Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2017., 00:36   #101
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Zašto bi mišljenje predstavnika zločinačkih režima US i UK bilo relevantno za bilo što?
U pravu si. Samo komentiram članak, tako nekako sam i očekivao da će biti. Da će Mugabe ostati (pošto ga vojska ipak respektira) ili da će ga zamijeniti neki pučist. Jedino sam najmanje očekivao da bi to mogao biti baš taj smijenjeni potpredsjednik.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 00:41   #102
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
U pravu si. Samo komentiram članak, tako nekako sam i očekivao da će biti. Da će Mugabe ostati (pošto ga vojska ipak respektira) ili da će ga zamijeniti neki pučist. Jedino sam najmanje očekivao da bi to mogao biti baš taj smijenjeni potpredsjednik.
Negdje je bilo da je Mugabeove žena prije par godina (navodno) pokušala otrovati toga Mnangagwe-a ili kako se već zove. Nije dakle taj sukob između nje i njega tek tako, to traje već dugo.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 10:05   #103
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Čitam na indexu da su najvjerojatnije dvije opcije. Da Mugabe ostane na vlasti ili da ga zamjeni Emmerson Mnangagwa;

"Unatoč događajima u posljednjih nekoliko dana, Robert Mugabe mogao bi ostati predsjednik Zimbabvea ako pristane na ponovno postavljanje Emmersona Mnangagwe na položaj potpredsjednika. Postoji i mogućnost da ostane na dužnosti samo kao figura, a izravnu vlast preuzme Mnangagwa.

Ako do toga dođe, za građane Zimbabvea nažalost neće biti velike promjene. Naime, Mnangagwa je baš kao i Mugabe optuživan za zločine i kršenje ljudskih prava tijekom građanskog rata te napade na opoziciju.

U 2000. godini američki diplomat u Harareu Earl Irving opisao je potpredsjednika kao "osobu koju prezire i od koje strahuje većina države". Upozorio je da bi Mnangagwa mogao postati "još gori tiranin od Mugabea", ako ga naslijedi. Britanska zastupnica Kate Hoey opisala ga je kao "vjerojatno jedinu osobu u Zimbabveu koja izaziva veći teror od Mugabea". Zbog svoje nemilosrdnosti i opstanka u vladi dobio je nadimak "Krokodil"."

Sve u svemu dođe im jednako ili gore od toga.
Zanimljivo! Molim linkove na citirano!
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 10:11   #104
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Naselili to veliko područje i napravili farme.
Područje je već bilo naseljeno. Rhodesovo osvajanje uspoređuju s osvajanjem područja središnjih ravnica današnjih SAD.

Quote:
Što se tiče umiranja u stotinama tisuća može li ikakav podatak o tome. Pitam jer mi taj podatak zvuči nevjerovatan, ne znam koliko je stanovnika Zimbabve imao prije 100 go., ali ne više od nekoliko milijuna. Znači po toj računici umrlo je 10-20-30% stanovnika!!!?
Vjerojatno je postotak i veći. Lokalno stanovništvo je potisnuto na malena područja, gdje se nisu mogli prehraniti. Ne radi se ovdje, naravno, samo o direktno ubijenim u ratu - to je mali dio. Naravno da o tome nema nekih statističkih podataka, tada nije bilo popisa stanovništva.

Kad su se pak domoroci privikli na novi način života i sami počeli gajiti kukuruz, usprkos vrlo niskim prinosima (oko tona po hektaru), stanovništvo je počelo brzo rasti.

Moje bilješke o tome iz onoga doba su u bilježnicama, iako sam koristio i računalo i spremao na disketu, ali to mi se kasnije negdje izgubilo. :-( Tako da nemam točnih citata. Ali ima knjiga na tu temu i svakako se može naći uz malo truda. Trenutno mi se ne da.

Ne branim pak politiku prema bijalcima, a i prema političkim protivnicima, koju je R. Mugabe vodio posljednjih 15-ak godina. Nisam to pažljivije pratio. Kad zemlja zapadne u probleme (a vjerojatno su u tim problemima udio dali i etatizam, i korupcija, i shematizirane mjere "ESOP" prema "Washingtonskom konsenzusu", koje danas i WB i IMF odbacuju). Ali pretendiram da se stvari sagledavaju u malo širem povijesnom kontekstu i bez rasističkih izljeva bijesa (kad je žrtva nekto "naš" - po naciji, rasi, vjeri ili što već).

Niti, naravno, mislim da su lokalni crnci bili djeca Raja prije bjelačkog osvajanja.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 10:18   #105
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Zanimljivo! Molim linkove na citirano!
tekst je sa indexa: http://www.index.hr/mobile/clanak.as..._mobile_slider



koristim priliku da vas sve podsjetim da stavljate linkove kada kopirate tekst..samo kopipjestanje bez linka protivno je pravilima i kartonira se..
složit ćemo se, grehota dobivanja kartona na takvoj stvari..
molim vas da se držite toga..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 10:22   #106
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

Kasnije su se lokalni bjelci pobunili protiv UK i proglasili samostalnost, jer je iz Londona bio pritisak da se crncima daju neki ustupci. Nikad in i nije bilo više od, možda, 2%.
1960. bilo je oko 7% bijelaca.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rhodesia#Demographics

Manjina jesu bili, ali ipak ih je bilo više od 2%.

No dugoročno nisu imali šanse održati takav sustav.

PS
Zanimljivo je da je Mugabe tada tražio "jedan čovjek, jedan glas" a kasnije ga je sam ukinuo.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 10:41   #107
Ahahaha

Mugabi dobije udarac u straznicu od vlastite stranke
Quote:
JOHANNESBURG (Reuters) - Leaders of Zimbabwe’s ruling ZANU-PF party are meeting on Friday to draft a resolution to dismiss President Robert Mugabe at the weekend and lay the ground for his impeachment next week if he refuses to stand down, a senior party source said.

“There is no going back,” the source told Reuters. “If he becomes stubborn, we will arrange for him to be fired on Sunday. When that is done, it’s impeachment on Tuesday
PS Pozdrav za Ciku Vovu
__________________
My love is stronger than your
Hate will ever be

Zadnje uređivanje Ivan Grozny : 17.11.2017. at 11:19.
Ivan Grozny is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 16:49   #108
I koga ce kinezi postaviti na celo zemlje?
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 17:38   #109
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
I koga ce kinezi postaviti na celo zemlje?
Zašto Kinezi?

Inače, bolje da i Mnangagwa dođe na tron umjesto gospođe Grace. Nemam za to nekih posebnih argumenata, već čisto intuicija neka kada ju gledam štajaznam

https://www.youtube.com/watch?v=70uA6TyhyKw
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 09:21   #110
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
1960. bilo je oko 7% bijelaca.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rhodesia#Demographics

Manjina jesu bili, ali ipak ih je bilo više od 2%.

No dugoročno nisu imali šanse održati takav sustav.

PS
Zanimljivo je da je Mugabe tada tražio "jedan čovjek, jedan glas" a kasnije ga je sam ukinuo.
U to vrijeme su trebali uzeti najpogodniji dio teritorija sebi za nacionalnu državu.

Isto će se desiti i Afrikanerima u Južnoj Africi ako to ne naprave.
zokster is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 17:03   #111
Kako ide ona izreka: Loše policije (u slučaju Zimbabvea vojska) spriječavaju pobune, one dobre sudjeluju u njima, a najbolje ih organiziraju.
Da Zimbabve nema rudnih bogatstava ne bi bili zanimljivi nikome.
sorin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 21:00   #112
Mugabe ipak ne bi odlazio s mjesta predsjednika.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...k/1008492.aspx

Sad će postati zanimljivo....
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 00:20   #113
Problem je što ti ljudi očekuju da će netko drugi raditi za njih i hraniti ih. Takva država ne može biti funkcionalna i tko god dođe na vlast biti će samo gore.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 02:09   #114
Dakle, ovo je u biti unutarpartijski sukob i, čak i ako sruše Mugabea, imamo sjaše Kurta - uzjaše Murta situaciju?
Ima li šanse da neka stvarna oporba koja bi donijela istinske promjene iskoristi ovu situaciju?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:36   #115
Zimbabve je spreman za Krokodila

Povratak Krokodila i "frakcije Lacoste"

http://www.index.hr/vijesti/clanak/z...a/1008650.aspx
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 16:08   #116
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Dakle, ovo je u biti unutarpartijski sukob i, čak i ako sruše Mugabea, imamo sjaše Kurta - uzjaše Murta situaciju?
Ima li šanse da neka stvarna oporba koja bi donijela istinske promjene iskoristi ovu situaciju?
Morgan Tsvangirai.
https://www.reuters.com/article/us-z...-idUSKBN1DJ0TA
Quote:
http://www.bbc.com/news/world-africa-19883387
Morgan Tsvangirai: Former prime minister returns to Zimbabwe
16 November 2017

Former Prime Minister Morgan Tsvangirai - who stood against President Mugabe in 2013 but lost in a landslide, an election Mr Tsvangirai alleges was rigged - flew in from South Africa, reportedly to take part in negotiations over the country's future.
Mr Mugabe has been detained by the military at his home, in a move that has all the hallmarks of a coup. Mr Tsvangirai has called for the president to stand down, a call that has so far gone unheeded.
In the mid 2000s, Mr Tsvangirai was the symbol of resistance to Mr Mugabe's ageing, repressive regime. A former mineworker and trade union chief, he founded the Movement for Democratic Change (MDC) in 2000 and challenged for the presidency in 2008.
He gained the most votes, but, according to official results, not enough to win outright. Before the second round was held in June, Mr Mugabe's security forces carried out a campaign of violence against opposition supporters, and Mr Tsvangirai withdrew.
Bivši Mugabeov potpredsjednik, bio u opoziciji, odustao od izbora 2008me zbog zastrašivanja i otišao u Južnu Afriku nakon izbora 2013...
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 16:46   #117
Kakve božje veze ima Zimbabwe i Robert Mugabe sa cijenom bitcoina?? Svaki puta kada se nešto desi u Zimbabweu, cijena bitcoina podivlja. Wtf?
http://www.zerohedge.com/sites/defau...171119_BTC.jpg

http://www.zerohedge.com/sites/defau...71119_BTC2.jpg

Quote:
http://www.zerohedge.com/news/2017-1...-mugabe-speech
Bitcoin Soars To Record High Above $8000 After Mugabe Speech

Tyler Durden's picture
by Tyler Durden
Nov 19, 2017 3:33 PM

With Bitcoin trading at $13,499 on Golix, the chaotic environment in Zimbabwe has spread to the global price of the cryptocurrency driving it beyond $8000 for the first time in history as President Mugabe fails to resign in a national address following the nation's coup

It appears many Zimbabweans have found an alternate way to store/transfer wealth away from Mugabe's prying (and confiscatory) eyes.

In September we noted the hyperbitcoinization occurring in Zimbabwe. In October, Zimbabwe demand started to impact the global price of the cryptocurrency, and two weeks ago we noted the doubling of the price of Bitcoin in Zimbabwe as uncertainty about the nation's stability sent citizens into a decentralized currency that was out of Mugabe's reach.

Now, after the 'successful' military coup but failure of Mugabe to resign - as expected - Bitcoin is trading at over $13,499 on Zimbabwe exchange Golix - a premium of over 80% over the USD exchange price as demand surged.
Izgleda da se odande masivno izvlači novac preko bitcoina, i da svaka nestabilnost upumpava milijarde dolara u bitcoin, dižući mu tržišnu vrijednost direktno i kroz špekulaciju. To bi objasnilo i sve ove nejasnoće oko svrgavanja Mugabea i njegovog "ostanka" na vlasti, jer je svaki od tih događaja žestotko uzdrmao tržište bitcoina. Onaj tko je mogao "predvidjeti" te dođajaje, mogao je i masno zaraditi klađenjem na pad i podizanje vrijednosti bitcoina...

Ukupna vrijednost bitcoina je sada 134 mlrd USD...
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 00:00   #118
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Kakve božje veze ima Zimbabwe i Robert Mugabe sa cijenom bitcoina?? Svaki puta kada se nešto desi u Zimbabweu, cijena bitcoina podivlja. Wtf?
...
Ja sam mislio da je to Nigerijska prevara v.2.0 ali izgleda da sam promasio drzavu.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 18:38   #119
Robert Mugabe dao ostavku

http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...u/1008930.aspx

Sad će Krokodil navaliti na tron. Nema toga ko će ga moći zaustaviti.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 18:49   #120
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...u/1008930.aspx

Sad će Krokodil navaliti na tron. Nema toga ko će ga moći zaustaviti.
Pitanje je hoce li bitcoin gore il dolje.

Ako se Krokodil ukrca, onda bitcoin ide dolje. Ako ne uspije i dodje do nereda, e onda ce krenuti stampedo izvlacenja love i bitcoin ide gore u nebo, peko 10.000 USD.

B*s mi sve da mi je netko prije mjesec dana rekao da je Zimbabwe za ista na kugli zemaljskoj bitan,gledao bih ga ko Klingonca koji nosi Crvenkapicin sesir..
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.