koji su podignuti prije 2011.

Nazalost
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 18:55   #28
Quote:
satter kaže: Pogledaj post
Istina je da se nakon 2011 smanjuje naknada za prijevremenu otplatu, ali ono sto jos uvijek nije sigurno je da li se to odnosi samo na kredite koji se podignu nakon tog roka ili na one koji su podignuti prije 2011.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_75_1783.html

Quote:
Predmet

Članak 1.

Ovim se Zakonom uređuju ugovori o potrošačkom kreditu, informacije i prava o ugovoru o kreditu, pristup bazi podataka, nadzor i zaštita prava potrošača, a u kojima kao korisnik kredita nastupa potrošač koji uzima kredit pod uvjetima i u svrhu koju određuje ovaj Zakon.
Predmet dakle nije sklapljanje (novih) ugovora vec su predmet svi gornje navedeni ugovori koji nisu izuzeti u clanku 3., a u clanku 3. nisu izuzeti ugovori sklopljeni prije XX datuma, stoga ne vidim zasto se ne bi odnosio i na stare ugovore. Meni je ovo sto pise u zakonu nedvosmisleno i prilicno odredjeno, stoga ne vidim po kojem temelju bi banka mogla nametnuti stare uvjete koji su u sukobu sa trenutnim zakonom.

EDIT: Procito jos jednom, malo me zbunjuje ono "koji uzima", jer na neki nacin ipak sugerira da je predmet zakona sklapljanje ugovora a ne sam ugovor.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 07:04   #29
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_75_1783.html



Predmet dakle nije sklapljanje (novih) ugovora vec su predmet svi gornje navedeni ugovori koji nisu izuzeti u clanku 3., a u clanku 3. nisu izuzeti ugovori sklopljeni prije XX datuma, stoga ne vidim zasto se ne bi odnosio i na stare ugovore. Meni je ovo sto pise u zakonu nedvosmisleno i prilicno odredjeno, stoga ne vidim po kojem temelju bi banka mogla nametnuti stare uvjete koji su u sukobu sa trenutnim zakonom.

EDIT: Procito jos jednom, malo me zbunjuje ono "koji uzima", jer na neki nacin ipak sugerira da je predmet zakona sklapljanje ugovora a ne sam ugovor.
Ma predivno! Ja shvacam da je jezik kompleksna stvar, da je tumacenje zakona jos kompleksnija... ali zar bi ih ubilo da napisu na svaki zakon jasno i glasno; "Ovaj zakon se primjenjuje na sve ugovore koji su na 1.1.2011 vazeci." Ili "Ovaj zakon se primjenjuje na sve ugovore sklopljene 1.1.2011 i kasnije." Jedna f***ing recenica! Nakon koje je sve jasno. Ali ne, sad je proslo vise od godinu dana od donosenja zakona - i jos uvijek se ne zna na sto se primjenjuje?!?!?!?!? Ova drzava i njeni zakoni su za ...

Sorry, malo sam pukla i otisla u off... Ha nista, cekam onda 1.1. pa cu se valjda prepirati s bankom pa onda cekati pravomocnu presudu vrhovnog suda jer bu banke ko bog tumacile zakone sebi u korist pa bu ih netko tuzio, i nakon samo 5-6 godina cemo znati kako stvari stoje osim ako u medjuvremenu ukinu zakon... Do tada ce mi ionako isteci kredit.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 09:14   #30
Unhappy

Quote:
Članak 29.

(1) Ovaj se Zakon ne primjenjuje na ugovore o kreditu sklopljene do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, osim u slučajevima iz stavka 2. ovoga članka.

(2) Odredbe članaka 9., 11., 12., 13. i 17., druga rečenica članka 18. stavka 1. i članak 18. stavak 2., a kojima se propisuju obveze obavještavanja potrošača o promjenama uvjeta ugovora, primjenjuju se i na otvorene ugovore o kreditu sklopljene do dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
...
Možda griješim, ali ovaj članak mi se čini prilično jasan.
znjora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 09:19   #31
Quote:
znjora kaže: Pogledaj post
Možda griješim, ali ovaj članak mi se čini prilično jasan.
Jebo mene coravog, vidi stvarno.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 12:19   #32
Quote:
znjora kaže: Pogledaj post
Možda griješim, ali ovaj članak mi se čini prilično jasan.
Mislim da će stare naknade vrijediti samo ako je izričito stavljeno u ugovor kolika je naknada za prijevremenu otplatu, ako je stavljeno da je u skladu sa općim uvjetima onda će se morati primjeniti novi zakon.
Blackbird is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 21:43   #33
Ja nerazumijem te banke, nauime imam auto kredit do 11 mjeseca ove godine, tri rate sam otišao u pretplatu nadajući se da ću prije otplatiti kredit, pa sam prošli mjesec došao u poslovnicu RBA da sa tom pretplatom prebijem te 3 rate, ali ... naknada za zatvaranje je 2 %, ajd prešo bi prek toga, zatim su mi rekli da je naknada za prije vremeno vraćanje knižice vozila 300 kn., stvarno mi nije jasno zašto kažnjavaju ako im čovjek želi ranije podmiriti obaveze.


Zatim sam odlučio da mi daju tu moju predplatu van i tad su me počeli odgovarati, da zašto nebi ostala... ali su mi na kraju ipak dali moje tri rate pretplate van, jedino kaj sam se nahodal i na čekal, sa šaltera me poslala kod osobnog bankra napravit nalog, pa sam opet morao čekati u redu za šalter da bi podigao novac, katastrofa...
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 22:05   #34
Quote:
josip4 kaže: Pogledaj post
stvarno mi nije jasno zašto kažnjavaju ako im čovjek želi ranije podmiriti obaveze.
Zato sto im time nanosis oportunitetni trosak pa te zele destimulirat te umanjit taj trosak (iz njihove perspektive naravno).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 22:55   #35
Quote:
josip4 kaže: Pogledaj post
Ja nerazumijem te banke, nauime imam auto kredit do 11 mjeseca ove godine, tri rate sam otišao u pretplatu nadajući se da ću prije otplatiti kredit, pa sam prošli mjesec došao u poslovnicu RBA da sa tom pretplatom prebijem te 3 rate, ali ... naknada za zatvaranje je 2 %, ajd prešo bi prek toga, zatim su mi rekli da je naknada za prije vremeno vraćanje knižice vozila 300 kn., stvarno mi nije jasno zašto kažnjavaju ako im čovjek želi ranije podmiriti obaveze.


..
zamisli to ovako : oni su na dan kad si ti uzeo kredit uracunali u svoju bilancu da ce od tvog kredita i od kredita jos 34 gradana koji su taj dan realizirali kredit ubrati xy eura/svicaraca (u kn protuvrijednosti) kamata.
Kad bi im svi vracali kredite uzmimo vrlo brzo , puno prije roka , ubrali bi mnogo manje novca od kamata , pa se tu javlja naknada za prijevremeno vracanje kredita , iako ce evo s usvajanjem EU regulativa se ta naknada smanjiti, ukinuti , promjeniti naziv kakogod
u nacelu , neke banke kod nas nude da se uplatom iznosa vise od 3 rate odjednom , automatski smanjuje glavnica tog kredita, ali uglavnom banke bjeze od takvih ustupaka klijentima , jer ih na to nitko ne sili , ljudi su mahom neupuceni.


ali nemoj tako gledati na to , imas razloga za slavlje jos 2-3 rate i gotov si , Puntač je tvoj
ivo patijera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 23:41   #36
Quote:
ivo patijera kaže: Pogledaj post
zamisli to ovako : oni su na dan kad si ti uzeo kredit uracunali u svoju bilancu da ce od tvog kredita i od kredita jos 34 gradana koji su taj dan realizirali kredit ubrati xy eura/svicaraca (u kn protuvrijednosti) kamata.
Kad bi im svi vracali kredite uzmimo vrlo brzo , puno prije roka , ubrali bi mnogo manje novca od kamata , pa se tu javlja naknada za prijevremeno vracanje kredita , iako ce evo s usvajanjem EU regulativa se ta naknada smanjiti, ukinuti , promjeniti naziv kakogod
u nacelu , neke banke kod nas nude da se uplatom iznosa vise od 3 rate odjednom , automatski smanjuje glavnica tog kredita, ali uglavnom banke bjeze od takvih ustupaka klijentima , jer ih na to nitko ne sili , ljudi su mahom neupuceni.


ali nemoj tako gledati na to , imas razloga za slavlje jos 2-3 rate i gotov si , Puntač je tvoj
I to kaj veliš..., ali ubili me u pojam s tom glupošću, al ipak mi živimo u HR., pa me ne treba ništa čuditi.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 22:48   #37
Neda mi se sve citirati, ali ukratko

1) I ja ocito lose citam zakon - izgleda da se ne odnosi na stare kredite. Bas zgodno.

2) To o primjeni opcih uvjeta mozemo okaciti macki o rep, evo Hypo je vec stavila da za nove kredite vrijedi 1% a za stare i dalje 3% za prijevremenu otplatu glavnice
http://www.hypo-alpe-adria.hr/home.nsf/r/Gradjanstvo/$file/Naknade_gradjanstvo.pdf

3) To da im je jadnicima lose jer su ostali uskraceni za planiranu kamatu je samo djelomicno tocno, paralelno su im se oslobodila sredstva koja mogu dalje plasirati i zaradjivati kamatu.

4) 300kn naknade za "prijevremeni" povrat knjzive vozila?!
Inace, s obzirom da je knjzica osiguranje da ces vratiti kredit, nakon otplate kredita stvarno ne vidim sto bi bila prijevremeno u povratu knjzice?! Dapace, nakon sto si otplatio kredit nemaju nikakvo pravo zadrzati knjizicu. Mislim da su te tu malo preveslali... ili su fakat nenormalni.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 20:48   #38
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
3) To da im je jadnicima lose jer su ostali uskraceni za planiranu kamatu je samo djelomicno tocno, paralelno su im se oslobodila sredstva koja mogu dalje plasirati i zaradjivati kamatu.
Koliko znam, sve nase banke imaju adekvatnost kapitala puuuno vecu od zakonom propisane, recim za Hypo je netko napisao da imaju preko 25% ako se dobro sjecam, to je dakle vise od dvostruko vise od regulative. Banke dakle imaju sasvim dovoljno sredstava za plasirat. No problem je KOME i pod kakvim uvjetima.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 21:43   #39
Quote:
josip4 kaže: Pogledaj post
Ja nerazumijem te banke, nauime imam auto kredit do 11 mjeseca ove godine, tri rate sam otišao u pretplatu nadajući se da ću prije otplatiti kredit, pa sam prošli mjesec došao u poslovnicu RBA da sa tom pretplatom prebijem te 3 rate, ali ... naknada za zatvaranje je 2 %, ajd prešo bi prek toga, zatim su mi rekli da je naknada za prije vremeno vraćanje knižice vozila 300 kn., stvarno mi nije jasno zašto kažnjavaju ako im čovjek želi ranije podmiriti obaveze.


Zatim sam odlučio da mi daju tu moju predplatu van i tad su me počeli odgovarati, da zašto nebi ostala... ali su mi na kraju ipak dali moje tri rate pretplate van, jedino kaj sam se nahodal i na čekal, sa šaltera me poslala kod osobnog bankra napravit nalog, pa sam opet morao čekati u redu za šalter da bi podigao novac, katastrofa...
Taman sam htjela nešto slično učiniti...

Ostalo mi je još 8 rata auto-kredita. Mislila sam za 5 rata uplatit malo više i 3 mjeseca ranije se riješiti kredita...

Jel mi onda oni mogu uzeti tih 2% - i na što bi išlo tih 2% - na ostatak glavnice? Koja bi u tom slučaju bila 800 kn (toliko bi mi naime ostalo za tu petu ratu)?

I da, moja knjižica vozila je kod mene - nikad je nisam odnijela u banku, a oni nikad se nisu pretrgli tražit je ...

Hoće li mi htjeti zatvorit onda kredit?

Ili ja po planu ovako napravim - odnosno pet rata platim malo više, pa šestu ne platim ništa, sedmu ništa a osmu tih 800 kn?

(ne treba mi slobodna plaća za novi kredit nego mi trebaju te pare koje bi dala na šestu, sedmu i osmu ratu...)

Nadam se da nisam zakomplicirala i da je jasno što pitam...
__________________
...black lipstick stains her glass of red wine...
Skura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 02:18   #40
Nikad nisam dizala kredit za ista, ali sad sam u situaciji da cu vrlo vjerojatno morati uzeti poveci iznos kako bih rjesila stambeno pitanje, pa bih molila jedan priblizni izracun za prijevremeni povrat kredita u sljedecoj situaciji:
Ako dignem stambeni kredit od 50 000 € na rok otplate od 30 godina s kamatnom stopom od oko 7% i nakon dvije godine od realizacije kredita odlucim vratiti kompletan iznos, koliko ce me to zapravo kostati?
Znaci, 50 000 + ?
Ako bi mi netko, molim vas, mogao dati priblizan iznos (parsto eura gore dolje ne igra ulogu)
Otici cu naravno i na razgovor u banke, ali voljela bih unaprijed znati sto mogu ocekivati.
Hvala
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:00.