Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2023., 12:36   #1
Podizanje minimalne plaće - mišljenje

Evo, našla sam ovaj grafikon https://vlada.gov.hr/UserDocsImages/...20-%202019.pdf,
da se minimalna plaća praktički minimalno podizala u razdoblju od 2008-2017.godine. Za samo 500 kuna! Strašno. Onda od 2018. godine do 2023 se minimalna plaća znatno podigla i sad će netto iznos biti oko 4200 kuna. Ok, nije to još bogznašto, ali ona strahota od 3400 kuna samo par godina prije i ovo je znatan pomak. Naravno da bi minimalac trebao biti barem 5000 kuna, ali šta je tu je.

Sad još nać posao.
Luzzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2023., 12:51   #2
Plenki, jesi to ti?
Megla78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2023., 12:56   #3
Quote:
Megla78 kaže: Pogledaj post
Plenki, jesi to ti?
yes
Luzzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2023., 14:38   #4
Dotle su troskovi zivota i cijene porasli visestruko vise od tih povecanja minimalaca
lujozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2023., 15:40   #5
Quote:
lujozg kaže: Pogledaj post
Dotle su troskovi zivota i cijene porasli visestruko vise od tih povecanja minimalaca
ha čuj. ipak bolje zvuči kad odeš na razgovor za posao i izvale cifru od 4200 kuna, umjesto 3750 ili godinu prije 3400.. radila sam ja i za natprosječnu plaću, ali kako je taj posao specifičan i više ga ne mogu dobiti, sad tražim bilo što a kad tražiš bilo što jbg i plaća je uglavnom ili minimalac ili blizu. nakon što sam imala natprosječnu plaću jedan period života, mrak mi padne na oči kad dođem negdje i kažu da je plaća 3750 kuna...

4200 ipak bolje zvuči, kako god.. makar se općenito svi ti šefovi i šefići i kad daju minimalac ponašaju kao da daju bogatstvo i da se moraš pretrgnuti maksimalno od rada.. pa onda nek je radije minimalac 4200, ako od mene već traže pretrgavanje... radije ću se pretrgnuti za tu cifru nego za 3750
Luzzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2023., 08:22   #6
Švicarci godišnje zarađuju 39 000, Hrvati 5800 eura. Direkt otkriva kakve plaće imaju susjedi, kome stiže povišica https://danas.hr/videovijesti/vijest...6-d2e9b09db835

kad ovo pročitam, shvatim kolko su plaće kod nas bijedne...a za povišicu-iz ceha ugostitelja najajvljuju da ce dići svim svojim zaposlenicima plaću za 100eura. Mozda i dignu, kad su povecali cijene pa lako tako...ja mislim da minimalac u HR za neki ok zivot triba bit barem 1000eura mjesecno
ibilic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2023., 09:03   #7
Quote:
ibilic1 kaže: Pogledaj post
Švicarci godišnje zarađuju 39 000, Hrvati 5800 eura. Direkt otkriva kakve plaće imaju susjedi, kome stiže povišica https://danas.hr/videovijesti/vijest...6-d2e9b09db835

kad ovo pročitam, shvatim kolko su plaće kod nas bijedne...a za povišicu-iz ceha ugostitelja najajvljuju da ce dići svim svojim zaposlenicima plaću za 100eura. Mozda i dignu, kad su povecali cijene pa lako tako...ja mislim da minimalac u HR za neki ok zivot triba bit barem 1000eura mjesecno
Plaće su male, standard je nikakav. Realno, većina ljudi sa svojom plaćom jedva može preživjeti mjesec.
Primjerice za Zagreb, samac sa 1000 eura ako je podstanar jedva da može preživjeti mjesec.
E sad, to što se mi pokrivamo s onoliko koliko imamo pa nešto naslijediš, netko ti nešto pomogne, nešto na kredit...Ljudi se svakako snalaze ali se jako jadno živi.
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2023., 15:13   #8
Quote:
Stran kaže: Pogledaj post
Plaće su male, standard je nikakav. Realno, većina ljudi sa svojom plaćom jedva može preživjeti mjesec.
Primjerice za Zagreb, samac sa 1000 eura ako je podstanar jedva da može preživjeti mjesec.
E sad, to što se mi pokrivamo s onoliko koliko imamo pa nešto naslijediš, netko ti nešto pomogne, nešto na kredit...Ljudi se svakako snalaze ali se jako jadno živi.
Ma ovo podizanje cijena zbog konverzije u euro ce nas unistiti. To je prestrasno. Mi vec planiramo ici po speceraj u sloveniju. Sigurno necemo dozvoliti da nas ovi nasi operusaju max. Dovoljno je sta su digli cijene benzina a cijene hrane i lijekova ispadaju da su digli 25, 30 posto. I u ugostiteljstvu. Bit ce max sparanja. S obzirom kakvi su ljudi postali i sve je manje postenih ljudi, tako je to..
Luzzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2023., 16:01   #9
Isto tako po špeceraj u deželu kao i na tankanje, pa nek se igraju s cijenama.

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
BanRey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2023., 16:03   #10
Quote:
BanRey kaže: Pogledaj post
Isto tako po Špeceraj u deželu kao i na tankanje, pa nek se igraju s cijenama.

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
Ja sam prije 10 godina po sav speceraj odlazila u sloveniju. I tad se isplatilo. Ocito cu opet..
Luzzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2023., 17:18   #11
Još da mi je neki posao tamo i to je to.

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
BanRey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2023., 10:31   #12
Evo dižu opet, blago nama.
Pitanje- ako dižu na 840EUR bruto, oko 672 neto, uz prijevoz, obrok, poreze i ostale gluposti, bruto bi u jednom slucaju, (kada bi neto bio 672) bio manji od 840eur. Može li to tako,
ili bruto mora biti 840eur, a netto kako ispadne, bez obzira sto ce biti veci od 672?
TomyCroSound is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2023., 14:21   #13
mora biti 840. Ako izračunaš neto iz tog iznosa dobiješ točno 672 eura.
Prijevoz i obrok nisu neto plaća.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2023., 18:40   #14
Quote:
TomyCroSound kaže: Pogledaj post
Evo dižu opet, blago nama.
Pitanje- ako dižu na 840EUR bruto, oko 672 neto, uz prijevoz, obrok, poreze i ostale gluposti, bruto bi u jednom slucaju, (kada bi neto bio 672) bio manji od 840eur. Može li to tako,
ili bruto mora biti 840eur, a netto kako ispadne, bez obzira sto ce biti veci od 672?
Naravno da ne može.
Jedno je minimalna bruto plaća, a drugo dodaci koji u istu ne ulaze.
Znači 840 eura bruto, odnosno 677 eura neto je iznos koji morate dobiti za rad u punom radom vremenu.

Na tih 677 eura neto dodaju vam se dodaci koje ste nabrojali ako postoje, prijevoz, obrok i slično, to su dodaci na koje se ne obračunava porez.

Recimo primjerom
Radite za minimalac, ali nekada radite i vikendom, tj. nedjeljom, te imate plaćen prijevoz i obrok od strane poslodavca.

Na platnoj listi morate imati minimalnu bruto plaću za rad od 840 eura, također nedjelja vam mora biti plaćena 50% i taj dodatak na tu nedjelju vam također ne smije biti uračunat u ovih 840 eura, već se dodaje na taj iznos.

Uz to prijevoz i obrok također nemaju veze s iznosom od 840 bruto, moraju biti isplaćeni zasebno i dodani na plaću.

Vi za taj mjesec morate dobiti 677 eura neto, plus dodatak za nedjelju koji se oporezuje i dodan je na bruto plaću, te prijevoz i obrok, također dodanih na tih 677 eura neto.

Zadnje uređivanje Dyma : 25.10.2023. at 22:40.
Dyma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2023., 20:21   #15
Da slažem se da je 840 eura bruto,mizerna plaća.
Putni troškovi,topli obrok, dodatak na radni staž,rad praznikom,noćne i nedjelja.
To bi sve trebalo biti dodatni dio na plaću,zar ne?
__________________
Remo1
Remo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2023., 22:34   #16
U minimalnu plaću ne ulazi dodatak za prekovremene, rad noću, rad blagdanom, rad nedjeljom i dodaci za otežane uvjete rada.
Dodatak za staž ulazi u minimalnu plaću za sada i zakonom nije zabranjeno njegovo pribrajanje ukupnom iznosu minimalne plaće.

Isto tako dodatak za smjenski rad ili dodatak za rad subotom, ako ga poslodavac isplaćuje isto ulazi u minimalnu plaću, osim ako nije nekim kolektivnim ugovorom to isključeno, ali po zakonu poslodavac to može ukoliko isplaćuje i te dodatke, uključiti u minimalnu plaću.
Dyma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2023., 16:48   #17
677 neto bi bio ok minimalac prije 10 godina, ali danas je to mizerno malo.Minimalac bi uz sva poskupljenja i inflaciju trebao biti barem 1200 eura netto.
Dawn star is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2023., 17:23   #18
Bas me zanima kako će firma to riješit, 10 god nema dizanja plaća, osim spremačicama, koje su na minimalcu i mnogo su se približile plaćama administratora. Sada ce pola firme biti na minimalcu. Kv, sss i administratori s raznim fakultetima.
TomyCroSound is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2023., 08:44   #19
Quote:
Dawn star kaže: Pogledaj post
677 neto bi bio ok minimalac prije 10 godina, ali danas je to mizerno malo.Minimalac bi uz sva poskupljenja i inflaciju trebao biti barem 1200 eura netto.
Treba bi biti, ali treba netko zaradit te novce. Ja radim u jednoj firmi među ostalome i na plaćama. Treba nam mjesečno cca 45 000 eura za plaće, i sad bi digli svima osnovicu na 840 eura x koeficijent. I sad je tu razlika 7-8-9 k eura koju je pitanje jel možemo zaradit.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2023., 09:05   #20
Quote:
Luzzia kaže: Pogledaj post
Evo, našla sam ovaj grafikon https://vlada.gov.hr/UserDocsImages/...20-%202019.pdf,
da se minimalna plaća praktički minimalno podizala u razdoblju od 2008-2017.godine. Za samo 500 kuna! Strašno. Onda od 2018. godine do 2023 se minimalna plaća znatno podigla i sad će netto iznos biti oko 4200 kuna. Ok, nije to još bogznašto, ali ona strahota od 3400 kuna samo par godina prije i ovo je znatan pomak. Naravno da bi minimalac trebao biti barem 5000 kuna, ali šta je tu je.

Sad još nać posao.
Podizanjem minimalne place mnogi ljudi si nece moci priustiti vise stambene kredite. Jer srednja i visoka placa ne prate rast minimalne.

Tako da kako god okrenes, podizanjem minimalne place najebat ce srednja radnicka klasa koja je kraljeznica svake drzave kojoj place stagniraju ili je rast toliko mal da je nesrazmjeran rastu minimalne place. Al boze, sto ocekivat od ekonomiste Andreja Plenkovica, koji je do sada sve sjebao i usmrdio cega se dohvatio.
SavageRush is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:54.