Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2010., 23:55   #61
maprije je ovaj tip jarma bio sličan istarskom, ali s vremenom je "poboljšan", no ako ćemo pravo, bolji je onaj tip u kojem, kada goveda rade, drže tijelo u što prirodnijem položaju.... a onaj američki jaram to ne čini!

mislim da su oblik jarma odredila upravo tradicionalna proljetna natjecanja u Novoj Engleskoj i Maineu, gdje je i danas tradicionalni centar i utvrda držanja volova u SAD-u.

samo džabe, za natjecanje je jedno, ima veliko sjedište i dodirnu ako mora povući nešto teško i pritom ga podignuti, teret, samo za ostalo, rad i to, mi se ne čini idealan. iskreno, radije bih istarski.

u njemačkoj su napravili baš ormu za stoku, samo ne znam kakva je kod brlo teških tereta...



druga verzija je jaram za čelo

baka surfa!

da, znam ponešto!


ali ne dovoljno! pogotovo ne prakse!

Zadnje uređivanje vojnik švejk : 09.05.2010. at 00:08.
vojnik švejk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 12:50   #62
Quote:
vojnik švejk kaže: Pogledaj post
maprije je ovaj tip jarma bio sličan istarskom, ali s vremenom je "poboljšan", no ako ćemo pravo, bolji je onaj tip u kojem, kada goveda rade, drže tijelo u što prirodnijem položaju.... a onaj američki jaram to ne čini!

mislim da su oblik jarma odredila upravo tradicionalna proljetna natjecanja u Novoj Engleskoj i Maineu, gdje je i danas tradicionalni centar i utvrda držanja volova u SAD-u.

samo džabe, za natjecanje je jedno, ima veliko sjedište i dodirnu ako mora povući nešto teško i pritom ga podignuti, teret, samo za ostalo, rad i to, mi se ne čini idealan. iskreno, radije bih istarski.

u njemačkoj su napravili baš ormu za stoku, samo ne znam kakva je kod brlo teških tereta...



druga verzija je jaram za čelo

baka surfa!:D

da, znam ponešto!:D
ali ne dovoljno! pogotovo ne prakse!
Jadna baka,medutim baka je upregnula krave,mi nismo nikad krave prezali,krava daje mlijeko i ako se malo "stresira" ode mliko.Po djedovim pricama nekada su samo oni koji su bili stvarno siromasni znali upregnuti kravu i junca.Ja to ne pamtim.Krava je sveta zivotinja ,krava je nekad znacila zivot,iako u nekim kulturama koriste krave kao radnu stoku pa i kod nas u Slavoniji i Zagorju vidio sam na tv npr.Dudek i Regica.
Onaj plug ili ralo cudno mi je ,ne vjerujem da je to plug ,to baka pravi kanale za sadnju krumpira ili slicno.
Ja znam za tri vrste pluga sa kolicima uvijek,stari drveni, pravljen od seoskih majstora,sve je od drveta samo su lemes i crtalo bili od zeljeza.Inace nezgodan za "ustimati",postojali su trikovi koje nisu svi znali prenoslili su se sa koljena na koljeno.Lak za upravljati samo ga spustis na zemlju i on sve odradi sam ne trebas ga drzati rukama,medutim ne drobi brazdu samo je prevrne,te je poslije toga trebala "freza"-motika i kopaj.
Poluzeljezni zvani ,lemes ,crtalo i daska su bili od zeljeza ,ostalo od drveta,isto pravljen od seoskih majstora sa mnogo trikova ,dobro ore ,prevrne i drobi brazdu te ako je ustelan dobro lak za upravljati ,nema muke.
Zeljezni ,tvornicki ,sav od zeljeza ,znalo ih je biti i losih ,jednostavno "nece u zemlju"kako su govorili.
Eh i onaj sa jednim kotacicom,to ne valja ,lose ore samo usadi brazdu i ne drobi te sav korov ostane u vani,los za upravljati ,razvali covjeka.
Meni se takder svida istarski jaram,mada ja kazem da je licki bez greske kada se dobro naprvai i ustima,zatim mi smo koristili jarmice ,govorio sam ti koliko su volovi komotni u njima.
Evo poluzeljezni plug u Rumuniji a usli su u evropsku uniju pazi....
http://www.youtube.com/watch?v=SFq_F...eature=related

Pogledaj ove "volusine"kako su cakani
http://www.youtube.com/watch?v=c8Y8y...eature=related
To ti je primjer kako ih je lako obucavati dok su mali ,kad porastu vjeruj meni da je junac luda zivotinja.
Josina Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 06:30   #63
he he, dobri su!


jerseyje moraš od malena, jer su vrlo živahni!
a izgleda da su ovu dvojicu već skratili za neke stvari, jedino mi se ne sviđa jer lik nešto mumla kad ih tjera unatrag, to ne valja, treba jasno i razgovijetno, i da se pomaknu bar dobar korak, ne ovako četvrt jednog...

mislim da ove kravice nemaju problwma sa stresom ,dobro da ne zaspu vukuzći ono ralo.. da, to je ralo, španjolsko, utjecaj rimskog rala sa krilcima, ali moderniji. vidiš kako je polje već uzorano; sada ga još jednom uzorava, ali popreko. tako se ore ralom, cik-cak.

i zemlja je pogodna, suha i laka, zato se održalo..


iskreno, ne valjaju mi plugovi sa balkana, bilo rvornički ili domaći. ako gledaš oranje u kanfanaru, pa to je užas, čovjek dpobro da ne legne na njega.

a može i puno bolje, dobro naštiman plug treba samo lagano držati sa jednom rukom. e sad, da ne pretjerujem, evo par videa.


1. oranje ralom.

2. premetnjak jaram nije dobar, treba dublji...

3. vjerovao ili ne, kineze vrlo cjenim zbog njihovih tradicionalnih plugova, laki su a izvrsno rade!

svi ti jarmovi imaju visoku dršku koju je ugodno držati, a ne ovdje je drška iznad koljena!

Zadnje uređivanje vojnik švejk : 10.05.2010. at 06:40.
vojnik švejk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 18:28   #64
Quote:
vojnik švejk kaže: Pogledaj post
hajde dobro, ti kažeš. ako si pokupio ideju o mašti s moje lokacije, znaj da mogućnost maštanja ne isključuje sposobnost da se zapne i učini nešto ako se zaista hoće. ako ću imati prilike, i ako ću htjeti, uspjet će.
hvala svima koji su mi pomogli.
a od znanja, pa i teoretskog, ne boli glava.
Tresla se brda rodil se miš dve leta prošla od volov niš
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2022., 20:24   #65
dižem nakon 9 godina


budući da je zbog prevelike mudrosti naše države (..... i politike poticaja), ovih dana na prosječnoj hrvatskoj livadi puno lakše vidjeti magarca nego kravu,
kakve su šanse ( procedure) da se ovako nešto pojavi na hrvatskim cestama?

https://novomilosevo.devbin.org/nm20050305.html
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.