Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2015., 00:35   #901
Quote:
Pistons4ever kaže: Pogledaj post
Hvala fred, također sve najbolje u novoj godini

Po čemu je to hakom napredniji od here?

HERA se polakomila i počela lupati po HEP-u. "Malo smo neovisni i ulizujemo se EU."

Ako je itko pročitao predložene opće uvjete, osnovni problem kod jedinstvenog računa je garancija plaćanja prema operaterima prijenosnog i distribucijskog sustava.

Kad banke odobre izdavanje garancija plaćanja opskrbljivačima prema operatorima sustava, neće biti nikakvog spora oko jedinstvenog računa.

Ne znam koja će banka izdati garanciju plaćanja opskrbljivačima koji već nekoliko godina posluju s minusom.




Članak 17.
(1) Opskrbljivač koji nije pod obvezom javne usluge ispostavlja krajnjim kupcima iz kategorije kućanstvo jedinstveni račun za električnu energiju i korištenje mreže.

(2) Operator sustava i opskrbljivač iz stavka 1. ovoga članka sklapaju ugovor o međusobnim odnosima kojim uređuju međusobne odnose vezano za naplaćivanje naknade za korištenje prijenosne i distribucijske mreže.

(3) Ugovor o međusobnim odnosima iz stavka 2. ovoga članka treba najmanje sadržavati sljedeće elemente:
 - ugovorne strane,
 - prava i obveze ugovornih strana u slučaju neispunjavanja odredbi ugovora,
 - instrumente osiguranja plaćanja za pokriće naknade za korištenje mreže svih kupaca za prethodna tri mjeseca što odgovara tromjesečnom prosjeku iznosa naknade,
- promjenu iznosa instrumenata osiguranja plaćanja, u slučaju odstupanja većih od 20%,
 - trajanje i raskid ugovora,
 - način rješavanja sporova.

(4) Operator sustava će opskrbljivaču iz stavka 1. ovoga članka do 15. dana u svakom kalendarskom mjesecu za prethodni mjesec dostaviti račun za korištenje prijenosne i distribucijske mreže i trošak nestandardnih usluga krajnjih kupaca opskrbljivača, zajedno s obračunom naknade za korištenje prijenosne i distribucijske mreže po obračunskim mjernim mjestima krajnjih kupaca iz stavka 1. ovoga članka u skladu s metodologijom za određivanje iznosa tarifnih stavki za prijenos električne energije i metodologijom za određivanje iznosa tarifnih stavki za distribuciju električne energije i cjenikom nestandardnih usluga.

(5) Operator sustava opskrbljivaču iz stavka 1. ovoga članka zajedno s podacima iz stavka 3. ovoga članka ispostavlja račun u kojem navodi ukupni iznos sredstava koje je s naslova naknade za korištenje prijenosne i distribucijske mreže opskrbljivač dužan platiti operatoru sustava.

(6) Opskrbljivač iz stavka 1. ovoga članka naplaćuje od krajnjeg kupca naknade za korištenje prijenosne i distribucijske mreže i trošak nestandardnih usluga u skladu s odredbama ugovora iz stavka 1. ovoga članka.

(7) Opskrbljivač iz stavka 1. ovoga članka ne može zaračunati dodatne troškove izdavanja jedinstvenog računa i dodatne troškove naplate naknade za korištenje prijenosne i distribucijske mreže i nestandardnih usluga krajnjem kupcu i/ili operatoru sustava.

(8) Jedinstveni račun iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati odvojeni prikaz troškova električne energije i troškova korištenja prijenosne i distribucijske mreže.

(9) Opskrbljivač iz stavka 1. ovoga članka dužan je uplatiti odgovarajući iznos sredstava operatoru sustava u roku od 20 dana od dana izdavanja računa iz stavka 7. ovoga članka.
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 09:37   #902
Od prvog dana se znalo da je upravo pitanje financija ključno u stvaranju jedinstvenog računa, samo što je to sad i službeno potvrđeno od strane HERE.
Ako će se ići u spajanje računa i za kategoriju poduzetništvo, onda se tu sigurno radi o više stotina miljuna kuna na godišnjoj razini s obzirom da je ponekad račun za mrežarinu veći od računa za opskrbu s obzirom na naplaćivanje angažirane snage od strane ODS-a.

Herin je zadatak donijeti prijedlog zakona o općim uvjetima za korištenje mreže i opsrkbu električnom energijom te donijeti pravilnik ili zakon o promjeni opskrbljivača. Koliko sam ja shvatio, pitanje jedinstvenog računa nije u njihovoj ingerenciji nego isključivo stvar dogovora između ODS-a i opskrbljivača, a realno ne postoji nikakav zakonski rok dokad to treba biti dogovoreno. HEP je nudio svim opskrbljivačima jednake ugovore, ali nitko od njih nije pristao na to, upravo zbog stavke da ako kupac ne plati račun za mrežu i opskrbu, onda ga opskrbljivač pokriva. HEP je tu pametno odigrao jer su rekli da kad svi prihvate te uvjete, onda će se i realizirati jedinstveni račun.
__________________
Perfection
Pistons4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 10:18   #903
Kako nema obveze?

Quote:
Pravila i uvjeti kojima se uređuje odnos između opskrbljivača i operatora prijenosnog sustava ili operatora distribucijskog sustava
Propisuje se obveza izdavanja jedinstvenog računa za električnu energiju i korištenje mreže svim kupcima iz tarifne kategorije kućanstvo te obveza sklapanja ugovora o međusobnim odnosima između opskrbljivača i operatora sustava, čime se izlazi u susret brojnim zahtjevima kupaca iz kategorije kućanstvo za izdavanjem jedinstvenog računa.
__________________
Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
the.elles.d is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 14:25   #904
ProEnergy

Quote:
nalet kaže: Pogledaj post
Slao sam im i ja upit. Poslali su da bi mi ušteda bila 3%, i plus uštedaa preko Lyoness 2+1%.
ProEnergy NT i VT za kućanstva je cijena ista 0,40/kWh...ukoliko je potrošnja VT/NT ujednačena, nema neke velike uštede..
Zanimljivo je da je nakon preleska na ProEnergy, HEP u više navrata slao korekcije za dodatnu naplatu, tako da je sve skupa na kraju ispalo skuplje nego da nije bilo promjene distrubutera.
searching is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 14:41   #905
Sto znaci korekcija za dodatnu naplatu?
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 16:59   #906
HT mi je preko chata potvrdio da za oba zahtjeva imam odobrenje ali pismeno sam prije tjedan dana dobio samo obavijest za jedan stan da je prihvaćeno i da je na HT-u od veljače.
Nitko nije poslao dva zahtjeva i onda dobio samo 1 odgovor?
__________________
Moj blog (o kineskim mobitelima)
ag007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 22:14   #907
Quote:
the.elles.d kaže: Pogledaj post
Kako nema obveze?
Kako možeš opskrbljivača natjerati da sklopi Ugovor sa operatorima sustava i dostavi garancije plaćanja?
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 22:23   #908
Quote:
searching kaže: Pogledaj post
ProEnergy NT i VT za kućanstva je cijena ista 0,40/kWh...ukoliko je potrošnja VT/NT ujednačena, nema neke velike uštede..
Zanimljivo je da je nakon preleska na ProEnergy, HEP u više navrata slao korekcije za dodatnu naplatu, tako da je sve skupa na kraju ispalo skuplje nego da nije bilo promjene distrubutera.
Opet je netko promijenio distributera!

Opskrbljivač !!!


"HEP u više navrata slao korekcije za dodatnu naplatu" ??? Čega, zašto i nakon koliko vremena? Obračun je šestomjesečni, što znači da više puta znači i više godina!

Kakve veze ima ujednačena potrošnja u višoj i nižoj tarifi sa cijenom istih?

Kako postići ujednačenu potrošnju u VT i NT u kućanstvu?


Molim te pokaži taj račun iz kojeg daješ podatke!
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 07:23   #909
Quote:
searching kaže:
Zanimljivo je da je nakon preleska na ProEnergy, HEP u više navrata slao korekcije za dodatnu naplatu
Možda @searching ima ugovor o samoočitanju s HEP ODS-om pa je "više navrata", zapravo, svaki mjesec jer u tom slučaju ODS svaki mjesec ispostavlja račun na temelju kWh potrošenih u tom mjesecu, a kako potrošnja nije u kWh jednaka svaki mjesec, tako i opskrbljivaču svaki mjesec dolaze drugačiji kWh na temelju kojih i opskrbljivač isposavlja svoje račune. Hm?
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 09:00   #910
Quote:
Fred123 kaže: Pogledaj post
Kako možeš opskrbljivača natjerati da sklopi Ugovor sa operatorima sustava i dostavi garancije plaćanja?
Do 26.1. traje javna rasprava, pa priupitaj HERU. Još stigneš.

Kako možeš natjerati banke da drže fiksnu kamatu na kredite kad valuta aprecira?
Kako natjerati telekome da šalju jedinstvene uplatnice?

Zakonski, kao što piše u ovom prijedlogu. Ako ne možeš dobiti bankovnu garanciju/poštivati zakonske odredbe, zatvaraj dućan

Mene zanima samo da dobijem jednu uplatnicu - tehnička implementacija istoga me ne zanima
__________________
Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
the.elles.d is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 16:48   #911
Nadam se da sam pogodio topic za sljedece pitanje: naime,dobio sam od HEP-a racune za ocekivanu potrosnju za sljedece mjesece i ona je 2-3 put veca od onoga sta sam prije trosio/placao. Navodno da je zbog toga sta se moram odlucit izmedu njih i onih slovenaca..pa su svima koji se nisu odlucili povisili cijenu 2-3 puta. Pa me zanima dal je itko ima slican problem i kako ga je rijesio? Unaprijed hvala
__________________
gospodin VS ......
emceemel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 18:47   #912
O kojoj je kategoriji potrošnje riječ? Gospodarstvo? Ako DA, pretpostavljam da - budući da niste izabrali opskrbljivača - dobivate račune prema energiji uravnoteženja, što je definitivno najskuplja varijanta. Sad, baš da je 3 puta veći račun nego do sada, sumnjam.

S druge strane, ako je riječ o kućanstvu, visina računa može ovisiti o potrošnji u istovjetom obračunskom razdoblju prošle godine. Jeste li tada trošili značajno više nego u zadnjih 6 mjeseci?

U svakom slučaju, bez obzira na kategoriju potrošnje, račun će biti povoljniji ako se izabere bilo koji opskrbljivač nego ako se ostane u HEP-ODS-u.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 20:57   #913
O gospodarstvu se radi...potrosnja mi je uvijek manje-vise bila ista. Sad imam racun za 12 i 1.mj(barem dvostruko veci),pa me zanima dal se moze korigirat ta cifta za ta dva mjeseca koji su vec prosli?
__________________
gospodin VS ......
emceemel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 22:59   #914
Quote:
emceemel kaže: Pogledaj post
Nadam se da sam pogodio topic za sljedece pitanje: naime,dobio sam od HEP-a racune za ocekivanu potrosnju za sljedece mjesece i ona je 2-3 put veca od onoga sta sam prije trosio/placao. Navodno da je zbog toga sta se moram odlucit izmedu njih i onih slovenaca..pa su svima koji se nisu odlucili povisili cijenu 2-3 puta. Pa me zanima dal je itko ima slican problem i kako ga je rijesio? Unaprijed hvala
Mislim da ne moraš uplaćivati iznos koji piše na računu, ako uplatiš manje neće ti isključiti struju. Ako se imaš volje s tim zezat možeš na početku i na kraju mjeseca zapisat stanje te platit po tome, tako je najpreciznije. A možeš i otprilike, pa će ti doći obračun po kojem ćeš platiti razliku.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 08:30   #915
Računi za gospodarstvo se ispostavljaju svaki mjesec, na temelju očitanja. Da li je brojlo dostupno (pa ga se može očitati), ili je nedostupno (npr. u zaključanom hodniku i sl.) pa se račun ispostavi na temelju procjene (a ona može odstupati od stvarnog stanja)?

Račun se može korigirati, naravno. To se zove "reklamacija". Trebate očitati brojilo i s očitanim stanjem otići na šalter Elektre gdje će stare račune stornirati i izdati novi, na temelju očitanja. Usput možete provjeriti zašto je došlo do takvog odstupanja u visini iznosa.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 21:05   #916
Prešao na HT struju i od veljače sam kao na njima.
Ali osim obavijesti u sijenjču HT-a da sam uspješno njima došao nisam dobio nove uplatnice ni od HEP-a ni od HT-a?
Kada se obično šalju računi, da li HEP šalje za 6mjeseci uplatnice za mrežarinu?
HT šalje jednom mjesečno?
__________________
Moj blog (o kineskim mobitelima)
ag007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 21:22   #917
Datumi redovitih (šestomjesečnih) obračuna ostaju isti kao do sada. Na dan 1.2.2015. će ti HEP napraviti izvanredni obračun i poslati rate za mrežarinu za onoliko mjeseci koliko još ima do redovnog obračuna. Dakle, to ćeš dobiti za par dana. Stare akontacije koje imaš od prethodnog obračuna koje dospijevaju nakon 1.2. više ne vrijede i možeš ih baciti. HT izdaje račune mjesečno, za mjesec unazad, tako da ćeš prvi njihov račun dobiti sredinom 3. mjeseca.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 21:26   #918
I tko se onda pokazao kao najkvalitetniji ponudjac struje za kucanstvo? Koga preporucate?
prevarena_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2015., 20:29   #919
Moj račun za struju 400 kn, pričamo o STVARNOJ potrošnji, znači moje dostavljanje stanje brojila početkom svakog mjeseca, a ne po nekim akontacijama, koje mogu stavit i 10kn i 100kn. Prešla sam na RWE pošto je bilo preko online ugovora 12%, vrlo jednostavno za izračunat. Znači od onih 400 kn što je bilo prema HEP-u se podjelio na 60% struje, a 40 % mrežarine(mežarina je ista bili vi na hepu, geni,rwe,novi kao 220 volti).Dobijem 12% popusta na 60% stuje, napominjem po mom očitanju. Mjesečno 30 kn odprilike. Zašto da dajem tim monopolistima išta. Da ne govorim o njihovoj ne profesionalnosti kada sam htjela korekciju obračuna jer su krivo očitali čim sam prešla na novog opskrbljivača, da bi mi službenica na šalteru rekla to nije moj problem?? Meni ces to govorit koja sam pročitala svaku stavku ugovora? Ima da sjedni tamo i radi što mi piše u ugovoru za mrežarinu... Ne znam dali su tako osjetljivi i na GEN-ije ali ovo što rade korisnicima koji pređu na nekog povoljnijeg je dno dna. Naravno onima koji si to dopuste.
Uh, poduži post!
crna123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 00:50   #920
Na HT-u i GEN-iju si mogla i više uštediti s njihovim bonusima.
Jeste li vi slali ili odnijeli ugovore koje vam je HEP kasnije poslao?
Mislim treba li uopće potpisati ugovor za tu mrežarinu.
__________________
Moj blog (o kineskim mobitelima)
ag007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.